FAILLISSEMENT J. J. KUIJPER, winkelier In ijzerwaren Ie Bori op Texel. AANBESTEDING. Te lir of te loop. Cms- en TplpenMlen IT1ÜAEL Marktberichten. Advertentiën Het Koffijhuis met vergunning, GEVRAAGD: KONING C». HOOI. Betalen hoogen prijs. ADVERTENTIEN. TEXEL. De Engelsche generaal Maitland heeft te Woolwich een kanon laten vervaardigen, dat eerst daags té Shoeburyness zal worden beproefd en eene kracht zal bezitten van 12 Engelsche mijlen (19,800 M.), dus bijna 3'/2 uur gaans. Met zulk een kanon kan het bombardement op eene terug trekkende vijandelijke vloot worden voortgezet, totdat de schepen, door de bolrondheid der aarde, aan den gezichtseinder verdwijnen. Het kanon heeft een gewicht van 22 Engelsche tonnen en werpt projectielen van 172,3 KG. Een duur huwelijk. Bij het sluiten van een vorstelijk huwelijk valt met de kosten, aan den ambtenaar van den Burgerlijken Stand te betalen niet te spotten. Als notaris der Kroon moet de ministerpresident Crispi het aanstaande huwelijk van den Hertog van Oosto met Prinses Laetitia Bonaparte sluiten. Het gewone honorarium dat een dergelijke amb tenaar ontvangt voor zulk een buitenkansje bedraagt f20,000. In September a. s. zullen hertog Maximiliaan van Beieren en zijne gemalin de eenige nog levende zuster van koning Lodewijk I, hunne diamanten bruiloft vieren. Het huwelijk werd gesloten den 9den September 1828. De viering zal plaats hebben in het Tegernseer slot, waar ook de zilveren en gouden bruiloften gevierd werden. Naar de „Vossische Zeitung" mededeelt, zullen kinderen en behuwdkinderen van het echtpaar dus de keizerin en de keizer van Oostenrijk, de koningin en koning van Napels, gravin Trani, de hertogin en de hertog van Alencon, de erfprins van Thurn en Taxis enz. ter feestviering tegen woordig zijn. Opmerkelijk is het dat de echtelieden op den zelfden dag van hetzelfde jaar geboren zijn; zij zijn nu 80 jaren oud. Eindelijk begint het Engelsche reuzen-stoom - schip „Great Eastern" zijn einde te naderen. De machines en het ijzerwerk zijn reeds verdwenen en weldra zal men den romp naar Barrow slepen, opdat daar het sloopingswerk worde voltooid. Een der bladen geeft den raad het schip niet verder te vernielen, maar het in een rivier of zeeboezem te slepen en in te richten tot een ver blijf voor oude en gebrekkige zeelieden. De ijzeren wanden zijn nog volkomen goed en zoo zou men tevens liefdadigheid betrachten en het oude schip, waarmede de telegraafkabel door de zee werd gelegd, behouden. Voor 5000 pd. st. is het schip te koopen, terwijl 2000 pd. st. voldoende worden geacht om het in een geriefelijk drijvend huis te veranderen. Onze lezers zullen allen, zoo verhaalt de „Amst. Ct." weten dat de trekkingen der Staatsloterij plaats hebben te 'sHage. Doch velen onzer lezers weten niet waar en op welke wijze die trekkingen geschieden. Zij die mochten meenen, dat zij gehouden worden in eene groote zaal met zekeren ernst waardoor een plechtige indruk ontstaat, zouden zich al zeer teleurgesteld zien. Wij wenschen voor de velen, die het niet weten eene kleine schets te leveren, hoe bijzonder eenvoudig wij zouden haast zeggen zonderling de Regeering met die trekkingen omspringt. Tegenover het departement van waterstaat te'sHage gaat men langs een smalle, vuile trap naar een klein vertrekje hetwelk onze hooggeroemde zindelijkheid schande aandoet. Gelukkig dan ook, dat slechts enkele leegloopers die voor eenigen tjjd in de vroegen morgen een heenkomen zoeken, de trekking met hunne tegenwoordigheid vereeren Vreemdelingen moeten omtrent de houding der personen en de plaats, waar de trekkingen der staats loterij