Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Het wetsontwerp tot regeling der reis- en verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer en der reiskosten van de leden der Tweede Kamer luidt aldus: Artikal 1. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal ontvangen als vergoediDg voor reis- en verblijfkosten, telkens wanneer zij tot het houden van vergaderingen of'tot het bijwonen van commissiën worden bijeengeroepen: Voor kosten der door hen afgelegde reizen: a. de vracht en de terugvracht, verschuldigd voor eene plaats 1ste kl. in de openbare vervoer middelen, welke gebezigd moeten worden om langs de kortste route van de woonplaats van den declarant tot de plaats, alwaar de Staten- Generaal vergaderen, te reizen; b. hetgeen op de heen- en terugreis betaald is voor het vervoer van reisbenoodigdheden en voor het gebruik van bijzondere vervoermiddelen tusschen de woning van den declarant en het station of de aanlegplaats van het openbaar ver voermiddel, bedoeld bij sub a. Voor kosten van verblijf gedurende den tijd waarin zij de vergaderingen hebben bijgewoond, tien gulden per dag, en zulks van den dag af, tegen welken de vergadering is bijeengeroepen, tot op dien, waarop zij tot nadere bijeenroeping uiteengaat, of tot op den dag van de sluiting der zitting. Deze verblijfkosten worden ook genoten door leden, die, nadat de vergadering tot nadere bijeen roeping is gescheiden, in commissie werkzaam blijven, totdat die commissie is afgeloopen. Zij worden niet genoten door de leden, met terwoon gevestigd in de plaats alwaar de Staten- Generaal vergaderen. Art. 2. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ontvangen als vergoeding voor reiskosten, éénmaal gedurende elke door hen bijgewoonde zitting, het bedrag, dat daarvoor bij art. 1, litt. a en b, dezer wet is vastgesteld. Ter benoeming van vier hoofden aan even zoovele openbare lagere scholen te Amsterdam hebben zich 290 sollicitanten aangemeld. Het Nederlandsche schip „Bertha," kapt. Pahuke, van Rotterdam naar Batavia, is ten zuiden van Straat Soenda den Üden dezer op zee verbrand. De opvarenden werden gered en zijn te Batavia geland door het Ned. barkschip „Johanna," kapt. Helle, 14 Juli van Amsterdam naar Batavia ver trokken. De heeren Samuels Co., te Amsterdam, hebben een bestellingsdienst door de stad geopend met voor het vorvoer van pakjes, brieven, enz. bestemde rijwielen. Wie daarvan gebruik wil maken, waarschuwt slechts den berijder en dadelijk wordt de bestelling tegen een vast tarief uitge voerd. De heeren noemen dezen nieuwen dienst Sport-Pakketdienst." In het Friesche dorp Echten heeft Maandag morgen een vreeselijke brand gewoed, welke binnen korten tijd 4 woningen, alle door arbeiders bewoond, in de asch legde. Met zeer veel moeite werden de slapende kinderen uit de brandende huizen gehaald. Yier huisgezinnen zijn door dit onheil van alles beroofd. Men wijt het ongeluk aan het omvallen van eene lamp. Alle huizen behoorden aan een vervener, den heer Vaartjes aldaar. Door het bestuur der „Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst te Amsterdam is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres ingediend, waarbij (met verwijzing naar vroegere adressen van gelijke strekking) opnieuw aange drongen wordt op een regeling van het ambachts- onderwijs bij de wet. Er zijn vonnissen, zegt de Haarl. Crt, die men niet lezen kan, zonder medelijden met den veroor deelde te gevoelen. Eene vrouw werd den 3den dezer door den rechtbank van Aarlen (België) tot een maand gevangenisstraf en 26 francs boete ver oordeeld voor het stelen van een brood. Is het geen bittere ironie, vragen wij, iemand tot boete te veroordeelen, die uit honger een brood steelt De schade door de vorst in de Ypolder aangericht is niet onaanzienlijk. Onderscheidene hoeveelheden aardappelen en beetwortelen zijn bevroren. Ook in Noordelijk Haarlemmermeer is onder deze producten de schade aanzienlijk. Besteedde men in Romswinkel het houden der nachtwacht aan, in 's Grevelduin Kapelle ging men nog een stap verder en gunde men de be trekking van ambtenaar bij den telephoondienst aan den laagsten inschrijver. Wordt dit beginsel wat algemeener doorgevoerd, dan is de tijd niet ver meer, dat wij zullen lezen „Publieke veiling van eereposten aan den meest biedende." Het R. N. schrijft: Wij ontvingen heden een telegrafisch bericht uit Berlijn, dat geene aangename verrassing kan worden genoemd en getwijfeld veel opzien zal wekken, vooral bij hen, die zich de Duitschers on meer bijzonder vorst