Buitenland. Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat het plan hedenavond ten zes uur in de Parkstraat alhier, de brandspuit B. te beproeven. Oudeschild, 5 Aug. De werkzaamheden tot het opsporen van petroleum alhier, schijnen niet tot het gewenschte resultaat te hebben geleid. De heitoestellen en andere werktuigen zijn althans weggenomen en naar de eigenaars teruggezonden. De „Enlchuizer Ct." schrijft: Er behoort zeker eene groote mate van berusting toe, van lijdzaamheid en van geduld, een van nature vroolijk en opgewekt gemoed, om in deze dagen nog niet moedeloos te worden over den zomertijd die ons geen zomersche dagen en, in plaats van een helderen hemel en vrien delijke zonnestralen, donkere wolken en plasregens brengtMet aangename herinneringen aan schoone Juni-dagen zijn we de hooimaand ingegaan, maar zelfs zij die weinig verwachtingen koesterden van de dingen die komen zouden, werden nog teleurgesteld, want de eene dag voor en de andere na bracht ons regen, regen en nog eens regen. Slechts negen dagen kwamen er, waarop het droog bleef, maar van dat negental werden er vijf aan- geteekend als „zeer onstuimig" of „onstuimig" of „koud; op 22 dagen alzoo van de 31 viel er regen, meestal in groote hoeveelheid en dat in den besten tijd van 't jaar! Welk een teleurstel ling voor zoovelen die naar droogte en warmte verlangden voor den groei der land- en tuinbouw- gewassen, of voor het droogen van het gemaaide gras, welk eene teleurstelling ook voor zoovelen, voor wie deze tijd een tijd van ontspanning en genot is! Na zoo'n natte Juli-maand zal Augustus wel droogte geven, zegt men; we willen het hopen, maar zijn zoo vrij er even aan te herinneren, dat dit ook in Juli 1882, toen er niet veel minder regen viel dan nu, beweerd werd en Augustus kwam en gaf198 niM. regen, de grootste hoeveelheid hier in ééne maand gevallen gedurende den tijd dat hier weerkundige waarnemingen gedaan worden, nl. van April 1880 af. Niet minder dan 134,1 mï. viel er in de vorige maand; vergelijkt men hiermede de hoeveelheid regen in vorige Juli maanden hier gevallen nl. 131,6 mM. in 1880 - 49,2 mM. in 18S1 - 112,6 mM. in 1882 - 129,5 mM. in 1883 - 73,0 mM. in 1884 17,3 mM. in 1885 77,2 mM, in 1886 en 30,6 mM. in 1887, dan blijkt, dat in geen jaren in Juli zooveel regen is gevallen als nu, terwijl in de laatste acht jaar die hoeveelheid in ééne maand slechts tweemaal grooter is geweest, nl. in October 1885, toen er 173,5 mM. viel en in Augustus 1885, toen er 198,0 mM. werden op gevangen. Palticuliere berichten uit Atjeh bevestigen dat de berri-berri tot stilstand gekomen is. De electriciteitsproet, waaraan thans de van berri-berri verdachten worden onderworpen schijnt gunstig te werken. Sedert zij wordt aangewend, worden betrekkelijk velen als gezond uit het hospitaal naar de kazerne teruggezonden, die zich als berri berrilijder hadden laten opnemen. (Bat. H.) Bij de gisteren gehouden wielrijderswedstrijd te Nijmegen is kampioen voor het vasteland geworden de heer Huysser. Het „Utr. Dbl." verneemt dat de ingenieur le kl. van 's rijks waterstaat P. J. de Quartel voornemens is, met eenige Engelsche en Amster- damsche kapitalisten concessie aan te vragen aan de Nederl. regeering tot droogmaking en inpoldering van het grootste gedeelte van de Zuiderzee en Friesche wadden. In Drente worden op verschillende plaatsen steppenhoenders gezien. Ook herten ziet men er telkens; de wilde varkens schijnen daarentegen verdwenen. Op voorstel van B. en W. heeft de gemeen teraad van Schiedam met algemeene stemmen besloten uit de gemeentekas eene som van f 1000 beschikbaar te stellen tot viering van den a. s. Prinsessendag. Men schrijft uit Woubrugge: In enkele stre ken van Gelderland en Noord-Brabant wonen nog menschen in den grond, doch de geiten of runderen verblijven niet in dezelfde woning van de menschen. Te Woubrugge is evenwel aan den dag gekomen dat in een woning van steen en met een pannendak, welke woning, volgens bepalingen van het Burger lijk Wetboek, verhuurd was om als een goed huis bewoond te worden, dat in dezelfde kamer, zeg ik, waar man, vrouw en vader van den man slapen, op een afstand van 1V2M. eener bedstede, zich twee geiten bevonden, welke daarmede in woonden, Woensdagmorgen, ongeveer halfvijf, brak er boven Bergen op-Zoom eene wolkbreuk los, welke tot ongeveer zeven uren voortduurde. De straten geleken op bergstroomen en stonden in korten tijd onder water, daar de riolen het niet konden verzwelgen. In de laag gelegen gedeelten der stad zijn alle kelders ondergeloopen