Buitenland. Ingezonden Stukken, Helder, 21 Nov. In den afgeloopen nacht zijn drie schepelingen van Z. M. Instructievaar tuig „Het Loo", welk schip aan de overzijde tegenover de koopvaardijsluis ligt, met de vlet omgeslagen en vermoedelijk verdronken. De vlet is in omgekeerden toestand teruggevonden. Eene boot met 14 personen, uitgezonden ter opsporing der vermisten, kon het schip niet meer bereiken. Deze personen werden door een Wie- ringer blazerschuit opgenomen en zonder boot weer naar boord teruggebracht. Heden is de Hercules met de reddingsboot uitgestoomd, naar een schip, dat nabij of in de Haaks aan gevaar schijnt blootgesteld. Naar men zegt, heeft de Hercules het schip op sleep touw genomen en stoomt er mee naar binnen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, volgens de „N. R. Crt.", eene beslissing genomen welke niet in het belang van kleine gemeenten kan worden geacht. Vroeger nl. werd door het Rijk 30 pet. vergoed van de uitgaven voor nieuwe schoolmeubelen, ook al werden die niet in eens aangeschaft. Thans echter is door den minister bepaald, dat alleen voor de eerste aanschaffing 30 pet. van de kosten zal worden vergoed, zoodat kleine gemeenten, wier finantiëele draagkracht de aanschaffing over verschillende jaren noodig maakt voortaan een deel der vergoeding zullen moeten missen. De „Huisvrouw" waardeert alleszins het ontwerp op vrouwen- en kinderarbeid. Maar het blad komt er tegen op dat de vrouwen gelijkge steld worden met onmondigen, alsof zijzelven niet in staat zijn voor hare belangen op te komen. Met de goede bedoeling om voor hare belangen te waken, beperkt men hare vrijheid. De „Huisvrouw" vreest dat vele vrouwen en meisjes door een volstrekt verbod van nachtarbeid, onder alle omstandigheden, in hare broodwinning zullen worden benadeeld. Wanneer er noch uit het oogpunt van gezondheid, noch uit dat van zedelijkheid eenig bezwaar is, wat kan dan het verbod rechtvaardigen? En wat te zeggen van de bepaling, waarbij vrouwenarbeid binnen vier weken na de bevalling verboden wordt Zij betuigt voorzeker van eene teedere bezorgdheid voor de vrouw, maar behooren zulke bepalingen wel in eene wet thuis Waar is de grens, wanneer de wetgever zijne goede zorgen zoo ver moet uitstrekken De overdreven zorg heeft waarlijk iets vernederends. Zij behan delt groote menschen als kinderen. Bovendien is de maatregel een halve maatregel, omdat wel verboden wordt arbeid in fabriek of werkplaats, maar geenszins andere arbeid. Men meldt uit Delft: Gepasseerde week vervoegden zich|oij den deken der r.-katholieke kerk, alhier, twee personen, als nonnen gekleed, met het doel om gelden inteza- melen voor de stichting van een klooster in Hongarije. Welwillend worden zij naar eenige voorname ingezetenen verwezen, bij wie zij voor dit doel een belangrijk bedrag aan geld inzamel den. Bij een der familiën alhier werden zij gelo geerd en bij een andere te dineeren gevraagd. Zeer voldaan vertrokken zij van hier naar Gouda. Aldaar kwam men echter tot de ont dekking, dat het tweetal „nonnen" van wie de een n. b. een man bleek te zijn, gevaarlijke op lichters zijn. De politie heeft ze onmiddellijk in verzekerde bewaring genomen, zoodat zij de welverdiende straf voor hunne schandelijke oplich terij niet zullen ontloopen. Bij weinig rechtbanken in Nederland komen voorzeker zooveel betrekkelijk ernstige zaken voor als bij die te Assen, welker ressort zich trouwens over geheel Diente uitstrekt. In de gewone wekelijksche zitting der Kamer van 8trafzaken van verleden Dinsdag betroffen negen van de 14 behandelde zaken „slagerij", „bekkesnijderij", mishandeling; dezelfde verhouding ongeveer keert telkenmale terug. Men schrijft aan de „Standaard" Voor ettelijke dagen kwam in uw blad een betoog voor, dat noch hier, noch in het buitenland tot heden een geneesmiddel ontdekt was tegen de bekende varkensziekte. Misschien kan de mededeeling haar nut hebben dat er vroeger en wellicht thans nog wel, bij enkele boeren de gewoonte bestond, om als de ziekte uitbrak onder een koppel varkens, die nog niet zwaar en te vet waren, deze oogenblikkelijk uit het hok te verwijderen en in het land te doen. De beweging en de vrije lucht werkte dan meestal zoo heilzaam, dat de ziekte in zijn loop werd gestuit. Niet minder dan 20 paartjes stapten Woens dag te Utrecht het huwelijksbootje in, om