N*. 97. Donderdag 6 September. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Yoor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatEuro op Texel TEXEL, 5 September 1888. 'Nawerk. Zooals bij iedere ordelijke zaak petamelijk is, volgde ook na het kinderfeest i'van Vrijdag de rekening over ontvangst en uitgaven. Specifiek zullen wij daarvan geen melding maken, doch slechts mededeelen, dat de uitgaven hebben bedragen f88.765, de ont vangsten aanwezen een cijfer van f68.— en gevolgelijk de comm. stond voor een tekort van f20.764. Men verwondere zich daarover niet, tekorten op de rekening zijn geen zeldzame voorvallen, en bij een feestje als heeft plaats gehad, dat zoo onverhoopt werd ontworpen, doch op zoo onbekrompen wijze ten uitvoer werd gebracht, zou het meer te verwonderen zijn geweest, indien er geen tekort moest worden geconsta teerd. Dank de bereidwilligheid van sommigen, om geheel belangeloos hunne rijtuigen beschik baar te stellen, nam het tekort geen grooter afmeting aan. Ten einde het deficit te dekken, achtte de commissie het wenschelijk, nogmaals de lijst te doen circuleeren bij hen, welke op de vroe gere lijsten niet voorkwamen, zij meende daartoe gerechtigd te zijn, lo. doordat als gevolg van de onverhoopte behandeling dezer geschiedenis, niet aan iedereen de lijsten kon den worden gepresenteerd; 2o. omdat de goede afloop van het ontworpen feestplan haar eenig recht geeft om een beroep te doen op aller medewerking, en dat is billijk, het zou toch wel wat veel gevorderd zijn, van hen die zich als commissie hebben opgeworpen, en gevolgelijk daarvoor veel verplichtingen op zich namen, ook het leeuwenaandeel te eischen in de gemaakte kosten. „Eendracht maakt macht," zeide zeer terecht de voorzitter der feestcommissie, waarmede door hem werd bedoeld de verdeeling der werkzaamheden; „Eendracht maakt macht," zeggen wij hem na, ook in het delgen der kosten, en wij vleien ons, dat, zoo niet bij allen, dan toch bij velen die woorden weer klank zullen vinden. De waarheid van die vaderlandsche spreuk lokte ook zeker een der aanwezigen uit, het denkbeeld te opperen, om in navolging van verschillende plaatsen, eene „Vereeniging voor Volksvermaken" te vormon, waardoor tegen eene geringe contributie de gelegenheid bestaat om zoo jaarlijksch een feestje te organiseeren. Dat de voorsteller voor zijne voorstellen niet zoo direct een geopend oor vond, ligt voor de hand; meer succes behaalde hij dan ook toen hij er de wensch op liet volgen, dat de tegenwoordig zijnden zich mochten beschikbaar stellen om een volgend jaar bij Koningsfeest of Prinsesjesfeest of nog een ander genoemd feest, tijdig als feestcommissie op te treden. De Voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen voor de betoonde belangstelling, een dank, die hemzelf zeker niet het minst toekwam. Wij besluiten hiermede deze feestbeschou- wing, doch stippen nog aan eene leemte o.i., dat n.l. niet aan ieder der kinderen een aan denken aan dezen dag kon worden verstrekt. In het oog echter houdende de beperkte tijd, welke der commissie was gegeven, willen wij haar daarvan geen grief maken, doch vleien ons, dat zij met de opgedane ondervinding haar voordeel zal doen. Moge het zoo zijn. Oudeschild, 3 Sept. Het onderling begra fenisfonds „Steunt Elkaar," hetwelk hier vóór een jaar werd opgericht, telt thans 53 leden. Reeds over het eerste vereenigingsjaar werd een batig saldo behaald van f'108,776, zoodat het fonds geacht kan worden wel levensvat baarheid te hebben. Zoowel de administratie als het bode werk geschiedt door de bestuurders geheel kosteloos. Voor de jonge vereeniging is het evenzeer te wenschen als voor de in gezetenen, dat het aantal'leden spoedig ver- dubbele. Helder, 4 Sept. In den af|jeloopen nacht kwam eene hier tehuis behoofende vischschuit binnen met verlies van het net. Eene groote stoomboot was op de Noordzee zóó kort bij de schuit liings geloopen,, dat de tocht, het touw waaraan de vischkor verbonden zit, werd afgesneden, 't Had maar zeer weinig gescheeld, of de kleine hulk was door het stoomschip in den grond geboord. Van de Urker schuiten, die in de vorige week omsloegen en strandden, is er eene, de U.K. 148 binnengebracht. Het afwerken der beide schuiten is door vletterlieden aangenomen voor f250. Men meldt uit Nieuwediep dat het lijk van den jl. Woensdagnacht verongelukten Urker visscher A. Meun in de nabijheid van de zandbank „Onrust" door vletterlieden is gevonden, en, even als dat van den reeds vroeger