Buitenland. Na het afdrukken van de eerste pagina van ons blad vernamen wij, dat de lezing- over de Argentijnsehe republiek heden avond geen voort gang zal hebben. In eene onlangs gehouden vergadering van de liberale kiesveieeniging te Bassingerhorn werd gewezen op eene ongelijkheid in zake gemeente lijke belastingen, vooral in deze gemeente voor de ingezetenen bezwarend. Die ongelijkheid was deze. Een aantal in deze gemeente liggende landerijen (bijna de geheele Waardpolder) beboeren aan elders wonende personen, die een werkman met het beheer belasten, nu en dan eens komen zien, of de zaken naar behooren gaan, jaarlijks de opbrengst in ontvangst nemen en niets aan de gemeentelijke huishouding bijdragen. Of het wenscheljjk en tevens uitvoerbaar is, dat ook bedoelde landeigenaren in de gemeentebelastingen worden aangeslagen, zal in November door den heer mr. I. A. Levy van Amsterdam in eene openbare vergadering dier kiesvereeniging worden besproken. De bepaling dat aan den soldaat nu en dan visch in plaats van vet of spek bij het middag maal wordt verstrekt, valt zeer in den smaak. De zoute visch bij de aardappelen dezer dagen toegediend, beviel zelfs uitstekend. Volgens de Stoornpost is een proefneming met „derde klasse telegrammen" in overweging genomen, nl. het tegen verminderden prijs over seinen van niet spoedeischende berichten op de voor de telegraaf meest geschikte tijdstippen. Te Rotterdam is door verscheidene hoofden van handelhuizen besloten een pensioenfonds voor kantoorbedienden op te richten. Samenwerking tusschen patroon en bedienden staat op den voor grond. Naar het Bat. Handelsbl. meldt, heeft men den milit. commandant van Atjeh en onderhoo- righeden in overweging gegeven des nachts de hinderlagen, die ten doel hebben het door snijden van de telefonische geleiding tegen te gaan, voor- loopig te doen inrukken, doch in stede daarvan die geleiding in de nachtelijke uren met zulk een sterken electrischen stroom te verbinden, dat zij die de draden zonder isolatoren durven aanraken, als ossen gedood worden. Aangezien isolatoren en hun gebruik den Atjehers nog wel geheel onbekend zullen zijn, verwacht men goed gevolg van dat middel. In de vorige week werd gemeld, dat door het Kamerlid Domela Nieuwenhuis eene som van f 100 was gezonden aan de werkstakers te En schede. Als tegenhanger van dat bericht wordt thans gemeld, dat door een ander Kamerlid, W. A. baron van der Felts, een gelijk bedrag is gezonden voor de niet werkstakers aldaar. Dit bedrag zal onder de weikzaam gebleven arbeiders vau de firma Jannink worden verdeeld. De maatschappij van geneeskunde heeft zich bij adres tot den Minister van Binnenland- sche zaken gewend, met verzoek maatregelen te nemen tegen het uitoefenen der orthopsedie en massage door niet-geneeskundigen, zonder aan wijzing en voortdurend toezicht van geneeskun digen. Tevens heeft zij verzocht bij de volkstelling in 1889 het aantal blinden, doofstommen, idioten en krankzinnigen te laten tellen. Nog vraagt zij, het toezicht op het slachtvee te verscherpen en, om hondsdolheid te voorkomen, de honden voortdurend te muilkorven. Aan den Minister van Financiën werd verzocht de geneeskundigen te ontheffen van het betalen van patent. Sedert een paar jaren vertoont zich, voor al in de binnenwateren van Zuid- en Noord Hol land, een zoogenaamd rood kroos, welk plantje zich steeds verder over ons land verspreidt. Deze plant, de „Azolla Corolianiana," moet afkomstig zijn uit Amerika en schijnt ontsnapt te wezen uit den Leidschen Academietuin. Ze behoort tot de varenachtige gewassen (niet tot de echte varens) en zou in het Nederlandsch „watervaren" kunnen worden genoemd. Uit verschillende plaatsen in Drente worden berichten ontvangen, dat door de plotseling inge treden vorst groote hoeveelheden aardappelen bevroren zijn, die door de bezitters nog niet behoor lijk gekuild oi gekelderd waren wegens de drukke werkzaamheden in de venen en daar men niet zoo plotseling zulk een heftige vorst verwachtte. Als een bewijs hoever de reclame gaat, diene het volgende: De heer Van Houten adverteert ook te Amster dam door middel van de tram zijne cacao, tegen eene aanzienlijke vergoeding. Nauwelijks hoort Blooker dit, of hij gaat heen en bericht der maatschappij, dat hij voor veel hooger vergoeding adverteeren wil dan Van Houten, doch onder diens advertentie, welke ongeveer luidt: „Van Houtens cacao