te zamen door de woelende huwelijkszee te laveeren. Na afloop der plechtigheid op het stadhuis, deed zich het vermakelijke geval voor, dat een echtpaar het verkeerde rijtuig instapte, wat zeer de lachlust der vele toeschouwers opwekte. De een meende er „een voorteeken" in te zien, een ander zei „dat ze nou al in de'n olie zijn", en na veel draaien en wenden mochten de over treders de koes" verlaten om hun plaats voor een ander gelukkig gemaakt paar in te ruimen. ,,'t Is wel niet erg prettig voor den brui gom," merkte een leperd aan, maar in elk geval toch nog beter in het verkeerde rijtuig gestapt, dan de verkeerde vrouw getrouwd, zooals mij gebeurd is." Het ouderwet sche kloppen van kleeden en daarbij de daaraan verbondene stofverplaatsing, zal weldra tot het verleden behooren aangezien de firma Latenstein en Van de Stadt te Zaandam, bij het gemeentebestuur aldaar, aanvraag heeft gedaan, om op haar terrein bij de Stoom-Wasscherij te mogen doen bouwen, een gebouw bestemd tot inrichting voor Machinale tapijtreiniging, deze in richting in Nederland niet bekend, wordt gemaakt volgens de nieuwste constructie, en heeft in Londen reeds het grootste succes verworven. De kleeden worden geheel stofvrij gemaakt, de kleuren opgehelderd, zonder dat zij iets te lijden hebben. Daar zij in verhoogde temperatuur komen, worden zij bijaldien ze soms iets vochtig zijn, zuiver en droog, zoodat al het aanwezige stof direct loslaat. Het bestuur der Nederlandsche Heidemaat schappij heeft zich opnieuw met een circulaire tot de hh. burgemeesters in den lande gewend, met een beleefd verzoek om hulp. Het wijst daarin op dat, wat zoo dikwijls voorbij gezien wordt„de macht van 't kleine. Als in elk der pl. m. 1100 gemeenten in ons land maar minstens éen persoon is, die het luttele bedrag van f 2, dat het lidmaatschap der Maatschappij kost, voor het goede doel beschikbaar heeft, dan geeft dit reeds de kapitale jaarlijksche bijdrage van f 2200; een som waarmee wat te doen is! In het begin van het volgende jaar hoopt het bestuur met de uitgifte van een tijdschrift te kunnen beginnen, waarin men geregeld zal opne men de verschillende adviezen, die door den directeur der maatschappij gegeven zullen worden, en andere wetenswaardige zaken, welke het doel der Maatschappij kunnen bevorderen. Ook bestaat het voornemen in dezen winter op verschillende plaatsen in ons land voordrachten te doen houden over den werkkring der Maatsc happij Omtrent de koe „Pietertje II," uit Friesland herkomstig, welke ingezonden is geweest op de Internationale Tentoonstelling te Buffalo (Noord- Amerika), meldt o. a. het Buffalo-Journal" Haar melkopbrengst grenst niet alleen aan het wonderbaarlijke, bijna aan het ongelooflijke. Die koe is de vermaarde „Pietertje II", geboren den 25 April 1877 te Rottum (provincie Friesland) op de hoeve van den heer T. K. Cuperus. Zij gaf gedurende 365 achtereenvolgende dagen de eenorme hoeveelheid van 30,31873 pounds (of 0,453 Kg.) melk, zijnde 4297 pound hooger melk opbrengst dan immer door eenige koe is bereikt. Het blad bevat tevens een afbeeldsel van „Pietertje II", waarvan door den heer J. R.Planten, consul-generaal der Nederlanden te New-York, de gegraveerde plaat is toegezonden aan liet Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Lan dbouw. Het Engelsche schip „Egeria", met zeepei lingen belast, heeft onlangs, ten zuiden van de Vriendschapseilanden, den Oceaan 4395 en 4330 vadem (6872 en 6928 meter) diep gevonden. Dit is de grootste diepte, welke ooit is aangetroffen op het zuidelijk halfrond, en op het noordelijke zijn slechts drie plaatsen bekend, waar de zee eenige honderden voeten dieper is. De kleinste menschen op aarde wonen op de Andamana-eilanden, in de Bengaalsche golf. Zij wegen gemiddeld 65 pond en hebben eene gemid delde lengte van 4 voet 3 duim. Het Britsche vaartuig „Argerine heeft op de noordkust van Madagascar een groot slavenschip, met 200 slaven aan boord, aangevallen. De beide booten der Engelschen sloegen om, doch men richtte ze weer op en zette de jacht met een geweer en 4 revolvers voort. De Arabieren slaagden er echter in zich met de slaven op 27 na uit de voeten te maken. Door den Paus zijn een groot aantal geschen ken die hij bij zijn jubilé ontving, verdeeld onder de kerken van de verschillende landen waaruit die kwamen, maar zoo dat elk land