N". 93. Donderdag 23 Augustus. A\ 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingeze tenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 24 Augustus 1888, des namiddags te zeven ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 21 Augustus, 1888. De Burgemeester voorn. D. C. LOMAN. TEXEL, 22 Augustus 1888. Onze markten en nog iets. Wat 'n markt met vee zoo was zeker de uitroep van menig marktbezoeker, j.l. Maandag. En niet ten on rechte, want er waren niet minder dan 678 schapen en 860 lammeren aangevoerd. Zulke cijfers beteekenen nogal. Dat niet al het vee verkocht zoude worden, lag wel eenigszins voor de hand, eerstens doordien het getal afnemers of koopers hier doorgaans beperkt is en door de groote aanvoer het aanbod de vraag overtrof, en tweedens doordien vele verkoopers nog steeds schijnen te verkeeren onder den indruk van de markt prijzen van een 4-tal weken geleden, tengevolge waarvan verkoopers en koopers niet zoo ge makkelijk tot elkander kwamen. De vraag deed zich alweder bij ons voor, waarom komen zoo weinig koopers van elders onze markten bezoeken? Wanneer wij de marktberichten nazien dan blijkt dat op verschillende marktdagen de aan voer hier niet minder is dan op andere markten b.v. Alkmaar, Schagen of Hoorn, en ligt het alzoo voor de hand dat vele koopers uit Noord- Holland hier hunne gading wel zouden vinden. Wil eene markt aan hare bestemming vol doen dan moeten niet alleen verkoopers doch ook koopers dezelve bezoeken, doch dan dient eene markt bekend te zijn. En het is juist dit, dat wij meenen dat van onze markten niet het geval is. Wel staan in de jaarboekjes der M. v. L. de markten vermeld, doch ook meer niet en het komt ons voor dat ruimere bekendheid wat hier alzoo wordt aangevoerd, wel wenschelijk was. Voegde men daaraantoe de vermelding hoe gemakkelijk onze markten zijn te bezoeken, zoodat koopers van elders nog denzelfden dag weder kunnen vertrekken, alsook de goede gelegenheid tot vervoer van het vee, dan zou zulks allicht tot een ruimer marktbezoek kunnen uitlokken en zoowel voor verkoopers als koopers alhier, tot eene betere prijsbepaling zeer gewenscht zijn. Op wiens weg het ligt, die publiciteit te doen, öf op die van de gemeente, of op die van de M. v. L., of van belanghebbenden onder ling, willen wij niet beoordeelen, doch dat meerdere publiciteit gewenscht zoude zijn is zeker wel buiten twijfel. Wij brengen dit onderwerp onder de aan dacht van allen, om er hun voordeel mede te doen. De kosten van publicatie behoeft waarlijk geen punt van bezwaar te zijn. Een tweede punt wat onze aandacht trok was de uitnemende kwaliteit van het aange voerde vee. Merken wij op dat niet door kunstvoeder, doch enkel door de natuur zulk vee wordt gekweekt, dan heeft men een zeer goede maatstaf om te beoordeelen uit welke boerderijen het beste vee voortkomt. Zoo ooit, dan deed zich nu eens eene goede gelegenheid voor, tot eene kleine tentoon stelling, waarvoor, aangezien geene extra kosten voor het vee behoeven te worden gemaakt, niet zulke groote prijzen behoeven te worden uitgeloofd. Binnen korten tijd zulk eene tentoonstelling uitgeschreven, zou men daardoor krijgen eene zuivere expositie uit verschillende veestapels. Wanneer neringdoenden en anderen zich bij die gelegenheid niet onbetuigd lieten, dan zou tevens de mogelijkheid ontstaan, dat, voor we op winterlaag gaan, ons nog een dag van afwisseling was bereid. Met vermelding dat op de markt van Maandag 3 rammen werden verkocht voor f 45. per stuk, stappen wij van dit onderwerp at, de verdere uitwerking van onze opmerkingen aan onze lezers overlatende. Flora is niet meer. De plaats waar, volgens eene poëtische uiting, De nachtegaal zingt en De tortelduif kirt, was Dinsdag getuige van eene verwoesting door het vuur. In korten tijd was het Café „Flora" dooi de vlammen, ontstaan door een ons onbekende oorzaak, in de asch gelegd, slechts een berg plaats ontkwam aan het verwoestend element. Dat de assche van Flora rustte in vrede, willen wij niet wenschen, liever zien wij dat, even als eene Feniks uit hare assche verrezen, Flora weder zal verrijzen, schooner dan voorheen, om eene rustige plaats tot