N°. 106. Zondag 1 October. A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- hool Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnunnners 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Onzen dbonné'sbuiten den Burg woonachtig, verzoeken wij beleefd, het aan ons verschuldigde bedrag voor het 1 October afgeloopen kwartaal {45 cent vóór 10 October a.s. ons te doen toekomen, daar wij anders daarover per postquitantie met 10 cents verhooging zullen moeten disponeeren. de Uitgevers. KENNISGEVING. Belanghebbenden worden herinnerd aan de bepaling voorkomende in de Algemeene Politie verordening bi] Art. 21, luidende als volgt: „Het is verboden: a. - enz. b. Rammen van 1 October tot 1 December daaraanvolgende in de weide (buiten) te laten loopen, tenzij na verkregen schriftelijke vergunning van Burge meester en Wethouders." De Burgemeester van Texel, D. C. LOMAN. TEXEL, 6 October 1888. Beroepen bij de Herv. gem. te den Hoorn op Texel ds. j. Steenbeek te Nieuw-Leuzen. Naar wij vernemen zal in de tweede lielft dezer maand weder worden begonnen met het uitreiken van boeken uit de bibliotheek van ons Nutsdepartement. Dat, evenals vorige jaren, ook nu weder door velen van deze gelegenheid gebruik zal worden gemaakt, is wel te denken. Aan de examens tot bekoming van acte voor het lager onderwijs, in deze maand te houden, zullen van hier door 4 leerlingen van de normaalschool worden deelgenomen; n.l. drie voor onderwijzer en één voor onderwijzeres. De jacht op wild schijnt dit jaar niet voordeelig, niet dat dit slechts hier wordt op gemerkt ook van elders komt die klacht. Het verschalken van lijsters en dergelijke vogels, schijnt ook al geen bevredigend resul taat op te leveren, tot heden althans was de vangst zeer povertjes; wind en weêr schijnt daarvoor niet gunstig te zijn; 'tis dus het oude gezegde weer: „dan geen wind en dan geen water," en zoo zal het wel blijven. De vrees dat de op vele plaatsen heer- schende besmettelijke ziekte bij varkens, ook hier zou moeten worden geconstateerd, heeft zich gelukkig niet bevestigd. Ter geruststelling kunnen wij mededeelen dat een door den heer Hengeveld, district veearts, Donderdag alhier gekeurd varken, niet werd afgekeurd voor de consumptie. Dat eene desinfectie van het hok der dieren werd voorgeschreven, is gewis te beschouwen als een maatregel van voorzichtigheid. Oudeschild, 5 October. Hedenmorgen dreef op stroom een stuk rond hout, met wit ge schilderde banden er om. Ook werden nog eenige andere voorwerpen drijvende gezien. Uit dit feit meent men de geruchten bevestigd te zien, dat in den afgeloopen nacht met de stormbuien, een onbekend schip met man en muis in de Haaks moet zijn verongelukt. Bij Koninklijk besluit, van 80 September jl. is met ingang van 15 October a. s., tot commis saris des Konings in de provincie Utrecht be noemd de heer A. baron Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In verband met de Min. beschikking van 4 Juni 1884, waarbij een gedeelte van de Zui derzee tijdelijk aan de openbare visscherij is onttrokken, hetwelk daarna op 16 en 17 Juli 1884 in perceelen, genummerd 1 61, is verpacht voor de teelt en visscherij van schelpdieren, heeft de Min. van Waterstaat enz. goedgevonden het ge deelte, hetwelk de perceelen 54 61 omvat, aan de openbare visscherij terug te geven. In het „N. v. d. D." leest men: Aanhoudend wordt gevraagd waarom Engeland zijne markten nog steeds voor het Nederlandsche vee gesloten houdt. De „Landbouw-Courant" van 27 September maakt zich nog de tolk van de klagers daarover. Het antwoord kan echter zeer eenvoudig zijn. Het behoeft nauwelijks betoog dat de vrije toe lating van Hollandsch vee op de Engelsche en Schotsche markten bij de landbouwende klasse in -Groot-Britannië geenszins populair zou zijn. Nu is door de Britsche Regeering een wetsontwerp ingediend, waarbij een afzonderlijken Board of Agriculture (Ministerie van Landbouw) wordt ingesteld. Dat ontwerp komt in October in be handeling en zal waarschijnlijk zonder eenige moeite worden aangenomen, zoodat dus nog vóór het einde des jaars een Minister van Landbouw de verantwoordelijkheid voor alle landbouwzaken op zich kan nemen. En juist omdat de maatregel, waarop wij in Nederland zoolang wachten, bij eene invloedrijke klasse zoo onpopulair is, wenscht de „Lord President of the Privy Council," de man die thans eventi<iv j de beslissing zoude hebben te nemen, het punt liever tot regeling voor zijn opvol ger over te laten. 