geschenken krijgt, die uit een ander land werden toegezonden. In een hoofdartikel verklaart de „Times" niet te twijfelen aan Ruslands vredelievende bedoelingen; doch met dit al zou het haar niet verwonderen, zoo er een gedeelte van de nieuwe Russische leening werd besteed tot toebereidselen, die ten doel Zouden hebben gereed te zijn, om partij te trekken van verwikkelingen, welke in eene niet ver-re toekomst te duchten zijn. Sedert eenige dagen zijn de vulkanische uitbarstingen op het eiland Vulcano vanhevigen aard. Een zwart en verblindend stof bedekt de straten dezer stad. Indien de uitbarstingen nog eenigen tijd aanhouden, is het te vreezen dat het eiland vernield zal worden. In den nacht van 14 op 15 dezer is de wapen fabriek te Chatellerault afgebrand. De schade wordt begroot op twee millioen. In de fabriek vonden een 400 arbeiders werk. De aanmaak van het nieuwe geweer, waarmede men in de fabriek ijverig aan den gang was, zal nu voor eenigen tijd geschorst moeten worden. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. In den Ministerraad is besloten den gewezen Koning van Annam, Ham Ghi, die onlangs gevan gen is genomen ter plaatse waarheen hy gevlucht was, naar Algerie zal gebracht worden, waar hem nader een vast verblijf zal worden aangewezen. Processen zijn altijd duur; maar het geding van The Times tegen de Parnellisten kost al buitengewoon veel geld. Het moet nl. 180 p. st. of f 2100 per uur kosten en, daar de zittingen wel vijf uren duren, iederen dag 900 p. st. Hiervan moet The Times 500 p. st. betalen, de Parnel listen 200 p. St. en de Staat, de overige 200. De stenografen, die er werken, kosten 40 p. st. per dag. De leden van de rechtbank verdienen er een aardig sommetje mee. Het openbaar Ministerie ontvangt 100 p. st. per dag en de advocaten 75, 50, 40 en 30 p. st. Tot dus ver bedragen de onkosten, welke voor rekeniDg van The Times komen, reeds f 75,000 f 80,000. Chineesche doctoren. In 't Hemelsche Rijk is de wetenschap onder de esculapen nogonver- valscht; zij bedienen zich niet van de moderne hulpmiddelen, van electriciteit en massage, maar zalven en pleisters zijn schier de eenige medica menten. Ze maken daarmee een eigenaardige reclame. De pleisters hunner patiënten moeten nl. zoolang dienst doen tot ze afvallen en dan neemt de doctor ze terug om er zijn gevel mee te beplakken. Deze reclame is oorzaak, dat som mige doctorswoningen tot den nok met pleisters zijn bedekt, waarop duizenden en tienduizenden insecten „grazen". Een tegenhanger van deze reclame is 't gebruik der Chineezen om op de grafsteenen met den naam van den levensmoeden pelgrim ook dien van den arts te vermelden, die hem uit zijn lijden op dit ondermaansche heeft verlost. DEN BURG, 20 NOV. '88. Geachte Redactie! Veroorloof my, als bezoeker van de voorstelling van „Leering en Genoegen" op Zondag-avond jl., U mijne indrukken mede te deelen. Verwacht echter geen kritiek, 't zou ondankbaar zijn, om een eerste voorstelling van een gezelschap, waarvan vele leden voor het eerst de planken betre den, kritisch te beoordeelen. De naam der kamer toch bewyst alreeds dat de leden zich bewust zijn dat zij niet volleerd zijn. Ik gaf dus slechts mijn algemeene indruk ten beste, en dat is deze: De voorstelling deed mij niet onvoldaan huiswaarts keeren, vooral het laatste stukje werd niet onver dienstelijk gespeeld. Voor het eerste stukje had de keuze gelukkiger kunnen zyn, de karakters welkè daarin moeten worden geschetst, waren voor zulk* jeugdige krachten, wel wat moeielyk; als gevolg daarvan moest onvermijdelijk de voordracht wat theatraal worden. De vertooners deden evenwel hun best en dit belooft veel voor de toekomst. Voor den moed welke de leden van het gezelschap betoonden om het tooneel te betreden, breng ik hun gaarne een woord van hulde. Dat zfi getrouw aan hun devies mogen leeren en daartoe iedere gelegenheid zullen aangrijpen is eenalleszints gerechtvaardigde wensch, waaruit voor het publiek onvermijdelijk het tweede gedeelte van het devies moet worden geboren. Gaan zij moedig voort op den ingeslagen weg. Dat deze voorstelling niet met een enkel woord werd geopend, stelde my wel wat teleur. Niet omtrent het gezelschap, maar wel voor de lokaliteit zou ik de wensch uitenmeer licht. U dankend, Een kunstlievend lid.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2