Buitenland. De oud-minister van oorlog en oud-president van den Anti-Dienstvervangingsbond, graaf van Limburg Stirum, heeft in een schrij ven aan de staats commissie tot het aanwijzen van grondslagen voor de beste krijgsregeling in Nederland, in afschrift ook gezonden aan Z. M. den Koning, de ministers, de leden van den Raad van State en van de Staten-Generaal, de noodzakelijk heid eener verbetenng van de samenstelling en het gehalte van het leger nog eens uit eengezet en vooral zijne meening omtrent de hoofdzaak van de krijgsregeling die dei- aanvulling na 1870 onveranderd gebleven, doen uitkomen. Zij is kortelijk aan te duiden aldus: de band tusschen volk en leger moet zoo sterk mogelijk worden gemaakt, en dit doel is niet, zelfs van verre, anders te naderen dan door het moderne beginsel van den per soonlijken dienstplicht te aanvaarden. (Vad.) Uit Oostmahorn wordt, dd. 17 Aug., gemeld dat het aldaar en in de omstreken slecht ge steld is met de varkens. In jaren is de ziekte niet zoo erg geweest als thans. In korten tijd zijn 400 beesten afgemaakt, welke door de ziekte waren aangetast. De opbrengst der perronkaartjes van"2Vs cent die men verplicht is aan de stations van den Hollandschen Spoorweg te nemen, als men op het perron wil komen zonder op reis te gaan, is uitsluitend bestemd tot stijving van het weduwen- fonds der ondergeschikte ambtenaren. Een dievenbende zwerft, volgens het Politie nieuws, te Amsterdam rond, die er uitsluitend haar werk van maakt om des nachts schuiten te bestelen. Tal van zaken, als vaarboomen, vaarhaken, kettingen, dekzeilen enz., zijn reeds door de leden ervan ontvreemd, zonder dat het der politie is mogen gelukken een en ander op 't spoor te komen. Wegens het ziek zijn van een deel der paarden van de veldeskadrons van het 3de regiment hu zaren en het deelnemen van het 1ste regiment huzaren aan de manoeuvres in Noord-Brabant, zullen de cavalerie-manoeuvres dit jaar niet ge houden worden. In de „P. Ct" schrijft men over de Iloornsche kermis: Onder de vele reclames welke men opmerkte was er een toch bijzonder aardig. De heer Korlvink in de Gouw had geannonceerd dat Woensdag in zijne winkelkast muziek zou zijn. Muziek van tapijten, doofpotten, parapluies, reis- taschjes, lampen, enz. enz. vroeg een ieder, wat zal dat zijn en waarlijk er was muziek Zes a zeven Duitschers zaten deftig in de winkelkast muziek te maken, wat natuurlijk honderden toehoorders uitlokte om toch bij Korlvink een kijkje te nemen. Eene dame te Kralingen, die des avonds vóór het naar bed gaan vergeten had aan hare dienstbode te zeggen hoe laat zij des morgens moest gewekt worden, herinnerde zich omstreeks middernacht haar verzuim, en, bevreesd zich te verslapen, stapte zij het bed uit en begaf zich naar de dienstbodenkamer. Het meisje, wakker wordende en bij het flikkeren van een nachtlichtje eene gedaante, in het wit gekleed, voor haar bed ziende staan verschrikte daarvan zóó hevig, dat het hare spraak verloor. Er werd terstond ge neeskundige hulp ingeroepen. De toestand van de dienstbode moet echter niet gunstig zijn. Op vele plaatsen in Noord-Holland stond in de vorige week het water 1 Va voet hooger dan gewoonlijk, tengevolge van den aanhoudenden regen. Natuurlijk waren alle watermolens druk in de weer. Mosterd en karwij hebben zeer veel geleden. De Vereeniging tot bevordering en verbetering der kaasbereiding besloot in hare jongste alge- meene vergadering te Schagen, zich met een adres tot het Ministerie van Waterstaat enz. te wenden, ten einde vrijdom of verlaging van de belasting op het zout, hetwelk noodig is voor de bereiding van boter en kaas, te verkrijgen. Zij meent dat eene verlaging van dezen accijns zoowel ten goede van landbouw en veeteelt als ten voordeele der verbruikers liarer producten zal strekken. -In de Tieler- en Bommelerwaard breidt zich de aardappelenziekte zeer sterk uit; de prijzen der Geldersche kralen zijn dientengevolge eens klaps tot het dubbele van den vorigen prijs ge stegen. De winteraardappelen zijn ook door de ziekte in het volle van den groei gestoord. Al de te veld staande aardappelen laten zich nu reeds aanzien als uitgegroeid, doch in werkelijk heid zijn zij gestorven. Omtrent den stand der gewassen in den Haarlemmermeerpolder kan het volgende gemeld worden