Buitenland. Marktberichten. Onder een hevig onweder, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag gedurende geruimen tijd boven Anna Paulowna woedde, sloeg de bliksem in den korenmolen van J. Blankevoort, welke in korten tijd totaal afbrandde. De molen was verzekerd. In Friesland zijn, wegens den verhoogden stand van boezemwater, op last van Ged. Staten alle zeesluizen der provincie geopend. Volgens de „Zutph. Ct. zal de herfst ons ongeveer het weder schenken, waarvan de week vóór 21 September het beeld was De wind waaide toen gedurende 6 dagen met weinig kracht uit het N. O. of O., terwijl de lucht helder was; slechts gedurende 1 dag hadden wij matigen wind uit het Z. W. met betrokken lucht en regen. Dat belooft voor 't geheele najaar: Helder frisch weder, veel N. O. en O. wind weinig en geen najaarstoimen Een goed vooruitzicht dus De N. Schied Ct. deelt als curiositeit mede, dat bij een door den ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Schiedam gehouden openbaren verkoop een fust gedistilleerd inhoudende 54 liter, op bracht f 30.50 af accijns - 30.48 Saldo voor funst en gedistilleerdf 00.02 Aan het officieel verslag over Palembang gedurende de maand Juli wordt het volgende ontleend: Den 16den werd de doesoen Koebah (Lematang Oeloe) ten gevolge van onvoorzichtig heid eeue prooi der vlammen; op ééne woning na werden 41 huizen in de asch gelegd. Ook brandde in den nacht van den 12den op den 13den t. v. in het militair kampement te Lahat de ledigstaande majoorswoning af, hetgeen aan moedwil moet worden toegeschreven. Ter hoofdplaats kwamen eenige gevallen van brand voor, die meerendeels een gevolg waren van onvoorzichtigheid. Op het verzoek van een 86 tal Chineezen, thans te Batavia woonachtig, om zich in N.-I. te mogen vestigen, is door de Regeering afwijzend beschikt. Naar het orgaan van het „Leger des Heils meldt, zal al het geld dat in Nederland gecollec teerd wordt voor een „Zelfverloocheningsfonds," naar den generaal van het Leger worden gezon den met bepaald verzoek het te gebruiken voor het maken van propaganda voor het Leger in Ned.-Indië, waartoe bijzondere plannen beraamd worden. Men schrijft uit Leiden van 3 dezer: Heden heeft de jaarliiksche viering plaats van den gedenkdag van Leidens ontzet. Reeds half negen in den morgen werd koraalmuziek uitgevoerd in het Van der Werfpark door het muziekkorps der schutterij, welwillend aangeboden door heeren officieren. Dit lokte reeds een aantal menschen op de been. Te 9 uren had eene zeer welkome uitdeeling plaats van haring en wittebrood aan omstreeks 2700 vrouwen en van tabak en bons voor bier aan omstreeks 2300 mannén. Te 10 uren werd dit gevolgd door bespeling van het carrillon in den Stadhuistoren en het springen der fontein op de Vischmarkt. Inmiddels werd het heugelijk feest in de kerkgebouwen de verschil lende gezindten godsdienstig herdacht en was do gelegenheid kosteloos opengesteld, tot de de bezichtiging van het Stedelijk Museum in de Lakenhal. Te 1 uren vingen de volksspelen aan op het Schuttersveld, opgeluisterd door de muziek der dienstd. Schutterij. Zij bestonden in mast- klimmen, zakloopen, ringsteken, boegsprietloopen enz. Heden avond drievoudig concert op het Schuttersveld, van de dienstd. Schutterij, het 4de reg. infanterie en het muziekkorps der jagers. Rondom de muziektent gelegenheid tot dansen. Op het terrein kermistenten van verschillenden aard en tot slot een luisterrijk vuurwerk. Zaterdag-avond, toen de wed. B te Zwijn- drecht zich ter ruste begeven had, werd er op hare deur geklopt. Denkende dat het haar nabij- wonende zoon was, deed zy open, waarop er iemand, gekleed in lange jas met een flambard op en een roodon halsdoek om, binnendrong en haar noodzaakte hare sleutels af te staan. De dief verwijderde zich spoedig op haar hulpgeschrei, eene som van ongeveer f250 medenemende. De politie is er nog niet ingeslaagd den dader op te sporen. Volgens den regenmeter der Rijks-Land bouwschool te Wageningen bedraagt de hoeveel heid gevallen regen over de maand September 11. 