Hervormde Cemeenteje den Burg. Ds. WAETENA van Amersfoort. TAIDARTS BIERSTEKER Mevrouw Timmer te Utrecht, L E a E L, 1 of 2 vetto varkens. VOOR TEXEL BEEN SBOOTER PUBLICITIET voor ADYERTEITIËM flan die aldaar algemeen en ookjnte Texel veewidiE: Marktberichten Gevraagd tweede meid BRUSSEL. m ADVERTENTIEN. is Woensdag, 8 Augustus De werkstaking, die op het oogenblik te Parijs reeds tot botsingen met de openbare macht heeft geleid, hangt samen met eene stedelijke verorde ning, die in Frankrijk veelal verkeerd wordt be grepen. De gemeenteraad van Parijs heeft een tarief afgekondigd voor loonen, grondstoffen en voor rente van kapitaal. De stad Parijs laat namelijk ieder jaar voor vele millioenen openbare werken uitvoeren en om een grondslag voor de berekening der aannemingskosten te hebben, zijn de prijzen van al, wat hij aanbestedingen te pas komt, zoo nauwkeurig mogelijk berekend. Die prijzen zijn opzettelijk hoog genomen en de werk lieden meenen nu, dat zij het recht hebben het loon te eischen, dat door de stad als maatstaf is aangenomen. Voor een gewoon aardwerker is dat loon berekend op 60 centimes per uur, voor steenhouwers en metselaars op 80 centimes, ter wijl de werkdag op 9 uren wordt gesteld, zoodat het dagloon der genoemde werklieden 5.40 fr. en 7.20 fr. zou zijn. De aannemers der werken voor de groote tentoonstelling hebben voor veel lager loon werklieden aangenomen en deze hebben nu het werk gestaakt, in de verwachting, dat de gemeenteraad hen zal helpen om meer te ver dienen. Te Niederemmel, in Duitschland, heeft een orkaan gewoed, zooals men er nog zelden een had bijgewoond. Van de honderden vruchtboo- men rondom het dorp zijn slechts enkele gespaard gebleven. Noteboomen van '/s meter doorsnede werden ontworteld meegesleurd. Van zes huizen werd het dak weggeslagen; o. a. zag men een leisteenen dak van ongeveer 30 meter lengte en 15 meter hoogte het huis, waarop het zat, verlaten en als een groote, logge ooievaar over het belen dende gebouw vliegen, om een eind verder op den grond neer te strijken. Wagens en rijtuigen reden vanzelf, voor voor zoover de weg namelijk niet versperd was door omgewaaide telegraafpalen. Dit alles was het werk van 2 minuten en in dat korte oogenblik werd eene onberekenbare schade, niet weinig ook aan den oogst, toegebracht. Het vreemdste was dat in een plaatsje, dat eene minuut gaans verder lag, niets van dit onheil bemerkt moet zijn. Te Kesten daarentegen was de ge meente in de kerk bijeen, toen zij plotseling een geraas boven zich hoorde en bemerkte dat de toren haar verlaten had. De storm had hem zoo netjes afgeknapt als ware het een ijspegel geweest. Later kwam het uit dat hij den toren voorzichtig in een weiland had neergezet, tot groote verbazing van de koeien en het andere vee. In de Boiersche Alpen valt voortdurend zóó veel sneeuw dat de herders het vee, dat in de bergen graasde, naar het dal hebben moeten drijven. Sedert het begin van deze eeuw heeft men in het laatst van Juli iets dergelijks niet gezien. Het groote houtvlot, als een schip gevormd, dat in de laatste drie maanden te Joggins, Nova Scotia, aan de baai van Fundy, gebouwd is werd Dinsdag te water gelaten. Het vlot is 700 voeten lang en bevat 30,000 balken. Plet wordt naar New-York gesleept en daar de volgende week verwacht. Daar zal de waarde