N°. 78. Zondag 1 Juli. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Onsen abonnPsbuiten den Burg woonachtigversoeken wij beleefdhet aan ons verschuldigde bedrag voor het 1 Juli ci.s. afgeloopen kwartaal (45 cent) vóór 10 Juli a.s. te doen toekomen, daar wij anders daarover per postkwitantie met 10 cents verhoog ing zullen moeten disponeer en de Uitgevers. TEXEL, 30 Juni 1888. 't Zit er niet an. Wie aan de waarheid van dat gezegde, dat in den laatsten tijd op aller lippen zweeft, wellicht nog mochttwij felen, zal zeker meer geloovig worden bij het zien hoe weinig vertier er op de kermis is. Dat de oorzaak hiervan moet gezocht worden in de weinige behoefte om een uitspanning te genieten, die voor velen slechts eenmaal in het jaar zich aanbiedt, is moeielijk aan te nemen, veel eer zal men het moeten beschou wen als een overtuigend „het zit er niet an." Jammer, zeer jammer, want de kermis biedt nog wel iets goeds. De Schouwburg van Hart verschaft aan de bezoekers zeer aangename avonden. Goed spel, net decoratief, flinke costumes en een ruime, goed ingerichte tent beloonen den bezoeker, die daar een avond doorbrengt. Waarlijk, jammer is het dat zoo'n groot deel der tent ongevuld blijft, moge de laatste avonden nog een flink publiek van zijne belangstelling blijk geven. Wij meenen dit gerustelijk te mogen aanbevelen. Hetzelfde meenen wij te mogen toewenschen aan het gezelschap, in de „Vergulde Kikkert," dat door zijne verscheidenheid van werkzaam heden „elk wat wils" biedt. De Soirée op heden avond bij Broekkamp behoeft zeker geen bijzondere aanbeveling, het programma voor dien avond belooft zooveel goeds, dat zeker velen van de gelegenheid gebruik zullen maken. Zij een ruim bezoek aan die verschillende lokalen alsnog het loon der ondernemers. Ds. P. S. Bakels, pred. bij deDoopsgez. gem. te Burg, Waal en Oosterend alhier, komt voor op het drietal, waaruit bij de Doopsgez. gemeente te de Rijp eene keuze als predikant zal worden gedaan. Iets bijzonders uit de dierenwereld. Bij den winkeliei Klaas Slot Junior aan den Burg kon men zien, de voeding van wilde kanarie- vogels. In een zijner vruchtboomen had een wilde I kanarievogel het nest gemaakt, eieren gelegd en I uitgebroeid. Slot nam het nestje weg en legde I dat met de jongen in een kooi, het deurtje der kooi open latende. De jongen worden nu geregeld door de ouden, die daartoe in de kooi doordringen gevoed. De landbouwer Reuvers in Eierland heeft een [eend met kuikens. Toen deze slechts 8 dagen I oud waren, is de eend weder begonnen te leggen en nu vordert zulks dubbelen zorg vandeneige- naar, daar deze nu moet oppassen, dat de eend bare kuikens niet verlaat, waartoe de woerd [haar telkens aanspoort. De Regeering heeft ingediend een wetsont werp tot verhooging van de afschrijving bij uit voer van bier met een extract-gehalte boven de 15 kilogram met 7 cents per kilogram en van 50 gram watervrij azijnzuur van 62.5 cent per liter tot 80 cents. Voorts is een ontwerp ingediend om het in voerrecht van azijn bij hooger sterkte dan 100 gram evenredig hooger te treffen naar de sterkte. In verband daarmede wordt voor gekristalliseerd azijnzuur een recht van f 30, voor natrium acetaat f 13.20 en calcium acetaat f20.40 voorgesteld. Door de rijksambtenaren van het Nederland- sche grenskantoor der post Bellingwolde, zijn Zater dag zes koeien, aikomstig uit Nieuw- Rhede (Duitschland), die op Nederlandsch grondgebied weidden, in beslag genomen. Er waren er pl, m. 40 doch de andere koeien wisten haar „heimath,, weder te bereiken. De voordeelen voor 's Rijks schatkist zullen in dezen echter niet groot zijn, daar de dieren er mager uitzien en de qualiteit zeer veel te wenschen overlaat. In twee artikelen over overmatigen arbeid van vrouwen in de fabrieken komt de Tijd tot de conclusie, dat de argumenten tegen inmenging van den ^wetgever in dien toestand geen steek houden. Zij begrijpt, dat de enquête-commissie vooralsnog niet aandurft om tot een algemeen verbod van vrouwenarbeid in de fabrieken te ad viseeren terwijl het kwaad te diep is ingekankerd, te lang bestaan heeft, en vooral omdat de tijden zoo slecht zijn. Eindelijk zal het er toch van moeten komen; daarom wijst het blad zeer voor zichtig als overgangsmaatregel aan, haar den nacht- en Zondagsarbeid te verbieden. De „Javabode" dringt er weer eens op aan Atjeh te ontruimen. Het blad beweert dat generaal Cey Van Pitius een plan daartoe heeft uitgewerkt, dat in zes maanden kan worden uitgevoerd. De tuchtiging der kampongs op Selaroe, door Zr. Ms. oorlegsschepen „Van Speyk" „Java" en „Flores" heeft met den gewenschten uitslag plaats gehad. Een paar kampongs zijn bij die gelegenheid vernield moeten worden door eene landings-divisie, onder het bevel van den kapt.