Buitenland. Volgens de P. Ct. gaat er een gerucht dat men voornemens zou zijn de drie oude forten op Texel, waarvan nog een dagteekent van 1572, te doen slechten. Aangezien dit nog al veel werk zou opleveren, ware 't wensclielijk die bezigheden in de wintermaanden te doen plaats vinden. Menig arbeider zou daardoor gebaat zijn. Het sloopen der bedoelde forten, die tot niets meer nut zijn en jaar aan jaar onderhoudskosten eischen, zou vermoedelijk 't beste zijn dat er mede is aantevangen. Bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer van het ontwerp van wet tot goedkeuring der op 16 November 1887 te 's Gravenhage ge sloten internationale overeenkomst tot het tegen gaan der misbruiken, voortvloeiende uit den ver koop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee buiten de territoriale wateren, werd in het algemeen instemming betuigd met deze wetsvoordracht. Niettemin waren vele leden er niet van over tuigd, dat het beoogde doel dooi de voorgestelde bepalingen zoude bereikt worden. Vooral achtten zij de bevoegdheid aan de bevelhebbers der krui sers, met het politietoezicht belast, onvoldoende. De leden van de Eerste Kamer der Staten - Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag den 30n Juli 1888, des avonds om acht uur, in de Vergaderzaal der Tweede Kamer. In den namiddag van 8 dezer, te ongeveer kwart over vieren, werd ter hoofdplaats Batavia en te Tangerang (residentie Batavia) en door de gansche residentie Bantam eene vrij hevige aard- schudding gevoeld in de richting van Zuid naar Noord. Een nader telegram van den resident van Bali en Lombok, gedagteekend 7 dezer, meldt nog het volgende „Sedert nog enkele schokken waargenomen; in afgeloopen nacht nog vrij hevige; van onge lukken niets naders vernomen, ook niet via in landsche rijkjes." Ook in het zelfbestuur bezittend rijkje Meng- wie werden in de laatste dagen zeer hevige aard- schuddingen opgemerkt, welke ongelukken tenge volge hadden. Zoo werden in de dessa Tingan een inlander en een stuk rundvee door eene aardstorting in een ravijn bedolven; voorts werden twee perso nen in de dessa Noengnoeng bij het instorten van een woonhuis door de invallende muren ge troffen en zwaar gewondterwijl eindelijk in de dessa Kijadan in den aardbodem een scheur ont stond, waarin een huis wegzonk. In Groningen begint de aardappelziekte, ten gevolge van de aanhoudende regens, zich aanmerkelijk uit te breiden. Te "VVester Blokker, besloten de tuinders in den Bangerd, dezen zomer 20 maal een schip met groote Hoornsche aalbessen te bevrachten naar Amsterdam. De eerste maal zal dat gebeuren Donderdagmorgen 26 Juli, dan Zondag 29 Juli, Dinsdag 81 Juli a. s. enz. Te Kolhorn (in den Waardpolder) worden dit jaar veel uien verbouwd. Zijn de prijzen als het vorige jaar hoog, dan kan bij een matige op brengst p. m. f1000 voor een bunder worden be- somd; terwijl met granen: als tarwe, haver, erw ten enz. f250 zeer wel kan lieeten. De Alg. Verz.-Maatschappij bij besmettelijke ziekten „de Philantroop", waarvan in ons nummer van heden een advertentie voorkomt, wordt naar aanleiding van het verslag over 1887, door ver schillende bladen zeer gunstig beoordeeldwij lazen o. a.: Door de maatschappij werd in het afgeloopen jaar in 96 huisgezinnen aan 122 zieken, gedurende 294 weken eene som van f3790 aan hare verze kerden uitgekeerd. De uitkeeringen bedroegen van f 10 tot f 150 per week, naarmate de klasse, waarin men deelneemt. Vooral het dorp Warga in Friesland ondervond het nut dezer Vereeniging tijdens de daar in het vorig jaar heerschende Roodvonk, werd op een ledental van pl. m. 300 eene som van f 920 uitgekeerd. Vooral voor neringdoenden, die zoo spoedig winst derving hebben, wanneer in hun gezin eene besmettelijke ziekte uitbreekt, is zulk eene uitkeering van groot belang. Niettegenstaande de groote uitkeeringen maakte de maatschappij nog een overwinst van f 1195,20, waarvan f 690 aan de aandeelhouders werd uitgekeerd en het overige als reserve bewaard. Het ledental, dat in 1887 met 3327 nieuwe leden werd versterkt, bedroeg ultimo Dec. 15693. De bloemkoolenverzending uit Loosduinen uit Langedijk, Broekerliave enz. naar Amsterdam is nu in vóllen gang. Dagelijks worden wel een 40.000 stuks verhandeld. Zeer vroeg in den morgen wordt de kool opgelost, en van de dek bladen ontdaan; dan is de markt op de Prinsen gracht met een dikke laag bladen bedekt, die door de stads-reiniging worden opgeruimd en een voortreffelijke bemesting geven. Voor een groot deel