Buitenland. Marktberichten. Een 70tal onderofficieren van Zr. Ms. zee macht, dienende aan boord van Zr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog in Nederland, die op een adres aan den Minister van Marine, het verzoek inhoudende zoo mogelijk hun vooi rechten en financieele positie te verbeteren en in overeen stemming te brengen met die der onderofficieren van den marine-torpedodienst, van het korps mariniers en van de landmacht, ten antwoord ontvingen, „dat hun verzoek niet voor inwilliging vatbaar is," hebben zich thans met gelijk ver- verzoek tot de Staten-Generaal gewend. Naar men verneemt, is de transformatie der geweren door het departement van oorlog gegund aan eene firma te Luik, die de bewerking in Nederland (waarschijnlijk te Maastricht) zal doen uitvoeren. De politie te 's Hage is er in geslaagd een persoon op te sporen, die, onder voorgeven loten te debiteeren voor een tombola ten behoeve van het gesticht te Neerbosch, zich een aardig som metje wist toe te eigenen, daar hij de briefjes voor 60 cent per stuk verkocht. Onderscheidene ingezetenen heeft hij op die wijze meer of mindere bedragen afhandig gemaakt. Dat de loterij eene door hem zelf in het leven geroepen instelling, was bleek weldra uit een bericht van een der bestuurders van voormelde inrichting, die in het belang van den goeden naam der stichting, moest verklaren, dat van harentwege geen tombola werd gehouden. Door de vereeniging het Ned.paardenstamboek wordt een prijs van f50 uitgeloofd voor eene goedgekeurde beknopte handleiding bij Paarden fokkerij. Zaterdag j.l. werden van Hoorn wederom 10 stuks best vee naar het buitenland verzonden, alle ingeschreven in het Noord-Hollandsch rund veestamboek. Zij werden aangekocht door iemand uit Ant werpen en zijn bestemd voor Zuid-Afrika. Het Ned. Schoenerschip Nicolaas, kapt.ein Burghout, van Harlingen naar Hernösand, is op de Richel bij Terschelling gestrand. De redactie van het „Maanblad tegen de ver- valsching van levensmiddelen" deelt mede, dat zij, de overtuiging verkregen hebbende dat van officieele zijde het gewichtige vraagstuk der levens middelen-controle niet behoorlijk wordt behartigd, het initiatief zal nemen tot eene niet-officieele krachtige controle, waarover zij hare inzichten en plannen nader zal uiteenzetten. „De Delvenaar" kan het bericht tegenspre ken, als zou eerlang door een anti-revolutionair lid der Tweede Kamer een voorstel gedaan worden tot het afschaften van den vaccinedwang. Wel schijnt dit plan bestaan te hebben, doch het is opgegeven, zoodra bekend werd, dat de Rogeering voornemens is zelve een wij ziging van de wet op de besmettelijke ziekten aanhangig te maken. Het polderbestuur van het waterschap de Berkel, te Lochem, zond een schrijven als dienst brief aan het adres van den heer burgemeester van Zutfen met eene f. De brief komt terug, vermeldende, aan de achterzijde met blauw potlood geschreven: „Ge weigerd, omdat Zutfen niet met ph. is geschreven." Op de Algemeene Begraafplaats te Maassluis staat een gouden regen in vollen bloei. Zeker eon vergissing van die bloem! Van goederhand verneemt de Berlijnsche correspondent der „N. R. Ct.," dat Duitschland stellig opkomt voor het recht van hertog Adolf van Nassau en diens zoon op Luxemburg. In hot begin van dezen zomer zou Von Bismarck gelegenheid hebben gehad zich met volkomen beslistheid te verklaren voor het erfrecht der Nassaus en voor de zelfstandigheid van een neutraal Luxemburg; hetgeen van eene andere zijde werd bestreden ten bate van andere ver langens. Door de Parijsche New-York Herald wordt thans eene mededeeling gedaan, welke de gewone onwaarschijnlijkheden van Madame Adam, in de Nouvelle Revue nog verre overtreft. Dit blad maakt n. 1. melding van een plan; door prins Bismarck ontworpen en door de Keizers van Duitschland, Oostenrijk en Rusland in gemeen schappelijk overleg goedgekeurd. Rusland en Oostenrijk deelen samen het Balkan-Schiereiland, Duitschland krijgt Nederland met zijne koloniën en Frankrijk wordt met België tevreden gesteld. Koning Leopold wordt dan Koning van