N°. 84. Zondag 22 Juli. A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verscliijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 21 Juli 1888. Schoolfeesten en clenprincesjesdag. Wanneer men tegenwoordig de couranten inziet, dan zal het niet zelden voorkomen dat men wordt onthaald op de mededeeling van een school feestje, in den vorm van een rijtoer, bezoek aan de duinen, aan Artis of zoo iets van dien aard. Telken jare keeren die uitstapjes terug en het is vooral in Noord-Holland, in de kleinere plaatsen, dat die gewoonte in eere wordt ge houden. Voor dit jaar zullen die zoogenaamde school- of kinderfeesten nog eene meerdere uitbreiding verkrijgen en wordt als datum daartoe verko zen de jaardag van onze princes Wilhelmina. Naar aanleiding daarvan ontstond bij ons de vraagwat zal hie r worden gedaan De boog kan niet altijd gespannen zijn en vooral voor kinderen is eene gepaste ontspan ning wel eens wenschelijk, doch zou die niet zoodanig kunnen worden verschaft dat zij tot leering strekte en een meer blijvenden indruk achterliet? Wij zijn er niet voor om aan te sporen tot overdadig veel genot of tot ver meerdering der vacantiedagen, doch zou het niet goed zijn, dat Texelsch jeugd zoo somtijds eens in de gelegenheid werd gesteld, om eens met eigen oogen te zien dat de wereld nog iets grooter is dan ons eilandje, en te zien wat elders wordt gedaan en gewrocht, 't zou wel licht nuttig kunnen zijn om niet bekrompen met vooroordeel te beschouwen veel wat niet rechtstreeks van onzen bodem is. Als een geschikte dag kwam ons om te beginnen daartoe zeer gepast voorde ver jaardag van ons princesje. Evenzoogoed als elders, zou ook hier die dag tot een dag van genoegen voor de kinder schaar kunnen worden gemaakt, die nog lang in het geheugen zal blijven. Doch hoe? Wij stellen ons vooreen tochtje naar nu janaar Alkmaar b.v. met de grootsten 's morgens 5 uur entrée en alsdan wandelen naar de haven, te half zeven met extra boot uit de haven naar Nieuwediep en vervolgens door het N.-Holl. kanaal naar Alkmaar. Aan komst aldaar ongeveer 10 uur. De tijd daar door te brengen zou men kunnen verdeelen in eene wandeling door en om de stad, bezoek aan de kaasmarkt, wandeling door de Hout, bezoek aan de speeltuin. Terug te 3 uur of half vier, alzoo te 7 uur weder in de haven en vervolgens wandelen of per rijtuig weder naar den Burg. Dat alles kost geldzeer natuurlijk, voor niets koopt men niets, doch er zullen toch geen schatten mede gemoeid zijnvoor billijke prijs zou voor dien dag wel een boot zijn te bekomen. Wij geven dit denkbeeld aan kindervrienden in overweging. Naar wij vernemen moet eene verregaan de baldadigheid zijn bedreven aan de gebouwtjes staande bij het boschje alhier. Met geweld schijnt de 'afsluiting van die gebouwtjes te zijn verbroken en vervolgens op ruwe wijze daarin zijn huisgehouden. De aanleiding tot zulk eene handelwijze is moeielijk te verklarenzucht om zich te verrijken met eens anders goed zal het zeker niet zijn, jwant zulke schatten zullen daar niet bewaard worden, 't kan dus niet anders dan baldadigheid wezen, 't Is wel treurig dat sommigen nog zoo'n flauw begrip hebben van eerbiediging van eens anders eigen dom. Dat de schuldigen mogen worden ontdekt, is uit een oogpunt van recht en orde wel wenschelijk. De aangekondigde proeftocht met de reddingboot van den Hoorn, had Vrijdagmorgen plaats, begunstigd door heerlijk weder, wat nu eigenlijk niet zeer geschikt was, om het voor treffelijke en doelmatige van het reddingsmid del te doen uitkomen. Laat ons wenschen dat in practijk de deugd zaamheid der reddingboot vooreerst niet behoeft te worden bewezen, doch komt die dag, zij dan de naam „reddingboot" geen ijdele klank. Een ongenoode gast, in den vorm van een kogel uit de richting van het Nieuwediep, op eenigen afstand nederkomende, bracht bij die gelegenheid bij de aanwezigen geen prettigen indruk teweeg. Nadat in het begin dezer week de werk zaamheden in zake het onderzoek naar petro leum stilstonden, is Donderdag weder eene vetachtige vloeistof op het water te dier plaatse waargenomen; heden morgen zou het onderzoek weder worden voortgezet. 4 Augustus a.s. vertrekken van hier naar America met het stoomschip „Leerdam" der Ned.