N\ 109. Donderdag 18 October. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnemenisprvjs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Adverteutiën vóór 10 uur op den dag- der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nuimner. ABONNEMENTEN en ADYERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de inge zotenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vri]dag den 19 October 1888, des namiddags ten 7 ure, in de daarvoor be stemde zaal ten Raadhuizo dezer gemeente. Texel, den 16 October 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. TEXEL, 17 October 1888. Een minder voordeelige reis had schipper C. Mets, in de vorige week, op zijn terugtocht van Alkmaar naar hier. In het Marsdiep zeilde hij de mast over boord en geraakte daardoor in reddeloozen toestand. Door een blazerschuit op sleeptouw genomen en te Nieuwediep binnengebracht, werd hij latei- door de „Ada van Holland" naar de haven van Texel gesleept. Dat in een der jongst verloopen nachten in onze nabijheid op zee weder een treurig drama is afgespeeld, getuigen de berichten welke de dagbladen ons bieden. Als meer overtuigend bewijs kan dienen, dat op het strand alhier nevens het wrak van de vischsmak Onderneming het onderschip van een logger onderstboven is aangespoeld, alsook een paar vaten haring en verder wrakhout. Op het strand bewesten de Koog is Maandag morgen aangespoeld het lijk van een mansper soon, naar gissing oud 30 jaar zwart haar in rood baaien hemd, bruin flanellen overhemd, zwart buckskin vest, molton boezeroen, blauw baai onderbroek en bruin engelsch leeren broek. Achter den Hoorn is aangespoeld een lijk manspersoon gekleed met rood hemd, blauwe tjompen, pilow broek leeren steekmouw, mol tonnen onderbroek nieuwe zeelaarzen aan de beenen, merken op den rechterarm C V, waartusschen een boei met een vlaggetje, op den linkerarm een hart, op de rechterhand ■een anker en op de linkerhand een boei met een vlaggetje. Het lijk achter de Koog is herkend als te zijn van Marinus Schouwenaar oud 24 jaren, zeeman, wonende te Waarde. Wij herinneren belangstellenden dat Vrijdag a. s. de uitgifte van boeken uit de biblio theek van het Nutsdepartement zal aanvangen. Door tusschenkomst van Koning Co:, zullen Zaterdag 20 dezer per s. s. Zaandam van Amsterdam naar Amerika vertrekken: Maria en Jacoba Kuiper en Pieter van dei- Vliet en zoon, van Texel. Uit het kleine het groote. Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij indertijd melding maakten van eene Vereeniging te Enkhuizen opgericht, met het doel om met a. s. St. Nic. eene verrassing te bezorgen aan arme kinderen. Hoe bij de geringe contributie en weinige opoffering welke de leden dier Vereeniging zich hebben te getroosten, het toch mogelijk is veel tot stand te brengen, blijkt uit het volgende schrijven van die comni. zelve voorkomende in de „Enkh. Crt.": „De deelneming was spoedig zoo groot, dat zij het is ons eene behoefte dit te getuigen ons in hooge mate zoowel verblijdde als verraste. Ruim 800 kaartjes zijn reeds in omloop! Nu zoovele sehoone blijken van belangstelling in ons streven tot ons kwamen, geeft het ons moed, thans het publiek met den stand van zaken nader bekend te maken. Aangezien het geld hoofdzakelijk besteed zal worden aan kinder- kleedingstukken, was de hulp en voorlichting van enkele dames eene dringende vereischte. Ver trouwende dat de vereeniging, waar het eene zaak geldt, die zij enkel uit liefde voor het opkomend geslacht behartigt, zeker bij alle dames leden medewerking zou vinden, verzocht het Comité aan een drietal dames, de gewenschte commissie samen te stellen. De ijver waarmede deze hare moeielijke taak op zich nam, verdient ieders waardeering. Ten volle wenschen wij de vereeniging met deze krachten gelukDat daarom ieder haar, wie er tijd voor kan vinden, in het gereedmaken van kleedingstukken zooveel moge lijk behulpzaam zij! Van het vele, dat reeds werd toegezonden, vestigen wij in de eerste plaats de aandacht op eene Koninklijke bezending uit GelderlandWol, Katoen, allerlei Kleedingstukken, Speelgoed, Pren tenboeken enz. enz. alles meest in vrij groote hoeveelheden. Verrukkelijk! Ook van binnen de stad zijn reeds van verschillende zijde hoogst welkome verrassingen in kleedingstukken, goede lectuur speelgoed of geld ingekomen! Eenige dagen voor St. Nicolaas zal hetgeen voor de jeugd is ingebracht, den leden worden tentoongesteld. Met allen aandrang