Buitenland. Ingezonden Stukken. Aan de „Wester Zeitnng" wordt uit Bram men gemeld, dat onderhandelingen aanhangig zijn tot het in het leven roepen van een recht- streekschen Belgisch- Nederlandschen stoomboot- dienst tusschen Rotterdam, Antwerpen enlndie. De stoombooten zouden Bombay, Rangoon, Soe- rabaya, Makassar, Honkong, Yokohama en Shang hai aandoen. Uit 't Loo wordt aan de Ni/jm. Gt. geschreven: 't Is een bepaald feit, dat 's Konings toestand veel, zeer veel te wenschen overlaat. II. M. de Koningin noch het Prinsesje vertoonen zich dan ook in het dorp en dat is altijd een zeker teeken dat het aan het Hof niet goed is. Yoorloopig laat zich echter niets met zekerheid zeggen; alleen heeft Z. M. uitdrukkelijk bevolen dat er geen veranderingen meer mogen plaats hebben noch op het Loo, noch in Soestdijk. Van de drie personen, die verleden week te Hoorn van een dak zijn gevallen, is nu ook de tweede persoon aan de gevolgen overleden. De derde ligt bedenkelijk ziek. De politie te 's Gravenhage heeft op één dag ruim honderd ongemuilkorfde honden opgevangen. Eene goede vangst! Te Nieuw-Vennep heeft een wedstrijd plaats gehad tusschen 9 wielrijders, waaronder een die reeds een eersten prijs heeft gewonnen, en een hit van den heer De Jong. Na een warmen strijd voor den hit nog moeilijker, daar het tuig brak, zoodat de kampi oenen weder van hot punt van afrit moesten beginnen behaalde de hit de overwinning. Het 18 jarige dier had een afstand van 8000 M. in 47j minuut afgelegd. Op het bureau van den Schout bij nacht te Hollevoetsluis is gedeponeerd een zeer doorwaterd plankje, waarop met inkt geschreven is: Ben in de sloep gevlucht schip Jenny gezonken (eenig overgeblevene) van Amsterdam naar Lissabon 2 Aug, '88. Dit. plankje is bi) het inlaten van water in het natte dok te Hellevoetsluisgedreven, en opgevischt door torpodisten van Zr. Ms. torpedoboot Amstel. Onder hot leger te Urk het Reddingsleger gelukkig maar is er muiterij uitgebroken. Een soldaat, die niet verkoos afstand te doen van zijn uniformpet, is to Assen door den kapitein de deur uitgesmeten. In de vorige week was er bruiloft in Aal- bergen. Spoedig sprak de jenever het hoogste woord en wel zóó, dat de vreugde ontaarde in twist en de twist klom tot vechten; en 't werd zoo moorddadig, dat messen 't niet schenen te voltooien, maar bijl, zeis en schop te baat moesten worden genomen. De gevolgen waren dan ook een bloedbad en één persoon werd zoodanig ver wond, dat men voor zijn behoud vreest. Men schrijft uit Hasselt aan de „Zw. Crt.": Met het opruimen der penanten in het Zwarte- water is sedert Donderdag een begin gemaakt. Nadat Woensdag de kapitein dor genie van Scherm beek, door een proeflading van 27-.ikilo dynamiet onderzocht had of zonder het boren van mijn gangen in de pijlers het noodige effect verkregen kon worden, heeft men deze Donderdag met ladingen van drie kilo aangetast. Het dynamiet, in een bus gesloten, wordt te dien einde op het bovenvlak van den pijler neergelaten en door een paar zakjes mot zand gevuld op de plaats gehouden. De uitwerking der ontploffing, die juist 5 minuten na het aansteken der lont plaats vindt, is verrassend. Boven de plaats verheft zich, na een doffen knal, een waterkolom tot een hoogte van circa 10 meter, terwijl op eenigen afstand op den wal de schok zeer goed voelbaar is. Hot. effect, op deze wijze op het metselwerk verkregen, is niet gering; voor een gedeelte be staat dit. uit zandsteen, waarvan groote stukken afgescheurd en zelfs tot op een afstand van pl. m. 5 meter onder water worden weggeslingerd, om daarna door een baggermachine te worden opge bracht. Een zeereisje tegen wil en dank maakte Don derdag een reiziger, die blijkbaar niet gewoon is zich de verplaatsen. Hij kwam per mailtrein van 12 ure te Vlissingen, met het plan te 12,80 per stoomboot naar Breskens over te steken. Zeker gehoord hebbende, dat door de provincie den dienst op de Wester-Schelde aanmerkelijk verbeterd is, betrad hij een der groote zeekasteelon, die den dagdienst op Queenboro onderhouden. Middenin zee kwam de man tot de ontdekking dat hij, in plaats van naar liet kalme Breskens. naar de we reldstad Londen op reis was. Hij was op de schuit, en moest natuurlijk mee varen. Te Queenboro aangekomen, stapte onze moderne Pie ter Spa onmiddellijk op de nachtboot over en arriveerde 's morgens weder