Buitenland. Op last des Koning3 zijn opgaven verstrekt van de in iedere gemeente van N.-Brabant aan wezige bosch- en heidegronden en zijn daarvan uitvoerige kaarten opgemaakt. Tevens wenseht Z. M. te worden ingelicht omtrent den stand van het fabriekswezen in eenige gemeenten, van de vruchtencultuur in de langstraat, en van de verveningen en ontginningen door de Maatschappij Helenaveen. Deze maatschappij mocht in het bijzonder 's Konings belangstelling ondervinden. De koning aanvaardde het beschermheerschap over de maatschappij, en als een gevolg daarvan wenschte Z. M. de bewoners van Helenaveen in hun landbouwbedrijf krachtig te steunen. Hiertoe stelde hij belangrijke bedragen ter beschikking van de maatschappij: lo.tot afdoening van alle schuld die de Nederlandsche vaste arbeiders der maat schappij aan deze mochten hebben (de maatschappij stelt nl. haar vaste arbeiders door voorschotten in de gelegenheid een eigen landbouwerbedrijf te beginnen), en 2o tot vorming van fondsen: a. ter ontwikkeling en verbetering van den veestapel der bewoners van Helenaveen, en b. ter bevordering van de groente-, ooft- en boschcultuur. Bovendien zijn door Z. M., zoo ten behoeve dei- bewoners, als tot vorming van proeftuinen, ten geschenke gegeven eenige honderdtallen uitste kende vrchtboomen en een zeer groote hoeveel heid groentezaden. Bij Terschelling zijn van Maassluis aange komen de sleepboot Maassluis, hebbende vijf blazers op sleeptouw, behoorende aan de Bergings- Cornpagnie „Nieman" aldaar. Men wil trachten de bij Schiermonnikoog gestrande boot af te werken. Naar men verneemt, zijn de werkzaamheden op de Lutine voor dit jaar geëindigd. De resul taten der exploitatie zijn over 1888 zeer onbe vredigend. De genomen proef met de verduurzaamde levensmiddelen voor militairen heeft aangetoond dat de erwtensoep-tabletten en de zoogenaamde erwtenworst niet in den smaak vallen van onze soldaten. Het metselwerk der schots en scheef staande viaducten bij het nieuwe spoorwegstation te Amsterdam is thans een derde tijdperk van ver wording ingetreden. Eerst zakte het, toen kreeg de kunststeen groote spleten, en thans begint de zandsteen op krachtige wijze af te schil veren. In den oostelijken viaduct kwam dezer dagen een zoodanige schilfer, en geen kleine, in drie stukken naar beneden en aan nog een pilaster- hoofd hangt een stuk, dat welhaast rijp voor den val wezen zal. Het geheel is mogelijk zeer solide, maar uit wendig is het inderdaad wat dezer dagen een zeeman mompelde, die den gevallen steen stond te beschouwen „een gammele boel." In navolging van andere gemeenten heeft ook de gemeenteraad van Dinteloord een ver zoekschrift tot de Tweede Kamer gericht, om art. 242 der gemeentewet te wijzigen in dien zin, dat meer dan 10 opcenten van de ongebouwde eigen dommen kunnen geheven worden. Daar is meer dan 80 pet. van het grondbezit in handen van uitwonende eigenaren, waaronder zelfs vele buitenlanders (Belgen). Het getal toegezegde inzendingen uit Neder land voor de Parijsche tentoonstelling, is in de laatste weken aanmerkelijk toegenomen. Zoo belooft de Hollandsche tuinbouw o. a. flink ver tegenwoordigd te zullen worden door veischeidene zeer belangrijke collection. In het park van het Trocadero zal eene uitgebreide verzameling tulpen hare plaats vindende heer Berger heeft er zeer op aangedrongen, dat de alom zoo gunstig bekende Hollandsche tulpen bij de opening in vollen bloei zouden prijken; de bollen worden dan ook thans reeds in de aarde gelegd. Ook de Nederlandsche landbouw blijft niet achterwege; de voor die afdeeling bestemde oppervlakte van 200 M3 is reeds geheel besproken. Het Nod. Rundvee Stamboek zal bovendien op de tentoonstelling van levend vee met eenige der beste exemplaren van het Hollandsche ras mededingen. Men meldt uit Boskoop: De handel en verzen dingen van planten zijn zeer levendig. Sedert drie weken worden er groote massa's naar alle landen verzonden, en dagelijks laden stoombooten de collis naar Gouda, Rotterdam en Amsterdam, om van daar verder geëxpedieerd te worden. Vooral naar Amerika neemt de verzending stork toe, en, ontwikkelt de handel zich daar nog meer, waaraan niet te twijfelen valt, dan zal dat land voor Boskoops plantenliandel weldra even belangrijk zijn als Duitschland. „De Werkmansbode" maakt gewag van een maatregel, aan 