Buitenland. De eerste kindervacantie-kolonie naarZand- voort, bestaande uit 20 jongens en 20 meisjes, is eergisteren onder geleide van een onderwijzer en twee dames van Amsterdam vertrokken. Na aan het Gebouw voor den werkenden stand bijeenge komen te zijn, vertrok men te 11 uur naar de plaats van bestemming, waar mevr. Scherpen- berg, reeds alles in het flinke en ruime gebouw het eigendom der Yereeniging, voor de ontvangst der kleine gasten in gereedheid had gebracht. Uit Lisse schrijft men aan het „Hbl" De win ter veld vruchten in de Haarlemmerm. heb ben door de late koude in het voorjaar veel geleden en konden zich in de maanden April en Mei niet genoegzaam herstellen. Yele akkers tarwe en rogge werden uitgeploegd en met zomervruchten bezaaid: de overige akkers zijn ook zeer achterlijk, zoodat er in het jaar 1888 slechts de helft van de tarwe en rogge van het vorige jaar, dat een uitmuntenden oogst leverde, zal worden gedorscht. De uitgezaaide zomervruchten kwijnden aan vankelijk onder den invloed van het koude, droge weder; de laat ingevallen regen geeft echter hoop op herstel. De weilanden zijn zóó schraal met gras bedekt, dat het vee ternauwernood voedsel vindt, terwijl ook de hooilanden slechts half gevulde schuren en bergen doen verwachten. —Er vielen dezer dagen te Eindhoven hoogst betreurenswaardige dingen voor. Een paar avon den werd een gedeelte der stad in opschudding gebracht door woelige tooneelen, die als protest moesten dienen tegen een berucht huis, dat daar sinds ebnige dageu gevestigd is. Aanleiding tot de rustverstoring werd gevonden in het veibrij- zelen van de glasruiten in bovengenoemd berucht bierhuis en het werpen met steenen uit die woning waaruit ook een paar revolverschoten werden ge lost. De politie arresteerde twee der belhamels. Men schrijft aan het Dagbl. v. Nederl.: Twee jaren geleden werd op de kust van Nleuw- Guinea de gezagvoerder van een Hollandsch stoomschip, te Makasser thuis behoorende, ver raderlijk door een troepje roofzuchtige inlanders vermoord. Uit een particulier schrijven uit Indië vernemen wij thans het volgende: „Drie vrienden van mijn broeder H. hebben een steen op zijn graf gelegd. Wat ons echter minder aangenaam stemt is de zekerheid, dat er in Indië zoo weinig recht geschiedt. Weet u wat de straf is van den moordenaar, die mijn broeder en twee andere schepelingen om het leven bracht hij is aangesteld als gouvernementshoofd, nadat hij aan een hoofdambtenaar eerst een pas geroofd slavinnetje en eenige zakken schildpad geleverd had. De verontwaardiging daarover is vrij alge meen, maar wat kunnen wij er aan doen." Hoe gevaarlijk het is, dat door de jongens met zoogenaamde „katapulten" wordt gespeeld, bleek Maandag-avond weder in de Oudwijkerdwarsstraat te Utrecht. Aldaar speelde het zoontje van d. G. met een dergelijk voorwerp, tengevolge waarvan hij het zevenjarig zoontje van P. met een hard voorwerp in het linkeroog schoot, dat daardoor waarschijnlijk zal verloren zijn. In de vorige week had in den kelder onder een huis in de Hoogstraat te Rotterdam waarin een chemische wasscherij is gevestigd een geweldige ontploffing plaats en wel op het oogenblik dat aldaar twee vrouwen, de schoonmoeder en de schoonzuster van den eigenaar, bezig waren met strijken. De brandweer en de politie waren spoedig aan wezig. De brand was in een ommezien gebluscht, De beide vrouwen waren terstond, door de hulp van buren en voorbijgangers, uit den kelder ge haald. De oude vrouw werd in het magazijn van de heeren Polak gedragen doch was daar bijna onmiddellijk een lijk. Hare dochter bleek zwaar gewond te zijn, vooral in het aangezicht en bevindt zic.h thans in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Daar zij, in den toestand waarin zij verkeert, nog niet is kunnen ondervraagd worden kan omtront de oorzaak van het ongeluk niets vermeld worden. Als de meest waarschijnlijke oorzaak der ont ploffing wordt nader gemeld dat bij het aanma ken van de strijkkachel in den kelder gebruik gemaakt is van eene kan met petroleum, die te dicht bij een brandenden lucifer zoude zijn gehouden en dientengevolge ontploft is. De dochter die met brandwonden in het gelaat en op de armen en beenen naar het ziekenhuis was gebracht, ver keert, hoewel in zorgelijken toestand, niet in oogen- blikkelijk gevaar. Natuurlijk lang na afloop van den inter nationalen roeiwedstrijd komt een feesteling in de bekende poffertjeskraam van Vulsma, staande op de kermis te Deventer. Een geslepen gaskroon trok