N#. 75. Donderdag 21 Juni. A#. 1888 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 20 Juni 1888. Eenige leden der Gymnastiek-vereeniging Texel maakten Zondag j.l, eene gymnastische wandeling in tenue. Jammer dat het weder i hiertoe niet bijzonder uitlokte, de deelneming aan den tocht zou dan zeker nog grooter zijn geweest. Men marcheerde van den Burg naar Oosterend, vandaar naar Oudescliild en verder weder naar den Burg terug. Hoewel de jaarlijksche lammerenmark- ten zijn afgeloopen, was Maandag toch weder vrij wat vee aangevoerd. De handel was echter zeer stug en de prijzen laag; voor lammeren werd gemiddeld 6 a 7 gulden besteed, de hoogste prijs was f7.50, de laagste f3,75, overigens ging er weinig om. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te den Hoorn op Texel ds Th. Hoog I. M. Jz. te Heivoort. Wij herinneren onzen lezers dat heden avond te half zeven in het lokaal de Lindeboom eene vergadering zal plaats hebben van de Maatschappij 't Algemeen Belang, totbespre- l king van afschaffing der reassurantie voor landbouwrisico's. De afdeeling Texel van de Holl. Maatsch. I van Landbouw zal in eene vergadering te houden Donderdag a.s., een voorstel behandelen tot afkoop der Tienden. Oüdeschild, 19 Juni.. Onze petroleumbron j geeft nog maar flauwe teekenen van haar bestaan. De vloeiing heeft zoo goed als op- I gehouden. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat de eigenlijke bron zich bij onze I tegenvoeters bevindt. Door lekkage zal een I weinig van den voorraad bij ons terecht zijn I gekomen. Waarschijnlijk is nu het lek ver- I stopt geraakt. Inderdaad spijtig, dat zulk I een schitterend vooruitzicht als een fata mor- I gana moet verdwijnen. Nu het garnalenvisschen voor dit voor- Ijaar is gestaakt, zijn de schuiten, die er 't laatst aan deel namen, uitgezeild om binnen- I gaats rog te korren. Er werden reeds in deze I week ongeveer 100 manden rog aangevoerd, S die terstond naar de Belgische markt werden I doorgezonden. De Minister van Marine heeft ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat dit jaar zes jongelieden kunnen geplaatst worden als adspirant- I administrateur bij de Kon. Ned. zeemacht. Aan- I melding vóór 1 Juli a. s. bij genoemden minister. De Minister van Marine maakt bekend dat bij de Marine zes korporaal-schrijvers kunnen Iworden aangenomen. Sollicitanten tusschen 20 I en 30-jarigen leeftijd kunnen zich aanmelden ten j kantore van de aanneming voor de zeemacht te Willemsoord (Helder). Vereischten zijnvrij van lichaamsgebreken, schrijven van eene duidelijke jen nette hand, een opstel te kunnen maken in de Nederlandsche taal zonder grove taal- of spel- I fouten, kennis van de rekenkunde, daaronder be- grepen de leer dèr gewone en tiendeelige breuken |met toepassing op het metrieke stelsel. Mede te brengen Stukken, indien adressant Militair geweest islo. Paspoort; 2o. Bewijs dat hij aan de verplichtingen van de Nationale Militie heeft voldaan of wel zijn Verlofpas. 3o. Certificaat van goed gedrag, af te geven door den Burge meester of den Commissaris van Politie zijner Woonplaats4o. Indien hij minderjarig is, het bewijs van toestemming zijner Ouders of Voogden, gelegaliseerd door den Burgemeester zijner Woon plaats 5o. Bevolkingskaart A. Bijaldien hij niet Militair geweest isGeboorte akte, voorts de bewijzen genoemd sub. 2,3,4 en 5, welke alle ter Gemeente Secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn. Korporaal-Schrijvers genieten behalve voeding en verblijf aan boord f20 'smaands en kunnen opklimmen tot Sergeant-Schrijver ad f32 's maand en tot Majoor-Schrijver ad f 42 'smaands. De residentie-briefschrijver van het Z. D. kan omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning uit de beste bron mededeelen, dat de doc toren verbaasd staan over de gunstige verandering in het lijden van onzen Koning waar te nemen. Het nierlijden van Z. M. is belangrijk verminderd hetgeen op 's Konings leeftijd volstrekt niet dik wijls gezien wordt. Z. M. kan niet alleen zich goed bewegen, waardoor hij veel van de buiten lucht kan genieten, maar hij kan zelfs trappen- klimmen. Naar men dezen briefschrijver verzekerde, zal aan mr. Heemskerk spoedig een hoog staatsambt worden opgedragen. Bij wijze van proef wordt aan troepen van het garnizoen te Amsterdam, op enkele dagen in de maand haring bij het middagmaal verstrekt. Ook is de proef reeds genomen met zoutevisch, die zeer goed heeft voldaan- De Prov. Gh'on. Ct. betoogt, naar aanleiding van de verzekering der Regeering in de openings rede van 1 Mei jl. dat „de nog steeds gedrukte toestand van den landbouw noopt tot een voort gezet onderzoek naar de middelen om die groote bron van