van het vlot -50.000 dollars zijn, terwijl de waarde te Joggins slechts 13.000 dollars is. Er is dus met de ge vaarlijke onderneming eene groote winst te behalen. Zooals men weet werd verleden jaar een der gelijk vlot op zee uiteengeslagen. Een uitvinding, die in een lang gevoelde behoefte schijnt te voorzien, is een stalen stoom- sloep, die in 't Alexandra Palace te Londen is tentoongesteld. Deze boot kan onmogelijk omslaan of zinken, is van een dubbele schroef voorzien, die zoo geplaatst is, dat zij niet boven water kan ko men. De stoommachines en de vuren zijn volko men beschermd en de diepgang is, wanneer er 15 man aan boord zijn, niet meer dan twaalf Engelsche duimen, zoodat de boot over zandban ken en in ondiep water varen kan. Ze loopt gemakkelijk en luistert zeer nauw naar 't roer. In de pijp van eene kachel die bijna nooit gebruikt werd, had de vrouw van een onverbe- terlijken dronkaard te Brussel 2500 fr. verstopt, waarvan 1500 in bankbiljetten. Dinsdagochtend legde hare dochter buiten haar weten de kachel aan en al de schoone bankbiljetten gingen op in rook Volgens het „Hbl." toegezonden berichten uit Damaskus, is aldaar in de omstreken sinds eenige maanden onder het rundvee de veepest uitgebroken. Om de besmette plaatsen is een cordon ge trokken, maar daardoor is de ziekte niet tot staan gekomen. Zij heeft zich thans over verscheidene districten uitgebreid en o. a. Merdj Ajun Fafed en het gebied van den Libanon bereikt, waar zij vele verwoes tingen aanricht. Men vreest nog grootere uitbreiding, maar er worden krachtige maatregelen tot bestrijding dei- ziekte genomen. Ook schijnen op eenige eilanden van den Griek - schen Archipel gevallen van veepest waargenomen te zijn. Molensteenen van glas worden, naar de „Diamant" bericht, in de spiegelglasfabriek te Freden in den laatsten tijd vervaardigd. De 8 tot 9 cM. dikke schijven worden op de werkzijde met den diamant gekrast en met daartoe in het bijzonder ingerichte beitels behouwen. Om den molensteen de gevorderde dikte en zwaarte te geven, wordt gegoten cement gebezigd. Er moe ten reeds talrijke bestellingen op dit nieuwe fabrikaat ontvangen zijn en men wil dat in den aangegeven zin bewerkte glasvlakken wel 10 tot 15 jaar hunne scherpte kunnen behouden, terwijl de tot nog gebruikelijke steenen, zooals bekend is, telkens bijgeholpen moeten worden. De zeventienjarige Zulma Marie, dienstbode bij een concierge te Parijs, verliefd op den zoon des huisheers, een loodgieter, wist geen beter middel om den jongen man te ontmoeten dan voortdurend de water- en gaspijpen stuk te snijden, welke de geliefde haars harten dan kwam her stellen. De radelooze huisheer nam eindelijk de politie te baat om zijn perceel, hetwelk reeds het door booze geesten onveilig gemaakte heette, te bewaken de beminnelijke Zulma werd betrapt en wreedaardig gevangengezet. Een aardig landmeisje, dat eieren naar de markt bracht, werd onlangs de dupe van een koddigen inval. Eenige voorbijgangers vonden de jonge vrouw, met haar mand naast haar op den grond, in een houding, waarin het haar onmogelijk was de minste beweging te maken, daar een groot aantal eieren op haar armen, die zij tegen haar borst gedrukt hield, lagen opgestapeld. Toen men haar vroeg, hoe zij in die vreemde positie gekomen was, verhaalde de landelijke schoonheid