te Vlissingen om van daar nu beter de reis naar zijne bestem ming aan te nemen. Of de snuggere reiziger zonder verdere avon turen het einddoel zijner reize bereikte, meldt de Midd. Gt. niet. Aan het verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in 1888 in Noordholland wordt het volgen de ontleend. De langdurige koude in het voorjaar en hot schrale zomerweder hebben op vele plaatsen een nadeeligen invloed uitgeoefend. Toch mag van sommige nog een middelmatige opbrengst worden verwacht, o. a. niet de tarwe en de gerst, waarvan in eenige gemeenten een voldoende en bij een paar gemeenten bij uitzon dering een goede oogst wordt verwacht. Van de rogge wordt een matig beschot te gemoet gezien. Omtrent de boekweit kan worden medegedeeld, dat, hoewel enkele akkers veel van de nachtvorsten geleden hebben, daarvan een redelijke oogst wordt verwacht. Het beschot van de haver zal middelmatig zijn. Het karweizaad dat in den bloeitijd van de rupsen te lijden had, bleef schraal en kort van stroo, zoodat. de oogst middelmatig zal zijn. De opbrengst van het mosterdzaad zal vrij goed zijn, hoewel het door de droogte veel te lfiden liad. In ééne gemeente wordt van het bruine mosterdzaad zelfs een bijzonder goede oogst verwacht. Van de peulvruchten wordt een goeden oogst te gemoet gezien, hoewel ze van den regen veel te lijden hadden. Het vlas beloofde een goede opbrengst. Omtrent de aardappelen wordt bericht, dat de vroegere soorten achterlijk zijn. Van de latere soorten wordt een goede en in sommige stroken zelfs een uitmuntende oogst verwacht. In enkele gemeenten vertoonden zich in h«t lof' der vroege soorten sporen van de bekende ziekte. Omtrent de vruchtboomen luiden de berichten ongunstig. De oogst zal gering z(jn en wordt in sommige gemeenten als geheel mislukt beschouwd. Het gewas der bloembollen was middelmatig. De late nachtvorsten brachten daaraan veel schade toe. De graslanden bleven door het. schrale voorjaars- en zomerweder dor. Door de later gevallen menig vuldige regens heeft zich dit wel weder eenigszins hersteld en kregen ze een vrij goed aanzien, maai de oogst van het. hooi, dat, door die regens te veel leed, bleef zeer middelmatig. Bij de versterkingen van de legers der ver schillende natiën beginnen Engelsche deskundigen zich bekommerd te maken over de Engelsche vloot. Brittanië kan alleen door de zeemacht zijne heerschappij handhaven. Bij de laatste oefeningen is duidelijk gebleken, dat de Engelsche zeemacht geheel onvoldoende is om de lange kustlijn te verdedigen. Lord Berestord zei dezer dagen: „zonder aarzeling houd ik staande, dat onze vloot niet sterk genoeg is, om onze kusten te verdedigen, onzen handel te bseliermen, en het hoofd te bieden aan Frankrijke vloot alleen" Zoo zal het nu met de zeemacht gaan, gelijk het met de landmacht gegaan is. De uitbreiding in het eene rijk zal (ie uitbreiding bij andere natiën ten gevolge hebben tot er eene uit barsting komt of de uitputting. Oorlog is eene groote ramp, maar de gewapende vrede kan in zijne gevolgen ook niets dan ellende baren. Aan de manschappen van de brandweer te Brussel zijn maskers, systeem Gosse, uitge reikt, met behulp waarvan men ongehinderd gedurende eenigen tijd in ruimten kan vertoeven, die gevuld zijn met schadelijke gassen. Bij de genomen proeven bleven de manschappen, zonder eenig nadeelig gevolg, gedurende 15 mi nuten in lang gesloten geweest zijnde beerputten. Het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft het wetsontwerp aangenomen, het welk den President der Unie machtigt maatregelen van weerwraak tegen Canada te nemen. De beraadslagingen kenmerkten zich door groote heftigheid tegen Engeland. Een der sprekers ontzag zich niet, dat land te vergelijken met een klammen duizendpoot onder de volkeren. Een ander verzekerde, dat Amerika de Engelsche pantserschepen evenmin vreest als een gelijk aantal waschtobben waarin voetzoekers zijn ge legd. In China ziet men met inspanning den uit slag tegemoet tot beperking der immigratie van Chineezen in de Vereenigde Staten, hetwelk op 't oogenblik in het Huis van Afgevaardigden te Washington in behandeling is. Te Shanghai heeft dit voornemen reeds aanleiding gegeven tot on geregeldheden en tot een aanval van het grauw op de woning van den Amerikaanschen Consul. Twee jaar geleden was door de Russische Re- gcering eene belangrijke