't Is een toevallige omstandigheid waarvan wij in Nederland de dupe worden; overigens zou iedereen in plaats van den „Lord President" het zelfde doen, tenzij het al een bijzonder onafhan kelijk man was. Op alle onze vertoogen zullen wij dus voorloo- pig nog wel steeds ontwijkende antwoorden ont vangen. Naar aanleiding van een schrijven van de inspecteurs voor het staatstoezicht op krankzin nigen over de verpleging van Israëlietische krankzinnigen kwam Zondag jl. te Amsterdam een BOtal notable Israëlieten uit alle deelen des lands bijeen om een plan te overwegen tot op richting van een centraal Israëlietisch kranzin- nigengesticht. De vergadering werd voorgezeten door den heer S. W. Josephus Jitta. Na uitvoerige beraadslagingen werd in beginsel tot zoodanige oprichting besloten. Er is een uitvoerend comité van zeven leden, uit Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage benoemd. Verscheidene personen die verhinderd waren op te komen, gaven schriftelijk blijk van hunne instemming met het geopperde plan. Te Nieuwediep werd in het begin dezer week bij den Zuidwal verbazend veel paling gevangen. Een der visschers bemachtigde in zijne fuiken, die een nacht hadden uitgestaan, ruim 250 kilo, een uitkomst, welke sedert vele jaren niet was verkregen. Van ziekte onder de visch, viel hoe genaamd niets te bespeuren. De Nederlandsche consul te Londen deelt mede, dat wegens de slechte resultaten van den oogst, Engeland in het aanstaande seizoen eene groote hoeveelheid aardappelen zal moeten in voeren. Op de Londensche markt wordt een aardappel van flinke groote gevraagd en de soort die als „Magnum Bonurn" bekend staat, wordt vooral gewenscht. In elk geval zal het natuur lijk veel van hoedanigheid en grootte afhangen, of' eene Nederlandsche soort daar goed kan ge plaatst worden. Naar hij vermeent, zou op dit oogenblik niet meer dan ongeveer f 33 kunnen verkregen worden voor Nederlandsche aardappelen. Binnen ééne maand zal die prijs waarschijnlijk tot f 35 a 39 per ton stijgen, aangenomen natuurlijk, dat de aanvoeren geschikt voor de markt zijn. In de omstreken van Friesland is het rooien van winteraardappelen begonnen. De ziekte betee- kent niet zeer veel, echter is het gemis aan deugd en de geringe opbrengst een treurige schaduwzijde. In de zandstreken zijn de aardappelen zeer voor deelig gegroeid. De deugd is goed en de ziekte wordt er niet in gevonden. De zandaardappelen, ook wel „boeren" of „woudjes" genoemd, welke in andere jaren nauwelijks de helft in prijs der „kleikers" waard zijn, zullen dit jaar met dezen niet zeer veel in prijs verschillen. Maandagochtend kwam per mailboot te Vlissingen aan de kapitale som van een half millioen souvereigns, dus zes millioen gulden, welk bedrag per spoor naar Rusland vervoerd wordt, als zijnde het bedrag eenei door Rusland gesloten leening. De schat werd begeleid door twee Engelsche heeren en twee ambtenaren der stoomvaartmij. „Zeeland," alle met een koppel revolvers gewapend. De waggon, waarin zich de kolossale goudklomp bevindt, werd te Vlissingen verzegeld. Het N. v. d. D. behelst het volgende „Een paar jaren geleden reeds deed de heer Goudschaal in deze courant aantrekkelijke mede- deelingen over de cultuur van zijn wijn, dien hij „Eigenheimer" noemde. Men heeft dat destijds misschien meer als een aardigheid dan als eene aansporing tot ernstige opvatting van den wijn bouw in ons land beschouwd. Dit doet thans het Mbld. van den heer van Hamel Roos naar aanleiding van een proefje van een anderen in- landschen wijn. Dit blad zegt „Wij ontvingen een monster wijn, bereid door den heer C. Sipkes, te Haarlem, uit witte Hol- landsche druiven, afkomstig van een naburige buitenplaats. Hoewel wij door de geringe hoe veelheid verhinderd waren een op grondige ana lyse berustend oordeel te dezer zake uit te spreken, kunnen wij mededeelen, dat de eigenschappen van dezen wijn voortreffelijk waren en geheel herinnerden aan zoeten Franschen, zoogenaamden dessertwijn. Wij raden den heer S. ten zeerste aan, zijne proefnemingen voort te zetten, en zijn overtuigd dat de beide groote factoren bij wijn, n. 1. geur en smaak, van zoodanig bevredigenden aard zijn dat een dergelijke Hollandsche wijn een geduchte concurrent voor den Franschen zoude kunnen worden, gesteld natuurlijk dat ook een nauwkeurig scheikundig onderzoek bevredigende resultaten zoude opleveren. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1