N°. 119. Donderdag 22 A#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TE^EL, 21 November 1888. Een vrij talrijk publiek woonde Zondagavond de eerste voorstelling bij, welke door de nieuw opgerichte Red. Kamer „Leering en Genoegen" in het lokaal „de Vergulde Kikkert" werd gegeven. Om overwegende redenen onthouden wij ons van eene beoordeeling van dit eerste product en bepalen ons dus met te zeggen, dat wij ons verheugen, dat onze jongelieden lust gevoelen om zich te oefenen tot .'eigen leering en tot genoegen van anderen en van zichzelf. Sta de naam der Kamer hen immer voor den geest, dan zullen zij bij eigen leering ons nog menige genoegelijke avond verschaffen. Eene reisbeschrijving naar Italië over de Alpen en door den St. Gothard, was het onderwerp van eene lezing door den heer Bakels Maandagavond gehouden in eene volks voorlezing van de afdeeling Texel der M. t. N. v. 't A., nadat de Yoorz. met een kort woord en eene herinnering aan het 75jarig bestaan van Neerlands onafhankelijkheid, die bijeen komst had geopend. Dat de gehouden lezing hoogst interessant was, behoeven wij zeker niet te zeggen; ten gehoore gebracht door iemand, welke die reis zelf heeft gemaakt, die bij de mededeeling daarvan haar als 't ware weder doorleefde en die bovendien de gave bezit om zijne gedachten èn gewaarwordingen zoo duidelijk weer te geven, kan het niet anders of de spreker van dien avond moest zijne hoorders bovenmate boeien. Het gelezene, aangevuld door tal van voorbeelden, teekeningen en fotografiën ver schafte den aanwezigen een waarlijk genoeglij ken avond. Bij deze vermelding moeten wij het laten, onmachtig als wij ons gevoelen, om slechts in flauwe mate den indruk van het gehoorde in weinige woorden weer te geven. Na de lezing gaf de heer Klein Bentinck nog eene bijdrage ten beste getiteld: De Tandmeester. Hoewel deze avond eene volksvoorlezing was, hadden niet velen gebruik gemaakt van de gelegenheid welke werd geboden om gratis hun kénnis te verrijken en te hooren spreken over zaken, waarvan men zich ternauwernood een denkbeeld kan vormen. Dat is wel te bejammeren, want te weten wat elders wordt gewrocht en tot stand gebracht, kan vaak nuttig zijn als waarschuwend voorbeeld om eigen kennis en kracht niet te hoog te schatten. Moge bij volgende lezingen velen zich gedron gen gevoelen, om van de aangeboden gelegen heid gebruik te maken. De heer J. de Jongh, hoofd der school te Midden-Eierland is benoemd als onderwijzer bij de Rijks-Normaallessen alhier. Tot onderwijzer aan de voorbereidingsklasse van genoemde school en tevens aan de Nor maallessen is benoemd de heer J. Bouma. De mededeeling door ons in een vorig nummer gedaan, betreffende de oprichting van de Vereeniging „Dorcas" bezorgde ons een niet zeer vleiend schrijven. Aangezien wij ons evenwel niet schuldig achten aan eenig moedwillig verzuim, noch aan partijschap, aanvaarden wij in dank de ons gedane mededeelingen en maken wij volgaarne melding van „het bestaan eener Vrouwen vereeniging, welke reeds sedert elf jaren wekelijks ten huize van Ds. A. Gelderman samenkomt om kleederen te maken gedurende de eerste helft van het jaar voor de Weesinrichting te Neerbosch; gedurende de tweede helft van het jaar voor de armen alhier. Aan den avond vóór 't Kerstfeest worden aan de woningen der armen door enkele per sonen die kleederen bezorgd. Deze vereeniging mag zich verblijden in een niet onbelangrijk aantal begunstigers van 10 cent per maand van f 1.20 per jaar. Voorts bestaat alhier sedert negen jaar een© thans bloeiende meisjesvereeniginh, welke wekelijks vergadert in het gebouw der Chris telijke Bewaarschool om kleederen te vervaar digen ten behoeve der inrichting voor ver waarloosde kinderen te Alphen a/d Rhijn. Ook van deze vereeniging hebben de armen te dezer plaatse meer dan eens geprofiteerd. Ook heeft deze vereeniging hare begunstigers." O Volgens den schrijver. Wij meenen hieraan te moeten toevoegen, dat, ofschoon het bestaan dier bijeenkomsten ons niet geheel onbekend was, wij niet wisten dat het gebied, waarop deze werkzaam waren, van gemelde aard was. Van het bestaan eener „zoodanige vereeni ging" als Dorcas, die zulk een ruim veld van arbeid Mest, is ons niet bekend. Overigens merken wij den schrijver op, dat elke arbeid der liefde o. i. aanbeveling ver dient, reeds als zaak zelve, ook al werkt zij op een beperkt terrein, waartoe b ij z a k e n niets afdoen. Ten slotte merken wij in het algemeen op dat wij om ons blad geheel een welkome gast te doen worden en te doen beantwoorden als lokaal blad, wij gaarne van elke vereeni ging of instelling melding maken, doch tot bereiMng van dat doel rekenen op de inlichting en medewerking van alle, waar onze wetenschap te kort schiet. 