premie uitgeloofd voor de uitvinding van het beste snelvurend-geweer. Een officier der genie, in garnizoen te Warschau, hoeft naar Sint-Petersburg een geweer ter mede dinging gezonden, waarmede hij zonder twijfel de premie zal verwerven. Bij de gehouden proeven is gebleken omtrent dit nieuwe oorlogswapen dat: 1. hot minder zwaar is dan welk geweer ook, op dit. oogenblik bij de Europeesche legers in gebruik 2. de loop nimmer warm wordt, hoe groot ook het aantal schoten zij; en 3. men er (52 schoten per minuut mee kan doen. Een bijzondere kruitsoort zonder rook en bijna zonder gerucht werkende, is reeds in Rusland' be kend; de samenstelling er van wordt geheim ge houden. Voor het eerst zal bij de wapenoefeningen van het Duitsche leger de telefoon gebruikt worden. Zij bestaat uit een houten kastje met droge ele menten, waarvan de samenstelling nog een geheim is. Een soldaat draagt het toestel aan een broeden band, waarheen men het verlangt. Een oude Zigeuner, Rafael genaamd, heeft een aures gericht tot den Keizer van Oostenrijk, waarin hij dezen verzoekt, hem de waardigheid van „Koning der Zigeuners" te verleunen, om dat hij zijn rechtstreeksche afstamming van de Egyptische Pharao's bewijzen kan. Hij belooft dat hij de Zigeuners tot een ordelijk, gevestigd volk zal maken, welks zonen ook geschikt zullen zijn om in het leger dienst te doen. In het departement Haute-Vienne hebben de spoorwegwerkers gedeeltelijk den arbeid hervat en in het departement Correzo, waar de toestand minder ernstig is, hoopt men eene overeenkomst tot stand te zien komen tusschen werklieden en patroons. Te Turijn werd het gemeentebestuur letterlijk overstelpt door de aanvragen van jonge paartjes, welke allen den elfden September, den huwelijks dag van den hertog van Aosta, in het huwelijk wenschten te treden, toen zich de mare verspreid had, dat aan alle jonge paren, welke zich dien d.tg in den echt verbonden, een geschenk in geld zou worden uitgereikt. Het aantal aanvragen is tot 184 geklommen. Volgons de Figaro, heeft de heer Keeley te Philadelphia eene nieuwe beweegkracht ontdekt, waarmee de quaestie der luchtscheepvaart voorgoed zou zijn uitgemaakt en welke spoedig de algemeen gebruikte beweegkracht wezen zal. Hot blad geeft breedvoerig verslag van eene soort van lotlied in proza, daarop in zijn bed (want hij is ongesteld) ten beste gegeven door kolonel Mat, die den heer Chevreul op zijn 102en verjaardag het eorst de ontdekking mededeelde en lid is der Academie te Washington. Deze noemt de kracht, „etherische kracht", verkregen „pai Temmagasinementduson." Daarmede zal men desverkiezende honderd menschen in het luchtruim kunnen medevoeren. De kracht doet dienst zonder warmte, zonder gevaar en „bijna zonder kosten." De heer Keeley beschikt voor zijne proefnemingen over millioenen hem door tal van overtuigde landgenooten ver strekt zegt kolonel Mat. Bij de oefeningen der Duitsche vloot, wordtge- bruikt gemaakt van een zwemtoestel. dat volgens de Duitsche bladen nog nergens anders in toepas sing is gekomen: een dubbel kleed van caoutchouc, zooveel lucht bevattende, dat de zwemmer, die het aantrekt, lang genoeg boven water blijven kan, om in alle stilte torpedo's hetzij weg te nemen, hetzij aan te brengen en te laten ontploffen. Voor het „hotel 1' Europe" te Singapore heten twee Bengaleezen twee beren dansen, een zwarten en een witten. Plotseling beet de zwarte zijn leider in den arm en wilde niet loslatende arme kerel, wien het-bloed uit den arm stroomde riep om hulp, maar geen der omstanders stak een hand uit; gelukkig kwam zijn collega hem te hulp, door den witte beer aan te hitsen op den weerspannigen zwarte, waardoor deze laatste dadelijk gedwongen was den arm van den Ben galees los te laten. De zwarte beer werd nu door zijn witten makker geducht, toegetakeld en volkomen tot onderwerping gebracht. De gewonde Bengalees was zoo vrij, dadelijk met de bus rond te gaan, en de omstanders ver goedden royaal hun betoond gebrek aan moed. Aan de Redacteur van de Texdsclie Courant te TEXEL. Mijnheer Naar aanleiding van de ingezonden stukken over Amerika, welke ik van tijd tot tijd in uw blad lees, neem ik do vrijheid als bewoner van Amerika het een en ander naar waarheid mede te deelen en U de verzekering te geven dat dat geschrijf zeer over-

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2