wordt de kool, in kanassers verpakt, naar het buitenland en de provinciën verzonden. Men meldt uit Katwijk aan Zee Zaterdag vertrok van hier het nieuw gebouwde bomschip K W 34 „Hendrik", zijnde van hier het eerste vaartuig, dat, -behalve den mast, nog een vasten achtermast voert en meer dan 30 last ledige vaten aan boord heeft. Het medegenomen zout voor de visscherij bedraagt 14,490 kilo. Genoemde bodem behoort tot de reederij Snaken- broek Co., te Brussel, en wordt gevoerd door schipper Jacob Haasnoot. Ten gevolge van den was der Maas zijn sedert Donderdag andermaal, tot groot nadeel van den hooi-oogst, al de weilanden om Roermond ondergeloopen. De gemeenschap met de stads- gehuchten is verbroken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de steenbakkerij van den Heer R. te Roermond onder water geloopen, ten gevolge van den aanhoudenden was der Maas. De schade, daardoor veroorzaakt, is groot. Maandagmorgen is door eene onbekende oorzaak nabij Deventer de groote stoom-oliefabriek van de heeren Nourg en Van der Lande geheel afgebrand. Eene groote hoeveelheid olie, lijnkoe ken en meel werd door de vlammen vernield. Het daarbij gelegen graanpakhuis is gespaard gebleven. Een paar personen kregen vrij ernstige brandwonden bij het afsluiten van den stoomketel. Men schrijft van particuliere zijde: Dat men nog niet tegen eenige moeite op ziet bleek mij deze week, daar ik op een wandeling maar niéts minder tegen kwam als een flinken grooten regenwaterbak, dewelken rollende ver voerd werd van uit de Wieringerwaard naar het dorp Barsingerhorn. Daar men echter in 4 a 5 uur tijds met 2 paarden, gereedschappen en 6 man p. m. 300 meters gevorderd was is het te wenschen, dat het later sproediger is mogen gaan daar er anders gewis een geruimen tijd toenoo- dig zal zijn eer men ter bestemming is aange komen. {Z. Gt.) Mr. Leyds, staatsprocureur van Transvaal, is volgens „De Wereldburger" met 18 tegen 12 stemmen, in de plaats van den heer Bok, benoemd tot staats-secretaris der Zuid-Afrikaansche Repu bliek. De heer Bok wordt zegt hetzelfde blad niettegenstaande enkele aan die benoeming ver bonden moeielijkheden die men, naar beweerd wordt, zal trachten uit den weg te nemen genoemd voor de betrekking van consul-generaal der Zuid-Afrikaansche Republiek in Nederland. Men maakt aan „Gelria" de opmerking, dat sedert vóór ongeveer drie weken prof. Buys Ballot zijn eervol ontslag nam en de regeling van het weêr, om het zoo eens te noemen, overdroeg aan zijn opvolger, prof. V. A. Julius, de zomer alle kènteekenen van een nat najaar verkreeg, zoodat zelfs de meest tevreden rnensch zich gedrongen gevoelt eenige malen per dag over het weder te klagen. Of prof. Julius zachtjes aan wil beginnen en het Nederlandsche volk bij het begin van zijn loopbaan niet wil verwennen, weten wij niet zegt het blad. Wreed is het echter, dat hij de schoone maand, wier naam hij draagt, in kou en regen laat voorbijgaan en haar een reputatie dreigt te bezorgen, als Mei, sedert lang heeft. Gaat het zoo door, dan zal men hem en der eertijds warme hooimaand spoedig toeroepen: „Ga heen! Va Julius Door de Moniteur Beige is de overeenkomst openbaar gemaakt, gesloten tusschen Belgie en Nederland, omtrent het port voor drukwerken. Daaruit blijkt, dat voor dagbladen en tijdschriften, die ten minste eenmaal per week verschijnen, het port bedraagttot een gewicht van 25 gram 2 centime of 1 cent, 25—100 gram 5 centime of 2l/cent, en voor elke 100 gram, of gedeelte daarvan meer, 5 centime of 2% cent; voor andere drukwerken tot een gewicht van 15 gram 2 cen time of 1 cent. van 15 50 5 centime of 27» cent en voor elke 50 gram, of gedeelte daaarven meer, 5 centime of 27a cent. De verlaging van het port treedt in met 1 Aug. a. s. In eene brochure, getiteld„Het Nationale vraag stuk. De wedstrijd van Amsterdam en Antwerpen," behandelt de heer A. Huet de afsluiting van de Zui derzee, door middel van een dam van Enkhuizen naar Stavoren (of juister gezegd, van de Ven naar het Roode Klif,) in verband met liet door dezen schrijver reeds herhaaldelijk verdedigde denkbeeld eener open doorgraving van Holland op zijn Smalst. Uitgaande van de stelling, dat het aanleggen van eene nieuwe sluis te IJmuiden, met eene vaardiepte van 8.5 meter beneden Amst. peil, (waartoe besloten is,) niet kan voorzien in de behoeften, betoogt de schrijver, dat alleen door de open doorgraving de zekerheid kan verkregen worden, dat Amsterdam de beste haven stad wordt van noordelijk Europa, omdat dan