's Rijks marinewerf te Helder genomen, waardoor den werklieden aan die in richting wordt belet om gelijk een oud gebruik meebracht te 8 uur 's ochtends met koffie en brood schafttijd te houden. „De werklieden zoo luidt de klacht die in dit koude en gure jaargetijde minstens te half zes 's ochtends uit het bed moeten, dienen dus vóór den aanvang van het werk hun ontbijt te nuttigen, en mogen dan vijf en een half tot zes uur buiten eten en drinken blijven, ten zij zich met koud water willen behelpen. Waarschijnlijk echter zullen velen de groote behoefte, die leege maag ver oorzaakt, trachten te bevredigen en zich verwarmen door een borrel, die zoo gemakkelijk in een klein flescbje in den zak worden bewaard; en alzoo bevordert deze alleszins verkeerde administratieve maatregel ook op niet geringe wijze het drank misbruik". De „Arnli. Ct." zich bij de klacht van de „Werkm." aansluitende, meent dat ten aanzien van den gewraakten maatregel niet aan „plagerij" behoeft te worden gedacht, maar wel aan een voorschrift, dat op het kantoor gemaakt is. Het is een ongeluk voor de maatschappij, dat bijna alle regelingen ontworpen worden op de kantoren, waar men de werkelijkheid met kan beoordeelen. In eiken tak van dienst, in eiken maatregel van overheidswege proeft men de bureaucratie, en in plaats dat de voorschriften het uitvloeisel zijn van de noodzakelijkste toestanden, moeten de toestanden zich regelen naar de voorschriften, wat soms niet kan en wat vaak zeer verkeerd en nadeelig werkt. Een 'later bericht van den Helder meldt, dat de] bepaling op 's rijks werf aldaar, waarbij den werklieden het eten van een stuk brood onder den arbeid gedurende het voormiddagschoft ver boden was, Dinsdag weer is ingetrokken. In Friesland zijn thans weer veekoopers uit Spanje aangekomen, die er van de beste soort melkkoeien en fokdieren zullen koopen om ze naar hun land te vervoeren. Reeds zijn hier en daar eenige beesten tegen hooge prijzen opgekocht. Te Heerenveen is bericht ontvangen dat het bestuur van den Nederlandsclien Schaatsen- rijdersbond besloten heeft de internationale wed strijden dezen winter aldaar te houden. Verleden jaar maakte de grillige wintervorst die feesten onmogelijk. De IJsvereeniging „Thialf" heeft aan den Bond f 800 subsidie toegezegd. De groote uitgestrektheid van uit.geveende plassen in de onmiddelijke nabijheid van Heerenveen leent zich uitstekend tot dergelijke wedstrijden op groote schaal. Uit Zeeland meldt men dat dezer dagen een proces-vei baal is opgemaakt naar aanleiding vau het betreden, door een jager, van een perceel land, waarop met duidelijke letters te lezen stond: „Verboden toegang." Als pachter van het jachtrecht der gemeente, waartoe ook bedoeld perceel behoort, vermeende hij, dat een verbod van toegang voor hem niet bestond. Natuurlijk trekt deze zaak groote belangstelling, want werd er van gerechtswege uitgemaakt, dat ieder eigenaar van den grond het recht had iedereen, dus ook een jager, den toegang te ontzeggen, dan was het jachtrecht volkomen waardeloos, tot groot nadeel van de bezitters daarvan. Een inwoner van Breda was verhuisd naar Berlicum. Toen hij zijn brandkast opende, ont dekte hij tot zijn schrik dat een pakje effecten van ongeveer f 12000 waarde, onlangs doorhem gekocht en persoonlijkin dekast gelegd, verdwenen was. Hoe de verdwijning heeft plaats gehad is totnogtoe een raadsel, daar aan de brandkast van braak niets te bespeuren is. In een Amsterdamsch blad komt de volgende vermakelijke advertentie voor: „Zondag nacht per abuis uitgetrokken, in het Vondelpark een kamgaren jas en vest, waarin een zilveren horloge met stalen ketting. De vinder kan alles tegen de volle waarde terugbe zorgen. Adres te bevragen aan het Vliegend blad." Zij is van een zeeman, die te dikwijls op de vriendschap had gedronken en ten slotte in het Vondelpark verzeild was, waar hij dacht te huis te zijn en zich van eenige kleederen ontdeed. Een voorbijganger nam waarschijnlijk de spullen mee. Daar de zeeman liefst geen „arme drommel" in aanraking met het gerecht bracht en het gebeurde grootendeels zijne eigen schuld is, zoekt hij nu op deze manier zijn eigendom terug te krijgen. Nu de tijd van algemeene verkoudheden weer aankomt, is het zekeT niet overbodig nog eens te wijzen op een gevaar, waartegen reeds vaak gewaarschuwd