N°. 99. Donderdag 13 September. A#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat de PATENT BLADEN DIENST 1888/89 van af Maandag 10 September a.s. tot en met Dinsdag 18 September daaraanvolgend ter Secretarie kunnen worden afgehaald van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 ure. Texel, den 7 September 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. LEIBOOMEN. Nu de tijd van boomen pooten weer aanbreekt, is het volgende zeker behartigenswaard. Er zijn er die opzettelijk muren bouwen om er leiboomen langs op te leiden, n.l. vruchtboomen. Zoo'n muur kost minstens f 3 per vierkante meter, en toch werpt hij later goede rente af. Het is dus vreemd dat in dorpen en op boeren plaatsen zooveel gevels en muren niet op die wijze benuttigd worden, terwijl men er de heerlijkste peren en druiven bijna kosteloos zou kunnen hebben. Veel kennis wordt daartoe niet vereischtdeze bepaalt zich tot den aan koop van éen of meer boomen van eene voor de ligging (windstreek) gepaste soort. De be sturen van dorpsvereenigingen kunnen in deze veel doen door b.v. den leden het nut en het voordeel aan te toonen als zij hunne muren met goede soort vruchtboomen beplanten, liefst van dezelfde soort, omdat dan de verkoop in 't groot des te beter gaat. Men dient echter vooral op het dakwater te letten, dat niet langs die muren mag afloopen, dus in goten moet worden afgeleid. Verder dient men fijne winter- vruchten te telen, welke per stuk kunnen verkocht worden, en 's winters allicht 4 a 5 maal duurder zijn jdan zomer- of herst-fruit. Langs muren geleid hebben zij dit voor, dat zij niet lijden door de herfststormen en de vruchten niet afgeschud worden, zooals het dikwijls met kroonboomen gaat. Vóór de plaatsing moet men zich op de hoogte stellen welke vruchtsoort het best groeit tegen het zuiden, noorden, westen en oosten, al naar gelang de muur of de gevel staat. Sommige vrachten, die wat meer koude en schaduw kunnen verdragen, worden scherp van smaak wanneer zij tegen het zuiden geplant zijn, terwijl andere die de zuiderzon noodig hebben tegen 't noorden en oosten niet rijp zouden worden. In het Hanoversche dorp Rinken is een stuk land ter lengte van duizend meter over de geheele lengte met leiboomen beplant. De eigenaar heeft langs die grens (op 't zuiden) van zijn land een muur van grauwe turf ge bouwd en daartegenaan perzikboomen geplant, welke doorgaans een goede opbrengst [geven, en weinig of niets aan zijn land ontnemen, want de ruimte blijft er even groot door. Zoo zouden onze boeren hier en daar ook wel eens een extratje kunnen maken. Zbl TEXEL, 12 September 1888. Wij zijn er ingeloopen, toen wij naar het voorbeeld van andere bladen, mededeelden, dat de kerkeraad der Herv. gem. te den Hoorn had besloten een godsdienstleeraar aan te stellen; dat bericht was zoo niet geheel bezijden de waarheid, dan toch minstens voorbarig; het overige daarin vermeldde van een her haaldelijk beroepen van predikanten zal echter geen tegenspraak uitlokken. Ons ontbreekt een flink correspondent aan den Hoorn, die ons de daar voorvallende bij zonderheden, der vermelding waardig, mede deelt. Wij houden ons daarvoor aanbevolen. Onze plaatsgenoot, de heer L. J. de Vries is benoemd tot hoofd der school aan 't Zand (gem. Zijpe). Doet het ons voor den heel de Vries genoegen, dat hij de onzekere betrek king van onderwijzer aan de Normaalschool alhier voor eene meer zekere betrekking van hoofd eener openbare school kan verwisselen, wij kunnen onze gemeente evenwel met zijn heengaan geen gelukwenschen. Mannen, als de heer de Vries, die hun tijd, krachten en talenten dienstbaar maken, niet alleen voor hunne betrekking, doch ook voor de maat schappelijke samenleving, zijn hier geenszins te veel, en worden ongaarne gemist. Zien wij den heer de Vries, die gedurende zijn verblijf alhier zich zeker vele vrienden heeft verworven, noode heengaan, wij wenschen hem desniettemin geluk met zijne benoeming en roepen hem gaarne toe: het ga u wel. Zaterdag j.l. werd door de afd. Texel van het Ned. Onderwijzersgen. alhier eene verga dering gehouden. Naar wij vernamen werd door den heer Kempers eene bespreking inge leid over het leesonderwijs, waarover