30 m. M., tegen 74 in die maand van het vorige jaar. Hoewel de petroleum-kooktoestellen allengs meer en moer verbeterd worden, zoodanig dat het hinderlijk walmen ophoudt en vooral het gevaar van in brand geraken vermindertis voorzichtigheid toch immer een hoofdvercischte en kan men ze niet te veel vertrouwen. Dit ondervond nog een huismoeder in de Vaartsche straat te Utrecht, bij wie de toestel in brand geraakte, maar de tegenwoordigheid van geest had, om het werktuig met een kleed te omwik kelen, waardoor de toevoer van lucht werd af gesneden en de vlam gedoofd werd, zoodat grooter onheilen werden voorkomen. Deze wijze om een begin van brand te stuiteu, kan niet ge noeg worden aanbevolen. Houtvlotten op den Rhijn zijn dikwijls even groot en kostbaar als het Amerikaansche monster- vlot, waarover in jden laatsten tijd zooveel gespro ken is. Om een voorbeeld te nemen. In de vorige maand kwam er een vlot stroomafwaarts, afkom stig van Mainz en bestemd naar Nederlandhet was 725' voet lang en 120 voet breed. Het was bemand met 120 man, huisvesting vindende in 12 woningen. De waarde van het vlot bedroeg 140,000 gulden. Blijkens berichten van de Oostkust van Afrika is een groote opstand onder de Arabieren uitgebroken en werden de Duitschers te Kilwa na langdurigen tegenstand en met de wapensin de hand gedood, in het gezicht der Duitsclie kanonneerboot die tot hunne ondersteuning geen manschappen aan land kon zetten, dewijl dui zenden gewapende inboorlingen het strand bezet hielden. De lijken der Duitschers werden gruw zaam verminkt. De Engelsche kanonneerboot Pinguin redde het leven der Duitschers te Lindi. Te Mikindani zijn de Duitschers ternauwernood ontkomen, de opstandelingen losten geweersalvo's op hunne boot, waarin ettelijke duizenden ponden buskruit geladen waren. De rijke Anglo-Indische kolonisten te Ragamoyo zijn met hunne gezinnen en al hunne have gevlucht, uit vrees voor een opstand der stammen aan de kust, en zijn te Zanzibar aangekomen. Ook van andereplaatsen komen berichten van gevechten. Een bericht van later dagteekening meldt dat de geheele rijke kolonie van inlandsche Britsche onderdanen Ragamoyo verlaten heeft. De in Zweden uitgebroken varkensziekte schijnt zich op onrustbarende wijze uit te breiden. Twee luchtvaarders, de heer Scot en graaf Gobio, dezer dagen te Milaan opgestegen, daalden in een veld bij Vercelli neder en werden door eene bende boeren overvallen, die alles roofden wat er los en vast was en de reizigers toen zij zich verzetten, deerlijk mishandelden. Eenigen der plunderaars zijn gevat, maar van het gestolene is slechts een revolver teruggevonden. Men verwacht in Engeland een vroegen winter. De pachters in Cumberland zijn door een zware sneeuwstorm verrast geworden, zoomede de jagers, die de fazanten jacht in Westmoreland dachten te openen. Deze laatsten werden begroet met een sneeuwstorm, die 3 uur aanhield. Door den president der Republiek is het volgende decreet onderteekend: „Ieder vreemde ling, die zich in Frankrijk wenscht te vestigen, zal binnen veertien dagen na zijne aankomst eene verklaring moeten inleveren, waarin vermeld worden zijn namen, landaard, dag van geboorte, beroep en middel van bestaan, een en ander met overlegging van de noodige bewijsstukken. Bij verandering van woonplaats wordt een nieuwe verklaring gevorderd." Die bepalingen zijn zoowel van toepassing op de reeds in Frankrijk woonachtige vreemdelingen als op die, welke zich er verder wenschen neder te zetten. De Regeering meent dat tegen de verlangde verklaring geen enkel bezwaar kan bestaan. De bepaling is voorts alleen van toepassing op hen, die zich voorgoed wenschen te vestigen en niet op doortrekkende vreemdelingen. Volgens mededeeling van de Cunardstoom- boot „Adriatic" is bij den orkaan van 6 Sept. in de wateren van Cuba, de steamer „Wasp", van de Clyde, naar New-Orleans bestemd, met man en muis vergaan. Er waren 13 man aan boord. De mailboot van Ostende naar Dover heeft Vrijdag nacht in het kanaal een schip in den grond ge- loopen. Drie personen kwamen daarbij om. Een vreeselijke verwarring heeft plaats ge had in de Plaine du Treuil, welke tot de conces sie der mijnen van Etienne behoort. De 2500 mijnwerkers dezer maatschappij hebben den arbeid gestaakt. Slechts een 30tal daalden af om reparaties te verrichten. Ongeveer 60 werkstakers besloten de arbeiders te beletten den arbeid te hervatten. Gewapend