Buitenland. Te Amsterdam is in het Volkspark eene vergadering gehouden van werkloozen, daartoe per circulaire bijeengeroepen. Een tweehonderd tal, waaronder vele jonge werklieden, hadden aan de oproeping gehoor gegeven. De vergadering werd voorgezeten door Admiraal. Deze wees er bij de opening op, dat het te betreuren viel dat zoo weinigen waren opgekomen, dewijl het groote plein in Amsterdam alle werkloozen niet zou kunnen bevatten. Nadat de voorzitter herhaaldelijk daartoe had uitgenoodigd, kwamen verschillende sprekers op het tooneel, die op meer of minder duidelijke wijze de werkeloosheid bespraken. Er waren er onder, die de weldadigheid afkeurden als vernederend voor den werkman. Enkelen, die van liefdadigheid hadden genoten, protesteerden daartegen, omdat, zooals zij be weerden, men zijn hebben en houwen bloot moest leggen voor men geholpen werd. Door ahe sprekers werd aangedrongen op het zich vereenigen. Socialistische liedjes werden door een paar sprekers met succes gedeclameerd. Zekere Visser, een net gekleed heer met gou den ringen, hield een pleidooi voor de sociaal democratie en verkondigde: „waar je niet krijgen kan, steel daar." Die heer stelde zich ten slotte beschikbaar om de werkeloozen gratis van raad te dienen, wanneer zij uit hun woning werden gezet. Het slot van de bespreking was,, dat besloten werd een motie aan den burgemeester te brengen, waarin door de vergadering werd aangedrongen op verschaffing van werk door uitvoering van gemeentewerken en het verleeuen van concessie aan de heeren Sanders c. s. Deze motie werd door een commissie uit de vergadering naar het stadhuis gebracht. De vergadering ging daarna rustig uiteen. Als een bijzonderheid in dit jaar kan worden gemeld, dat door den landbouwer F. de Ruiter te Gasselterboerveenschemond van 3/., hectare Championsaardappelen zijn afgescheept 244 hec toliter, in verkoop gekocht voor rekening van den heer W. A. Scholten. Sedert Maandag-avond is het onrustig te Zuidbroek. Do oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat de heer W. A. Scholten, te Groningen, alle arbeiders aan zijne aardappelmeelfabriek heeft, bedankt, omdat, na herhaalde waarschuwing, proces-verbaal tegen hem is opgemaakt, wegens liet zonder toestemming in werking stellen van eene inrichting tot het wasschen der aardappelen en van eene Jacobsladder tot het brengen der aardappelen uit schepen in de wassclierij. Maan dag-avond en Dinsdag-morgen begaven zich een 120-tal arbeiders naar den burgemeester, die ver klaarde, voorloopig niets te kunnen doen. Dins dag-middag kwam de commissaris des Konings te Zuidbroek aan. Eene deputatie der arbeiders werd tot den commissaris toegelaten, die in het gemeentehuis met de raadsleden bijeen was. Naar men verneemt, werd hun medegedeeld dat aan hun verzoek (om den heer Scholten vergun ning te verleenen de fabriek weder te openen) niet kon worden voldaan, doch dat Viijdag hier over beslist zou worden. Een achttal agenten is naar Zuidbroek gezonden om de orde te bewaren. De heer Do mela Nieuwen huis is volgens de Belgische bladen, op reis naar Genéve, Zondag met zijn oudsten zoon te Brussel geweest. Hij had tien dagen te voren schriftelijk aan de Bel gische Regeering kennis gegeven, dat hij vooi- nemens was eenigen tijd in het land door te brengen. Het Ministerie zegt het Journ. de Bruxellesheeft hem niet toegelaten zijn plan ten uitvoer te brengen. Dit laatste is onjuist. De heer D. N. heeft enkel de vergunning gevraagd en verkregen om door België naar Bazel te mogen gaan. Hij was te Brussel van 5 u. 19 m. tot 7 uur. Vad Te Vlaardingen is binnengekomen de bom ,,SCH 109" van den reeder A. Den Duik, te Scheveningen, met een verlies van 40 netten en toebehooren, die haar door een Engelsche visscher zijn afgezeild. De schade, die de reeder daardoor lijdt, bedraagd ruim f2000. In de hofstraat te Rotterdam ontstond tus- schen een echtpaar een hevige twist die zoo hoog liep dat de man in drift het huis uitliep. De vrouw meende toen dat het juiste oogenblik was gekomen om den geheelen inboedel van de hand te doen. Zij ontving daarvoor 75 cents. In de Groote kerk te Arnhem is men bezig met het laten zakken van een gedeelte van den vloer. Bij die werkzaamheden is een grafkelder opongekomen, waarin men een, nog in het feeste lijk gewaad gehuld lijk van een priester vond, die daar, zoo meent men althans, reeds in 1523 is begraven. Het lijk lioudt een beker in de hand. De stof van het gewaad is nog goed