Nederland dat tot het Duitsche Rijk in dezelfde verhouding komt als de Zuid-Duitsche staten. Alleen Enge land en Italië „blijven in de kou staan" en krijgen niets. Dit bespottelijk ontwerp wordt toegelicht met eene nieuwe kaart van Europa, waarop Nederland, België en Turkije ontbreken, terwijl er nog een kaartje van onze koloniën, voortaan in „Nieuw Duitschland" herdoopt, wordt bijgevoegd. Volgens den „Courrier de Bruxelles" heeft msgr. Lavigerie niet minder dan 1000 aanvragen van personen om deel te nemen aan den kruis tocht tegen de slavernij. Van de 000 mijnwerkers te St. Etienne, die het werk hadden gestaakt, hebben 300 den arbeid hervat. Ogaki, in Japan, is grootendeels overstroomd. De bewoners moesten op daken vluchten. 2500 menschen werden van alles beroofd, 200 huizen werden geheel vernield. Rondom Ogaki leek het district op eene woelige zee; alle verkeer is afge broken. De onrustwekkende berichten betreffende de droogte in verscheidene districten van Britscli- Indië nemen toe. Men vreest voor hongersnood. Te Rome is op het Dante-plein eene samen komst van 4000 werklieden gehouden, naar aan leiding van de crisis in het bouwvak, waarbij 15 sprekers het woord voerden; de meesten betoogden, dat de sociale revolutie het eenige middel was om crisis te verhelpen. Eene motie, waarbij op de bedoelde revolutie werd aangedron gen werd bij acclamatie aangenomen. In Zwitserland hebben overstroomingen plaats gehad. Liet dal van Broie staat onder water; in het Westen is de spoorweg op verschillende plaatsen opgebroken; een deel van Bern is over stroomd en de lijn Bern tot Freiburg is onbruik baar door aardstortingen. De gemeenschap tusschen Geneve met Annecy en Lyon is afgebroken. Te Annemasse staat alles onder water. Volgens bericht uit St. Gallen is de Rijn buiten haar oevers getreden. Dezer dagen heeft men te Londen proeven genomen met een zelfwerkend toestel van braudblussching. Het kan in iedere woning ge plaatst worden en geraakt, zoodra het door de vlammen verhit wordt, in werking. Het stort dan een geweldigen waterregeu naar alle richtin gen uit en doet tevens een schel, ver klinkend alarmsein hooren. De proeven gelukten zeer goed Een zwaar beladen goederentrein, die Don derdagavond van Saarbrücken was vertrokken, stopte aan het station Neukirchen, toen eensklaps door het breken van koppelstangen, tien waggons van den trein werden gescheiden en, doordien de weg zeer hellend was, naar Saarbrücken terug rolden. Men seinde het onheil dadelijk, maar telegram en waggons kwamen gelijktijdig aan. De met razende snelheid het station binnen stuivende wagens, bonsden tegen den gereed- staanden trein, waardoor groote vernieling werd aangericht; een goederen beambte werd zwaar en een postbeambte licht gekwetst, terwijl een remmer zich door een stouten sprong wist te redden. Nu Amerika en Australië de Chineescne landverhuizers de deur voor den neus hebben dichtgeworpen, zoeken de zonen van het Hemel- sche Rijk ergens anders onder dak te komen. Men heeft in Rusland Chineesche agenten opge merkt, die men verdenkt de middelen te beramen om zoo mogelijk den stroom der emigratie uit hun land derwaarts te leiden. Men heeft onlangs de plek ondekt, nabij Kaap Henlopen, waar in 1798 (25 Mei) de Britschè krijgssloep De Braak, met gevangenen en milli- oenen schats aan boord gezonken is. De duikers Pedrik en Hickman hebben de 60 voet diep ge legen, 100 voet lange en 40 voet breede „bank" ontdekt en bij een eerste poging om te duiken, werkelijk een plank losgemaakt. Thans zijn officieren van de Amerikaansche marine, met het schip City of Long Bransch en een reusachtige wrakpomp aan boord bezig de verloren schat op te delven ten bate van het Amerikaansche gouvernement en de genoemde duikers. Jules Verne heeft thans een schets gemaakt, waarin hij een blik slaat in het toekomstig ver keer. Verne's studie bepaalt zich hier tot het onlangs door een Amerikaanschen ingenieur, kolonel Pierce, uitgewerkt plan: „Amerika met Europa te verbinden door een op den bodem van den Atlantisehen Oceaan aan te leggen pneuma- tischen