de voortdurende diephouding van het vaarwater zal ge schieden door de werking van de Noord- en Zuiderzee. De heer Huet stelt de voordeelen in het licht, welke bovenbedoelde dam tot afsluiting der Zuiderzee zou hebben boven de twee andere, die er zijn voor gesteld lüj zet uiteen dat met den aanleg een tien tal jaren gemoeid zou zijn, in hetwelk tevens de open doorgraving zou kunnen geschieden, en hij brengt den dam met de open doorgraving in onaf scheidelijk verband, door te betoogen, dat laatstge noemde het aanleggen overbodig zou doen worden van een dertigtal sluizen, dat er, ook volgens de Zuiderzee-Yereening, in den afsluitdam zal moeten worden gemaakt, ingeval het stelsel van schutsluizen te IJmuiden behouden blijft. Op bl. 27 van zijn ge schrift vat de schrijver de voordeelen, welke de vereeniging der door hem bedoelde afsluiting van de Zuiderzee met de open doorgraving van Holland op zijn Smalst zou opleveren, als volgt samen: le be veiliging van Amsterdam tegen eiken vijandelijken aanval over zee aan de oostzijde; 2e een vrije water weg van Amsterdam naar de Noordzee en naar de Zuiderzee; diephouding langs den natuurlijken weg door vloed en eb, zoowel van den vaarweg naar de Noordzee als van dien naar de Zuiderzee; 4e onbe lemmerde scheepvaartgemeenschap van Amsterdam door het zuidelijk deel der Zuiderzee, met Noord- Holland, Friesland, Overysel, Gelderland en Utrecht; 5e behoud van de zeevisschery in de Zuiderzee, en zeer waarschijnlijk het ontstaan van zalmvisscherij in den IJsel6e aanzienlijke verlaging bij stormweder van den waterstand in het afgesloten deel der Zui derzee, en alzoo beveiliging der zeedijken van vijf provinciën7e behoud van den vrijen waterafvoer van den IJsel en van al de bestaande uitwaterende sluizen rondom het afgesneden deel der Zuiderzee; 8e direct spoorwegverkeer van Amsterdam met de noordelijke provinciën langs den kortsten weg over den afsluitingsdam9e scheepvaartgemeenschap voor de binnenschepen door een kanaal in den afsluitdam, onafhankelijk van de vaart over de zuiderzee; 10e de mogelijkheid tot indijking en droogmaking van die gedeelten in het zuidelijk deel der zuiderzee, waai de grond van goede hoedanigheid is. De Figaro verzekert dat Von Bismarck de volgende drie voorstellen aan het oordeel der Europeesche mogendheden zal onderwerpen lo. Versterking der tegenwoordige strijdmach ten als een gevaar voor den Europeeschen vrede te beschouwen. 2o. De uitgaven voor het oorlogsbudget niet te vermeerderen. 3o. Het militaire status-quo te handhaven, zooals in ieder land volgens de laatst uitgevaar digde wetten is vastgesteid. Het Huis van Afgevaardigden der Vereenig- de Staten heeft eene commissie benoemd tot on derzoek naar de oorzaken der overdreven emigratie. Uit tijdingen van Auckland ontvangen blijkt dat vele stamhoofden, om Fransche annexatie te voorkomen, aan Engeland verzocht hebben het eiland te willen annex eeren. De Zweedsch-Noordsche Consul te Londen C. Juhlin-Dannfeldt heeft van de Regeering verlof ont vangen tot een reis naar Nederland, om te on derzoeken of het bereiden van margarineboter aldaar den landbouw schade of voordeel aanbracht, waarvan de prijs van natuurboter het meest af hangt, en of een margarine bereiding op groote schaal voor Zweden van beteekenis zou zijn. Gedurende de maanden Mei en Juni heeft de Cholera zich wederom belangrijk uitgebreid over verschillende presidentschappen vanEngelsch- Indië. Epidemisch heerschend openbaarde de ziekte zich in Ahmedabah. terwijl zij mede in het pre sidentschap Bombayjen in Cashmere zich uitbreidde. In Cashmere kwamen dagelijks een 200-tal ge vallen voor. De Portugeesche regeering heeft naar aanleiding daarvan het presidentschap Bombay met cholera besmet verklaard. De veestapel in Algerië zal weldra tot de geschiedenis behooren. Daar alle velden en weiden door de sprinkhanen kaal gevreten zijn, moet het vee, het koste wat het wil, worden weggevoerd. In de haven van Algiers zijn in den loop van deze week honderden kudden ingescheept. In Juni werden 30.000 schapen naar Marseille gezonden en deze maand zal dit cijfer waarschijnlijk nog worden overschreden. Voor de liefhebbers van vleescli in Algiers een heerlijk vooruitzicht! Te Rilrush (Ierland), hebben de uitzettingen der huurlingen, welke met hunne huurpenningen achterstallig bleven, een aanvang genomen en wel op de eigendommen van den heer Vandeleur. 170 soldaten en 120 constabels waren daartoe

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2