plaats hebben, al een slechten indruk van Nederlands regeering krjjgen. Op dat hokje dan nemen, op de verhooging, tegen half negen des morgens, eenige beambten plaats, wier getal om de vyf minuten met één vermeerdert, zoodat eindelijk een veertiental personen hebben plaats genomen. Langs de beide tegenovergestelde wanden ziet de bezoeker een ijzeren bak, die ongeveer den vorm en de grootte heeft van een scheprad. Nadat de sloten van de beide kolossale ijzeren trommels door een beambte zijn afgenomen, wordt in dien, waarop staat: Prijzen, de inhoud uit een linnenzak overgestort, de zak daarna het binnenste buiten gekeerd evenals de goochelaar doet en de doos gesloten. Daarna worden beide trommels met zekere kracht rondgedraaid en eindelijk even als een filtreer van onderen geopend. Nu heeft alles plaats met zekere onverschilligheid die doet denken aan den bekenden sleur, en nadat iemand roept ,.al klaar!" trekt een knecht uit de doos, waarop staat: Nummer, een rolletje, terwijl tegelijkertijd een andere knecht uit den daartegen- overstaande trommel eveneens een rolletje neemt. Beiden geven dat opgerolde papiertje respectievelijk aan beambten, rechts van hen zittende, die de rin getjes er afnemen,om het daarna aan andere (hoogere?) beambten over te geven. Hierop gaat alles aan 'twerk met groote snelheid, en de voorlezing der nummers, gevolgd door de afroeping der prijzen van de overzijde, geschiedt met zulk een rapheid, dat er voor een gewoon mensch niets van is te verstaan. Men hoort b. v. de nummers der loten afroepen vierduizend negenhonderd acht en zestig, tienduizend tweehonderd zes en veertig, zes en dertig, zeventien duizend eenhonderd twee en vijftig negentienduizend driehonderd vier en vijftig een honderd acht en veer tig enz., en daartusschen door dertig gul dertig gul hondgul En dat zoo snel, dat er gemiddeld 21 loten en prijzen in de minuut worden getrokken. Het aardigste van alles is nog de preektoon van den beambte, die als uit één adem de nummers afroept op een wijze, als onze Amsterdamsche voor zangers vroeger een kapittel konden aframmelen. Wij raden onze lezers aan, bij een bezoek aan de residentie, vroeg op te staan en de trekkingen dei- staatsloterij te gaan bijwonen. Men trekke evenwel geen goed custuum aan vooral niet de dames want de spinraggen zijn niet te ontwijken en de plaats waar men staat, gelijkt veel op het vuile hok waarin de Amsterdamsche kantonrechters zitting houden, maar dan nog iets vuiler. Men verzuimt, de trekking bijwonende, gelukkig niet veel tijd, want om half tien is alles afgeloopen en de uitslag bekend, want telkens gaat een jongen met een strookje papier, waarop nummers en prijzen staan, naar de drukkerij der lijsten, of wel naar het telegraafkantoor. Texel, 20 Aug. Aangevoerd 3 Koeien f 80 tot 160. 678 Schapen f12.— 20. 360 Lammeren f6.— 9.— 1 Nuchtere kalveren f 7.— Alkmaar, 20 Aug. Aangevoerd 18 koeien f 160 a 230; 196 vette kalveren f 35 a 90 10 nuclit. kalveren f 8.—a 16 680 Schapen f 18 a 29.— 138 vette Varkens 40 a 47 ct. per KG.; 39 magere dito f 13 a 16. Lammeren f a Amsterdam, 20 Aug. Aangevoerd 495 Run deren, le kwal. 72 ets., 2de kwal. 62 ets., 3de kwal. 50 ct. per kG.; Melk- en kalfkoeien f 130 a f 230; 2 Graskalveren f a 41 nucht. dito f6 a 14; 83 Schapen en Lammeren f a 387 vette Varkens 37 a 40 ets. per KG. Purmcrcml, 21 Aug. Aangevoerd 209 vette kalveren 50 70 ct. per kg.; 76 nucht. Kalv f8 a 20; 177 vette Varkens 36 a 47 ct. per KG 135 magere Varkens f 13 a 18; 358 Biggenf5a f 9; 3046 Schapen, 433 Runderen en 32 Stieren. Lammeren f a kip-Eieren f3,— a 3,75 per 100 stuks. Vette koeijen, prijshoudend