met knuppels trokken zij naar de put van Treuil. Zij, die het werk voortgezet haddon, werden voor ven aders gescholden, maar zij stoorden zich niet daaraan en lieten zich geen vrees aanjagen, Toen een hunner, zijn houweel boven het hoofd van een werkstaker zwaaiende, riep:,, Laat mij begaan of ik dood er een; ik moet voor mijn vrouw en kinderen werken" en tegelijkertijd het houweel op den schouder van een werkstaker neerkwam, geraakte men handgemeen. De werk stakers antwoorden met messteken. Al de vech tenden werden meer of min mishandeld, maar de zwaarste wonden werden door de werkstakers toegebracht. Zes werkstakers werden gevangen genomen. Toen deze door gendarmen weggebracht werden, ontstonden nieuwe oploopen. De gendarmen moesten de sabel trekken om de menigte in bedwang te houden. De nieuwe wet in den staat New-York, volgens welke ter dood veroordeelden voortaan door mid del van electriciteit zullen moeten worden gedood, zal op 1 Januari in werking treden. De beul Grant heeft ronduit verklaard, „het bijltje er dan maar bij neer te leggen," ofschoon het ambt jaarlijks een 8000 pd. st. opbrengt. Hij vindt zeker, dat de aardigheid er op die manier afgaat In de sluis van St. Denis, op het kanaal der Ourcy, is onlangs een groote stoomboot, met 100.000 kilogram suiker geladen, in aanvaring gekomen met een schip en ten gevolge daarvan gezonken. Men trachtte te vergeefs de suiker te redden. Binnen een uur was de geheele lading opgelost en de sluis vol dik, strooperig suikerwater. Yele oeverbewoners kwamen met emmers en kannen van dat suikerwater scheppen. De suiker ver spreidde zich tot op verscheidene kilometers af stand, en de visschers in den omtrek hadden een zoo overvloedige vangst, dat zij er niets van begrepen. De arme visschen schenen te stikken in het water, en als 't ware te vragen om er uit gehaald te worden. Nog den volgenden dag keer den vele visschers terug met 50 kilogram visch, welke zij zonder eenige moeite met de hand voor het grijpen hadden. De uitroeiing der wouden in Duitschland vindt, volgens de „Deutsche Buchdr. Ztg." groo- tendeels haar oorzaak in de vele couranten, tijd schriften en goedkoope boekuitgaven van den tegenwoordigen tijd. Het blad schrijft: „Aan papier wordt jaarlijks in Europa omstreeks 34'/s millioen centinaars geleverd, waarvan nochtans slechts 22 millioen centenaars uit lompen bereid is, terwijl het overige, alzoo 12'/., millioen cente naars, door surrogaten wordt vervangen. Een der voornaamste surrogaten voor papier is een langs mechanischen weg bereide houtmassa, welker jaarlijkscbe productie tot 300 millioen kilo geklommen is. De jaarlijksche productie der chemisch gewon nen houtmassa (cellulose) bedraagt 50 millioen kilo. Uit stroo en esparto worden 280 millioen kilo, uit mineralische stoffen jaarlijks 120 milli oen kilo papier vervaardigd, zoodat men niet zel den papier vindt, dat uit 80 pet houtmassa en 20 pet. mineralische stoffen is samengesteld. Van alle landen produceert en exporteert Duitschland het meeste papier en voornamelijk bloeit er do fabricatie van houtstof-papieren en cellulose. In de papierfabrieken van Duitschland worden jaar lijks ruim 600,000 kubieke meter hout tot'papier verwerkt, waartoe over de zeven Hectaren hout moet worden gekapt. Schaden, 4 Oct. Aangevoerd 18 Paarden ƒ40 150,14 veulens 45 a 75, Ossen 3 Stie ren 70 f 120, 67 magere Geldekoeien 70 a 170, 20 vette dito 150 (l 220. 8 Kalf koeien 150 200 20 vaarzen dito 60 100, S nucht. Kalveren 8, a 20 Graskalveren a 39Varkens 10.- 16.- Biggen ƒ5.- a 7.-, 400 vette Schapen ƒ18.— a 29.-, 410 magere dito ƒ12.— a 18. 795 Overhouders 12.— a 21.— Rammen a Lammeren a Kipeieren 4.- a 4,50 per 100 stuks. Leiden, 5 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks a 64 Stieren ƒ43 a ƒ168 Veulens a 38 kalfkoeien 115 a 240 108. Melkkoeien 90 ƒ196 100 Varekoeien ƒ80 a f186 260 Vette koeien 112 a 255 37 Vette kalveren ƒ34 a 80. 15 Magere kalve ren 7,50. a 18 210 Graskalveren ƒ10.50 ƒ46. 1712 Vette schapen 17 a 35. - 480 Magere schapen ƒ11.— a ƒ22.50 4 Paarden 32 76 212 Magere lammeren 6.25 15. Vette jarige dito a 46 Magere varkens ƒ11 a 25. 462 Biggen ƒ4. - a 9.50

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2