N°. 80. Zondag 8 A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. ife Onzen abonné's, buiten den Burg woonachtigverzoeken wij beleefd, het aan ons verschuldigde bedrag voor het 1 Juli j.l. af geloop en kwartaal (4-5 cent) vóór 10 Juli a.s. te doen toekomen, daar wij anclers daarover per postkwitantie met 10 cents verhooging zullen moeten disponeeren. de Uitgevers. IJk en Herijk der maten en gewichten. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat de IJk en Herijk der maten en gewichten in deze gemeente zal plaats hebben als volgt, te weten te Oude- schild op MAANDAG 16 JULI 1888, ten huize van W. Bijl van des namiddags 12 tot 3 uur aan den Burg op DINSDAG 17 JULI 1888 in het Logement de Lindeboom van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uur en op WOENSDAG 18 JULI 1888 van des voormiddags 8 tot 12 uur, alsmede voor de bewoners der dorpen Koog en Hoornte Oosterend op DONDERDAG 19 JULI 1888, ten huize van W. Koppen IJz. van des voormiddags 8 tot 12 uur, alsmede voor het dorp de Waalte De Cocksdorp op DONDERDAG 19 JULI 1888, ten huize van Jb. Buys van des namiddags 3'/2 tot 5'/2 uur. Texel, den 3 Juli 1888. De Burgemeester voornoemd, D. 0. LOMAN. TEXEL, Juli 1888. De dagelijks gehouden wordende hooiveilin- gen ondergaan in prijs weinig verandering, wordt ook al een enkel perceel wat hooger in bod gebracht, in 't algemeen worden niet de sommen van verleden jaar besteed, de druk der tijden laat zich in deze wel gevoelen. Ook al als een gevolg van den ongunstigen toestand was de verkooping van huizen en landerijen, gisteravond gehouden, niet zeer willig. Een flink winkelhuis op een der beste standen aan den Burg kon slechts f1305 op brengen. Naar men ons met zekerheid meldde werd ditzelfde perceel indertijd voor ongeveer f3500 aangekocht. Ook de prijzen van het geen verder verkocht werd, getuigde niet van veel kooplust. Oosterend, 5 Juli. Gedurende het eerste halfjaar van 1888 beliep het totale bedrag dei- inlage in de Rijks-Postspaarbank aan het Hulp postkantoor alhier f 1151.75, terwijl in datzelfde tijdvak werd terugbetaald f33,03. Alzoo werd meer ingelegd dan terugbetaald f1118,72. Eierland, 6 Juli. Gistermorgen is nabij de „Groote Slufter" gestrand het visschers- vaartuig „Nooit Gedacht", gemerkt Y.L. 134. In 't zeil stond H.T. 1. Aan boord werden papieren gevonden ten name van schipper Jb. Schenk te Vlaardingen. Yan de beman ning is niets bekend. Men hoopt het vaartuig er af te brengen. Volgens een bericht in de Vlaard. Ot.. is bovengenoemde schokker het eigendom van den scheepsbouwmeester I. S. Fiegee Jr. te Vlaardingen en werd bevaren door Jb. Schenk en A. van Luik, welke Dinsdag j.l. bij storm weer in nood verkeerend, het vaartuig hebben verlaten ter hoogte van Scheveningen. De opvarenden zijn door een Engelsche vischsloep opgenomen en te IJmuiden aan wal gezet. De Cocksdorp, 7 Juli. De schokker V.L. 134, welke Donderdag j.l. nabij de „Groote Slufter" door de bemanning verlaten, strandde, is gis termorgen door schelpvisschers alhier binnen gebracht. Helder, 6 Juli. Hij bevond zich ver van hier, om in de Indische wateren met zijn krijgsmakkers de eer van 't vaderland op te houden en zij bleef alleen in de eenzame woning, in een der achter buurten van het Nieuwediep. Zij gevoelde behoefte aan troost en bemoediging en begroette dus gretig de komst van eenen vriend, die haar in hare verlatenheid kwam bezoeken. Aldra vergat zij den afwezigen echtgenoot reeds zoover, dat zij de meest intieme relaties met den vriend onder hield. Voor de oude makkers van den man, die in verre streken toefde, bleef het niet verborgen hoe zij zich gedroeg jegens hem, wien zij eenmaal trouw had gezworen. Janmaat was op wraak bedacht. Hij trok dus in 't holle van den nacht naar de woning, waar men de trouwelooze met haren Don Juan dacht te vinden. Een paar forsche stooten waren voldoende om de deur te doen bezwijken en voort trokken de matroosjes de woning in. Gelukkig voor het schuldige paar, dat het afwezig was. Nu keerde de woede zich tot de levenlooze voorwerpen en werd al spoedig het eene meubelstuk voor en het andere na ver nield. Toen er niets meer te bederven viel trok Janmaat af, in het bewustzijn