handel vlug, prijs van 55 tot 70 cent per Kilo. Vette schapen, minder in prijs, handel stug prijzen van 21 tot 30 gulden per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel vlug, prijzen van 80 tot 190 gulden per stuk. Magere koeien, prijshoudend, handel vlug, prijzen van 80 tot 170 gulden per stuk. Lammeren, hooger in prijs, handel vlug f 8 a 18 per stuk. Magere schapon, prijshoudend, handel stug, f 12 tot 16 per stuk. ronden, 20 Aug. Aangevoerd 3100 Runderen 9000 Schapen en Lammeren, 90 Kalveren en Varkens. Men noteertbeste Runderen 35 a 775 ct., Schapen en Lammeren 475 a 90 ct., Kal veren 55 a 75 ct., varkens 35 a 65 ct. Ilarling-em 20 Aug. De aanvoer van zeevisch be droeg van 13 tot 20 dezer: 810 stuks Rog, 1750 stuks Tongen, 20 stuks Tarbotten en Grieten, stuks Zalmen, 4050 pond kleine Schol, 1450 pond Scharren, 13 manden Garnalen, mand groote Krabben, 167 balen Mosselen, 25 balen Alikruiken, 11 manden Zeehanen en 300 pond Bot. De Rog werd verzonden naar Brussel, de Mos selen, Alikruiken en Garnalen naar Londen en Huil, de overige visch kwam aan de publieke afslag aan opkoopers en venters. Parijs, Vischmarkt, 20 Aug. Groote Tongen van 3,- tot 3,25 Fr. p. kilo. Kleine Tongen 2,50 2,75 Tarbot 2.- 2,50 Snoek 1.50 2,50 Paling 2,50 3,- Garnalen 25,— 20.— p. mand. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 15 21 Aug. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD Aris van der Vis Wz. en Tetje Kuiter. GEBORENAr ie Jacobus zoon van Engel Griek en Adriana de Jong. Willem zoon van Pieter Boon Rz. en Elisabeth Vermeulen. Jannetje dochter van Abram Blom en Pietertje Hoogheid. Jacob Cornells zoon van Klaas Eelman en Jantje Salm. OVERLEDEN: Cornelia Timmer 3 maanden dochter van Maarten Timmer Cz. en Naantje Bremer. LEVENLOOS AANGEGEVENTwee voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. De tweede vergadering van schuldeischers, ter verificatie hunner vorderingen, in boven genoemd faillissement, is door den E.A. heer Rechter-Commissaris bepaald op V r ij d a g, den 7 September 1888, des voormiddags ten half twaalf ure, in het gebouw der Arrondis- sements-Rechtbank te Alkmaar. Mr. J. A. MIDDELHOFF, Curator. Kantoor Breedstraat, A 40. Regenten van het Algemeen Weeshuis op Texel zijn voornemens publiek bij enkele inschrijving aan te besteden 1. De schipvracht van 200 M:' Mest liggende in de gemeente Helder, om te leveren franco op de wal in de haven alhier. 2. Het vervoeren van 150 M:i dier mest vanaf do haven naar het land genaamd Weezenspijk. 3. Het vervoeren van 30 M3 dier mest vanaf de haven naar het land achter 't Oudeschüd. 4. Het vervoeren van 20 M3 dier mest vanaf de haven naar het land genaamd de Schaar in den polder „de Hemmer." Inlichtingen zijn te bekomen bij den President. De inschrijvingsbiljetten moeten vóór of op MAANDAG 27 AUGUSTUS ingeleverd worden aan het Algemeen Weeshuis voornoemd, vóór 's morgens 10 uur. genaamd „BURG ZICHT," met Erf, Schuur en Land, gunstig gelegen aan den Grintweg onder Hoogenberg op Texel, samen groot 2,72,75 Hectaren. Te bevragen bij Notaris DIKKERS te Texel. Een paard in de kost voor ligt werk. Adres: Bureau Texelsche Courant. Prachtig. Prachtig. te koop (die vóór November behooren gezet te worden) bij P. Dz. Maas, Gerritsland Texel, ook worden bestellingen aangenomen bij F. DE VRIES, den Burg Texel. KOOPEN CONTANT KLEINE EN GROOTE PARTIJTJES GOED GEWONNEN onmisbaar bij VerjaringenBruiloften, Over lijdenNieuivjaar, enz. enz., worden SPOEDIG, NETJES en GOEDKOOP vervaardigd ter snelpersdrukkerij van Langeveld de Roou te Texel.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3