tarwe middelmatig, rogge middelmatig, rogge iets beneden 't middelmatige, garst zeer goed, haver idem, erwten en boonen uitmuntend, kanariezaad best, karwij zaad vrij goed, doch door 't natte weer minder goed gewonnen, vlas zeer goed, doch nat gewonnen, beetwortels slechte opgang, die door het vocht vrij wel hersteld is; aardappelen, op veel plaatsen vertoont zich de ziekte hooi tamelijk veel, doch van middelmatige hoedanigheidklaver zeer dun door de vorst ooft over 't algemeen zeer weinig. In de pers is tusschen een paar organen strijd ontstaan of emigratieverhuizing is aantebe- velen of aftekeuren. Een orgaan raadt haar zeer aan, zelfs zoo, dat het wil dat van Regeerings- wege aan onze beste en knapste jongelingen de gelegenheid zal worden verschaft om naar Trans vaal te gaan. Der redactie van het Sociaal Weekblad is dit advies te kras. Als al onze knappe jongens op groote schaal worden uitgevoerd, wat moeten wij dan met de rest, dat is met de sukkels beginnen, zoo vraagt zij. Zij keurt dan ook elke emigratie ten sterkste af. Theoretisch volkomen juist. Wij hebben echter nog een andere vraag. Als nu zelfs onze „knapste" jongelingen geen plaatsing kunnen vinden wat dan? Men vergete toch niet: een sukkel zal in den regel geen aanspraak maken op een hoog loon, een knap werkman wel. En het zijn wel degelijk ook deze laatsten, die in deze dagen geen loon bedingen kunnen, geëvenredigd aan hunne be kwaamheden. Is het dan te verwonderen, dat ook het oog onzer degelijke jonge menschen, zich richt naar over onze grenzen? We keuren zulks niet goed maar ook niet af, maar betreuren het. In het timmervak by voorbeeld worden allerlei deuren, paneelen, vloeren zelfs machinaal geheel gereed gemaakt, ingevoerd eilieve, wie kan be rekenen hoe veler werk daardoor onnoodig wordt gemaakt? Enkh. Ct. Van bevoegde zijde wordt uit Parijs aan de Fabrieksbode geschreven: Met de Hollandsche afdeeling der wereld-ten toonstelling te Parijs in 1889 wil het maar niet vlotten. De commissie in Nederland heeft alhier een comité gevormd, en hiervan tot president benoemd geen Hollander maar een Duitscher, die tot Franschman is genaturaliseerd, den heer Bischofsheim. Zulks is geschied in de hoop, dat deze een groot bedrag in geld zou geven ten behoeve der afdeeling. Maar ziet, de heer Bischofs heim heeft niet meer gegeven dan 2000 francs. Er zal dus vermoedelijk van de geheele zaak niet veel terecht komen. Daarbij komt dat de Fransche regeering zeer ontstemd is tegen ons, omdat Nederland niet alleen niet officieel mede doet, maar zelfs aan de particuliere commissie geene staatshulp heeft volleend, wat in de meeste andere landen wel het geval is. Er bestaat dus geenerlei uitzicht, dat wij een behoorlijke plaats krijgen op het Champs de Mars. Ik meld u dit omdat het niet kwaad is, dat de Nederlandsche industriëelen dit weten, alvorens zij zich blootstellen aan het arm zalige figuur, dat onze afdeeling maken zal. Beter in het geheel geen inzending, dan een „halfbakken winkel." Dinsdag deed een juffrouw bij de politie aangifte van vermissing vanhaar man, en wel Mej.. B., echtgenoote van Hendrik Johannes Petrus B., wonende Prins Hendrikkade 32. De echtgenoot heeft sedert October 1887 de echtelijke woning verlaten en sedert niets meer van zich doen hooren. Zij hoopt thans door tusschenkomst der politie met de tegenwoordige verblijfplaats van haar echtvriend bekend te worden. Men denkt in deze zaak onwillekeurig aan het spreekwoord „Beter laat dan nooit." De boerderij der weesinrichting te Neerbosch, waar men in 1865 niets had dan een geit, heeft nu in het bezit 8 paarden, waaronder 6 prachtige jonge en 54 stuks hoornvee, waaronder 18 melk koeien. Verder 60 kippen, 20 eenden 19 varkens, alles door eigen fokkerij verkregen. Plet grond bezit is uitgebreid tot 54 H. A. bouw- en weiland; daarenboven worden nog 30 H. A. bouw- en weiland gehuurd. De boomgaard bevat 1000 vruchtboomen. In 1888 is een nieuwe melkin richting gemaakt, waar de boterbereiding volgens Deensche methode, door middel van een stoom machine geschiedt. De koopman B. te Utrecht kocht van een boer aan den Meern een oud bed voor 50 cent. Toen hij te huis kwam en het bed wilde zuiveren, vond hij in de veereD een tabaksdoos met eenig geld en een zilveren horlogekettiug. Slim