is de beste en goedkoopste in 't gebruik" wil geplaatst zien: „Als Blooker uitver kocht is." Blooker bood 7500 gulden meer dan van Houten. De maatschappij echter weigerde aan Blooker's verlangen te voldoen, daar dit in strijd zoude zijn met de voorwaarden, waarop het contract met den heer Van Houten gesloten is. Voor eenige dagen reed een flinke Limburg - sche schoone, te Spekholzerheide woonachtig, met haar hondekar naar de markt te Aken. In het naburige Horbach (Pruisen) riep een ambte naar het welbekende, barsche „halt" toe. Het karretje visiteerende, vond hij een hoeveelheid brood, waarvan het gewicht iets meer bedroeg dan 6 pond (het maximum, dat thans in Pruisen ingevoerd mag worden). „Mit zum Ober-Zol- lamtklonk het rauwe bevel en de ambtenaar wierp zijn geweer van den schouder in het kar retje. Te Aken aangekomen, moest onze dochter eene boete van 2 mark betalen. Deze echter niet op haar mondje gevallen zooals de spraak makende gemeente het uitdrukt eischte 6 mark van den ambtenaar, als vrachtgeld voor het vervoeren voor het geweer. De noodige getuigen waren weldra bij de hand, die verklaarden dat het geweer van uit Horbach tot Aken door den hond vervoerd was. De ambtenaar kreeg bevel aan de kloeke Nederlandsche burgeres 4 mark te betalen zoodat deze nog een winst had van 2 mark. Omstreeks een half jaar geleden meldde een zeeman zich aan bij een winkelier in gemaakte gekleederen op den Nieuwendijk te Amsterdam en betaalde eene aldaar door hem gekochte nieuwe jas met eene valsche Amerikaansche banknoot. Dit bedrog werd eerste later ontdekt, toen janmaat intusschen weder naar Nieuw-York op reis gegaan was. Bij zijn terugkeer in het vaderland met eene der Amerikaansche stooinbooten deed 's mans boos gesternte hem Dinsdag koers zetten naar Haarlem. Op zijn terugkeer in de wachtkamer in het spoorweg station aldaar ontmoette hem de bedrogen winkelier, deze plaatste zich in het zelfde spoorwegrijtuig en bij de aankomst te Amsterdam werd de uitgever van de valsche banknoot door de politie, van een en ander ver wittigd, in hechtenis genomen. De excentriciteit die in den laatsten tijd te Parijs en te Brussel nog al succes had, zal waar schijnlijk naar Amsterdam worden overgebracht. Men zal zich herinneren, dat te Parijs en te Brussel een café bestaat, geheel ingericht als een gevangenis en daarom „het Bagno,' genoemd. Wanneer men het café nadert, staat een agent klaar, bij wien ge u aanmeldt. Deze fluit, en onmiddelijk schieten twee agenten toe, die de gasten arresteeren en hen vóór de poort van de gevangenen brengen. Daar betaalt men boete alvorens men binnen wordt gelaten, en op een kwitantie bekomt men in de gevangenis wat men verlangt. Er wordt bediend door als galeiboeven gekleede kelners, die met een kogel aan 't been rondloopen. Men mag geen woord met hen spreken, zonder boete te beloopen, die in vertering betaald wordt. De inrichting wordt zoodanig beschilderd, dat het geheel al het sombere van een kerker weergeeft; zoodat beweert men dergelijke inrichtingen haar nut hebben als afschrikwekkend voorbeeld. Of dergelijke realistische waarschuwingen nu juist noodig zijn voor een nieuwsgierig publiek, betwijfelen wij. Het idéé intusschen is oorspron kelijk. Wanneer van gemeentewege toestemming ver kregen wordt, zal het „Bagno', in het lokaal de Vereeniging (Warmoesstraat) worden ingericht. AmstCt.) Anarchisten, naar men vermoedt, maar in ieder geval booswichten van de laagste soort, hebben getracht te Parijs twee huizen, zoo niet meer, in de lucht te doen vliegen. Woensdagnacht te ruim een uur werd de wijk der Hallen opgeschrikt door een hevige ontploffing, welke gelijk stond met de ontbranding van een batterij-artillerie. Ommiddellijk trok een groote menigte naar een huis in de straat Boucher, waar de ontploffing plaats had in een winkel waarin overdag een verhuurkantoor van dienstboden ge vestigd is. Politie en brandweer waren ook spoedig aanwezig; doch brand was er niet te bespeuren; alleen het voorste gedeelte van den winkel was ingedrukt. Naar den kant der binnenplaats schijnt de ontploffing het meest haar uitwerking te hebben doen gevoelen; want daar waren alle ruiten tot de zesde verdieping en die der aan grenzende huizen vernield. Een groote ontstelte nis heerschte onder de bewoners der buurt. Terwijl de vrouwen radeloos vluchtten, trachtten de man nen de voorwerpen van waarde te redden. Toen