-Am. Stoomv. Maatsch., (Agenten Koning Co.): Maria Kikkert benevens hare 3 kinderenElisabeth van Lente benevens hare 5 kinderen; Jacob Eelman, diens vrouw en een kind. Te zamen 13 koppen. In de zitting van de Tweede Kamer van Dinsdag j. 1. stelde bij de behandeling van het voorstel tot verlenging van het octrooi der Nederl. bank de heer Domela Nieuwenhuis voor dit ont werp ter zijde te leggen, doch tot de Regeering het verzoek te richten dat deze zou overgaan tot de instelling eener Staatsbank, waardoor aan den roof, door de Nederlandsche bank gepleegd, een einde zou worden gemaakt. Aan het einde der zitting protesteerde de heer Gleichman tegen de verdachtmaking door den heer Nieuwenhuis alsof de Kamerleden-aandeelhouders der Nederl. bank niet naar overtuiging konden stemmen, en de heer Schaepman beduidde den heer Nieuwenhuis dat hij, waar hij de menigte tegen de gestelde machten opzet, vergeet, dat deze hem tegen de verontwaardiging van het volk beschermden. Bij het Donderdag voortgezet debat over de Bank wet verklaarde de heer Rutgers zich voor verlenging, doch hij zou niet opzien tegen eene Staatsbank, indien de bankdirectie de voorwaarden weigerde. De heer Van Houten bestreed de op richting eener Staatsbank. Eene proef daarmede zou zeer nadeelig voor ons geheele economisch leven kunnen zijn. De Minister van Financiën verdedigde het ont werp als de billijkste regeling. De winstverdeeling zou aan den Staat grooter voordeelen verschaffen dan eenig ander land geniet. De heer Nieuwenhuis trok thans al hetgeen insinueerends voor den heer Gleichman uit zijne woorden kon worden opgemaakt in. Na eenig debat heeft de heer Clercx zijne motie ingetrokken. De motie-Nieuwenhuis betreffende in voering eener Rijksbank is verworpen met 72 tegen 1 stem. De Tweede Kamer heeft Vrijdag na langdurig debat aangenomen met 87 tegen 5 stemmen het amendement-Huber om het nieuwe octrooi der Nederlandsche Bank voor 15 jaar te verleenen, met stilzwijgende verlenging van 10 jaar telkens als niet 2 jaar vooraf opzegging heeft plaats gehad. Te rekenen van 1 Augustus a. s. zullen pakketten, het gewicht van 5 kilogram niet te boven gaande, bestemd voor de plaatsen in Ne- derlandsch-Indië, waar stations of halten der Nederlandsch-Indische Spoorwegmaatschappij ge vestigd zijn en welke hieronder worden medege deeld, volledig tot bestemming kunnen gefrankeerd worden. Het port wegens die pakketten bedraagt: a. Voor elk pakket tot een gewicht van 1 kilogram f 1.15b. voor elk pakket van een gewicht van meer dan 1 tot 3 kilogram f 1.65c. voor elk pakket van een gewicht van meer dan 3 tot 5 kilogram i 2.25. Aan de bedoelde halten en stations zullen, te rekenen van 1 September a. s. pakketten tot het genoemde gewicht ter verzending naar plaatsen in Nederland ot verder gelegen landen door tus- schenkomst der Nederlandsche post-administratie volledig tot bestemming gefrankeerd worden aan genomen. Plaatsen in Nederlandsch Oost-Indië, waar stations of halten van de Nederlandsch-Indische Spoorwegmaatschappij gevestigd zijn Bodjong-Gedeh, Brambanan, Bringin Broem- bong, Buitenzorg, Delangoe,DepokDjokja,Goendih, Gogo-Dalem, Kalassan, Kalie-Osso, Karangsono, Kedongdjati, Klatten, Lawang, Meester-Cornelis, Padas, Passer Mingo, Pongdok Tjina, Poerwodadi, Salem, Solo, Srowat, Tongoeng, Telawa, Tem- poeran, Tjepper, Tjileboet, Tjitajam, Toentang, (Salatiga), Weltevreden, Willem I. Door een blazerschuit van Nieuwediep is Woensdagnacht eene roodgeverfde, beschadigde scheepsboot gevonden. Binnen in stond„W. Bruney". Buiten op den spiegel was geschilderd „Florance." Door opkomend ruw weer was hij ge noodzaakt de boot te laten slippen. Te Terschelling is den 18 dezer van Amster dam binnengekomen de stoomboot „Lapland," die trachten zal het zand nabij en in het wrak der Engelsche stoomboot „Tynemouth" weg te wer ken, om de lading katoen te bergen. Het feestcomité te Amsterdam voor den Prin- sessedag heeft aan de hoofden der openbare scholen le en 2e klasse, en daarmede gelijk te stellen bijzondere scholen daar ter stede, eene uitnoodiging gericht om het kinderfeest, Donderdag 30 Augustus op het terrein achter het rijks-museum te geven door de leerlingen te doen bijwonen. Hot feest zal bestaan in eenvoudig kermisver maak, als draaimolens, poffertjeskramen, gooche laars, poppenkasten en verschillende kinderspelen. Een aardig denkbeeld zag men Zondag ter tentoonstelling te 's Gravenhage intoepassing ge bracht: de bewakers, die in de oude kamers ver toefden, waren in oude kleedij: in de kloostercel zat een monnik te lezen; de trap in de eetzaal werd bewaakt door een 17eeuwschen knecht, en een antieke dienstmaagd liep in de keuken rond een soldenier paste op de wapenzaal en een def tige burger zat in den salon te lezen in „vader Cats"; alleen de kraamkamer was ledig. T TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1