zóó zijn attentie, dat hij zich genoodzaakt gevoelde haar in stukken te slaan. „Hoeveel kost het ding, Vulsma? „75 gulden meneer." „En dat ding?" „lü gulden, meneer." Klets, daar rolde een pot met zuur over de Stroomarkt. „En die historie?" „10 gulden, meneer," en een pot met ingelegde paling werd het zuur achterna ge zonden. „Dus dat is f75 en 10 is 85 en 10 is 95 gulden, asjeblieft Vulsma, daar is een bankje van f100, vijf gulden fooi er onder begrepen." (Historisch). ZutpliCt Aan de gemeente-badinrichting te Borgen- op-Zoom draagt de onderofficier zwemmeester Raepman door zijne schitterde proeven van bekwaamheid in het zwemmen ieders bewondering weg. Bij een examen voor adsistenten, waaraan door verscheidene bekwame zwemmers werd deelgenomen, en waarbij o. a. naar drie, in het 2.5 M. diepe water geworpen steenen moest worden gedoken, mocht geen der adspiranten er in slagen ze te vinden, waarop de meester te water sprong en dadelijk met alle drie bovenkwam. Doch Donderdag overtrof hij de stoutste ver wachtingen. Een heer n.l. deelde hem mede zijnen gouden ring met juweelen steen bij het zwemmen verloren te hebben. Omniddelijk begaf R. zich te water om te trachten den kostbaren ring terug te vinden. Hij dook en bleef zoo lang onder, dat men reeds voor hem begon te vreezen, kwam echter boven doch onverrichter zake. Andermaal dook hij en was thans gelukkiger. Tot ieders verbazing verscheen hij met den verloren ring aan de oppervlakte. Aan 's Rijks geweerwinkel te Delft zijn in de laatste dagen de nieuwe geweren Mannlicher en Vitali, die bij de drie divisiën in beproeving geweest zijn, hersteld en versterkingen aange bracht, waarna zij in de volgende week bij de Normaal-Schietschool op nieuw beproefd zullen worden. De Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij heeft ten gerieve van reizigers die door ouderdom of gebreken moeilijk ter been zijn, aan het station te 'sHage een duwwagentje beschikbaar gesteld, dat hen tot voor den trein zal brengen, Een man kwam een herberg binnenloopen en vroeg aan het gezelschap of hij een goochelkunstje mocht vertoonen. Daar de man er koud en hon gerig uitzag, gaf de waard zijn toestemming. De vreemdeling vroeg nu drie hoeden, die hij opta fel plaatste en liet zich door den herbergier drie sneden brood geven. Daarna zeide hij, dat hij niet voort kon gaan, eer hij drie stukken kaas had. Toen het ver langde was gebracht, legde hij een snede brood met een stuk kaas er op onder ieder van de drie hoeden, stroopte zijn hemdsmouwen op en ver klaarde, dat hij al het kaas en brood zou opeten en het daarna brengen onder één hoed. Toen hij twee stukken brood met kaas had genuttigd zeide hij, dat hij niet voort kon gaan, zonder iets te drinken. Men bracht hem een liter ale en nu was ook spoedig het derde stuk verdwenen. „Nu, mijne heeren", vroeg hij, „onder welken hoed wil u het nu hebben?" Men wees een hoed aan, de man zette dien op het hoofd en wandelde onder de oogen der ver baasde toeschouwers, kalm de zaal uit. Toen men den slimmen goochelaar wilde achterhalen, was geen spoor meer van hem te vinden. De Keizer van Duitschland heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: Aan mijn volk! „Gods raadsbesluit heeft ons opnieuw in rouw gedompeld. Nauwelijks is het graf gesloten, waarin het stoffelijk overschot van mjjn onvergetelfiken grootvader rust, of reeds is ook mijn geliefde vader van deze sterfelijke wereld tot den eeuwigen vrede opgeroepen. De heldhaftige, uit Christelijke berus ting voortspruitende geestkracht, waarmede hjj zijne regeeringsplichten heeft vervuld, zonder zich om zijn smartelijk lijden te bekommeren, scheen aan vankelijk reden te geven om te hopen dat hjj nog langer voor het vaderland zou gespaard blijven. God heeft echter anders besloten. „Den koninklijken lijder, wiens harte klopte voor alles, wat groot en edel is, werd het slechts vergund gedurende weinige maanden om op den troon de edele hoedanigheden van verstand en hart te toon en, waardoor hij zich reeds de liefde des volks had verworven. „Zoolang nog Duitsche harten kloppen, zal men de voortreffelijke hoedanigheden, welke hem sierden, en de overwinningen, welke hfi op de slagvelden behaalde, dankbaar gedenken, en zal zijne ridderlijke figuur in de geschiedenis van ons vaderland met onovergankelijke!! roem prijken. „Op den troon mijner vaderen geroepen, heb ik, opziende naar den Koning der Koningen, de regeering aanvaard en de gelofte afgelegd dat ik, naar het voorbeeld mijner vaderen, voor