N". 95 Donderdag 30 Augustus. A#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Uit de Delftsche Courant: I» R I i\ S E S J E S D A Over weinige dagen zal Prinses Wilhelmina Helena Paulina Maria, de eenige dochter des Konings, haar achtsten verjaardag vieren. In vele gemeenten van ons land, inzonderheid in de groote steden, zijn toebereidselen gemaakt om dien verjaardag luisterrijk te gedenken men wil hem ook nu weder en ook volgende jaren een nationale feestdag doen zijn. Dit denkbeeld zal -wel bij ieder Nederlander instemming hebben gevonden ook bij hen, die, wanneer het eigen kring betreft, niet zoo bijzonder op verjaardagen gesteld zijn omdat het niet zoo zeer is de herdenking dat iemand weer een jaar ouder is geworden, wat toch in de natuur der dingen ligt en geenszins als een opmerkelijk feit kan worden beschouwd, maar omdat die gebeurtenis herdacht wordt door Haar, welke eenmaal onze Koningin zal worden. Dit geeftaanleiding toteeneopenlijke,algemeene uiting van de gevoelens, welke Nederland zijn Vorstenhuis toedraagt. Men kan zeggen„nu ja, dat weet het huis van Oranje welwe hebben het reeds verzekerd in '87, in 86 en van de geboorte af." Dit is zoo, maar, gelijk de burgerlijke beleefdheid in het maatschappe lijke leven medebrengt, dat men van elkanders familieleven notitie neemt, zoo betaamt het ook aan een volk om blijken van belangstelling te geven, wanneer de Dynastie eenig feit beleeft, dat haar verheugt. Die blijken kunnen niet wel anders dan volksfeesten zijn, waardoor een openbaar getuigenis van belangstelling wordt gegeven. Men kan toch geen kaartje ten paleize afgeven, nog veel minder eene visite maken aan de Koninklijke familie. Met moet die belangstelling in de heugelijke gebeurtenis aan den dag leggen door zelf feest te vieren. Dat men ook voor eigen rekening feest viert, spreokt wel van zelf. Een vorst zou meer dan een vorstelijk inkomen moeten hebben om elk jaar op zijn geboortedag en die van zijne familieleden vier millioen menschen te tracteeren. Er was een tijd, dat eveneens in de laatste week van Augustus een dynastieke feestdag door het geheele volk werd gevierd. Ouderen van jaren zullen zich nog wel den 24sten Augustus herinneren onder de regeering van onzen eersten koning. Terwijl nu, op initiatief van Utrecht, naar wij meenen, door het ge heele land commissiën worden gevormd om den 31sten met luister te vieren, sprak het destijds zóó van zelf, dat de 24ste een feestdag zou zijn, dat geene oproeping of aansporing noodig was. Het dagelijksch leven werd ge stremd de bezigheden werden dien dag aan kant gezet; in het kleinste stadje, waar soldaten of schutterij was, werd er groote parade ge houden; overal staken de vlaggen uit en speelde het klokkenspeler werd des avonds geïllu mineerd en de kinderen en ook vele volwassenen tooiden zich met oranje en hielden optochten met vlaggen. Koning Willem II was den 6den December jarig. Die maand leent zich weinig tot publieke feesten, maar het St. Nicolaasfeest viel samen met 's Konings geboortedag en dit gaf eene eigenaardige drukte aan dien dag. De Koning zelf liet nooit na, des avonds met een klein escorte van lanciers door de straten der resi dentie te rijden en werd dan door de volks menigte met groote geestdrift toegejuicht. De jaardag van Koning Willem III valt op 19 Februari en die maand is al even weinig geschikt voor openbare feesten als de Decem bermaand. In de eerste jaren na des Konings huwelijk werden daarom op 's Konings verlan gen die feesten verschoven tot den 17den Juni, den geboortedag van Koningin Sophie, en zij vervingen in zekere mate de Waterloo-feesten, wier luister begon te tanen, naarmate het levende geslacht verder verwijderd was van den datum, waarop die gewichtige gebeurtenis plaats hadden 18den Juni. Onze onvergetelijke Koningin Sophie is ook niet meer van deze wereld en Nederland zou geheel zonder nationale feestdagenzijn, wanneer het niet zijn tachtigjarigen oorlog had, het heldentijdperk waarop om* volk roem draagt en teert. Onder de leuze, dat een volk hetwelk zijn voorvaderen niet eert, zijn bestaan niet waard is, hebben wij eene reeks van feiten herdacht, waarbij den Briel en Alkmaar, Leiden, Haarlem Utrecht enz. het motief leverden voor de feesten. Maar om ze met hart en ziel door allen te doen vieren is er toch