een goede daad te hebben verricht. Aan de gerechtigheid was voldaan, stellig wel op wat al te ruwe wijze. Men had den bedrogen makker gewroken. De Staatscourant bevat het volgend koninklijk besluit van 3 dezer No. 25. Wij Willem 111, enz. Gezien de voordracht van Onzen Raad van Ministers van 30 Juni 1888, Geheim Gelet op art. 32 der Grondwet Hebben goedgevonden en verstaan lo. te bepalen dat door Onze Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie in eene openbare vereenigde vergadering der Staten Generaal zal worden ingebracht een ontwerp van wet tot regeling der voogdij over Hare Koninklijke Hoogheid Wilhelmina Helena Pauüne Maria, Prinses der Nederlanden, voor het geval, van minderjarigheid bij Hare komst tot den Troon 2o„ de leden der beide Kamers uit te noodi- gen, zich op Maandag 16 Juli aanstaande, te twee uur, ter behandeling van genoemd wets ontwerp in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vereenigen. De leden der Tweede Kamer zijn bijeen geroepen tegen Dinsdag 10 Juli a.s., des namiddags te 2 uren. De gedenkdag van de „Adder"-ramp (5 Juli 1882) is Donderdag niet onopgemerkt voorbijge gaan. Het Adder-monument, op de begraafplaats te Huisduinen, werd druk bezocht. De onderof- flciersvereeniging der zeemacht „Admiraal De Ruyter" begaf zich met hare omfloerste banier naar het graf, waar haar president, de heer Schrij ver, in welgekozen woorden de omgekomenen herdacht De commisaris van politie te Gouda, waar schuwt voor een persoon genaamd Sieberius Hendrikus Johannes ter Winkel voorgevende te heeten A. P. M. Haaij en te zijn lij stenfabrikant te Deventer welke inkoopen doet zonder die te betalen. Zijn signalement is: gestalte lang, knevel rood, haar kort, neus lang en vermoedelijk ietwat ge bogen, hij draagt heerenkleeding met een fanta- siehoed. De Staatscourant meldt: Van het consulaat-generaal der Nederlanden te Hamburg is mededeeling ontvangen dat de zich te dier stede uit den vreemde aanmeldende werk lieden timmerlieden tegenwoordig bloot zijn gesteld aan veel onaangenaamheden en zelfs aan gevaren van de zijde hunner werkstakende vak- genooten. Het conculaat-Generaal kan, volgens genoemd bericht, den werklieden voor de eventueele terug* reis geene gelden verstrekken. De minister van oorlog heeft ter beschikking der postduivenvereeniging „De Luchtpost" gesteld voor de wedvluchten met oude duivenvoor die van uit Luxemburg eene zilveren medaile met getuigschriftvoor die uit Parijs eene bronzen medaile met getuigschrift. Voor de wedvlucht met jonge duiven uit Vlissingen is een diploma beschikbaar gesteld. Te 's-Hage is een comité gevormd tot fees telijke viering van den Prinsesjesdag. Het comité, waarin nevens verschillende bestuurders van ver- eenigingen, verschillende invloedrijke ingezetenen zitting hebben, en dat later nog uitgebreid zal worden, verzocht en kreeg van den Raad eene subsidie van f2000. Er heeft zich te Krommenie eene voorloopige commissie gevormd om in November aanstaande een feest te organiseeren ter herdenking van het 75-jarig bestaan van Nederlands onafhankelijkheid na de Fransche overheersching. Het kanaal langs den zeedijk van den Groet polder is dezer dagen zoo ver mogelijk droogge malen de boezemkade werd geslecht, zoodat men in den loop van den volgenden zomer p.m. 30 bunders land hoopt te kunnen bezaaien. Door den bouw van de nieuwe sluis nabij Aartswoud kan dit kanaal vervallen. Op 29 Juni is te Amsterdam in het gebouw tot Nut van 't Algemeen gehouden de eerste algemeene vergadering van deelnemers in de Onderlinge Krijgsdienst Verzekering Maatschappij „Juventus." Uit het verslag der Directie bleek, dat de invoering van de „krijgsdiensjiverzekering" deze nieuwe wijze van kapitaal verzekering ter bestrijding van de geldelijke nadeelen van den Militieplicht ook hier te lande naar wensch ge slaagd is. Het aantal deelnemers mag zeer be vredigend heeten. De ingekomen premiegelden zijn naar voor schrift der Statuten belegd, het oprichtingskapi taal volgestort. De prijs der Mei-kersen is te Wageningen gedaald tot 10 cent per half Kg. De kersen zijn klein en het weer der laatste dagen is voor het gewas ongunstig. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1