N«. 114. Zondag 4 November. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. en Zaterdagavond. Dit blad verschijnt Woensdag- Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buks 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag' der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken, ingevolge de voorschriften der wet van den 2den Juni 1875. Staatsblad No. 95, bekond, dat door JAN BREMER Pieterszoon, wonende te Texel aan hen is ingediend een verzoek, om in het perceel kadastraal bekend Gemeente Texel Sectie D, No. 719, een brood- bakkerij te mogen oprichten. Op Maandag den 12 November e. k., des mid dags te 12 ure, zal op het Raadhuis der Gemeente gelegenheid worden gegeven, bezwaren tegen het inwilligen van genoemd verzoek in te brengen en die mondeling en schriftelijk toe te lichten. Van het verzoekschrift met bijlagen kan terstond inzage worden genomenterwijl de ter zake ingekomen schrifturen drie dagen vooreven- genoemden dag op de Secretarie der Gemeente ter visie zullen worden gelegd. Texel, den 29 October 1888. De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. D. C. LOMAN. HET STUKSNIJDEN VAN AARDAPPELEN OM TE POTEN. Bij het aanschaffen van nieuwe en betere soorten van aardappelen worden in den regel groote knollen geleverd, die dan, ompootgoed en daarmee kosten te besparen, vóór het poten worden doorgesneden. Echter loopen bij aard appels met ondiep liggende oogen (vroege Rozen- aardappelen, Early Gooderich, Schneeflocke, enz.) zelfs bij 't meest gunstige weer, op zijn minst één vierde gedeelte van de uitgepote knollen niet uit; zij liggen zelfs in den nazomer, zon der te rotten of te schimmelen, nog gezond en wel, maar zonder levensverschijnselen te ver- toonen, in den grond. Hoewel nu in 't algemeen beter de pootaardappelen niet stuk gesneden worden, kan toch, wanneer men daartoe wil overgaan de volgende eenvoudige methode worden aanbevolen. Drie tot vier weken vóór het uitpoten worden de pootaardappelen (vooral dus vroege en kostbare soorten), met welke men door ze stuk te snijden, eene zoo groot mogelijke oppervlakte wil beplanten, op een zolderkamertje neergelegd, maar flink uitéén- gespreid. Na 14 dagen tot drie weken komen de kiemen als kleine groene puntjes te voor schijn, en eerst dan begint men met het doorsnijden. Het uitpoten der aardappelen mag eerst na 4 of 5 dagen, dus nadat de wondvlakte goed uitgedroogd is, geschieden Pootaardappelen, welke op deze wijze behandeld zijn, loopen 14 dagen eerder uit dan aardappe len, die men zóó maar, zonder inachtneming van het bovenstaande, had stukgesneden. Z(j groeien den geheelen zomer beter en geven eene grootere opbrengst. RITZ. BOS. LandbGt.) TEXEL, 3 November 1888. In de loop dezer week werden aan den Hoorn 3 varkens geslacht welke samen ruim 1200 halve KG. wogen, voorwaar een vrij aanzienlijk gewicht. Men meldt uit den HaagNaar wij vernemen, is de toestand van Z. M. den Ko ning in de laatste dagen wederom minder gunstig geworden, zoodat hij nagenoeg den geheelen dag het bed houdt. De eetlust is weinig en ook heeft Z. M. hinder bij het slikken. De Koning was echter niet lusteloos. Niettemin wordt de toestand nog al ernstig ingezien en is 's Konings lijfarts, dr. Vinkhuizen, telegrafisch naar het Loo ontboden en ook terstond daarheen vertrokken. De Staatscourant meldt „Volgens verklaring van Zijner Majesteits geneesheeren is de gezondheidstoestand van Zijne Majesteit den Koning in de laatste dagen niet verbeterd. „Hoogst-Dezelve is op dit oogenblik lijdende aan eene ontsteking der mond- en keelholte, waardoor de voeding aanmerkelijk belemmerd wordt." Te 's-Hage is Donderdagavond per telegraaf bericht ontvangen, dat dr. Vinkhuijzen voor eerst op het Loo zal blijven. Op het paleis des konings in den Haag is omtrent den gezondheidstoestand van Zijne Majesteit het volgend telegram van Het Loo te lezen „Toestand niet onmiddelijk zorgwekkend. „De geneesheer op Hét Loo vindt ziekte zorgelijk, zonder oogenblikkelijk gevaar." Van het Loo meldt men van