mijn volk een recht vaardig en goed vorst zal zijn, godsdienst en gods vrucht zal aankweeken, den vrede zal beschermen, de welvaart des lands zal bevorderen, armen en verdrukten zal bijstaan en een getrouwe bewaker der gerechtigheid zal zijn. „Wanneer ik God om kracht bid, noodig tot het volbrengen van dezen koninklijken plicht, dan doe ik dit, steunende op het vertrouwen op het Pruisische volk, waartoe onze geschiedenis mjj recht geeft. In voorspoed en in tegenspoed is het pruisische volk steeds getrouw gebleven aan zijn koning. Op deze trouw reken ook ik, in het bewustzijn, dat ik deze ook van mijne zijde van ganscher harte beantwoord, als de getrouwe vorst van een getrouw volk, beiden sterk door toewijding aan het gemeenschappelijk va derland. Dit bewustzijn der wederzijdsche toegenegenheid, welke mij met mijn volk vereenigt, schenkt mij het vaste vertrouwen, dat God mjj krachten en wijsheid zal verleenen om mfine koninklijke regeeringsplichten tot heil des vaderlands uit te oefenen." Een groot aaDtal belangstellenden maakte gebruik van de vergunning om het lijk van keizer Frederik, gelijk dit op het eenvoudige ijzeren bed in het slot Friedrichskron was neergelegd, te be zichtigen. De meesten brachten bloemen mede en legden deze naast den prachtigen krans, waar mede de treurende keizerin Victoria onmiddellijk na den dood van haren gemaal zijn stoffelijk overschot sierde. Van alle kanten, door vorsten en burgers, werden bloemen gezonden, van de fraaiste kransen tot de meest eenvoudige ruikers van viooltjes, als eene laatste hulde aan den geliefden keizer. In Frankrijk heeft de Kamer met eenparige (526) stemmen het voorstel aangenomen, waarbij de prijs der paspoorten op 60 centimes wordt bepaald. In het rapport werd uiteengezet dat de aanneming van het voorstel noodzakelijk was wegens de maatregelen, door eene vreemde mogendheid genomen. De „Tribuna" zegt de volgende bijzonder heden ontvangen te hebben over de ruwe wijze, waarop de soldaten te Massowah behandeld worden. Op voorstel van den bevelhebber had het gouvernement den tocht Archico naar Agametta goedgekeurd. Het eerste bataljon jagers vertrok, maar de warmte noodzaakte het den marsch te staken. Daarna werd aan een tweede bataljon bevel gegeven op te trekken en wel op 'het warmste uur van den dag. Het gevolg was, dat de soldaten bij getallen in zwijm vielen. De ontevredenheid ging zoover, dat een soldaat een revolverschot loste op zijn luitenant-kolonel, waarna hij zich zelf om het leven bracht. Op de Engelsche kust van Torry-Island is de aanwending van gas voor de verlichting van vuurtorens sedert korten tijd met goed gevolg beproefd. Het draailicht is zoo geconstrueerd, dat het niet zooals gewoonlijk plaats heeft, een lichtstraal naar eene bepaalde richting werpt, maar in het rond een sterk en helder licht ont wikkelt. Dit licht is op grooteren afstand te zien dan gewoonlijk, ook bij den diksten mist. Men wil zelfs bij een sterken regen het gas-lichtvuur op een afstand van 18 kilometer hebben gezien. Volgens Wighan, eene autoriteit in dezen, is het door gas voortgebracht licht bijna dubbel zoo sterk als de beste lichtvuren, en zoo goed in practijk als electrisch licht. Naar uit St.-Petersburg gemeld wordt, is de Russische politie een internationale bende van valsche munters op het spoor gekomen, welke, in Engeland gevestigd, de valsche 500-franken- biljetten der Fransche Bank en in groote hoeveel heden valsche biljetten van 25 roebels in omloop heeft gebracht. In Japan is een nieuwe mitrailleuse Norden- feit met drie loopen beproefd geworden, welke zeer goede resultaten heeft opgeleverd. Het doel was voorgesteld door eene schijf van 14 vierkan ten voet met eene roos van 3 voet middellijn. Van de 265 projectielen troffen 245 het doel. Men deed 27 schoten in 4seconden, d. i. dus 360 per minuut; later 54 projectielen in 8'/2 seconden, dus met eene vuursnelheid van 381 in de minuut. De loopen werden daarbij niet bovenmatig verhit. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat Don derdag in eene kazerne van Ildiz-Kiosk tusschen soldaten over eene onbeduidende zaak een twist ontstond, welke zóo hoog liep dat de troepen van liunne wapenen gebruik maakten. Men zegt dat het aantal dooden en gewonden 170 bedraagt, onder wie ook een generaal. De dagbladen hebben bevel gekregen, het vooral geheim te houden. Omtrent het gevecht tusschen twee regi menten in de kazerne te Konstantinopel wordt

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2