N\ 82. Zondag 15 Juli. A#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Dienstregelingen. Binnenland. I Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag- der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op-Texel. WAGENDIENSTEN: Van Oosten-end naar Oudeschildvia de Waal en Burg. Dagelijks behalve Zondags 's middags 1.15 Terug van Oudeschild naar Oosterend dezelfde dagen, na aankomst der laatste boot. Van den Burg naar Oudeschild. Dagelijks: 'smorg. 3.30, 7 u., 'smidd. 2 uur. Van Oudeschild naar den Burg. Na aankomst van iedere boot. STOOMBOOTDIENST „Ada van Holland." Van Texel 's morg. 4.30, 8 uur, en 's nam. 3 uur. Helder 6,30, 10 4.30. SPOORWEGDIENST, richting Amsterdam. Van Helder 's morg. 6, 9.15, nam. 1.12, 4.05, 7,30. Aank. 9.09, 11.52, 3.55, 7.14,11,35. STOOMBOOTDIENST Gebr. Zur Mühlen. He id er Amsterdam en omgekeerd. Vertrek Helder 's morgens 7 en 's avonds 11 uur. Aankomst Helder middags 4 en 's avonds 11 uur. Het POST- en TELEGRAAFKANTOOR aan den Burg is geopend: Op werkdagen van 8—12, 1—3 en van 5.30—7.30. Op Zon- en feestdagen van 8—9 en 1 3. Voor postwissels en kwitantiën alleen op werk dagen van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Busliphtingen. Voor Eierland, de Cocksdorp, Ilieland en Ter schelling 's morgens 7.45. Voor Oudeschild, den Hoorn, Helder en verder ge legen plaatsen nam. 2 uur en 's avonds 11 uur. Voor de Waal 's morgens 7.45 en namidd. 5.30. Voor Oosterend namidd. 5.30 en 's avonds 11 uur. De buslichting 5.30 vervalt op Zon- en Feestdagen. Geopend de Kantoren: van den Gemeente-Ontvanger MaandagDinsdag Woensdag en Donderdag van 9 tot 2 uur. van den Rijks-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 9 tot 2 uur. Gesloten de eerste en laatste van iedere maand. TEXEL, 14 Juli 1888. Hoewel door de mindere zeilvaart en doeltreffende voorzorgsmaatregelen het stranden van schepen hier niet zoo tot de veelvuldig voorkomende gevallen behoort als vroeger, is toch evenwel zeker nog elke poging welke kan worden aangewend om bij eventueele schipbreuk het verlies van menschenlevens tot een minimum te brengen, van harte toe te juichen. Met genoegen namen wij daarom kennis van de mededeeling dat aan de reddingsmid delen aan de Koog alhier, vanwege de Noord en Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij nog wordt toegevoegd een toestel om zoo noodig bij storm de woede der golven door olie te temperen. Een voor dat doel geschikt toestel moet, naar men ons meldt, reeds aan de Koog zijn gearriveerd. De heer J. de Jongh, hoofd der school te Eierland op Texel, die ter beschikking gesteld was van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om aangesteld te worden tot onder wijzer derde klasse aldaar, heeft voor zijne benoeming bedankt. Koog, 18 Juli. Zeker tot groot genoegen van vele ouders zal Maandag a.s. de school alhier weer geopend worden. Sedert 14 dagen was zij gesloten, wegens het heerschen van diphtheritis ten huize van het hoofd dier school. In de zitting van de Tweede Kamer is het voorstel van den heer Schimmelpenninck van Nijenbeek om de herziening van het reglement van orde uit te stellen tot September na langdurig debat aangenomen met 46 stem men tegen 42. Het wetsontwerp, ingediend door den heer Domela Nieuwenliuis, tot het tegengaan van de gedwongen winkelnering, wordt, daar ge noemde Afgevaardigde niet ter vergadering tegenwoordig is, om desverkiezende zijn voor stel mondeling toe te lichten, naar de Afdee- lingen verzonden. In de zitting van Donderdag werd door den Minister van Koloniën medegedeeld dat geen nadere berichten over Bantam zijn ingekomen. Hij veronderstelt dat het gevaar is voorkomen. De opstand was niet uitsluitend tegen het gezag gerichthet was een rustverstoring, veroorzaakt door het losbreken van gevange nen, die de gevangenis forceerden. De aan leiding is nog onbekend. Daarna is de behandeling omtrent het voor stel tot verlenging van den militie-diensttijd aangevangen, waarbij de heeren SeyfFardt, Ker- dijk en Van Houten de benoeming eener Staatscommissie voor de defensie afkeurden. De aandrang van den heer Kerdijk op persoon lijke dienstplicht werd bestreden door de heeren Yan Baar en Reuther, die met de heeren Rooseboom en Seret eene Staatscommissie, verdedigden. De Regeering zal niet dan noodig de verlenging handhaven. Een officieel telegram aan de Regoering bevestigt, dat