werd, nl. het op den mond kussen van kinderen door volwassenen. Het is herhaaldelijk door geneeskundigen betoogd, en, helaas, door treurige voorbeelden gebleken, dat eene voor volwassenen onschadelijke verkoudheid, op die wijze overgebracht in het onontwikkelde, zwakke lichaam van een kind, eene hoogst ge' vaarlijke ziekte werd. De „Jackal", een schip in dienst der Engel- sche zeevisscherij, is uitgezonden op een tocht van verscheidene weken. Het eenige doel van die expeditie is het ondei zoek naar het verplaatsen en het trekken dei verschillende eetbare visschen en ook van de organismen waarmede zij zich voeden. Eenige kleinere werkstakingen, zooals er dikwijls in Groot-Brittannië voorvallen, zijn door overeenkomsten tusschen werkgevers en werk lieden opgeheven. In enkele mijndistricten moet het er echter zoo hachelijk uitzien, dat gevreesd wordt voor eene werkstaking van niet minder dan 2-50,000 mijnwerkers. Ook wordt uit Enge land gewag gemaakt van eene groote vereeniging van handelaars, die ten doel zou hebben, den prijs der steenkolen op te drijven. Een ontzettend ongeluk wordt gemeld uit Christiania. Bij eene 'aanvaring van de Engelsche stoomboot „Neptune" en de Russische „Archangel" in de baai aldaar, werden 18 der opvarenden ge dood. De beide schepen zonken onmiddellijk en niettegenstaande alle pogingen, werd wel de be manning der Engelsche boot gered maar acht van den Russische schepelingen verdronken. De paus heeft aan kardinaal Lavigerie een brief gericht, waarbij Z. H. den aartsbisschop van Algiers mededeelt dat hij 300,000 franken beschik baar stelt voor het bevrijdingswerk ten dienste der slaven. Te Messina is eene ontplofbare bom neerge legd in de nabijheid van het Duitsche consulaat, waar zij is gesprongen. Een groot gedeelte van het gebouw is beschadigd. De misdadiger is tot nu toe onbekend gebleven. Nog altijd zoekt men naar een stuurmiddel voor luchtballons. De heer John Sangster, te Londen, heeft thans aan de luchtballonvereeniging 1000 pd. st. gegeven als bijdrage voor een prijs, welke aan den eersten luchtvaarder, die de steen der wijzen vindt, zal worden toegekend. Te Nieuw-York trad onlangs eene Lillie Irving, tegen den zin van haren stiefvader, in het huwelijk met een tramwegconducteur Gooney genaamd. Zij hielden des avonds receptie, toen plotseling een politieagent verscheen, welke „mevrouw bruid" in hechtenis kwam nemen. Het bleek dat haar stiefvader haar had aange klaagd wegens een diefstal van 7 dollars, en de schoone Lillie - was zoo goed niet of zij moest den nacht in een cel doorbrengen. Den volgenden dag bleek de zaak slechts eene wraakneming van den stiefvader te zijn en werd zij op vrije voeten gesteld. Men moet tegen den aanstaanden winter hooge broodprijzen tegemoet zien. Berichten uit Amerika toch maken melding van eene zeer aanzienlijke rijzing. Uit Dakota wordt geschre ven van den 7den dezer, dat de prijs var. de tarwe, welke ten vorigen jare 70 cents per bushel bedroeg, thans tot 105 ets. is geklommen, en een barrel tarwebloem, verleden jaar voor 4 dollars verkocht, nu 6V4 dollar geldt. In de pas verschenen aflevering van het „Volapükabled zenodik" No. 95 schrijft de heer Schleyer. „Men zegt dat iemand lang leven zal wanneer hij valschelijk gezegd is gestorven te zijn. Dien tengevolge zal ik waarschijnlijk nu nog lang leven, want sedert kort is in vele couranten bericht dat ik gestorven ben. Gode zy dank! ik leef nog enz. Van dezelfde zijde wordt thans echter gemeld, dat de taalschepper den 19 October werkelijk is overleden. Uit Rome verneemt de Dailij News, dat er op den spoorweg van Napels naar Brindisi, tus schen Salandra en Grassani, eene 50 meter breede aardstorting heeft plaats gehad, juist toen de nachtsneltrein van Napels passeerde. Dezewerr bedolven; 90 passagieis werden gedood en 50 gewond. De overheid zond troepen, die echter eergister er nog niet in geslaagd waren, de be- dolvenen allen op te graven. De opgravingen van den door eene aardstorting bedolven trein bij Grassano in Potenza brengen steeds meer lijken voor den dag.- Er zijn thans 90 dooden gevonden, maar twee wagens vo reizigers zitten onder aard en rotsen begraven. Het geheele getal der dooden en gewonden wordt op 150 geschat. De aardstorting had plaats over een lengte van

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2