en drong het water zelfs in de huizen. De schade is aanzienlijk. Overal worden met brandspuiten de kelders leeg gepompt. Reeds sedert een paar weken is met de verzending van bloemkool uit de Streek een begin gemaaktdagelijks wordt de hoeveelheid kool, welke hoofdzakelijk naar Duitschland en België wordt uitgevoerd, grooter. Het gewas laat dit jaar, wat de qualiteit betreft, niets te wenschen overvandaar dat de bloemkool voor hooge prijzen van de hand wordt gezetgemiddeld wordt voor de 100 stuks f 9 besteed. Aan de Lemmer lag een schip, dat dooi drie gezinnen bewoond wordt. Des nachts wordt een echtpaar wakker en bemerkt, dat een twaalf jarig zoontje van een der andere gezinnen zich op het voeteinde had neergelegd. Hij vertelde dat men hem en zijn liuisgenooten wilde ver moorden en dat hun woonschip reeds half in den grond zat. De man gaf hem op onzachte wijze te kennen, dat hij zich moest verwijderen, wat hij ook deed. Den volgenden morgen wist hij echter van het voorval niets. Slapende was hij over twee planken boven het water gegaan. Ook een luik, dat zeer moeilijk open en dicht gaat, had de slapende zeer goed weten te openen en te sluiten. Als 't regent op St.-Margriet regent het zes weken lang en als het droog is op St.-Mar griet zooals dit jaar dan regent het óók zes weken lang Wie was St.-Margriet? Margriet was een weldoende, brave vrouw, wier wandel zoo rein was, dat men haar later heilig heeft verklaard. Verschillende voorvallen uit haar leven worden in verband gebracht met haar verhaal, dat zij zes weken regen zou kunnen brengen. Van daar, dat men nog steeds zegt, als het eenmaal regent op dien dag, dan blijft het water ook zes weken uit de wolken stroomen. Een schutter schrijft aan de Locomotief (niet uit Samarang): „Een nieuw genoegen dat ik me tegenwoordig permitteer, is het schutterlijk genoegen. Vandaag voor acht dagen heb ik voor het eerst, tot de tanden gewapend, plaats in de gelederen genomen. „Lieb Vaterland, kannst rullig sein." Met het oog op mijn gebrekkige kennis der schutterlyke vecht kunst ging ik er met een eenigszins kloppend hart heen. Maar voor die vrees bleek weinig reden te zijn. De schutterlyke kunst toch bleek me zeer eenvoudig. Men zou haar kunnen noemen een leer der „gemid delde beweging." Men maakt slechts het gemiddelde van de beweging zijner omgeving en men loopt nooit in den kijker. Daarbij verdient vooral aanbeveling zijne beide buren, liefst ook nog den achterbuurman, bij het begin der oefening goed op te nemen. Men tracht dan gedurende de oefening zooveel mogelijk dezelfde buren te behouden. Gelukt dit tot het einde toe, hetgeen echter slechts zelden voorkomt, zoo gaat men met een gevoel van zelfvoldaanheid naar huis. Verdwaalt men daarentegen, zoo geven de oogenblikken van rust, gelegenheid om onder geleide van den sergeant-majoor te trachten zijn plaats terug te vinden. Eens was zelfs een onzer luitenants bij een verkeerde sectie terecht gekomen, en kostte het veel moeite, hierin bijgestaan door den kapitein der kompagnie, zyn sectie terug te vinden. Men kan de schutterlyke kunst ook vergelijken bij de „theorie der fouten." Een ieder maakt een fout; meestal zijn dit toevallige fouten. Bij sommigen komen echter ook constante fouten voor, die zooveel mogelijk ge- ëlimiteerd worden. Zoo zegt bijvoorbeeld myn luite nant altyd „links," als hy „rechts" bedoelt. By het kommandeeren gaat het aldus in zyn werk. Eerst zegt kapitein wat, dat niemand verstaat. Dan zegt de luitenant wat, dit verstaat men wel, doch dit is meestal verkeerd. Dan roept een van de schutters, die vroeger gediend heeft, hoe het zyn moet. Daarna is er een grappenmaker, die er eene aardigheid op tapt, waarop de geheele sectie begint te lachen, met inbegrip van den luitenant. Eindelijk openbaart zich op enkele punten beweging, en wel by degenen die vroeger gediend hebben, en dus weten wat er moet gebeuren. Deze zyn de centra van beweging, vanwaar uit het mouvement zich verder golfvormingvoortplant. Zyn nu deze autoriteiten het onder elkaar eens, zoo gaat alles goed en komt de troep na een betrekkelijk korten tyd tot rust. Bestaat er echter verschil van meening by de genoemde centra van beweging, zoo doen zich allermerkwaardigste interferentieverschijn selen voor, die tot de meest uiteenloopende beweging aanleiding kunnen geven. Vooral is dit het geval by een kommando, waarin zoowel het woord „rechts" als het woord „links" voorkomt, ik geloof zoo iets van „links uit de flank met rotten rechts." Op dit kommando beweegt zich geregeld de helft van