en zuinig. Vader en moeder wandelen met hun drietal en komen langs een automatisch weeg werktuig. „Kom vader!" zegt moeder, „spendeer eens negen centen en laat de kinderen zich eens mogen wegen „Negen centenHaast een dubbeltjeroept vader. „Dat zou immers wezen de grootste geld- weggooierij [roept) „O Saartje, Brammetje, Rosalietje, komt jelui eens hier en gaat nu netjes naast elkaar op te schaal staan, maar goed dicht bij mekaarZoo, blijft jelui nu rustig staan, [hy neemt papier en potlood, werpt drie centen in de opening en schrijft) te samen 827» Kilo ZooGa jij er nu af Saartje, maar langzaam blijft 48'/o Kilo, dus weegt Saartje 34 Kilo. Nu kom jij er voorzichtig af Brammetje, blijft 21 Kilo. Dus weegt Brammetje 277» Kilo en Rosalietje 21 Kilo. En met een glans van tevredenheid op het gelaat vervolgt de pater familias met vrouw en kroost zijn weg. (Naar de Ft. Blatter.) Volgens bericht in de Italiaansche couranten heeft de Regeering te Rome op den 7den Aug. 11. eene overeenkomst aangenaam met de Stoom vaart-Maatschappij „Nederland",, waarbij bepaald is, dat door deze voortaan Genua in plaats van Marseille op de uit- en thuisreis tusschen Neder land en Java zal worden aangedaan. Men is in Italië bijzonder ingenomen met deze directe verbinding met Nederl.-Indië en met de Nederlandsche havens. Voor het verkeer van passagiers en de goederen over Genua worden met spoorweg-maatschappijen en anderen regelingen getroffen, die spoedig zullen worden gepubliceerd. (Handelsbl.) Plet laat zich zeer slecht aanzien met den oogst in België en men vreest voor stijging van de broodprijzen. De „Indépendance" vraagt of het kabinet, onder deze omstandigheden, aan haar protectionistisch programma getrouw zou kunnen blijven om invoerrechten op granen te heffen. Vele menschenlevens vielen te betreuren bij een ongeluk, dat Woensdag te Oilville in het petroleumrijke Pensylvanië, plaats had. In deze stad werd onlangs op een onaanzienlijke diepte eene tweede petroleumbron gevonden. Op ge noemden dag is men begonnen onderzoek te doen naar de waarde en hoeveelheid der olie, doch door onvoorzichtigheid van een der ingenieurs had eene ontploffing plaats. Een 30-tal huizen stortte in, terwijl het postkantoor en de Bank verbrandden. Vele personen zijn dood uit de puinhopen opgegraven en er zijn minstens nog evenveel verwonden. De schade zal niet veel minder dan een millioen dollars bedragen. Gedurende een hevigen storm, welke gedu rende twee dagen in de Golf van Biscaye woedde zijn aldaar 3 zeilschepen en eene Portugeesche stoomboot vergaan. Deze rampen eischten een 30-tal menschenlevens. Uit Natal wordt gemeld, dat een Engelsch detachement van 400 man, 't welk zich op weg bevond van Nkonjini naar Iouma, op 10 dezer eene ontmoeting had met eene strijdmacht der Zulus. Van deze laatste werden twaalf man ge dood en zestien gewond, terwijl 4000 stuks vee werd buit gemaakt. Het verlies der Engelschen is onbekend. Kardinaal Lavigérie heeft Donderdag in de St.-Gudule te Brussel weder eene rede gehouden tegen den slavenhandel, waarbij hij aandrong op het vormen van een alleen uit Belgen bestaand legertje van omstreeks 100 man, dat aan het Tanganyika-meer zou moeten postvatten om den slavenkoopers den weg te versperren. De kardi naal deed een hevigen aanval op de regeering van den vrijen Congo-staat en verklaarde dat in de Congo-landen, welke koning Leopold wil be schaven, de slavenhandel op de meest ergerlijke en wreedaardige wijze gedreven wordt. Er zijn inschrijvingen geopend om het plan van den kardinaal te verwezenlijken. De kosten worden op 1,000,000 franken geschat. Te Troyes, in het Fransche departement der Aube, aan de Seine heeft verleden Woensdag een hevig onweder en hagelslag gewoed. De steenen waren „zoo groot als hoendereieren", zeggen de berichten; ja, te St. Lye, in de nabij heid van Troyes, heeft men er nog grootere, van de grilligste vormen opgeraapt. De schade is nog niet te berekenen. In Montenegro heerscht zoodanige hongers nood. als in geene 100 jaren aldaar is voorgekomen hoewel er in dien tijd menig jaar was vol ellende en gebrek. De oude vrienden der Montenegrijnen de Russen, doen hun best den nood te lenigen, doch niettemin blijft hun toestand zeer droevig.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2