Buitenland. Men meldt ons: Schagen, het anders zoo vredige plaatsje, waar, indien de stilte door eene groote menschenmenigte wordt verbroken, men verzekerd kon zijn van eene overwinning op het gebied der kunst, of van beoefening derzelve, of van vreedzame wed strijden, Schagen was Maandagavond in rep en roer. De aanleiding daarvoor schijnt te zijn, het verlaten van het dorp door een meisje, (naar men meende tegen haien wil) dat des morgens onder geleide van haren vader was vervoerd, aan welke handeling geldzucht niet vreemd scheen. De menigte, verontwaardigd over die handel wijze des vaders, wachtte hem des avonds bij aankomst van dentrein op en ontving hem met gejoel en gejouw, waarop handtastelijkheden volgden. De aangevallene wist zich, door ergens in huis te vluchten, aan de volksmenigte te onttrekken, doch het volk belegerde het huis en zette alle uitgangen af, geduldig wachtende op zijn prooi. Ten laatste zou de persoon in kwestie naar zijne woning gaan onder begeleiding der politie, doch deze scheen niet bi] machte de schuldige tegen de volkswoede te beschermen, handtaste lijkheden bleven niet achterwege, zoodat voor eigen veiligheid het noodig was, de vervolgde achter slot te brengen. Jammer genoeg, was de opgewonden volksme nigte hiermede niet tevreden, doch vierde haar verontwaardiging verder bot, door bij verschillende ingezetenen de glazen stuk te gooien. Door den burgemeester werd naar Alkmaar getelegrafeerd om versterking van politie, welke met den laatsten trein arriveerde. Te middernacht was alles kalm, doch het gerucht gaat, dat de persoon welke in deze als de aanleidende oorzaak werd beschouwd, ernstig verwond moet wezen en niet buiten gevaar is. Even later in den nacht werd de burgerij opge schrikt door het geroep van brandde eerste vrees, dat kwaadwilligen wellicht zoo hun woede zouden hebben bot gevierd, bleek gelukkig onge grond de brand was ontstaan in de woning van den landbouwer P. de Boer op Grootewalhet was een gewoon burgerhuis, waaraan voor berging van hooi een houten kapschuur was gebouwd. Het perceel was spoedig uitgebrand. De oorzaak was nog niet bekend. Later bericht. Dinsdag. Het was hier den geheelen dag rustig. Het bestuur heeft zich den tijd ten nutte gemaakt door de politiemacht te versterken, 12 politie agenten uit de omliggende plaatsen en een detachement soldaten uit den Helder zijn tot handhaving der orde gerequireerd. De persoon, welke als de schuldige hierboven genoemd werd, is onder bescherming van politie naar Alkmaar overgebiacht. Heden middag doet het bericht de rondte, dat het ontvoerde meisje weder terug zal komen. Groote sympathie. Uitsteken der driekleur van haast alle huizen. 's Avonds 7 uur. Eene groote menigte is aan het station om de verwachte af te halen. Groote teleurstelling, de verwachte is er niet. Een tele gram meldt, dat zij met den laatsten trein zal komen, 't Is te wenschen, want niettegenstaande de militaire macht, is te vreezen, dat bij weder teleurstelling, het niet rustig zal afloopen; ook het volk in de omliggende gemeenten is niet rustig en stroomt te voet en per rijtuig naar ons dorp. Honderden menschen zün op de been (naar gissing 14 a 15 honderd). Het volk houdt zich vredig. Enkelen, welke de vlag niet hebben uitgestoken, worden daartoe door gezang aangemaand. Overal waar die aanmaning wordt gedaan, wordt daaraan gevolg gegeven. Eén persoon echter beantwoordt de aanmaning door op het volk te schieten. Nieuwe verbittering. De ge- heele volksmenigte verzamelt zich op dat punt en slaat alles kort en klein, waarop de bewoner de vlucht neemt. Met veel moeite gelukt het den soldaten de menigte van die plaats te ver drijven. 's Avonds half elf. De volksmenigte begeeft zich weder naar het station, om de trein af te wachten, waar een open Kales, niet door paarden, doch door jonge knapen getrokken reeds stand iioudt. Eindelijk komt de trein. De geestdrift stijgt ten top; een oorverdoovend gejuich en gejubel doet zich hooron, toen de verwachte op liet perron verschijnt. Opgewacht door den Burgemeester en een paar harer familie leden, kwam de ver wachte, meer gedragen door het volk, dan loopende, in het rijtuig. En toen ging het zeer langzaam, onder het voortdurend gejuich en gezang van het volk, voorwaarts, tot aan het huis van den heer A. Vader, waar het meisje nu zal verblijven. Nog moet ik melden, dat bij aankomst van den trein het meisje werd verwelkomd dooreen aantal jonge dames, voorzien van bloemruikers, tot bekoming waarvan eenige ingezetenen hunne tuinen vrijwillig nadden geplunderd. 