1 Voor het onderhoud der rijks zeewerken op het eiland Texel gedurende de jaren 1889, 1890 en 1891, geraamd op f 2100 per jaar. was de laagste inschrijver W. Hillenius te Oudeschild voor f1798 per jaar. De Duitsche bark „Apollo", jl. Zaterdag in de Noordergronden gestrand, is Maandagmiddag met veel moeite door de sleepbooten „Hercules" en „Stad Amsterdam" vlot- en vol water, met verlies van roer en looze kiel, te Nieuwediep binnengebracht. De memorie van antwoord op de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting is ver schenen. Omtrent de algemeene politiek zegt zij zeer weinig. Het belangrijkste hiervan is, dat de splitsing der meervoudige districten zoo spoedig mogelijk en afzonderlijk zal woïden ter hand genomendat de Regeering, zoodra zij van de noodzakelijkheid overtuigd is, voor regeling der administratieve rechtspraak een staatscommissie zal benoemendat het rapport der commissie voor de defensie in bewerking is. De Minister van financiën verdedigt uitvoerig zijn financieel standpunt. Daaruit blijkt, dat hij 't allereerst regeling van 't belastinggebied der gemeenten wil ter hand nemen, ook in verband met de te wachten wijziging der onderwijswet, In De Tijd wordt de volgende opmerking gemaakt Wanneer men in België een postwissel naar ons land verzendt, betaalt men voor fr. 100 50 centimen als overmakingskosten, en men krijgt hier f 47.62 uitbetaald. Maakt men echter fr. 100 van Nederland naar België over, dan betaalt men f 48.01, plus 50 cent onkosten, Uit deze cijfers ziet men duidelijk dat het nadeel geheel aan onze zijde is, zoodat het zeker te wenschen ware, dat dienaangaande een uniform taxe werd vastgesteld. Naar aanleiding van het feit, dat onlangs de acceptant en verdere houders van een accep tatie beboet waren, omdat het zegelrecht door twee zegels met twee handteekeningen voldaan was, deelt iemand in Het Vad. mee, zich tot den Minister van Financiën te hebben gewend om inlichtingen, of een houder van een wissel of orderbrief, in geval van onregelmatig of te weinig voldaan recht, op nieuw ten volle moet zegelen. Hij ontving daarop het volgende antwoord: „dat, in geval wissels ontoereikend geze geld zijn, opvolgende houders volstaan kunnen met de voldoening van het teminbetaalde recht." De Landman W. Bakker in de Beemster heeft verleden Dinsdag aan den heer Van den Bos te Goes, verkocht een stier V/« jaar oud voor de som van duizend gulden, benevens een koebeest oud lVs jaar voor de som van f450. Over den treurigen toestand van Atjeh schrijft de Javabode Op Atjeh woedt de berri-berri feller dan ooit, die vreeselijke ziekte spot met alle ontsmettings middelen, al worden dezen in nog zulke groote hoeveelheden aangewend. Bij honderden worden de zieken geëvacueerd zonder kans op volledig herstel, want al doodt de beri-beri betrekkelijk zelden, geheel en al verlaat zij den lijder nooit, zy het ook dat zij hem eerst na jaren aan haar bestaan herinnert. En toch worden telkens weêr, tot onze schande voor God en de menschen, nieuwe offers aan het monster voorgeworpen, zonder eenig nut en zonder eenig doel, alleen uit denkbeeldige vrees voor het knakken van ons gezag. Alsof een gezag, dat door zulke middelen moet worden opgehouden, die verwoeste menschen- levens waard was. Laat de commissie, die naar nieuwe middelen tegen de berri-berri gaat zoeken eerst eens komen zien wanneer een paar honderd lijders uit een schip aan den wal worden gedragen laten hare leden zonen hebben, flinke, krachtige jonge mannen, die te Atjeh op wacht staande plotseling zijn ineengezakt en binnen weinige uren aan het leven ontrukt, en elk harer beraadsla gingen zal eindigen met een eenparig: Atjeh moet ontruimd worden. En zoolang die ontrui ming niet is geschied, behoort onder elke opwek king tot dienstneming in het Nederlandsch-Indi- sche leger met nog grootere letters eene waar schuwing daar tegen te staan. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1