dat een jonge man haar had aangeboden een dozijn eieren te lcoopen tegen een goeden prijs, indien hij ze zelf mocht uit kiezen. Zij stemde toe en de jonge man liet haar heur armen kruisen en legde de schoonste eieren daarop neder. Toen dit gedaan was, betuigde hij zijn leedwezen, dat hij haar zooveel moeite om niet had veroorzaakt en „om haar in haar teleurstelling te troosten" had hij de weerlooze een hartelijken kus gegeven /dit feit werd tusschen tranen en blosjes bij kleine gedeelten verteld), waarna de schalk lachende zijns weegs ging. Schaden, 2 Aug. Aangevoerd 7 Paarden f 40 a 150, veulen f a Ossen f a 5 Stie ren f45 a 100, 33 magere Geldelcoeien/"80 a 160, 12 vette dito f 180 a 225, Kalf koeien f a vaarzen dito f a 8 nucht. Kalveren f 9,— a 17 Graskalveren f a Varkens /HO.— a 12.— Biggen /"5.— a 7. 150 vette Schapen f 18.— a 23.50, 300 magere dito f 10.— a 16. Overhouders f a Rammen/" a - 240 Lammeren/"7 a 14. Kipeieren/" 2,75 a 3.— per 100 stuks. Leiden, 3 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f a f 82 Stieren /"48 a f 195 Veulens f a f 20 kalfkoeien f 120 a f 230. 140 Melkkoeien f 95 d f 200 102 Varekoeien f83 a 190 110 Vette koeien f 122 a f 270 64 Vette kalveren f 23 a 74. 8 Magere kalve ren f 6.— a f 16. Graskalveren f af. 974 Vette schapen 20 a 33. - 1450 Magere schapen f 10.— kf 22. Paarden f d f 400 Magere lammeren /"6.50 f 15. Vette jarige dito f d 46 Magere varkens f 13 d f 21. 210 Biggen f 3,50 d f 9. Londen, 2 Aug. Aangevoerd 600 Runderen 6000 Schapen en Lammeren, 80 Kalveren en 30 Varkens. Men noteert: beste Runderen 35 a 75 ct., Schapen en Lammeren 475 a 90 ct., Kal veren 55 a 77s ct.., varkens 35 a 60 ct. Lemmer, 1 Aug. Bot werd in den loop der laatste dagen op de Zuiderzee ruim gevangen. Aanvoer alhier in bedoelde dagen p. m. 2000 Kg., waarvoor bij de opkoopers werd bedongen 16 a 18 ct per Kg., men betaald in kleinhandel 30 ct. per Kg Parijs, Vischmarkt, 2 Aug. Groote Tongen van 2,50 tot 3,— Fr. p. kilo. Kleine Tongen 2,50 2,— Tarbot 2.- 1,50 Snoek 2.50 2,— Paling 3,- 2- II IJ Iv S P O S I S P AA1MÏ A K. Garnalen 18,— 20.— p. mand. Aan het postkantoor Texel en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand JULI 1888ingelegd f 1288.04terugbe taald f 170.60 Plet laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 627. Bevallen van een ZOON G. BREMER Brouwer. Grand Rapids, (N.-Amerika) 19 Juli 1888. Bevallen van een MEISJE: C. ROEPER Eelman. Ongeren, 3 Augustus 1888. Een laatst en hartelijk vaarwel aan familie, vrienden en bekenden bij mijn vertrek naar Amerika en tevens li a r t e 1 ij k dank voor de vele blijken van belangstelling in den laat sten tijd ondervonden. M. VLAMING Kikkert. HARTELIJK VAARWEL aan Bloedverwanten,Vrienden en Begunstigers. J. Jz. BAKKER en Echtgenoote. Zondag 5 AUGUSTUS 'savonds lialf zeven uur, Godsdienstoefening door 's avonds van zes tot negen uur te consulteeren. aan den Burg een meisje beneden 16 jaar, voor eenig huiswerk. AdresBureau dezer Courant. MALIESINGEL 39, vraagt tegen den eersten SEPTEMBER aan staande een Brieven franco aan bovengenoemd adres. FACTOOR IA ALLE VISCHSOORTEA, TE KOOP GEVRAAGD Bruto gewicht 100 150 KG. CONTANT. Aanbieding en prijs ingewacht aan het Hulppostkantoor ÖOSTEREAI). (i\.ll.) w *1 HM

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3