N\ 116. Zondag 11 November. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag' der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. EEN WOORD UIT DEN VREEMDE. Het volgende komt voor in het Engelsche blad The Graphic: „Een week of twee, drie, en het N ederland- sche volk zal den 75sten verjaardag vieren van de verlossing van zijn land van de Fransche overheersching. Naar den gewonen loop der natuur zal de troon van Holland eerdaags worden beklommen door eene jonge Koningin, en het is mogelijk, dat de Hollanders deze gelegenheid willen waarnemen, om enkele mogendheden te waarschuwen, dat, wanneer die tijd komt, zij niet van plan zijn inbreuk te gedoogen op hunne rechten. Toch is het moeielijk om te gelooven, dat zoodanige waar schuwing wezenlijk noodig zou zijn. Frankrijk moge België, als het er kans toe ziet, willen nemen, maar het zal er nauwelijks over denken zich in een eindelooze reeks van moeielijk- heden te wikkelen door Holland te annexeeren. Wat de Duitschers betreft, dezen zouden ongetwijfeld blijde zijn, als Holland uit eigen beweging een deel van hun rijk werd. Zij zullen er echter niet aan denken het land met geweld tb nemen. De zaak is deze, dat de Hollanders steeds zooveel energie en beslist heid toonden in de verdediging hunner vrijhe den, dat zij hunne naburen afschrik hebben ingeboezemd, zich op ongepaste wijze met hun zaken te bemoeien. Zij zijn een van de moe digste volken der wereld en hebben aanspraak op de algemeene achting. In de nieuwe ge schiedenis zijn er weinig boeiender bladzijden dan die, welke handelen over hunne schitte renden worstelstrijd met Filips H en later met Lodewijk XIV. Wij zeiven, wij hebben nim mer vergeten, wat de groote bezem beteekende, welken Tromp aan zijn mast liet bevestigen, toen hij het Kanaal bevoer, nadat Blake was verslagen. En het is niet enkel in den krijg, dat zij een ontembaren geest toonden. Hun eigen land zelf kan welhaast als hun handenwerk beschouwd worden; zij alleen zijn tot hiertoe in staat geweest, met het Engelsche volk te wedijveren als koloniseerende natie. Een volk zooals dat, loopt niet veel gevaar zijne onaf hankelijkheid te verliezen, evenmin als dat hunne woordvoerders zich bij de naderende feestviering zullen overgeven aan ijdel gepoch", TEXEL, 10 November 1888. De winterkoning toont onverpoosd zijne heerschappij; gestolde wateren, welke draag kracht genoeg schijnen te hebben voor het gewicht van een mensch, bloemen op de glazen, bevroren bloemen in de tuinen, dat alles is een onwederiegbaar bewijs dat de winter zijn intrede heeft gedaan. Jammer genoeg. Volgens het algemeen gevoelen waren we met het jaargetijde toch reeds een paar weken ten achteren en nu komt de winter nog eenige weken te vroeg. Ook van elders luiden de berichten niet gunstiger. De Zuiderzee is voor zeilschepen zoo goed als onbevaarbaar. De binnenhaven te Monnikendam is dicht gevroren en het grondijs maakt den overtocht naar Marken nu reeds lastig. In Friesland is de scheepvaart voor een groot gedeelte gestremd. Het Pampus is vol ijs. Enz. En wij schrijven pas 10 November Naar wij uit goeden bron vernemen werd door den heer C. II. Hille vroeger te Oosterend op Texel, thans te Leiden met goed gevolg het examen voor arts afgelegd. Oudeschild, 9 Nov. Evenals op vele plaat sen aan de Zuiderzee, ondervindt ook hier de schipperij veel bezwaar door lagen waterstand en feilen Oostenwind. In weerwil dat het personeel der .„Ada van Holland", dag en nacht in de weer is, mag het toch niet gelukken den dienst zoo geregeld uit te voeren als men dit gewoon is. Door den slechten ankergrond voor de haven, kwam gisteren de met steenkool beladen tjalk van schipper R. Monté in onge legenheid. Met behulp van vletterlieden kwam het vaartuig met vloedgetij behouden in de haven, doch moest twee ankers laten staan. Door die ankers wordt het gevaar om de haven uit- en in te varen bij lagen waterstand zeer vergroot. Men hoopt dat de weersgesteldheid spoedig moge toelaten die hinderpalen weg te ruimen. Morgen is men voornemens ijs te gaan in zamelen voor de pakhuizen op de haven. Met dit werk verdienen weer velen een daggeld. Het Voorloopig Verslag over het hoofd stuk Marine is verschenen en luidt over 't ge heel gunstig. Verschillende leden verklaarden dat zij om het hooge eindcijfer hunne stem aan