's Nachts één uur. Nog steeds is eene groote menigte op de been, doch alles gaat vroolijk en rustigaan het rechtvaardigheidsgevoel van het volk is voldaan en het is te verwachten dat thans orde en kalmte zullen terugkeeren. Moge dergelijke voorvallen vooreerst niet meer aan de orde komen. Tot vaststelling van buitengewone maat regelen ter afwending van eenige besmettelijke ziekten en wering harer uitbreiding en gevolgen noodzakelijk, wegens het voorkomen van Aziati sche cholera en pokken in verscheidene plaatsen in het buitenland, is bij koninklijk besluit van 2 dezer, het volgende bepaald: In-, door- en vervoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en bedde- goed is verboden uit landen of plaatsen, door onze ministers van binnenlandsche zaken en financiën aan te wijzen. „De aanwijzingen worden telkens, ten minste drie dagen vóórdat zij in werking treden, door plaatsing in de Nederlandsche Staatscourant ter algemeene kennis gebracht. „Onze voornoemde ministers zijn bevoegd die aanwijzingen te veranderen zoo dikwijls de om standigheden dit gedoogen of noodig maken, alsmede te bepalen of en in hoever de bagages, door reizigers medegebracht, onder het verbod zijn begrepen. Uit s' Gravenhage wordt het overlijden gemeld van den gepensioneerden luitenant-generaal J. J. van Swieten, staatraad in buitengewonen dienst. De schitterende diensten, door generaal van Swieten in onze Indische oorlogen bewezen, welke hem tot de hoogste militaire waardigheden deden opklimmen, en laatstelijk de vaderlandslievende toewijding, waarmede hij, op gevorderden leeftijd en reeds gepensioneerd, het opperbevel over de tweede Atjeh-expeditie aanvaardde, zijn te bekend om meer dan eene korte vermelding te behoeven. Generaal van Swieten was, met Z. M- de Koning, de eenige gerechtigde tot het dragen van het grootkruis der Militaire Willemsorde. Ten aanzien van de drie gewonden bij den aanslag in den Haarlemmerhout wordt gemeld dat de heer B(alabrigo) in zeer bevredigden toe stand verkeert, zonder koorts is en een kalmen nacht heeft gehad. Vrijdag werd zijne wond verbonden. De verpleegde in het Gasthuis, de stukadoor H., is nog niet bevrijd van den kogel, doch is overigens rustig; er bestaat eenig voor uitzicht op zijn herstel. Het in het Diaconessen- huis in de Hazepaterslaan verpleegde meisje heeft een tamelijken nacht doorgebracht, doch in haren toestand is nog geene verandering gekomen. De vijf hoeven, behoorende bij het rijksge sticht Ommerschans, voor het grootste gedeelte onder de gemeente Ommen gelegen, te zamen groot 169,53,24 hectaren, hebben bij publieke vei ling opgebracht f50260. De telefoondraad, die voor de militaire manoeuvres van Zundert naar Rozendaal was aangelegd, is nabij Rukfen op drie plaatsen door gesneden. Men is de daders nog niet op het spoor. Bij den veehouder K., te Idskenhuizen (Fr.) werd onlangs een koe ziek. De veearts werd gehaald en constateerde vergiftiging. Dat begreep de eigenaar niet, doch spoedig werd het raadsel opgelost. Een stuk land, waarin de koe gegraasd had, was besmet met asch en vuilnis van een verver, die daarin vermoedelijk nu en dan niet meer te gebruiken verf had gevoegd. Het geval kan anderen tot voorzichtigheid aanmanen. Vrijdagmorgen om halftwaalf ontlastte zich plotseling boven Schoonhoven eene zware hagelbui. De hagelsteenen waren bijna zoo groot als knik kers en de bui werd door een paar onweerslagen gevolgd. Onder de gemeente Vledder is het broeien van het hooi wederom de oorzaak geweest, dat een huis eene prooi der vlammen werdditmaal de woning van D. Landkroon. Alles verbrandde. Alleen eene koe kon gered worden. De firma Salomonson te Almeloo is voorne mens met haar personeel (ongeveer 850 man) Apeldoorn te bezoeken. Te Deventer zullen zij een paar uren stilhouden om er de spoorbrug enz. te bezichtigen. Behalve hun eigen muziekcorps zal ook dat van de huzaren den stoet vergezellen. Een man van 82 jaar, K v. D., wonende te Sluipwijk, werd Zaterdag nabij Gouda aangegre pen door de locomotief van