belang rijke discussiën plaats hadden. De heer Bakels gaf een drietal reisindrukken ten beste. Het departement Texel van het Nut v. h. Algemeen vergaderde Maandagavond in huishoudelijke bijeenkomst. Rekening en ver antwoording van den Penningmeester duidde geen tekort aan. Het verslag van de comm. over de bibliotheek getuigde van groote deel neming. Als lid van het bestuur werd gekozen de heer Klein bentinck. Met het aftreden van den Voorzitter, den heer Bakels, die door den heer de Braai wordt opgevolgd, en de mede- deeling, dat vanwege het hoofdbestuur in Januari in onze afdeeling een spreker van elders zal optreden, werd de vergadering, die ook al niet druk bezocht was, gesloten. Geen beroemd of berucht; maar toch een zeer bekend man op ons eiland, moest de tol aan de natuur betalen, C. de Ridder, bekend door zijn vaak verstoord huwelijksleven waardoor hij zes maal was getrouwd, volgde zijn 5 verschillende ega's in den dood en laat zijn zesde vrouw als weduwe achter. In de opgave der Burgerlijke Stand vinden onze lezers het lijstje zijner respectieve echt- genooten» U. d. I. behoort tot het verledene. In eene gisteravond gehouden vergadering der Rederijkerskamer „Uitspanning door Inspan ning," werd door de leden besloten de Kamer te ontbinden. Overwegende redenen gaven zeker den doorslag tot dit besluit. Zeker betreurt menigeen de ontbinding van een gezelschap, dat zoo menige genoegelijke avond bezorgde; hopen wij dat jeugdiger krachten ons schadeloos zullen stellen voor het gemis van U. d. I. Helder, 11 Sept. Heden is men er in geslaagd ook de andere Urker vischschuit, die op de Onrust was gestrand, af te werken en hier binnen te brengen. Dewijl de schuit zeer lek was, had men er een aantal ledige petroleumvaten aan kettingen onder bevestigd. Op deze wijze kon het vaartuig drijven. Als 't niet al te veel ge leden heeft wordt het weer hersteld. De schriftelijke bescheiden omtrent het wetsontwerp tot regeling der voogdij over H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden zijn thans in druk verschenen. Daaruit blijkt dat een aantal leden ingenomen waren met de indiening en dat de hoofdgedachte der voordracht om de voogdij foe te kennen aan de Koningin-weduwe, algemeen instemming vond. De critiek en wel eene op bouwende critiek gold alleen de onderdeelen der regeling. Sedert de verpachting der oestergronden nabij het eiland Wieringen, is ook het korren van oesters gedurende de zomermaanden verboden op den Texelstroom en andere vaarwaters, die even eens mijlen van de verpachte gronden verwijderd liggen. Die bepaling werkt hoogst schadelijk voor tal van visschers die kleine schuitjes bevaren, waarmede voorheen reeds in Augustus het oester korren aanving en tot in December brood werd verdiend. Nu eerst zal met korren van oesters mogen worden aangevangen op de genoemde vaarwaters, in de wintermaanden als weer en wind het werk zoo zeer belemmeren. Volgens de visschers is de voorraad koroesters, die thans op den bodem van Texelstroom liggen, niet onbelangrijk. De Staatscourant behelst een besluit des Konings, waarbij is bepaald dat de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 15 dezer, des namiddags te drie uren en dat de Minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in 's Konings naam te sluiten. Te Vlieland is bfi herstemming tot lid van den Gemeenteraad gekozen de heer A. Sap met 29 van de 47 uitgebrachte stemmen. De heer A. Molenaar verkreeg 17 stemmen. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat onverwijld een aanvang zal worden gemaakt met de transformatie van een aantal geweren klein kaliber in repeteergeweren stelsel Vitali, en wel tot een maxinum van 50.000 stuks. Naar men verneemt, heeft de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, gevolg gevende aan het door de Regeering uitgesproken verlangen, aan den Minister van Waterstaat voorstellen gedaan omtrent een beperkten trein dienst voor personenvervoer op den Zondag. Indien die voorstellen door de Regeering worden goedgekeurd, zal met den beperkten Zondagdienst eene proef worden genomen voor een tijd van drie maanden, aanvangende op den len December e.k. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1