den troep in de linker, de andere helft in de rechter rich ting, waardoor de heftigste botsingen plaats hebben, eindigende met jde liopelooze verwarring. Het spijt me werkelijk dat ik tot nog toe de genoegens, die een schutterlyke oefening oplevert, heb gesmaad." Met het fraaie stoomschip der Ned. Amerikaau- scho Stoomvaartmaatschappij vertrokken Zaterdag jl uit New-York de leden van de „Holland-Society" naar Amsterdam. Deze afstammelingen van de Hollandsche settlers, meer algemeen bekend onder den naam van Kuickebockers, denken zes weken in het oude moederland door te brengen. Het gezelschap, dat onder leiding van do heeren van Siclen, advocaat, en van Slijke, koopman, de reis doet, vormt geen heerenpartijtje, want na lange beraadslagingen hebben de dames besloten haar mannen te vergezellen. Uit New-York wordt aan do Mag cl. Ztg. ge schreven In het geheele land heersclit onder de kleurlingen groote opgewondenheid, daar er een lang verwachte profeet is opgestaan, die voorgeeft geroepen te zijn om zijn volk binnen kort naar het Afrikaansche vaderl. terug te voeren. De beweging is te ernstiger, nu zij uitgaat van een man, die bij zijn zwarte broeders sedert geruiraen tijd reeds in hoog aanzien stond. Het is „reverend" Giles Mosz te Evansville in Indiana. Hij is twee en-zestig jaren oud en was tot aan den burgeroorlog een slaaf in Roan County. Het tijdstip van den uittocht kan Mosz nog niet opgeven, maar dag in dag uit laat hij van den kansel af de vermaning hooren, ieder oogen- blik klaar te staan, om Amerika te verlaten. De telegraaf verspreidt de tijding over alle Staten van Amerika, alle zwarte geestelijken scharen zich vol geestdrift aan de zijde van den godsgezant en reeds stroomen duizenden kleur lingen met vrouw en kind naar Evansville, reeds verbeiden tallooze aanhangers van den nieuwen Mozes het oogenblik, dat zij hem naar het land hunner vaderen zul'en volgen. „Reverend" Mosz" vermaant zijn aanhangers om de blanken, ondanks al het ondergane leed, bij het afscheid te zegenen. Intusschen verkeeren laatstgenoemden, vooral in het zuiden, in de vrees, dat de zwarte arbeiders hun velden zullen verlaten, waaronder vooral de tabak- en graan-productie aanzienlijke schade zou lijden. Voor een deel is deze vrees reeds bewaarheid geworden, want ge heele gemeenten zijn door de negers verlaten, die met have en goed tot den profeet opgaan. London, 2 Augustus. In bijna geheel Enge land zijn, door aanhoudenden, hevigen regen, groote overstroomingen begonnen, welke hier en daar den oogst totaal verwoest hebben. Te Londen zelf staan de oostelijke stadswijken, bij de dok ken, welke gruotendeels bewoond worden door de arme bevolking, onder water. Er heerscht groote ellende. Uit Rome wordt aan de Standard medege deeld, dat de Paus minder wel is en sedert eenige dagen last heeft van eene leverkwaal. De onge steldheid belet echter Leo XIII niet, bezoeken te ontvangen en zijn gewonen arbeid te verrichten. Uit Japan komt per telegraaf bericht van eene aardbeving, welke aldaar verschrikkelijke verwoestingen aangericht heeft. Op eene badplaats zouden 8ÜU personen daarbij om het leven zijn gekomen. Een der dieven, die onlangs in de bank te Lyon een bediende 250,000 francs afhandig wisten te maken, is in hechtenis genomen. Het is een Amerikaan, die reeds acht keer in Engeland en Amerika terecht heeft gestaan. 20,000 fr. werden nog bij hem teruggevonden. De man is er dus nogal zuinig op geweest! Omtrent de uitwerking der afschaffing van de slavernij in Brazilië, zegt „Etoile du Sud," van Rio de Janeiro het volgende: Het eerste gevoel der gewezen slaven, toen hunne meesters hun mededeelden, dat zy voortaan vrij waren, en hun voorstelden, om tegen betaling bij hen te blijven werken, was een verbazing. De arme lieden konden hunne ooren niet gelooven. De hoop op eene aanstaande vrijmaking was wel tot hen doorgedrongen; zij wisten, dat do Keizer de edele taak, die hij op zich had genomen, ge heel ten uitvoer zou brengen, maar dat geluk scheen hun nog ver af. Op de verbazing volgde een uitbarsting van vreugde, die zich op de luidruchtigste wijze open baarde. Daarna zijn bijna overal de bevrijden aan het werk gegaan. Natuurlijk waren er uitzonderingen. De on- menschelijke meesters b.v. hebben hunne vroegere slaven zien wegloopen. Maar dat was hun ver diend loon. De rust is echter niet verstoord. Tot dusverre is geen der sombere voorspellingen der voorstan ders van de slavernij vervuld, en er zal er ook wel geen vervuld worden.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2