spoorweg." Verne vertelt, dat hij bij het lezen van deze brochure in slaap viel en in zijn verbeelding was hij naar Amerika gedragen, waar hij door den directeur der reeds in werking zijnde „Pneumatische-R'ailway Company" aan het station Boston-Liverpool werd ontvangen. Llier vernam hij het volgende: De rails van den onderzeeschen spoorweg loopen door een buis van gewone tun nelhoogte en breedte. Twee dergelijke buizen verbinden Amerika en Europa. In den eenen koker loopen de treinen van Boston naar Liver pool, in den anderen de treinen in tegenoverge stelde richting. De lucht, in de tunnels noodig wordt daarin door groote blaasbalgen gebracht. De snelheid, waarmede de treinen loopen is 18U0 Km. per uur, zoodat men in 2 uur 40 min. van Boston naar Liverpool kan komen. Daar het tijdsverschil tusschen Liverpool en Boston 4 uur 14 min. is, zal een trein om 9 uur 's morgens van Boston gaande om 3 uur 54 min. te Liver pool komen en om 9 uur 's morgens naar Liver pool gaande zal het nog pas 7 uur 26 min. te Boston zijn, wanneer men er aankomt. De politie te Parijs heeft een gevaarlijken dief aangehouden, 'zekere Paul, ook Boucher en Avinain bijgenaamd. In plaats van met kameraden op roof te gaan, die hem later konden verraden, verrichtte Boucher zijn bedrijf met een reusachtigen berghond. Den gunschen dag lag het dier vast en zag niemand dan zijnen meester; ook gehoorzaamde het aan geene andere stem dan de zijne en was buiten gewoon woest, 's Avonds trokken beiden naai de afgelegen straten der stad. Indien zij hier of daar een nachtelijken wandelaar ontmoetten, gaf Boucher zijn hond een kort bevel en het dier greep den man bij de keel, terwijl zijn heer hem van achter aangreep en van alles beroofde. Iemand die het slachtoffer was van dergelijken aanval, heeft Boucher doen aanhouden. De zucht om een slank middeltje te bezitten, heeft weer aan eene jonge Amerikaansche, iniss Mary Crawford, het leven gekost. Onder het dansen op een bal uitte zij plotseling een kreet en zonk doodsbleek ineen. Alle pogingen om haar op te wekken, waren vergeefs en de genees heer, die onmiddelijk ontboden werd, kon slechts den dood constateeren. Bij nader onderzoek bleek dat zij haar korset zóó stijf geregen had, dat bij de inspanning van het dansen een blood- vat is gesprongen. Texel, 8 Oct. 20 Koeien 226 Schapen 119 Lammeren 2 Paarden 1 Veulen 50 Biggen 3 Korf kippen. Alkmaar, 8 Oct. f 180 a 230 122 vette Aangevoerd f 60 f 11.— f 7.- f 10 f tot 170. 26. 12 f 5 f25 12 40 p. St. Aangevoerd 20 koeien kalveren f 35 a 94 16 nucht. kalveren f8.— k 14 838; Schapen f 20 a 30 170 vette Varkens 40 a 46 ct. per K.G. 33 magere dito f 12 a 15. Lammeren f a paarden f a Purmerend, 9 Oct. Aangevoerd 136 vette kalveren 50 a 70 ct. per kg.; 88 nucht. Kalv. f 16. a 20184 vette Varkens 38 a 48 ct. per KG 80 magere Varkens fll k 19; 402 Biggen f 3 a f 7; 4732 Schapen, 388 Runderen en 21 Stieren. Lammeren f a kip-Eieren f5. a 5,50 per 100 stuks. Vette koeijen, minder in prijs, handel stug, f0,50 a f0.625'per kilo. Vette schapen, hooger in prijs, vlug, van f 22 tot f37 per stuk. Overhouders prijshoudend, vlug fll a f IS per stuk. Magere schapen en fokschapen hooger in prjjs handel vlug f 12 a f20 per stuk. Melkkoeien minder in prijs, handel stug, f80 a f 150 per stuk. Amsterdam, 8 Oct. Aangevoerd 731 Run deren, le kwal. 65 ets., 2de kwal. 55 ets., 3de kwal. 46 ct. per KG.; Melk- en kalfkoeien f 130 a f 230; 5 Graskalveren f a 41 nucht. dito f5 a 15; 125 Schapen en Lammeren f 15 a 22; 401 vette Varkens 40 a 45 ets. per KG. liOnden, 8 Oct. Aangevoerd 3800 Runderen 9000 Schapen en Lammeren, 130 Kalveren en 30 Varkens. Men noteertbeste Runderen 35 a 77s ct., Schapen en Lammeren 475ü925ct., Kal veren 55 a 77s ct., varkens 375 a67'/4 ct. llarliiig-en, 8 Oct. De aanvoer van zeevisch bedroeg van 1 tot 8 dezer: 240 stuks Rog, 150 stuks Tongen, 17 manden Garnalen, 830 balen Mosselen en 27 balen Alikruiken. De Rog en Tong werd verzonden naar België en de Mosselen, Alikruiken en Garnalen naar Londeu en Huil.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2