eindelijk de gemoederen kalmer gestemd waren deed zich een nieuwe ontploffing, heviger nog dan de eerste, hooren. Het was een tweede verhuur kantoor, in de Fransche straat, dat gedeeltelijk vernield werd. De voorgevel werd zwaar bescha digd; al de ruiten in de buurt waren aan splinters geslagen, en overal lagen scherven. Men heeft opgemerkt, dat de tijd tusschen de twee ontploffingen juist noodig was om zich van de eene straat naar de andere te begeven. Men vermoedt, dat het gewezen kappersbedienden, en misschien ook wel Boulangisten zijn, die in de beide verhuurkantoren dynamietjgeworpen hebben. In de beide huizen zijn stukken van dynamiet- bommen gevonden. Onderscheiden personen zijn reeds in hechtenis genomen. De stad Hünfeld in Hessen-Nassau is door een hevige brand geteisterd. Nagenoeg driekwart gedeelte van de stad ligt in asch en wel het meest welvarende gedeelte. De meeste groote gebouwen, zooals het raadhuis, het postkantoor, de kantoren voor het kadaster en voor de belas tingen, en alle hotels en koffiehuizen, op drie na, zijn verbrand. De kerkenr, de scholen, de groote suikerfabriek en het gerechtshof zijn ge spaard gebleven en vele ongelukkigen, die van hun dak zijn beroofd, vinden daar een toevluchts oord. Meer dan '2000 personen zoeken er een onderkomen, of houden zich, ondanks het gure slechte weer in de tuinen, of buiten op het land, op. De ellende van de ongelukkigen is zeer groot. Honderden gezinnen zijn tot den bedelstaf ge bracht, want alleen de meer welgestelden hadden hunne have en goed verzekerd, en tot redden was geen tijd; de brand greep zoo snel om zich heen, dat men blijde was, het leven te kunnen redden. Er is veel vee omgekomen en in de stedelijke en regeeringsgebouwen zijn vele docu menten en acten verbrand. Alle bakkerijen zijn ook een prooi der vlammen geworden, zoodat er geen brood te krijgen was en men. dat van elders moest laten komen, evenals aardappelen en andere noodzakelijke levensmiddelen. Men- schen zijn er gelukkig bij den brand niet om het leven gekomen, alleen een brandweerman werd gekwetst. De oorzaak is nog niet bekend; de brand is 's morgens om 7 uui ontstaan in 't hotel „de Kroon" en breidde zich, door den wind aangewakkerd, met verschrikkelijke snelheid uit. Dadelijk werden eenige schuren, met de oogst van dit jaar gevuld, in brand gezet, de vlammen sloegen hoog in de lucht en door de vonken en de brandende stukken, die in de stad inwoeien, stonden in ongeloofelijk korten tijd verscheidene straten in lichter laaie. De brandweer, die ook van uit naburige gemeenten was toegesneld, stond machteloos tegenover het vernielend element. Dertig brandspuiten waren er in 't geheel aan wezig, maar door gebrek aan water Werden er verscheidene tot werkeloosheid gedoemd. Volgens oen officieel bericht heeft de brand op 117 ver schillende plaatsen in de stad gewoed en zijn er ongeveer 300 huizen in asch gelegd. Alleen de waarde, waarvoor deze huizen zijn verzekerd, bedraagt 594000 gulden. De schade, toegebracht aan huisraad enz. is minstens even groot, zoo dat de geheele schade zoo wat 1.200.000 gulden bedraagt. Uit den Elzas komt het bericht van vrij ernstig verzet tegen de gewapende fnacht in Altkirch en Illgort, toen daar de recruten onder militair geleide naar het spoorstation ver trokken. Met steenen werd naar de soldaten geworpen; men hoorde hier en daar den kreet: „Leve Frankrijk!" en de orde werd eerst hersteld, toen de soldaten bevel kregen hunde geweren met scherp te laden. Gelukkig behoefden zij daarvan geen gebruik te maken en was de be dreiging voldoende. Eene aardbeving is op til voor dé bewoners van de Oostenrijksche provincie Carinthië, althans volgens den bekenden professor Novak, die uit onmiskenbare verschijnselen afleidt, dat de aard beving (die waarschijnlijk van de gasontploffingen in die mijnen vergezeld zal gaan) voortdurend in oost-westelijke richting nadert, ongeveer '00 mijlen ten zuiden van Weenen. De president der Fransche republiek heeft aan elke vrouw, die door de gasontploffing in de mijn te Cransac weduwe is geworden, 100 fr. doen toekomen, en aan elk kind, dat door die ramp zijn vader verloren heeft, 10 ft. Aan de „Times" wordt uit Zanzibar gemeld dat de voorgenomen blokkade der kust, welke moet dienen om den slavenhandel te beletten, door den sultan is goedgekeurd. Op verzoek van mr

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2