dezen minister niet zouden onthouden. De Regeei ing heeft ingediend eene aan vul lingswet op den kinderarbeid en deze uit gebreid tot vrouwen. Het verbod van kinder arbeid en licht huiswerk uitgezonderd. Bepaalde soorten van arbeid kunnen voor kinderen onder de 16 jaar verboden worden. Nachtarbeid van vrouwen in fabrieken en werkplaatsen is ver boden. Voor vrouwen en jongelieden beneden 18 jaar wordt in den regel de arbeid beperkt tot 14 uur des zomers en 12 des winters, met 2 uur rusttijd buiten de arbeidslokalen. Zon- dagsarbeid is verboden, met vrijstelling van Israëlieten. Schippers en zeevisschers aan boord kunnen onbeperkt arbeiden. Ook is verboden vrouwenarbeid binnen 4 woken na de beval ling. Van Wieringen wordt gemeld, dd. 7 Nov.-' Aan en in de nabijheid van het „lange wier- hootd" lagen verscheidene schepen voor anker. Ten westen daarvan lag het rijks-vaartuig „De Trekvogel" voor anker. De hevige wind in vereeniging met de stroom, was oorzaak, dat het anker het vaartuig niet meer kon houden, waardoor het met kracht tegen de steenglooiing ten Westen van het wierhoofd aandreef. Gelukkig was de stoomboot Mossel der oester maatschappij „Amsteldiep" juist in de nabijheid en mocht het deze gelukken met veel moeite „De Trekvogel" op te sleepen. Ook een praam van de Wed. J. Visscher te Zwartsluis en eene tjalk van Joh. de Waard van Texel werden van hunne ankers weggeslagen, dreven tegen de steenglooiingen werden slechts met zeer veel moeite voor zware averij gevrij waard. Van de Vlissingsche loodsschoener no. 4 wordt eene jol met een zeeloods, een kweekeling en twee matrozen vermist. Maandag nacht een stoomschip in zee willende beloodsen, is de jol uit het oog verloren en niet aan boord van de loodsschoener teruggekeerd. Twee loodsschoeners zijn ter opsporing door het loodsbestuur uitgezon den. De vereeniging voor lijkverbranding heeft aan de Tweede Kamer verzocht de wet op het begraven zoodanig te wijzigen, dat daarin voortaan ook het verbranden van lijken hier te lande onder de van regeeringswege voor te schrijven voor zorgsmaatregelen worde opgenomen. Door H. Tuyp uit Vol endam is het volgende in de „Vlaard. Crt" ingezonden Toen wij in den morgen van 22 Oct jl. voor Ymui- den met de beug vischten, kwamen twee haringlog- gers langs onze breels of jonen en een dier loggers sneed het joon van VD. 224 af en nam het mee. Dit nu zijn we wel gewoon van Engelsche visschers, maar tot nog toe hadden we van de Hollanders geen last. Door den verren afstand was het ons niet mogelijk de nummers der loggers te onder scheiden, doch zeker zijn ze 22 of 23 October binnengeloopen. Het merk van onze joon was groen geschilderd, terwijl de punt der stok een ijzeren beslag had. 't Kan zijn nut hebben, M. de R. dit ter kennis van het algemeen te brengen, ook opdat onze kustvisschers zich in acht nemen, niet alleen voor Engelsche visschers, maar ook voor Holland - sche haringloggers. Over de wintervoeding van het vee schrijft de „Landb. Ct:" Te plotselinge, te sterke over gangen bij het voederen werken noodzakelijk nadeelig. Voedert een boer heden minder goed en morgen meer dan goed en mocht hij meenen daarmede even plotseling bij melkvee b. v. invloed te kunnen uitoefenen op de melkopbrengst, dan heeft hij het mis. De melkopbrengst kan niet grooter worden, voordat de werking der organen voor de spijsverteering, der uit- en afscheidings organen zich gericht heeft naar de nieuwe voe derverhouding. Het spreekt dus van zelt, dat hoe geregelder gevoederd wordt, wat de hoeveel heid voedsel betreft, des te geregelder en des te gelijkmatiger de melkopbrengst zal zijn Een slechte of schrale voedering in den winter heeft ook invloed na den winter. Een slechte wintervoeding werkt nog lang na. Dieren, die gedurende den winter slecht gevoederd en daar door in slechten toestand gekomen zijn, geven wanneer zij in het voorjaar met andere wel doorvoede dieren in dezelfde weide gaan of het zelfde graanvoeder genieten, lang zooveel melk niet als deze. Ook is haar melk niet zoo vet. Een opkooper van lompen, te Meppep vond in de vorige week bij het sorteeren in pas ge kochte „vodden" een bankbiljet van f 25. Daar de afkomst dier lompen niet bekend was, is de vinder in het ongestoord bezit van dat geld ge bleven. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1