een aankomenden trein, terwijl hij juist een overweg wilde passeeren. Door zijne doofheid had hij den trein niet hooren aankomen. Zwaar gekwetst werd hij opgenomen en naar het gasthuis vervoerd, waar hij spoedig overleed. De firma Meihuizen, Boon Co. te Veendam heeft hare commissionairs order gegeven Champi ons aardappelen te koopen voor den prijs van f 1 de hectoliter; in voorkoop zijn ze verkocht voor f0.80 de hectoliter. Naar men zegt, zijn deze soort aardappelen goed van kwaliteit en zullen van 300 tot 350 hectoliter per hectare opleveren. Turken en Magnum Bonum zijn alle klein van stuk en leveren een klein beschot. In België heeft weder een duel plaats gehad. De vader van den redacteur der „Rapide" werd door een medewerker van de „Nation" gevaarlijk in de borst gewond. Het duel was een gevolg van een twist over generaal Boulanger. De dwaasheid is de wereld nog niet uit. Gelijk men weet, worden in de Yereenigde Staten maatregelen voorbereid om te verhinderen, dat Amerika overstroomd wordt door de slechtste elementen uit de oude wereld. De werkman Powderly heeft een regeling ontworpen, welke door de commissie uit het congres is goedgekeurd, nl. het benoemen van een aantal consulaire agenten in verschillende Europeesche landen. Wie naar Amerika wil emigreeren, moet zich dan drie maanden te voren aanmelden bij deze agenten, die verplicht zijn een onderzoek in te stellen naar het zedelijk gehalte van den emigrant. Naar men uit Yitré meldt, is de pastoor van Amanlis, de abt Beauvais, die de manoeuvres in den omtrek aldaar verleden Dinsdag-ochtend bijwoonde, door een kogel in den rug getroffen. Hij stond met 300 andere menschen op eene brug te kijken. Men deed het vuur onmiddellijk staken en er is een onderzoek ingesteld, maar het zal bezwaarlijk te ontdekken zijn van waar de kogel gekomen is. Dat die niet voor den geestelijke bestemd was, wordt algemeen aangenomen. Men doet opmerken dat op hetzelfde oogenblik toen de heer Beauvais gekwetst werd, generaal Paris de brug overreed. De toestand van den gewonde moet bedenkelijk zijn. Hij is 35 jaar oud- De aanhoudend lagen temperatuur der maan den Juni en Juli schijnt een gunstigen invloed geoefend te hebben op de sterfte. Althans uit Frankrijk wordt bericht dat de sterfte aldaar in die maanden zeer gering was in vergelijk met andere jaren. Evenzoo in Engeland, alwaar het gemiddelde sterftecijfer der 28 grootere steden in de beide maanden eveneens belangrijk bleef bene den dat der laatste zes jaren. De onthoofding van den Corsicaanschen moordenaar Rocchini heeft te Sartène plaats gehad zonder ongeregeldheden, als men eene onthoofding geen ongeregeldheid wil noemen. Hij heeft zijne kleine Corsikaansche tekortko mingen bekend, en is met een gerust gemoed naar de andere wereld verhuisd. De Parijsche beul, Deibier, die naar Corsica is vertrokken om Rocchini te onthalzen, heeft te Sartène geen onderkomen kunnen vinden in het logement, waar hij zijn intrek dacht te nemen. De kastelein heeft geweigerd hem te herbergen. „Monsieur de Paris" heeft zich hierop tot de overheid gewend om hem logies te bezorgen, en de overheid heeft toen een logement gerequireerd. Het heeft Deibier ook niet aan dreigbrieven ont broken. Bijna de geheele bevolking van Sartène en duizenden uit den omtrek de mannen het geweer in den schouderriem, want in dat gezegen de land legt men, zelfs naar de kerk gaande het vuurwapen niet af waren op de been om den beul in zijn rijtuig te zien komen, en ook Rocchini, die van Propriano naar Sartène, een afstand van 13 kilometer was vervoerd. Veertig gendarmes te paard omgaven diens rijtuig. De levensgeschiedenis van den dezer dagen overleden California-spoorwegkoning Charles Croc ker klinkt als een sprookje. Hij werd geboren in 1822 te Frory in den staat New-York en ver diende zijn eerste centen als krantenjongen. Toen hij omstreeks 17 jaren oud was, ging hij de wereld in en wist een plaatsje te 'krijgen aan een zaag molen te Mishawaka in Indiania, waar hij op de dochter van zijn patroon verliefd werd. Door de goudkoorts van 1849 aangetast, begaf hij zich met een aantal andere jonge mannen naar Cali- fornië. Maar het delven scheen niet voordeelig; hij liet het loopen en opende met zijn broeder

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2