Von Bismarck, niet anders kunnen voorstellen dan steeds annexeerplannen koesterende en immer zinnende op de beste wijze om het rijke Nederland in zijne macht te krijgen. Dit bericht bevatte de mededeeling dat in de Börsenkurier" een van hoogerhand geïnspireerd artikel voorkomt, betreffende het proces van den Duitschen vrijheer Barnekow tegen den Neder- landschen industriëel Heineken te Amsterdam. Dit artikel gaat danig tekeer tegen de Nederlandsche rechtspleging betreffende vreemdelingen, welke de minister Du Tour Van Bellinckhave zelf verschrik kelijk heeft genoemd tegen Barnekow. Wijzende op herhaalde waarschuwingen van officiëele Duit- sche zijde aan de Nederlandsche rechtspleging en de geldsquaestie van vorstelijke personen in her= innering brengend, volgt de bedreiging, dat het lijdelijk aanzien zijne grenzen heeft en dat het wel eens zou kunnen gebeuren dat Nederland gedwongen zou worden eene bepaalde bescherming van de rechten van de rechten van anderen vast te stellen. Een dergelijk schrijven in een blad als de „Börsenkurier" is steeds belangrijk, maar men kan den omvang er van niet bepalen zoolang andere bladen hunne stem niet hebben doen hooren. De min of meer dreigende toon verraste ons niet bijzonder; daar geraakt men aan gewend en dat geeft het geheel een meer belangrijk cacheteene soort knal effect. Uit Weenen wordt bericht, dat 20 mannen werden bedolven in een schacht van een mijn bij Pesth, tengevolge van het instroomen van water- Zij moesten 61 uren zonder eten of drinken in het water blijven staan, sommigen tot aan de dijen, anderen tot aan den hals, en werden toen gered. De diiecteur van de mijn, Gerber, onder scheidde zich zeer door zijne kioeke pogingen tot redding. In twee dagen daalde hij 6 malen in de mijn af en hij liet gaten boren in de schacht, om de gassen te doen ontsnappenhieraan hadden de mannen hun behoud te danken. De geheele bevolking was op de been om hen te begroeten en honderden geweren en pistolen werden afge schoten. Dezer dagen heeft de Zuid-Pacific spoorweg in Noord Amerika op hare lijnen slaapwagens in gevoerd toegankelijke voor 2e klasse-reizigers, terwijl zij voor de emigrantentreinen personen wagens heeft doen aanmaken, die van zitbanken zijn ontdaan en waarin, tegen eene kleine ver goeding, matrassen enz. worden verstrekt, om den landverhuizers op hunne lange reis van een nachtleger te doen gebruik maken. De vrachten voor deze klasse van reizigers zijn zeer laag gesteld. De regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft besloten, tot wering der cholera en van andere besmettelijke ziekten uit China, Japan en Indië, een groot quarantaine station op te richten te San-Francisco, en daartoe aan den president '/4 millioen gulden toegelegd. Vermoedelijk zal dit station later door andere gevolgd worden. Vergadering Donderdag 15 Nov. 's namiddags 8 uur Voorzitter D. C. Loman, burgemeester. Tegenwoordig 11 leden, zynde de heeren Westen berg, F. Keyser, Mets, Brouwer, Boon, Roeper, T. M. Zym, Koorn, C. Keyser Pz., Bakker en de Voorzitter. Afwezig de heeren Dros en C. Zym. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de Voorzitter mededeeling van: a. een schryven van den Comm. des Konings be helzende de mededeeling dat de heer D. C. Loman is herbenoemd als burgemeester van Texel en door deze als zoodanig de gevorderde eeden zyn afgelegd, b dat op het adres van eenige bewoners van de Koetebuurt te Oosterend omtrent de straat aldaar, door hem een onderzoek is ingesteld, en de bestaande bezwaren welke niet van zoo groot belang zyn, zullen worden uit den weg geruimd. Beiden voor kennisgeving aangenomen. Omtrent het adres van Hiltje Plavier, in handen gesteld van het D. B. deelt de Voorzitter mede, dat het D. B. een onderzoek heeft ingesteld naar de vertimmeringen door adressante bedoeld, en stelt voor, daarvoor eene vergoeding van 25 a 30 gld. toetestaan. Wordt goedgekeurd. Nog doet de Voorzitter mededeeling van een schrijven van den Heer Kaag, vroeger pastoor te Uudeschild, verzoekende teruggave van door hem te veel betaalde Hoofd. Omslag en hondenbelasting. De Voorzitter voegt hieraan toe, dat de Heer Kaag hem later persoonlijk heeft verzocht zijn adres niet in behandeling te nemen, aangezien hem is gebleken dat hij zich daarin heeft vergist. