NV 100. Zondag 16 September. A\ 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advcrtentiën vóór 10 uur op den dag- der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse der ingezetenen, dat door de Artillerie- Schutterij schietoefeningen zullen plaats hebben, den 20, 21 en 22 Sept.. a.s. vanaf 5 uur namiddag tot 7 ure, met NIET springende granaten, van uit „Kaaphoofd" naar een houten schijf op de plaat „Onrust". De ouveiligheid zal worden aangegeven door een Roode vlag op de batterij „Kaaphoofd." Texel, den 14 September 1888. De Burgemeester voornoemd, D. 0. LOMAN. TEXEL, 15 September 1888. Harddraverij. Wij herinneren onzen lezers, dat morgen, Zondag 16 Sept. eene harddraverij zal worden gehouden aan den Burg, welke uitgaat van den eigenaar van het Café Park zicht. Wij vermelden dat niet zoozeer, om eene foutieve opgave ons gedaan en door den zetter inderhaast nagevolgd, te verbeteren, (wij zouden dan al eene zeer geringe dunk van onze lezers moeten hebben) als wel om de aandacht op dat hier zeldzaam voorkomend volksfeest te vestigen. Harddraverijen zijn in andere gedeelten van ons land een onontbeerlijk nummer op eenfeest programma, zoo zelfs, dat van daar wel eens de verzuchting is gehoord, dat die feesten wat te veel voorkomen en daardoor wel iets van 't aantrekkelijke verliezen, terwijl door sommigen ook wordt beweerd, dat eene harddraverij geen volksfeest kan worden genoemd, niette genstaande dat lokken ze evenwel een druk bezoek. Over de smaak valt niet te twisten, wij achten ons geen bevoegde beoordeelaars om het voor of tegen van die festiviteiten uit te maken, het oordeel daarom aan den lezer. Dat men eldeis wel wat oververzadigd raakt van dat genot, verwondert ons echter niet, 't is niets ongewoons, dat hetgeen men vaak geniet veel van zijn aantrekkelijkheid verliest, doch wij zijn op dat gebied hier nog niet zoo erg verwend, dat wij daarvan gevaar zullen loopen. Dat de prijzen voor de te houden harddra verij geen groot kapitaal vertegenwoordigen, ligt voor de hand; doch rekening houdende met het feit dat ze slechts door één persoon zijn beschikbaar gesteld, zijn ze niet onbe langrijk te noemen. 't ïs te wenschen, dat goed weder dit feest moge begunstigen en dat door eene flinke deelname en druk bezoek de ondernemer voor zijne kosten en moeite eenigszins schadeloos zal worden gesteld, Zullen zeker velen geen prijs bekomen, een bekend doen worden van het paardenras kan ook zijne nuttige zijde hebben. Naar wij uit goeden bron vernemen, is Gerrit Cornelis Hoek, Agent van Politie lekl. en onbezoldigd rijksveldwachter te Nieuwer- Amstel, benoemd tot Gemeente Veldwachter alhier en zal hij den len October a.s. in dienst treden. De heer R. W. de Groot te Wageningen, welke voor eenige weken geleden alhier tijdelijk vertoefde bij den heer Teriet, behaalde op den Intern. Gymn. en Schermwedstrijd te Maas tricht den eersten prijs (kunstvoorwerp ter waarde van f 50. en zilveren medaille) voor het werken aan de ringen. Sommigen onzer lezers, welke de heer De Groot bij enkele vergaderingen der Gymnas- tiekvereeniging zagen werken, zullen zeker zich nog wel herinneren de verbazingwekkende toeren, welke door hem werden verricht. Oudeschild, 14 Sept. Dewijl door laag water in de haven, heden morgen de Stoomboot „Ada van Holland" niet kon binnenstoomen, moest zij in de nabijheid der haven ankeren. Toevallig viel het anker in een ander anker, hetwelk, zonder dat het ooit door iemand ontdekt werd, daar misschien sedert onheu gelijke jaren op den bodem der zee had gelegen. Het oude anker was van vreemdsoortigen vorm en buitengewone afmeting. De schacht was nagenoeg 2 Meter lang, terwijl de ring binnenwerks ruim 42 c.M. in doorsnede was. Aan het anker was slechts één blad, hetwelk 47 c.M. breed en 50 c.M. lang was. 