bewaard gebleven. De Groote Kerk dagteekent van het midden per 15de eeuw; in 1452 werd met den bouw aangevangen, onder Hertog Arnoud van Gelder; maar zij was in 1491 nog niet voltooid wegens financiëtle moeijelijkheden. Evenals hier te lande, is er ook in het bui tenland wel eens de aandacht op gevestigd, dat besmettelijke ziekten door boeken uit leesbibliothe ken zouden kunnen worden overgebracht. De ste delijke gezondheidscommissie te Dresden heeft zich met de beantwoording van die kwestie onle dig gehouden en is door gedane onderzoekingen tot de gevolgtrekking gekomen, dat zeer vuile bladzijden, zoo zij met een droogen vinger worden aangevat, geene smetstoffen achterlietendit was echter wel het geval zoo hierbij vochtige vingers werden gebruikt. Het gevaar van het overbren gen van ziekten door boeken schijnt dus niet zoo heel groot te zijn, zoo men slechts de voorzorg in acht neemt bij het doorlezen, geen in den mond bevochtigde vinger te gebruiken. Voor paardenhouders ontleenen wij aan een onzer weekbladen de volgende tien geboden voor den dal: 1. G(j zult uwe paarden niet te jong gebruiken; ontzie geen weer, doch geeft ze dagelijks beweging. 2. Gij zult uwe paarden niet op eenmaal te groote en zware vermoeienissen doen ondergaan; bedenk, dat ze daardoor te vroeg verslijten. 3. Gij zult toezien, dat uw paarden volgens voor schriften goed en op tjjd beslagen worden. 4. Gij zult toezien, dat uw paarden in geen dom pige en benauwde stallen geplaatst zijn, want dit is de grondslag van ziekten. 5. Bedenkt, dat gij steeds een goed opzicht in uwe stallen houdt of laat houden, (het oog van den meester maakt het paard vet.) 6. Weest indachtig, dat gij uwe paarden op vasten tijd voert en poetst, want de prikkel der lucht op hun huid is even goed noodig als de werking der lucht op hunne longen. 7. Gij zult zorgen, dat orde en netheid de eerste wet in uwe stal blijft, want onder wanorde komt het paard in zijn verzorging tekort. 8. Gij zult uwe paarden niet gelijk ossen behan delen en schoppen ze tegen been of buik, want bij zachte behandeling zal het dier u vlugger begrypen. 9. Gij zult steeds toezien dat tuigen passen en in goeden staat zijn, wilt ge uw eigen leven niet in gevaar brengen en uw paard voor kwetsuren vrijwaren. 10. Blijft steeds indachtig, dat ge uwe paarden behandelt gelijk ge zelf behandeld wilt zijn. Weest streng by verzet, doch zacht, waar gy dat wezen kunt. Hangt deze tien geboden in uw' stal, ze zijn niet door Mozes maar door een paardenliefhebber gegeven. Voor een nieuw systeem om bij stormweder op een zekeren afstand olie over de oppervlakte der zee te verspreiden, ten einde den golfslag te doen bedaren, is in Duitschland brevet genomen. Een vuurpijl, die met juistheid van boord kan afgeschoten worden, voert een cylinder mede welke met olie gevuld is, en als die ontploft, wordt de olie op de gewilde plaats verspreid. Op de reis van Bremen naar New-York zijn herhaal delijk proeven met dit toestel genomen, waarbij de vuurpijlen tot op 450 M. ver geworpen werden. Door de ontploffing van een vijftal vuurpijlen op 360 tot 450 M. afstand van het schip, werd eene wateroppervlakte van 140 tot 185 M2 met olie bedekt en de golfslag aldaar getemperd. Naar men zegt, zou de uitvinding gekocht zijn door de Noord-Duitsche Lloyd. Met het oog op talrijke gevallen van ver giftiging door visch, heeft de Russische regeering eenen prijs van 5000 roebel uitgeloofd op het beste geschrift over visclivergif. Tot mededinging zijn geleerden van alle natiën uitgenoodigd. Een niet onbelangrijk maatschappelijk ver. schijnsel is 't dat vele Belgische socialisten uit Luik, Brussel, Gent en Antwerpen, zich in laatst genoemde plaats met vrouw en kind inscheepten naar Buenos-Ayres. Allerlei ambachten waren onder hen vertegenwoordigd. Zij vertrokken met een schip van de Norddeutsche Lloyd. Naar aanleiding van het besluit, dat den in Frankrijk vertoevenden vreemdelingen gelast, om zich bij de prefectuur van politie aan te melden en verschillende opgaven te doen, bespreekt de „Figaro" de zaak en verdeelt hen, die van Frank- rijks gastvrijheid gebruik maken, in twee klassen de nuttige en de schadelijke vreemdelingen. Tot de eerste klasse behooren de rijken, die het geld in het land brengen, tot de tweede de werklieden, die in Frankrijk geld verdienen willen. De eersten brengen echter zooveel millioenen in, dat dit ruimschoots opweegt tegen hetgeen de anderen verdienen. Daarbij komt dat, zooals