iets anders noodig dan eene historische herinnering. Voor een echt nationaal feest moet er iets aanschouwelijks zijn, liefst een persoon als middelpunt, en is thans van het feest van 31 Augustus onze aanstaande Koningin. Als zoodanig reeds heeft Prinses Wilhelmina er aanspraak op dat haar verjaardag door het Nederlandsche volk worde gevierd. Maar zij heeft er nog hooger recht op. Door hare ge boorte werd ons vaderland behoed voor een staatkundigen toestand die voor ons volksbe staan noodlottig zou kunnen zijn. Zonder haar ware het regeerend stamhuis van Oranje uit gestorven met en door haar zal het blijven voortduren en wordt een twist om den troon voorkomen, die misschien zelfs een einde zou hebben gemaakt aan ons volksbestaan. Rechtvaardigt dit ten volle het nationale feestbetoon, de reden voor het Nederlandsche volk om zich te verheugen wordt nog verhoogd door de wetenschap, dat de jeugdige Prinses eene opvoeding geniet, welke haar de roeping, die zij eenmaal te vervullen zal hebben, waardig zal maken. Met een gerust hart mag dus het Nederland sche volk den achtsten verjaardag van zijne toekomstige Koningin vieren. Zij zal het erf deel der Oranjes waardig zijn en onze dynastie loopt geen gevaar nog van de zijde van het buitenland nog van binnenlandsche vijanden. Men is dan ook van eene algemeene deel neming op aanstaanden Vrijdag zeker en men mag ter eere van Prinses Wilhelmina een volksfeest verwachten gelijk in de dagen van voorheen op den 24en Augustus, ter eere van den geboortedag van onzen eersten Koning gevierd werd. TEXEL, 29 Augustus 1888. Ternauwernood was ons vorig nummer verschenen, toen het gerucht ging dat onze gemeenteveldwachter, zonder voorkennis van vrouw en dochter, het eiland had verlaten en scheep was gegaan naar Amerika. Ook al naar Amerika. Wat de persoon in kwestie heeft bewogen die reis te ondernemen zullen wij niet onderzoeken, doch dat zulke voorvallen uitzonderingen mogen blijven,achten wij wel wenschelijk. De verjaardag van Nêerlands prinses zal in vele plaatsen niet ongemerkt voorbijgaan. Men kan geen courant in handen nemen of men vindt daarin de aankondiging van een feestje in een of andere plaats, en het is vooral de jeugd welke daarvan haar deel zal krijgen. Amsterdam, de hoofdstad des Rijks zal de drie laatste dagen dezer week daaraan wijden het verschenen programma belooft veel. In veel andere plaatsen stelt men zich tevreden met één dag genot. Zoowel van particulieren als corporation gaan die feestvieringen uit, ja tot zelfs in inrichtingen als de Marthastichting te Alfen a/d. Rijn dringt de feesttoon door. De spelen zijn voornamelijk optochten, wed strijden met vlieger of hoepel, zakloopen, mast- klimmen, turfrapen enz. enz. terwijl de school jeugd velerlei versnaperingen zullen worden aangeboden. Goed zoo Wij zeggen gaarne het woord na, dat wij dezer dagen hoordenlaat het volk zich op zulke dagen vermaken, opdat de herinnering aan deze dagen levendig blijve. Wij betreuren het dat in onze plaats niemand daartoe het initiatief nam, aan medewerking zou het zeker niet hebben ontbroken. Doch wellicht dat een clubje reizigers nog wel eens een feestje improviseeren. Is dat nu wel niet zoo eigenaardig, 't is wel zoo gemakkelijk. Oosterend, 27 Aug. De heer J. Klaassen, gedurende tien achtereenvolgende jaren voor ganger in de Chr. Ger. gemeente alhier, hield gisteren zijne afscheidsrede naar aanleiding van Handelingen XX 32. Na een warm en opwekkend woord, werd den grijzen leeraar het laatste vers van Psalm 134 staande toegezongen. Oudeschild, 28 Aug. Een schippersjongen was heden bezig om met den stakelpot of petroleum-flambouw de kachel aan te maken. Doordien dit moer vlam veroorzaakte dan waarop hij gerekend had, liet de jongen het voorwerp verschrikt vallen. 't Duurde niet lang of het vooronder der schuit stond in brand. Gelukkig waren er vele schippers bij de hand die ter hulp snelden. Toch koste 't groote moeite om den brand in den aanvang te stuiten. Er werd echter heel wat schade aangericht. Helder, 28 Aug. Heden avond, te ruim 9 ure, arriveerde hier uit Engeland de nieuwe torpedo boot „Ernpong", bestemd voor de Nederl. Marine. Het vaartuig had de afstand van Gravesand naar hier afgelegd, in den ongeloofelyk korten tyd van 12 uren. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1