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Nog komt ter tafel een schrijven van den Heet Boonacker, verzoekende dat de raad het door hem genomen besluit, waarin hem eervol ontslag wordt verleend tegen 1 Jan., zal intrekken, en hem tegen genoemde datum ontsiag te verleenen wegens lichaamsgebreken. De Voorzitter licht dit schryven nader toe, en zegt dat zulks noodig is, met het oog op het pensi oen voor den Heer Boonacker. Aangezien echter daarvoor eene verklaring van den heer district-schoolopziener en van Ged. Staten moet worden overgelegd, doch laatstgenoemde nog niet is ontvangen, stelt hy voor het vroeger genomen besluit in te trekken en later een besluit te nemen als wordt gevraagd. Dienovereenkomstig wordt besloten. Alsnu komt aan de orde de havenkwestie. De Voorzitter herinnerende aan het desbetreffend be sluit in de vorige vergadering, zegt dat by later nadenken en de dezer dagen opgedane ondervinding het D. B. liever het geheele werk zooals aanvankelyk was voorgesteld in een volgend jaar zou zien ten uitvoer gebracht, dan enkel vergrooting van de Haven. Het D. B. stelt al zoo voor le dat de Raad het door haar in de vorige vergadering genomen besluit zal intrekken; 2e het D. B. machtiging te verleenen zich te wenden tot de Regeering en Prov. Staten, ten einde te be werken dat bij uitvoering van het geheele werk door Reg. en Prov. beide een subsidie worde verstrekt van s/i2 in de kosten, zynde ruim f 17.000 voor ieder waardoor de gemeente ys van de te maken kosten of f 7000, voor hare rekening zoude moeten nemen. De Voorzitter vleit zich dat by de gebleken belang stelling van de zyde der Reg. deze wellicht bereid zal zyn de aangeboden subsidie nog wat te verhoogen en ook van de Prov. Staten medewerking kan worden verwacht. De heer Boon verklaart zich tegen het voorstel van het D. B. Spr. meent dat enkel vergrooting van de haven voldoende is en wenscht alzoo het vroeger genomen besluit te handhaven. De heer Mets is het met den heer Boon niet eens, z. i. is verlenging der hoofden en meerdere diepte wel zoo gewenscht. De heer Boon meent dat eene verlenging der hoofden toch niet zal baten en blyft alzoo voor 't eerst genomen besluit. De Voorzitter merkt aan dat door de ingenieurs een onderzoek is ingesteld en waar door hen wordt geadviseerd dat eene verlenging der havenhoofden met 45 M. eene afdoende verbetering kan worden geacht, meent hy, dat dat advies wel vertrouwbaar is. Bij stemming wordt het voorstel van het D. B. met 10 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde de heer Boon. By algemeene rondvraag, wordt door den heer Wes tenberg gevraagd, welk resultaat de indertijd gedane oproeping van schuldbekentenissen op de haven, heeft gehadhy heeft daar verder niets van gehoord. De Voorzitter antwoordt dat hy daaromtrent slechts één schrijven om inlichting heeft ontvangen van iemand uit Gelderlandverder heeft zich niemand aangemeld. Spr. zegt verder dat aangezien voor de alhier be rustende schuldbekentenissen nog al hooge eischen worden gesteld, het wenschelyk is die zaak maar te laten rusten, te meer daar de Reg. heeft verklaard dat de nabyheid van de Marine-haven te Nieuwediep voor haar eene reden is om de haven te Texel niet tot eene Rykshaven te maken, en de bestaande schuld alzoo geen hinderpaal was. Nog vraagt de heer Westenberg of de acte van erfpacht van grond by de normaalschool, waarop li ij vroeger reeds heeft gewezen, al in orde is ge maakt. Uit de toelichting blykt dat die acte moet uitgaan van het kerkbestuur en niet van de gemeente. Het kerkbestuur zal daarop worden attent gemaakt. De heer C. Keyser Pz. vraagt eenige herstellingen aan de straat aan de Waal. eene leuning aan het bruggetje naar Dyksmans- huizen, en aanvulling van de knippen in den weg tegen de hoogte. De Voorzitter zegt dat in het eerste is voorzien en voor het overige zal worden gezorgd. Nog wenscht de heer Keyser dat de Voorzitter als hoofd der politie, de agenten zal opwekken om gestreng toe te zien, en te waken voor de eigen dommen van anderen. Spr. stelt als voorbeeld de tent „Concordia" in het boschje, die door baldadige handen nagenoeg in een toestand van ruïne is ge bracht ook het Café Burgzicht dat thans onbewoond staat, blijft niet gespaard voor de schendende hand, getuige de vele stukgegooide ruiten etc. Zulk een toestand zegt spr. mag niet worden geduld, daarvoor moet worden gewaakt. De Voorzitter zegt dat de politie het mogelyke heeft gedaan om de bedry vers op het spoor te komen, doch tot nog toe zonder resultaat. Een nauwlettend toezicht en onderzoek zal echter worden voortgezet, en by ontdekking vandergelyke feiten, zullen de schuldigen niet worden verschoond. Niemand meer het woord verlangend, wordt de vergadering gesloten.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2