onze volkswelvaart te ontwikkelen en te bevorderen," dat het geneesmiddel van dien toestand voor het grijpen ligt en geen voortgezet onderzoek vordert. Het middel is gevonden. Het heetlandbouw onderwijs. Zal, vraagt de Prov. Gron. Ct., de belangrijke arbeid der landbouw-commissie monikenwerk blij ven? In laatste instantie hebben de landbouwers zelve het antwoord op die vraag in hunne hand. Laten zij en allen wien de kwijning van den land bouw aan het hart gaat bij de Regeering aan dringen op verwezenlijking van die voorstellen der commissie, die voor uitvoering rijp zijn. Laten zij daarbij toonen, dat het particulier initiatief ernstig wil medewerken in deze richting. In Gelderland en Overijssel zijn de veen prijzen sedert eenige dagen buitengewoon gedaald. De boterprijzen gaan zeer vooruit. Bij gelegenheid der feestviering aan de weesinrichting te Neerbosch, ter herdenking van haar 25-jarig bestaan, werd Woensdag door de commissie van oud-weezen eene feestgave van f26.000 aangeboden. Vele vreemdelingen woon den de feestviering bij. Woensdagnamiddag 3 uren werd het monument als herinnering aan dezen voor de inrichting zoo belangrijken dag onthuld. Men meldt aan de Ass. Ct. Geachte firma's in wol verzekeren, dat zoolang zij in zaken zijn de toestand niet zoo gespannen was als op dit oogenblik- "-odat de wol dit jaar 10 a 15 pet., doch minstens 10 pet. lager zal moeten worden gekocht dan gepasseerde jaar en het schijnt wezenlijk dat alles nog lager gaat. In de streek van Leiden wordt de wol 12 a 13 pet. lager gekocht dan voor een jaar. Op de markt te Veenendaal, waar 1.1. Dinsdag 60,000 kilogr. wol was aangevoerd, waren de prijzen drie stuivers per kilogr. minder dan het vorige jaar. Uit Grijpskerk wordt ook gemeld, dat de wol daar 10 ct. lager is verkocht dan verleden jaar. Vanwege de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding maatschappij zijn nabij het artillerie-park aan h. Scheveningsche strand de jaarlijkschen proe ven genomen met reddingslijnen. Drie vuurpijlen naar het stelsel van den kapitein bij de polytech nische school te Delft, den heer De Man, werden eerst afgestoken. De eerste pijl met eene druk king van 16 atmosferen legde een afstand af van 269 meterde tweede en derde met een drukking van 40 atmosferen, bereikten 313 en 354 meter. De laatste pijl was zóó vervaardigd, dat onderweg nog eene ontlading plaats grijpt om de draagkracht te doen toenemen. Een vierde pijl, van Engelsch systeem, bracht het tot een afstand van 385 M. In sommige streken van Noord-Brabant richten de rupsen zooveel verwoestingen onder de gewassen aan, dat sommige velden reeds totaal kaal zijn gevreten. Men schrijft dit toe aan een meer dan gewone sterfte onder de vogels gedurende den iongsten winter. Op den IJsel, bij Wilsem, is Zaterdag een steur gevangen van ruim 260 ponden. Hetdier is aangekocht door den vischhandelaar Van den Broeke, te Kampen. Omtrent de vermelde ongelukkige luchtvaart der luchtreizigers Julhes L' Hoste en Henri Wolff, die Donderdagmiddag met de luchtbalon „Kopen- hage" uit den tuin van „Café Maas" te Amsterdam opgestegen, schrijft de heer Wolff aan het „Hbl." nader het volgende: Toen wij om halfvijf opgestegen waren, dreven wij al spoedig naar de Zuiderzee, terwijl wij reeds dadelijk eene hoogte van 1000 Meter be reikten. Toen wij tot 3500 M. gestegen waren, passeerden wij Hoorn, welke stad wij duidelijk konden zien. Op eene hoogte van 3800 M. trokken wij, door wolken omgeven, Enkhuizen voorbij. Wij waren voornemens de Zuiderzee geheel over te steken en dan ergens in Friesland neder te dalen. Doch de wind dwarsboomde onze plannen; hij draaide en wij werden in zee gedreven. Om 7.10 hadden wij eene hoogte bereikt van 4200 M. en daarop bleven wy gedurende ongeveer een uur. Onverwachts kwam evenwel een hevige storm opzetten, terwijl bovendien een ernstig onweder losbarstte. De balon begon te dalen, de daling werd sneller en sneller en ten slotte vielen wij in volle zee. Het zal toen ongeveer negen uur geweest zijn. Door den wind voort gestuwd, huppelde de balon als 't ware over de golven. Nu eens sleepte hij ons, die den dood voor oogen hadden, door het water, dan weder verhief hij zich met zijn vracht eenige voeten er boven. Drie kwartier lang duurde deze toe stand, toen plotseling de ballon scheurde. Wij dachten dat ons laatste uur geslagen was. Hoe zou ons in dit noodweer hulp kunnen verleend worden Gelukkig bedrogen wij ons in onzen vrees, Schipper E. De Jong, uit Sloten, had ons gezien. Hij zette koers naar onzen ontredderden ballon en slaagde er in ons, terwijl wij door koude en ellende afgemat waren, te redden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1