- luitenant ter zee Fichet, De „Van Speyk" kon al spoedig naar Java terugkeeren en deed op dien tocht Bima eu Probolingo aan. Vooral op den sultan van Bima maakte het schip een grootschen indruk. Tijdens de reis naar en het verblijf bij Selaroe was de resident van Amboina, onder wiens leiding de onderhandelingen werden gevoerd, aan boord van het gouvernements-stoomschip Arend". In de opgelegde boete werd berust, onder bekentenis van schuld. Het Geneeskundig Tijdschrift van Neder- andsch-Indië geeft een overzicht van de verliezen, die het leger leed door sterfgevallen aan- afkeu ringen wegens berri berri in de jaren 1878 tot en met 18S6. Er zijn in die negen jaren van het O-I leger 192 Europeanen en 2794 Aziaten aan berri-berri overleden, en 207 Europeanen en 3585 Aziaten voor den militairen dienst ongeschikt geworden en afgekeurd, gevende een totaal verlies van 6868 waarvan 489 Europianen en 6379 Aziaten. Na verscheidene malen naar Enkhuizen op verkenning te zijn uitgeweest, heeft het Leger des Heils er thans ook zijne tenten opgeslagen. Voor den tijd van één jaar is een zaal voor het houden van vergaderingen gehuurd. -- Reeds herhaaldelijk werden losse geruchten vernomen, volgens welke ergens in de Haarlem mermeer eene minerale bron zou zijn ontdekt, zonder dat men echter het rechte van de zaak vernam. Die geruchten schijnen niet geheel on gegrond. Voor eenigen tijd nl. werd de aandacht van enkele belangstellenden gevestigd op eene bron in de Haarlemmermeer, waarvan het water sterk ijzerhoudend werd bevonden. Een nader onder zoek bi acht aan het licht, dat de bron reeds sedert vele jaren vloeit en, ook in zeer warme en droge zomeis dagelijks eenige duizend liter ijzerhoudend water levert, dat ook bij strenge koude of zeer hooge zomerwarmte steeds een konstanten warm tegraad behoudt. De aardbeziën te Aalsmeer zijn dit jaar zeer overvloedig evenwel valt de pluk wel drie weken later dan gewoonlijk. Naar gemeld wordt hebben de verveners te Heerenveen in eene Maandag avond gehouden bij eenkomst besloten hij voorstel van Domela Nieii- wenhuis, om een scheidsgerecht van vijf personen te benoemen, aan te nemen. Dit besluit zou te zijner kennis worden gebracht. De kinderen en de warmte! Met de komst van het warme jaargetijde, neemt ook de kindersterfte ontzettend' toe. Zoodra het een week lang onafgebroken warm is geweest, rukt de dood, in de groote steden, in enkele maanden tijds een zeer groot deel der zuigelingen weg en de sterfte vermindert weder eerst als het weer koeler wordt, De verschrikkelijke regelmatigheid, waarmede dit treurig geval zich iederen zomer voordoet, schijnt velen toe als het gevolg van een ijzeren natuurwet. En toch, hoe meer de geneesheeren op dit gebied nasporen en onderzoeken, des te duidelijker wordt het dat de hoofdschuld te wijten is aan menschelijk onverstand. leder volwassene weet volkomen goed wat hij te doen en te laten heeft als de zomerhitte hem plaagt. Men kleedt zich luchtiger, neemt een verfrisschend bad, zet ramen en deuren open, heeft meer op met een frisschen dronk dan met vasto spijzen en als men gaat slapen neemt men waar lijk geen wollen dekens, maar dekt zich zoo luchtig mogelijk toe. Weinigen nu denken er aan, dat de kleine kin deren niet minder door de hitte worden geplaagd en dezelfde verlichting moeten hebben, die de volwassene niet kan ontberen. Dacht men er aan dan zouden de arme, hulpelooze schepseltjes niet op allerakeligste wijze worden ingebakerd, in benauwde wiegjes gestopt en in zorgvuldig ge sloten vertrekken gehouden. Hun ligging en kleeding zij luchtig, zoodra het warme jaargetijde komt, men houde ze in frissclie kamers, late ze vrijheid van beweging en doe hen verkoelende afwasschingen genieten; laat ze vooral tegen den dorst, als die na het gebruik van het gewone voedsel, nog aanwezig mocht zijn, naar hartelust waterachtige dranken drinken, (water, suikerwater, slappe thee)men geve die dranken koud of verwarmd, al naar men wil of gewoon is te doen. RottNbl.) Kokend heet aardappelen water moet een uitstekend middel zijn om zilveren voorwerpen schoon te maken. Men late ze er 5 a 10 minuten in liggen. Om ze als nieuw te doen glanzen, zette men ze te vuur in een mengsel van ge[ijke deelen zout, aluin, geest van wijnsteen en water, laat dit even opkoken en wrijft het zilver daarna met een zachten doek droog. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1