durven we daarom U opwekken, mede te werken, het St. Nicolaasfeest dit jaar tot een algemeen feest te maken! Zie dan, wie dit nog niet gedaan heeft, Uwe kinder kamer eens na! Vindt Ge daarin wat bruikbaars dat Ge kunt missen, we verzoeken U dringend, zendt het ons zou spoedig mogelijk. Oud en jong ieder koope voor zich één of meer kaartjes, opdat de vereeniging met St Nico laas tal van minder bevoorrechte kinderen ver blijde!" Vergissen we ons niet, dan wordt ook hier jaarlijks door eenige dames in bescheiden kring geschenken van kleedingstukken aan minver mogende kinderen verstrekt. Zou het, met het goede voorbeeld van elders niet gewenscht en mogelijk zijn, ook hier zulk liefdewerk in ruimen kring ito doen plaats hebben. Wij geven dit denkbeeld in overweging, nog is het niet te laat. De Cocksdorp 15 Oct. Gister is alhier op- gevischt een reddingboei, geel geschilderd, gemerkt, M. A. 50. Reuter's Office" seint uit Weltevrede: Er is eene samenzwering ontdekt tegen het Nederlandsche gezag te Madioen. 42 leiders zijn gevangen genomen; elf anderen die weigerden zich over te geven, zijn doodgeschoten. N.R.Ct Helder, 15 Oct. Toen voor eenige dagen een werkvlet der Marine, door een stoombarkas gesleept, in de haven kwam, geraakte het lichte bootje in aanvaring met een Urker vischschuit. De schok was zoo hevig, dat het bootje om sloeg en de matroos, die er in zat, te' water geraakte. Gelukkig wist de man zich aan de omgeslagen boot vast te grijpen. Spoedig daagde er nu hulp op, om den matroos uit zijne benarde positie te redden. Men seint uit 's Hage aan de D. Ct A'olgens een door de Regeering uit Indië ont vangen telegram hebben in den nacht van 11 op 12 October dertig als priesters vermomde inlanders de Pasangrahan te Twawang Mangoe (residentie Soerakarta) bemeesterd. Door de uitgezonden militaire macht is het verzet bedwongen. De leider dier bende en tien zijner volgelingen zijn gedood de overigen gaven zich over. De bevolking is rustig. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen ver zoekschriften van de afd. Amsterdam, van het Alg. Ned. Werkliedenverbond en van den Alg. Ned. Typografenbond, waarbij instemming wordt betuigd met het adres door de Smidsgezellen- Vereeniging „St. Eloy", te Rotterdam vroeger ingezonden, betreffende de oprichting van een pensioenfonds voor werklieden door of vanwege den Staat. Op de Noordvaarder bij Terschelling is eene tot heden onbekende Noordsche schoener met man en muis verongelukt. Sleep- en reddingboot hebben vruchteloos getracht hulp te verleenen. Volgens later bericht was de gestrande schoe ner de Haabet, kapitein Ommundsen, bestemd naar Harlingen. Zaterdagnacht strandde op het Oosteinde van Schiermonnikoog het Engelsche stoomschip Black Halls, kapt. Auntan, komende van Archan gel, geladen met planken voor Amsterdam. Daar echter geen noodseinen werden gedaan werd dit door de kunstwacht niet opgemerkt. Met het aanbreken van den dag is echter dadelijk de reddingboot ter hulp gezonden, doch deze werd door den kapitein geweigerd, daar hij vermeende met den vloed weder vlot te zullen worden. Een paar uur later is echter de goheele equipage (18 man) met eigen booten aan wal gekomen. Het schip zit hoog en zal vermoedelijk niet af te brengen zijn. Men is in de Haarlemmermeer druk bezig met het plaatsen vanwege het Rijk van eene dubbele rij bakens, van de Vijfhuizen af tot Aals meer, aangevende de richting en de breedte van den aan te leggen inundatiedjjk, alsmede van het te graven kanaal. Met verlangen wordt door den arbeidenden stand naar de aanbesteding uitgezien. Aan de damsluis, in de Ringvaart der Haarlem mermeer, bij de Vijfhuizen, is men zoover gevor derd, dat de fondamenten zijn gelegd en met het metselwerk een aanvang kan gemaakt worden. Uit Beetsterzwaag is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin wordt gewezen op het onhoudbare van den druk der gemeentebelas tingen, en een wijziging van art. 245 der gemeen tewet voorgesteld, om niet alleen de in de ge meente woonachtigen, maar ook de daar buiten woonachtige grondeigenaren te treffen. Er wordt in het adres gewezen op den toestand der schulden, ontstaan in den tijd, toen velen dier eigenaren in de gemeente woonachtig waren, en voorgesteld die eigenaren te treffen door het heffen eener belasting ten bate der gemeente uit het inkomen van het in de gemeente gelegen onroerend goed. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1