N». 115. Donderdag 8 November. A#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 7 November 1888. De heer D. C. Loman is herbenoemd als burgemeester van Texel. Zie de gele blaad'ren vallen Met de zomer is 't gedaan. Zoo ongeveer is een bekend rijmpje, dat onwillekeurig in gedachten komt, telken jare, wanneer de dagen reeds heel wat zijn inge krompen en de avonden grooter afmeting verkrijgen. Ook thans staan wij weder op dat punt, nu wij de Octobermaand achter den rug hebben. October gaf evenwel geen reden tot onte vredenheid, het wêer was vrij standvastig en met uitzondering van enkele buiige dagen, bracht deze* maand ons menige schoonedag, waarnaar we in den zomer vaak tevergeefs uitzagen. Ongetwijfeld is het fraaie najaarsweder zeer welkom geweest voor den landbouwer, wien het in den afgeloopen zomer niet al te zeer naar wensch is gegaan, doch ook menig ander genoot van die vriendelijke en heldere dagen waarop de kachel niet behoefde te branden en men zich verlustigde in de heerlijke natuur. De overgang van zomer- en winterkleed heeft ditmaal in de natuur plaats onder de prachtigste klemenwisselingen tusschen groen, rood en geel, maarde toppen der hooge boomen zijn reeds kaal, de bladeren vallen bij den dag af, maar 't Is dan ook al November en over zes weken de kortste dag! De winter staat voor de deur, met zijn ge zelligheid voor hen die het voorrecht kunnen genieten in een verwarmd vertrek naar de buiten dwarrelende sneeuwvlokken te zien, tot schrik der anderen die ter nauwernood de noodigste levensbehoeften kunnen bekomen. Dat door de liefdadigheid der eerste de ver schrikkingen van den winter zooveel mogelijk zullen worden gelenigd, meenen wij wel te mogen verwachten. Op het gebied van uitspanningen en kunst verwachten wij dezen winter bij de gewone volkslezingen, gymnastiek- en tooneeluitvoering of er verder nog meer in aantocht is, is ons niet bekend. De aanstaande St. Nicolaas, hier zoo eigen aardig, moge dit jaar zoo worden gevierd, dat nut en genoegen zeer goed gepaard kunnen gaan. „Strenge heeren regeeren niet lang," is eene bekende spreekwijze; dat dit gezegde bevestigd worde ten opzichte van den winter koning, die zoo met strengheid zijne heer schappij toont, is wel te wenschen, want waarlijk 't is wel wat al te kras, een kou en vorst als gedurende de laatste drie dagen. De nadere berichten van het Loo omtrent den toestand des Konings luiden steeds ge ruststellender en de vrees voor oogenblikkelijk gevaar schijnt niet meer aanwezig. De hofarts op het Loo, dr. van Vlaanderen, bezoekt dagelijks herhaalde malen Z. M. Aangezien de keelaandoening, waaraan Z.M. de Koning lijdende is geweest, nu gelukkig als geweken kan worden beschouwd, worden er geene verdere berichten in de residentie verwacht. Ter uitvoering van het voorschrift van art. 6, 3de lid der Grondwet, bepalende dat de wet de gevolgen regelt der naturalisatie ten aanzien van de echtgenoot en de minder jarige kinderen van den genaturaliseerde, heeft de Regeering een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, luidende Art. 1. Tengevolge eener door een vreem deling verkregen en aangenomen naturalisatie, verwerft ook de vrouw des genaturaliseerden het Nederlanderschapmits zij binnen het jaar na die aanneming het verlangen daartoe schriftelijk aan den minister van justitie ken baar maakt. Wettige of gewettigde kinderen, geboren vóór het aannemen van de naturalisatie huns vaders, en minderjarig tijdens die aanneming, verwerven het Nederlanderschap, mits zij binnen het jaar na het bereiken van den drie-en-twintigjarigen leeftijd het verlangen daartoe schriftelijk aan den minister van justitie kenbaar maken. Art. 2. Tengevolge van naturalisatiën, ver kregen en aangenomen vóór het in werking treden der wet, verwerven de vrouw en de wettige of gewettigde kinderen, die den leef tijd van 23 jaar reeds bereikt hebben, doch op het tijdstip dat de naturalisatie aangeno men werd, nog minderjarig waren, het Neder landerschap, mits zij binnen het jaar na het in werking treden dezer wet het verlangen daartoe schriftelijk aan den minister van ju stitie kenbaar maken. Enz. In de afdeelingen der Tweede Kamer zijn omtrent de jaarwedde van den Gouv.-Gen. de volgende opmerkingen gemaakt. De vermindering van het traktement van den Gouv.