't Kostte natuurlijk groote moeite om de vreemde vondst aan boord der stoomboot te bergen. Geheel volgens de verwachting vorderde de behandeling der voogdij wet in de gisteren gehouden vereenigde zitting der beide Kamers slechts weinig tijd. Het voornaamste punt van debat vormde de vraag of de Koningin bij een huwelijk reeds vóór haar achttiende jaar meerderjarig werd. De Minister van Binnenlandsche Zaken beantwoordde dit in bevestigenden zin. De heer Roëll meende dit te mogen betwisten en voerde daarbij tal van argumenten aan, zoowel aan de geschiedenis, als aan verschillende wetsinterpretaties ontleend. De vraag of als het hier bedoelde geval zich werkelijk voordoet, deze voogdij wet zal blijven gelden, is niet tot oplossing gebracht. Over een andere vraag n, 1. of de Moeder-Voogdes het vruchtgenot zal hebben van de goederen der minderjarige Vorstin bestond tusschen Regeeiing en vergadering geen verschil. De Moeder zal dat vruchtgebruik hebben doch zal de inkomsten uit het kroondomein en ook de civiele lijst welke de Koningin toekomen moeten missen. Het was de heer Van Houten die ten aanzien dezer uitzonderingen zijne bezwaren ontwikkelde en zelfs zijn stem over het wets ontwerp daarvan afhankelijk stelde. Het slot der beraadslagingen was dat de wet met algemeene stemmen werd aangenomen. Door den Voorzitter zal op de gebruikelijke wijzen van de aanneming der voogdijwet aan den Koning worden kennis gegeven. De Haagsche correspondent der „Zaanl. Ct." stelt voor, dat in blijvende herinnering aan 's Konings 40jarig regeeringsjubilé, 't welk Neder land in het volgend jaar hoopt te vieren, een nationaal werklieden pensioensfonds worde ge sticht. Er vorme zich, zegt hij, door heel't land, uit alle partijen, reeds nu een commissie om gelden millioenen in te verzamelen, ten einde Z. M. op den feestdag van 1889 het grond- kapitaal aan te bieden voor een Koning Willem pensioenfonds voor werklieden. Voor de betrekking van chef-brugwachter aan de brug te Barendrecht, op een jaarwedde van f600 met vrije woning kwamen Vrijdag aan het daartoe aangewezen bureau een 600-tal liefhebbers zich aanmelden. Het gedrang was zoo groot, dat in bedoeld bureau verschillende ruiten door het gedrang braken. De laatste nachten heeft het in de omstreken van Haarlem zoo gevroren, dat er ijs in eene sloot werd gevonden. Dit belooft heel wat. In een hoofdartikel, tot opschrift dragende: „De koloniale macht van Holland", bespreekt de „Münchener Neueste Nachrichten de jongste ge beurtenissen op Java en geeft een overzicht van den Atjeh-oorlog. Ten slotte leest men in het artikel: „De ontruiming van Atjeh moet als het begin van het einde der Hollandsche macht in de koloniën beschouwd worden. Holland is, met zijn 30,000 man troepen in Indië, waarvan hoog stens 20,000 man als goede soldaten te rekenen zijn, niet in staat zijn gezonken prestige weder te herstellen. Java, dat alleen zoo groot is als Zuid-Duitschiand met. de Rijkslanden; Sumatra, dat een oppervlakte heeft als Frankrijk en Spanje samen; Borneo en Celebes, al deze bloeiende koloniën zien in het succes der Atjehneezen Holland's ondergang en de toekomst zal doen zien, dat ook zij reeds lang het uur verbeiden, waarop zij het Hollandsche juk zullen afschudden. De stammen in die koloniën zijn echter onder ling te oneenig om zonder Europeesche heer schappij te kunnen blijven; daar behoort eene macht te zijn, sterk genoeg om werkelijk te kunnen heerschen. Of Holland, breekt eenmaal de opstand uit, daartoe in staat zal zijn, is te betwijfelen. Wordt Holland echter van daar verdreven, welke der Europeesche groote mogendheden zal dan deze rijke koloniën ten deel vallen Het is een vraag, die in de staatkunde der toekomst, van zeer groot belang zal zijn. Aan de „Meerbode" wordt medegedeeld dat aan enkele landbouwers in de Haarlemmermeer door hunne landheeren vermindering van pacht is toegezegd, wegens de minder voordeelige tijden. Voorzeker een voorbeeld dat navolging verdient. Te Heemstede zijn in de laatste weken verscheidene gevallen van besmettelijke varkens ziekte voorgekomen. De aangetaste dieren werden afgemaakt. Een 18 jarig meisje, wonende op het Spring weg te Utrecht, wilde het fornuis aanmaken en bediende zich daartoe van de petroleumkan met het ongelukkig gevolg, dat haar de vlam in hot aangezicht sloeg, waardoor haar gelaat deerlijk met brandwonden overdekt werd. Eeü waarschuwing voor velen. Men meldt aan de „N. R. Ct.": Onlangs namen wij kennis van een testament, dat iemand uit het Drentscne dorpje R. had doen opmaken, die, nog niet lang geleden, is overleden als bedelaar. De nalatenschap, welke in dat stuk werd ver meld, bedroeg in ronde cijfers f 15,000. Hiervan waren aan zijne pleegdochter f 13,000, en aan zijnen adsistent, die hem op zijne bedeltochten steeds trouw ter zijde stond, f2000 gelegateerd. Bij zijn leven had hij in de laatste jaren de ge woonte, om de vier wintermaanden in Amsterdam door te brengen, alwaar hij zijne vaste huizen had, om wekelijks aalmoezen op te halen. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1