eene vrij ernstige rustverstoring in Anjer is afgebroken bij afwezigheid van den assistent, die met den resident en den aspirant controleur op tournée was. De gevangenis te Tjilegon is geforceerd. De telegraaf afgesneden. De klerk is met zijn gezin vermoord. De muite lingen zijn op weg naar Serang. Op telegrafische aanvraag wordt nog uitlndië gemeld, dat geen positieve tijdingen zjjn ontvan gen. De aanleiding is volkomen onbekend. Een escadron cavallerie en het 9e bataillon gaan naar Serang. Volgens een nader telegram had eene patrouille met den regent en den controleur uit Serang op 8 paal van Serang eene ontmoeting met een hon derdtal muitelingen. Naar men verneemt, is door den minister van oorlog de aankoop van postduiven ten be hoeve van het departement van oorlog opgedra gen aan den heer A. J. Bronkhorst Jr. te Haarlem die zich tot dat einde naar België heeft begeven. Als houder en kenner van postduiven moet de heer Bronkhorst zeer gunsttg bekend staan. Onder de punten van beschrijving voor de 51ste Alg. Verg. van de H. M. v. L., den 13 Sept. a.s. te 's Gravenliage te houden, komen o.a. voor de volgende voorstellen Van de afd. Enkhuizen: Wat kan er gedaan worden om het maken en verkoopen van kunstkaas tegen te gaan? Van de afd. Haarlem en omstreken: Zich te wenden tot de Regeering, met het verzoek de mutatie-rechten als belasting geheel af te schaffen en slechts te heffen als een retri butie, voor de bij de overschrijving van vaste goederen door den Staat bewezen diensten. Van de afd. Leiden en omstreken: Tot de afdeelingen de vraag te richten Wat wordt er in den kring der afdeeling gedaan ter bevordering van het fokken van uitstekend rund vee, schapen en varkens? Welke middelen kunnen worden aangewend in het belang van genoemde fokkerij Van de afd. OsdorpOuder-Amstel, Sloten en Sloterdijk De bestaande contributie van f3,— terug te brengen op f2,50 en daarvan voor elk lid fl,40 te storten in de algemeene kas. Van de afd. Ouder Amstel Bij de Hooge Regeering pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van invoerrechten op de granen, ter bescherming van den nationalen arbeid. Van de afd. Waard en Groet: Eene voldoende som op de begrooting uit te trekken en in overleg te treden met de commissie, welke zich daartoe heeft gevormd, ten einde te zorgen voor eene inzending van landbouw- en zuivelproducten naar de tentoonstelling te Parijs in 1889. Van het Hoofdbestuur Tot wederopzeggen toe eene jaarlijksche sub sidie van f1500 te verleenen aan de Vereeniging „de Zuid-Hollandsche Leerlioeve voor zuivelbe reiding." Op de begrooting een post te plaatsen van f 1300, voor het toekennen van salaris en reis kosten aan een wandelleeraar, aan te stellen door de Maatschappij. Naar men ons meldt is door den lijnwerker de Vries op de spoorbaan nabij het station Mant- gum (Fr.) een levende schildpad gevangen. Zeker moet dit als een zeldzaamheid worden beschouwd, daar niemand zich kan herinneren daar ooit een schildpad te hebben aangetroffen. Het exemplaar is naar de Amsterdamsche diergaarde opgezonden. In de omstreken van Hoorn en Enkhuizen is de gevreesde varkensziekte uitgebroken. Reeds schijnen een paar hokken vette varkens van overheidswege te zijn afgemaakt en verbrand. Ook te Kampen zijn bij den landbouwer L. v. d. Kamp, op 't Kampereiland, nu reeds 9 vette varkens, lijdende aan de besmettelijke typhus- oi vlekziekte, verbrand geworden. Van andere gevallen op 't Kampereiland is tot dusver geene aangifte gedaan. Hedenmiddag zou op het wielrijdersterrein, achter het Rijksmuseum, te Amsterdam, een belangrijke wedrit worden gehouden tusschen een ruiter en beroepswielrijders- Indertijd hadden de Amerikaansche wielrijders, die tegenwoordig in ons land vertoeven, liefhebber-paardrijders (gent lemen-riders) uitgenoodigd een wedloop tegen rij wielen te houden. Niemand onzer liefhebber rijders heeft echter aan die uitnoodiging gehoor gegeven, zoodat thans de wedrit zal plaats vinden tusschen mr. James Bellow, een Amerikaansch paardrijder, die .vijf paarden medebrengt en ook een der ruiters was, die te Londen tegen wielrijders hebben gereden, en de heeren Temple, Woodside en Allard. De lengte van den af te leggen rit is bepaald op 25 Eng. mijlen of 40 ki lometers en de prijs is f 1000. Het zal zeker een belangwekkend schouwspel zijn.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1