gisteren namiddag Proffessor Rosenstein, uit Leiden, is heden ochtend op het paleis aangekomen en heeft een consult met de geneesheeren gehad. De ziekte is verklaard te zijn: b e s m e 11 e 1 ij k e keelziekte. De toestand is heden verbe terd en niet bepaald gevaarlijk. Voedsel kon gisteren niet gebruikt worden. Thans is de voedselopname beter. De Staatscourant bevat het volgend koninklijk besluit van 30 Oct. 1888 (Staatsblad No. 157): Wij Willem III, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groothertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Gezien de wet van 14 September 1888 (Staatsblad No. 150), tot regeling der voogdij over Hare Koninklijke Hoogheid Wilhelmina Helena Pauline Maria, Prinses der Nederlanden, voor het geval van minderjarigheid bij Hare komst tot den Troon; Overwegende dat, volgens art. 2 dezer wet, door Ons, den Raad van State gehoord, vier Nederlanders worden aangewezen tot leden van den Raad van Voogdij, geroepen om Onze beminde Gemalin, Hare Majesteit Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Koningin der Nederlanden, geboren Prinses van Waldeck en Pyrmont, als Moeder-Voogdes, ter zijde te staan; Hebben goedgevonden en verstaan, tot leden van voorbedoelden Raad van Voogdij aan te wijzen. mr. W. baron Van Goltstein Van Olden- aller, Onzen Kamerheer in buitengewonen dienst; mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck Van der Oije, Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal; jhr. mr. J. Roëll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; en A. N. J. M. baron Van Brienen Van de Groote Lindt, Onzen Kamerheer in buitenge wonen dienst. Onze Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie zijn belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan de beide Kamers der Staten- Generaal, aan den Raad van State en aan de Algemeene Rekenkamer, en hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst. Op de Vliehors is een Noord-Duitsche drie master gestrand. Sleepbooten en schuiten zijn naar de strandingsplaats vertrokken. Omtrent de equipage enz. is nog niets bekend. Volgens de St. Ct. heeft blijkens ontvangen bericht, op 29 October 1888 te Konstantinopel de onderteekening plaats gehad der overeenkomst, strekkende om ten allen tijde en aan alle Staten het vrije gebruik van hetSuez-kanaal te verzekeren. Uit Vlaardingen meldt men Volgons particuliere telegrafische berichten is het schip Berndina bij Anholt in het Kattegat gestrand, equipage gered. Het verlaten schip is te Kopenhagen binnengebracht en later ook aldaar de equipage. Op het voetspoor der wettelijke voorziening in andere Rijken, heeft de Regeering thans voor gesteld het inbreuk maken op de rechten der natiën tot visscherij op de internationale wateren straf baar te stellen, de maatregelen te nemen, opdat zonder gevaar voor moeilijkheden met vreemde Regeeringen aan vreemde visschers bedrijf-uit- oefening aldaar worde belet. Overtreding van dit verbod wordt gestraft met boete, met of zonder verbeurdverklaring van het vischtuig. Omtrent den arend, geschoten door den jager M. Koning, onder Schagen, deelt men nog het volgende mede Het dier dat in den linkervleugel is getroffen, heeft een vlucht van 7 h 8 voet. Het wordt in een kippenhok bewaard, waar het zich heel goed in zijn gevangenschap schikt. Alleen, wanneer hem een aangeschoten, doch nog levend vogeltje wordt voorgeworpen, komt zijn roofdiernatuur weer boven. Terwijl men het in den regel terdege voelt wanneer men in het lichaam gesneden wordt, maakte een man, die aan het politiebureel op de Groenmarkt te 's-Hage om nachtverblijf kwam vragen, eene uitzondering op dien regel- Bij toeval toch, doordien de man eenige kitteling in den rug gevoelde, kwamen hij en de politie tot de ontdekking dat hij eene lange en diepe snede over den rug bekomen had. Hoe hij daaraan gekomen was, wist hij met geene mogelijkheid te verklaren, daar hij, volgens zijn beweren, niet de minste pfin gevoeld had. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1