-Gen. vond weinig bijval. Men vreesde dat zij bij de inland- sche bevolking een vreemden indruk teweeg zal brengen. Daarentegen voerden anderen aan, dat die indruk niet zal afhangen van het bedrag van het traktamënt, maar veeleer van den luister, waarmede de nieuwe landvoogd zijn hoog ambt zal weten te omringen. Verschillende leden spraken de hoop uit, dat hij in dit opzicht beter dan sommigen zijner voorgangers zal toonen te begrijpen, dat het hooge traktamënt aan dit ambt niet verbonden is om den bekleeder de gelegenheid te verschaffen zich een fortuin te verwerven, maar om hem de middelen te verstrekken in Indië op te treden, gelijk het den opperbestuur der van een groot Indisch rijk betaamd. Verschillende leden meenden intusschen te weten, dat de voorstelling van het Koloniaal Verslag niet de geheele waarheid bevat. Naar hetgeen zij vernomen hadden, was den Gouv. Gen. bij zijne benoeming een hooger pensioen verzekerd dan aan zijne ambtsvoorgan gers en zou dat pensioen op f 8000 's jaars zijn bepaald, terwij] hem tevens een weduwen- en weezenpensioen van f 4000 's jaars was géwaar- borgd. Het zou derhalve de vraag zyn, in hoeverre de getioffen schikkingen eene bezuiniging opleve ren. Van Vlieland wordt gemeld dd. 6 Nov. Op de Oostwal bij de Vliereede is een Duitsche Vischkotter gestrand. Nadere bijzonderheden ontbreken. Het Nederl. barkschip „Twee Zusters" kapt- Harding, van Hudikswal met hout naar Delfzijl bestemd, is Zaterdag in de Noordzee op 53° 84' NB. en 5° 2' OL., in ontredderden staat en vol water door de equipage verlaten. Deze werd door het Ned. schip „A. R. Falck," kapt. Ruijg, opgenomen en Zondag behouden te Nieuwediep aangebracht. In het Zondbl. lezen wij het volgende Onder de middelen die den schepeling, bij duis teren nacht of tijdens mistig weer tegen gevaar lijke banken kunnen waarschuwen, of dienen om hem de juiste koers te doen vinden, mag ook de fluitboei gerekend worden. De toestel, die ook hier en daar aan onze kust wordt gevonden, munt echter niet uit door prac- tische werking. Alleen door den golfslag wordt een fluitend geluid voortgebracht, dat, naarmate de toestand der zeeoppervlakte is, nu eens zeer onregelmatig; dan weer in het geheel niet gehoord wordt. 't Is <Jen Heer J. P. Noordijk, opzichter van den Eierlandschen polder te Texel, gelukt, een fluitboei te vervaardigen, die de bestaande soorten in bruikbaarheid verre overtreft. De toestel zelf heeft den vorm van een scheepje. Een schroef als van eene schroefstoomboot is er achter bevestigd. Deze schroef, die door den stroom in beweging wordt gebracht, staat door eene vernuftige vinding in verband met een buis, welke zich, uit het midden van het scheepje, in verticale richting verheft. Uit die buis wordt een sterk fluitend geluid te voorschijn gebracht, telkens als de schroef eenige omwentingen maakt. Deze omwentelingen en het aantal stooten, dat in een gegeven tijd op ie fluit gemaakt moet worden, kunnen door den uitvinder naar goed vinden worden geregeld. De miniatuur-fluitboei werd onlangs, aan boord van eene stoomboot in de haven van het Nieuwe diep, met het meeste succes beproefd. Vooral op sterk stroomende vaarwaters zou zulk eene fluitboei bij mistig en donker weer uitste kende diensten kunnen bewijzen. Voor de zeegaten stuit de vinding op dit bezwaar, dat de toestel bij de kentering van het gety, dat isby de wisseling van eb en vloed, als 't zooge naamd stil water is, eenigen tyd buiten werkiDg blijft. Op rivieren vooral ver van de uitmonding, komt deze zwarigheid niet voor. Daar zou dus de fluitboei met succes in toepassing gebracht kun nen worden. De Heer Noordijk, die ook nog andere uitvindin gen deed, welke blijk geven van een praktischen blik zal stellig bereid gevonden worden om hen, die meer van de fluitboei willen vernemen, uit voeriger nopens een en ander in te lichten. -- De Echo vermeldt de volgende daad van menschenliefdeAan boord van het oorlogsschip „Friso", commandant kolonel G. Doorman, op reis van Nederland naar Suriname, stierf de matroos le kl. v. d. B., die eene weduwe met drie kinderen te Nieuwediep achterliet. Vooraf gegaan door bevelhebber en officieren, werd door de bemanning eene collecte gehouden, welke de belangrijke som van f 400 opbrachtdeze gelden zullen aan de weduwe worden uitgereikt. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1