opgehaalden schipper Brands, naar Urk vervoerd is om te worden be graven. Een der opvarenden, van den reeder Oteren- dorp te Nieuwediep is als door een wonder aan den dood ontkomen. Door een golf werd hij van het dek gelicht en door een andere golf weder aan dek geslagen. Hoewel bewusteloos en zwaar gekneusd, hoopt men hem in 't leven te behouden. Door de Regeering is thans ook bij de Nederlandsche spoorwegbesturen aangedrongen op de spoedige invoering van een beperkten Zon- dagdienst op de spoorwegen. De minister van marine heeft afwijzend beschikt op een adres, ingediend door de onder officieren der zeemacht binnenslands, om verbete ring hunner finantieele positie, welke ongunstig zou zijn in vergelijking met die van hunne rang- genooten bij het leger en bij het corps mariniers. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat van den burgemeester van Zand voort het navolgend telegram is ont vangen „Alhier aangespoeld eene flesch met een briefje van den volgenden inhoud: „Schip Fidelio" vergaan in zicht der Hollandsche kust. Ben gevlucht in de sloep. R. Cologna, 23 Augustus 88." De besmettelijke varkensziekte blijft in verscheiden gemeenten in Friesland in meerder of minder mate heerschen. In Oostdongeradeel zijn bij pl. m. 130 varkenhouders ongeveer 200 stuks aangetast, in Hennaarderadeel bij ruim 42 bijna een even groot getal, in Westdongeradeel bij een 50tal ongeveer 100, in Wonseradeel bij 17 omstreeks 80. In het geheel heerschte de ziekte tot vóór weinige dagen bij nagenoeg 300 varkenhouders. Naar men verneemt, zal de minister van oorlog op de begrooting voor 1889 eene som van f2000 brengen voor aanmoedigingsprijzen bij de fokkerij van remontepaarden Te Zaandam is Vrijdagmorgen bij een kort doch hevig onweer, vergezeld van zware regen, de krijtmolen „de Hengst" van de firma Storm v. Bentem en Kluijver, te Koog aan de Zaan, door den bliksem getroffen. Het vuur werd echter spoedig gebluscht, doch de fabriek heeft veel geleden. In het Oostzaner veld is eene boerenplaats verbrand. Vrijdagmorgen te 6 uren is de bliksem gesla gen in een boerderij in den Noordelijken Ypolder, bij Buiksloot. De Amsterdamsche brandweer werd ter hulp ontbodenmaar zij kon niet meer verhin deren dat het huis geheel afbrandde. Ongelukken hadden niet plaats bij den brand. De verzending van fokvee naar Duitschland is thans vrij belangrijk: langs het kantoor Nieu- weschans werden gedurende de afgeloopen week 287 stuks koeien en vaarzen van de beste soorten uit Nederland uitgevoerd. Als een treurige bijzonderheid verdient ver melding dat de arbeider Jansen aan den Ringdijk der Haarlemmermeer woonachtig, van de hec toliter aardappelen die hij van zijn land had gerooid slechts 29 liter overhield die niet door ziekte waren aangetast. Van de gesloten brandkast te Doesburg wordt maar niets voornomen en sedert de twee verdachte personen weer hun vrijheid genieten, wordt de belangstelling in de geheimzinnige zaak hoe langer zoo minder. Wel wordt er nu en dan een praatje of gerucht verspreid of opgerakeld, maar in geen daarvan is grond voor eenige waar heid. Als bewijs hoeveel belang er sommige personen in stellen om zoo'n zaakje warm te houden, of misschien ook is het een reclame middel, kan dienen, dat een vernuftig winkelier den gelukkigen inval heeft gehad sigarenzakjes te laten drukken, waarop onder een toepasselijk prentje, de vraag is geplaatst: Wie ziet de brand kas? Het blijkt duidelijk dat de pogingen, door de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier in het werk gesteld, om door den invoer van volbloed Lincoln fokram- men ons schapenras te veredelen door velen op prijs worden gesteld. Een commissie, welke weldra naar Engeland gaat, heeft in opdracht 45 stuks aan te koopen. In 1887 werden door be middeling der Vereeniging 27 stuks ingevoerd. „Eigenhaard" heeft een keurig feestnummer uitgegeven met een fraai portret van het Prin sesje (naar photographie van den hofphotograaf Kameke 's Hage). Mej. Louise B. B. schreef er een lief bijschrift voor. Tal van nette gravures stellen Prinses Wilhelmina voor op een wandel rit, bij de herten, haar duiven voerende, bij den vijver en haar vierspannetje mennende. Ook de moestuin en chalet van H. K. H. op 't Loo, haar sloep, rijbaan, haar speelplaats in 't bosch en carroussel in 't park zijn er in afgebeeld. Vrijdag namiddag zijn drie koeien van den bouwman H. Rinke, aan de Heul onder Wateringen door den bliksem gedood. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1