ver- versching aan te bieden aan hen die dit (te weinig bezochte) uitspanningsoord bezoeken, of die zich door een frisch bad aan het Noord zeestrand hebben verkwikt. Zoo zij het 1 Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Uit den Haag wordt gemeld De berichten omtrent Z. M. den Koning melden, dat eene vrij zware verkoudheid oor zaak is dat Z. M. het bed moet houden. De toestand is niet gevaarlijk, maar de leeftijd des Konings eischt bijzonderen zorg. Volgens een later bericht is de toestand van Z. M. den Koning wat gunstiger. De koorts is afgenomen. Ook het ofïïciëele bulletin luidt gunstiger. De nieuwbenoemde burgemeester van den Helder, de heer C. A. Beukenkamp, is Maandag avond, na zijne terugkomst uit Haarlem, waar hij door den Conïm. des Konings was beëedigd, in zyne gemeente zeer feestelijk ontvangen. Begroet door de vereenigingen „Crescendo" en „Excelsior" aan het station, ging ZEd. Achtb. vandaar naar het Raadhuis, om in een plechtige zitting te worden geïnstalleerd. Eene groote menigte was op de been en juichte den nieuw- benoemden burgemeester toe. Van vele gebouwen wapperde de driekleur, terwijl het raadhuis geïl lumineerd en de raadzaal met groen en bloemen versierd was. Aan de gisteren te Schagen gehouden hard draverij door paarden gespannen voor tweewielige rijtuigen, werd door 16 paarden deelgenomen. De prijs f200 werd behaald door de „Kroonprins" van A. C. de Wit te Zijpe, bereden door K. de Wit; de 1ste premie f 75 door de „Koningin" van D. J. Florijn te Rotterdam, bereden door G. Koot en de 2de premie f 25 door „Concurrent" van B. Schippers te Charlois, bereden door den eigenaar. Het „L. Dagbl." ontving van zijnen correspon dent te Batavia het volgend telegraphisch bericht: „Te Kediri zijn staatkundige woelingen ontstaan waarbij arrestatiën hebben plaats gehad. Er heerscht vooral onder de Europeesche bevolking eene paniek. Troepen van Soerabaia zijn er reeds aangekomen en patrouilleeren." In verband met hetgeen omtrent de onlusten in Bantam bekend geworden is, wijzen de be richten onwillekeurig op eene algemeene beweging op Java, welke gegronde bezorgdheid wettigt, niettegenstaande de officieëele Regeeringstele- grammen. Naar het „Vad." verneemt, is bij den Raad van State in onderzoek een wetsontwerp tot re geling van kinder- en vrouwenarbeid, welk ontwerp in hoofdzaak is gebouwd op de conclusiën, waar mede de meerderheid van de commissie voor de arbeids-enquête haar rapport heeft besloten. Naar de „N. R. C." verneemt, worden er vanwege het departement van marine onderhan delingen gevoerd over den aankoop van grond in den Grooten IJpolder, voor den bouw van een schietkatoen magazijn aldaar. Ook een wedstrijd. In de vorige week werd Woensdagmorgen van 4'/» tot 7V2 uur in het groote Noord-Holl. kanaal nabij Koedijk eene prijs visscherij gehouden van deAlkmaarsche visch- club „de Baars" waaraan 18 leden deelnamen. Een prijs en 5 premiën waren uitgeloofd. De publieke verkoop van de eerste bezending Friesch rundvee naar Buenos-Ayres, aldaar in Dec. 1887 aangekomen, welke 31 Mei plaats had, heeft de verwachtingen verre overtroffen. De geheele bezending, bestaande uit 16 stuks, stieren koeien en kalveren, bijna alle in het Friesche stamboek ingeschreven of van stamboek-vee afstammende, heeft opgebracht f 20,096, zijnde gemiddeld per stuk f 1256. Van de stieren ver wierf den lioogsten prijs de Willem III van het lid, den landbouwer A. F. van der Meulen, te Maassluis, f 2835. Een kalverstier van denzelfde bracht niet minder dan f 810 op. Drie stamboek koeien werden ieder voor f 1458, eene andere koe voor f1539, een stamboekkalf, 15 maanden oud, voor f810 verkocht. Bij het atgraven van een deel van het bol werk aan de zeezijde van Harlingen, ten behoeve der demping van eenstilstaand water bij het weeshuis, is eene onderaardsche gang aan het licht gekomen, welke daar niet werd vermoed. Deze gang, welke aan de zijde dichtgemetselde schietgaten vertoont, moet nog in den Spaanschen tijd het kasteel der stad (ter plaatse, waar thans het weeshuis staat) hebben verbonden met de vestingwerken aan de haven. C0UKANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1