in Marseille de Italianen of de zoogenaamde Genucezen, alleen dat werk doen,'waarvoor de Franschen zichzelf te goed achten. Zoo ook worden gedurende den oogst Belgen gehuurd, omdat het aantal Fransche werklieden daartoe onvoldoende is. Bijna overal worden vreemde handen alleen genomen, als de eigene het werk niet kunnen of willen verrichten. "Wil men voortgaan Italiaansche, Zwitsersche, Duitsche, Belgische of Engelsche werklieden te weren of af te schrikken, dan vreest het blad dat men zijne toevlucht zal moeten gaan nemen tot Ghineezen, die de Californiërs zeker gaarne zullen afstaan. Aan boord van het stoomschip Eider", van Bremerhaven naar New-York, gaf dezer dagen een boerin, kort na het vertrek, het leven aan een tlinkeu jongen. De dames-passagiers hielden een collecte voor de ouders en een der heeren stelde voor het kind aan boord te doopen, waartoe een aanwezig jong predikant zijn diensten aanbood. Een oud heer, een rijk Amerikaan, verzocht als peet op te treden en het kind kreeg zijn naam. Het was een mooi en plechtig doopfeest en alles doet verwachten, dat de ouders en jonggeborene er wel bij zullen „varen" ook na de reis. De „Times" verneemt uit Konstantinopel dat de Russische regeering groote landerijen aankoopt in Palestina tot het bouwen van kloos ters en kerken. Een deligatie van mijnwerkers in Derbishire (Engeland) heeft namens "16,000 werklieden een loonsverhooging van 10 pCt gevraagd en aan de Vereeniging van mijnwerkers 14 dagen, tijd ge geven, om op dit verzoek te beschikken. -- Aan de „Daily News" wordt uit Odessa gemeld, dat de doctor Gamaleja naar Parijs zal vertrekken 0111 zijne methode van inenting tegen de cholera uiteen te zetten voor de academie van wetenschappen. Volgens „Figaro" is de great attraction van dit oogenblik te Nieuw-York een kind van 11 jaar, dat uren lang preekt en reeds honderden menschen bekeerd heeft. De jonge leeraar zal zich in het komende jaar ook te Londen doen hooren. Te Chicago, te Nieuw-York en op andere plaatsen in Amerika is in de laatste dagen op groote schaal in tarwe gespeculeerd. De Keizer aller Russen is bekend om zijn liefhebberij voor de veeteelt. Op het keizerlijk domein Peterliof wordt die teelt op groote schaal gedreven, naar de persoonlijke aanwijzingen van den Czar. Om de twee jaren worden aankoopen van het edelste rasvee in het buitenland gedaan. Er is onlangs een kudde van 58 stuks rasvee te Lubeck gebracht, om van daar naar Peterhof vervoerd te worden. Die kudde bestaat alleen uit runderen, welke op landbouwtentoonstellingen eerste prijzen behaald hebben. Het is een verza meling prachtexemplaren van Simmerthaler, Hollandsch, Breitenburgsch en Engelsch vee, ter gezamenlijke waarde van ongeveer f 44.000. Op de kermis te Centreville, in Michigan is bij het oplaten van een luchtballon een grijsaard in de touwen verward geraakt en met het hoofd naar beneden hangende omhoog gevoerd. Een kunstenmaker, die aan eene trapéze onder den ballon zijne toeren verrichtte, slaagde er in den ongelukkige tot zich op te trekken en deed hem plaatsnemen op den ring. Nadat de ballon eene hoogte van meer dan duizend voet bereikt had daalde het tweetal onder daverend gejuich der menigte ongedeerd neder. El Imparcial hangt een treurig tafereel op over den tegenwoordigen toestand in Spanje. In het Noorden, in het midden des lands en' in het Zui den vau Spanje neemt de landverhuizing toe. Almeria, Murcia en Grenada, terneergeslagen door de jongste overstroomingen; Malaga, slachtoffer van den slechten oogst van den wijnstok en het suikerriet; de voornaamste Castilliaansche provin ciën machteloos om den druk der belastingen te wederstaan; Galicie en Asturiën, lijdende dooi de landbouw- en geldcrisis, leveren een groot contingent aan de landverhuizing, welke voor een deel naar de Afrikaansche kust gericht is. Evenals indertijd zekere Bareilier, een Franscliman, uit ergernis over zijne Regeering al zijn goed aan den Duitschen Kroonprins vermaakte, heeft nu een zijner landgenooten, Louis Charles Corand uit Lyon, die dezer dagen te Florence stierf, zich op zijn vaderland gewroken door zijne kostbare kunstverzameling te legateemn aan het nationaal museum te Florence. Aan de revol. on republ. Franschen, schreef hij in zijn testa ment, vermaak ik mijn haat en verachting. De Kroonprins weigerde de erfenis te aanvaar den; met het Florentijnsche museum zal dit echter wel het geval niet zijn.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2