N\ 120. Zondag 25 November. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParitstraatBurg op Texel. KENNISGEVING De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, herinnert bij deze de ingezeten aan art3 der Algemeene Politieverordening dezer gemeente hetwelk aldus luidt: „Voor zoover daarin niet is voorzien bij het Koninklijk Besluit van 27 Juli 18S7 (Staatsblad No 142), moet ingeval van verhuizing binnen de gemeente, daarvan binnen één maand kennis worden gegeven ter Secretarie der Gemeente op den voet als hierna is bepaald, te weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen, door het hoofd van het gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen zeiven. Tevens zal daarbij moeten worden opgegeven Wijk en nummer van het perceel hetwelk verlaten en betrokken wordt. Overtreding van deze, bepaling wordt gestraft met geldboete tot een mpximumvan f 3-" Texel den 23 November 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. TEXEL, 24 November 1888. Om een overzicht te geven van hetgeen in het afgeloopen jaar op de markt alhier werd aangevoerd, deelen wij mede eene opgave zooals die in verschillende nummers van ons blad werd medegedeeld. Wij voegen als vergelijking daaraan toe de aanvoer van het vorige jaar. 1888. 1887. Paarden 98. 89. Koeien 379. 342. Nucht. Kalv. 31. 40. Schapen 5344. 3287. Lammeren 12553. 10849. Varkens 109. 28. Biggen 356. 424. Veulens 35. 28. Kalveren 89. 87. Korven Kippen 7. 15. Eenden 2. 4. Oudeschild, 23 Nov. De kerkvoogdij, die in het voorjaar wist tot stand te brengen, dat in de Herv. kerk alhier een orgel werd geplaatst, schijnt met de betrekkelijk geringe middelen waarover zij beschikt, wonderen te kunnen verrichten. Nu heeft zij de kerkverwarming ter harte genomen en er voor gezorgd, dat in de kerk een flinke kachel wordt geplaatst. Wij twijfe len niet of de gemeente zal weldra getuigen, dat de nieuwigheid inderdaad eene flinke ver betering mag heeten. Waal Burg, 23 Nov. '88. neden had in het lokaal wan de Wed. J. Raven de aan gekondigde' damwedstrijd plaats. Tien heeren,^waaronder ook vroegere prijs- winners, namen deel aan den strijd waarvan de uitslag was, dat na een langdurigen en ernstigen strijd Jacob Bakker Jacobz. prijswinner en Jan Bakker Bouwnz. premiewinner waren. Beroemt men zich in andere plaatsen op pikeurs in het biljart of kolfspel hier mag men zeggen dat goede dammers aanwezig zijn. Uit Apeldoorn meldt men aan het „Utr. Dagbl.": Het is thans vast bepaald, dat Z. M. de Koning met gezin dezen winter op het paleis Het Loo zal blijven vertoeven. De gezondheidstoestand van Z. M. blijft geluk kig zeer bevredigend. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de miliciens, die tot eerste oefening onder de wapenen komen, dadelijk bij aankomst onderwor pen zullen worden aan een korting op de soldij, en wel voor hetgeen hun meer aan zakgeld toekomt dan f 0,05 per dag, met dien verstande dat het ingelioudene niet meer mag bedragen dan 3 cent per dag. Wanneer de belanghebbende milicien het bedrag dezer korting, berekend naar het aantal on verschenen dagen van het loopend kwartaal, ten voordeele zijner rekening stort, of wel zich voor minstens f 10 voor eigen rekening van kleeding voorziet zal de inhouding op de soldij niet plaats hebben. Leze bepaling is gemaakt in verband met artikel 76 van het administratie reglement, omdat het te vermoeden is dat schuld van de uitrusting en reserve-rekening spoedig meer zal bedragen, dan de waarde der te schatten bovenkleeding. Het Bat. Hand. schrijft: Het (tegenwoordige ministerie) tracht te lap- en kwakzalven, omdat het heimelijk de eenige mist om den Atjeh-kanker materiaal te bestrijden. „Terwijl de geheele regeerkunst in Nederland zich oplost in de ontwijking van het onvermijde lijke en in een zwijgen waar gesproken moest worden, en hierdoor Nederlands koloniale politiek eene wawelende teut is geworden, wortelt het Indië ondermijnend kwaad zoo diep in, dat er bij uitkomst geene genezing meer voor zal zijn te vinden." Te Alkmaar zijn aangekocht voor Amerika 30 stuks vee en te Hoorn 40 stuks. Al die run deren zijn ingeschreven in het stamboek Noord- Holland. Aan den Minister van Oorlog is het volgende adres gezonden. Namens de Vereeniging ter bevordering der Nederlandsche Zeevisscheryjafdeeling Sehevenin gen. „Dat bi) herhaling reeds is besproken pogingen in het werk te stellen, ten einde de producten onzer visscherij ook te brengen in het leger. „Dat zij daartoe den steun behoeven van Uwe Excellentie. „Dat het groote belang, dat ons land heeft bij het welvaren der visscherij, Uwe Exc. wel zult erkennen. „Dat het adressanten voorkomt, gesteund door uwe Excellentie, de proef zou zijn te nemen in hoever haringviscli ook als voeding voor ons leger zou kunnen dienstbaar worden gemaakt ter bevordering der belangen ook van de Nederlandsche visscherij en vischhandel. „Dat naar hun bescheiden meening de militairen ook niet ongaarne daarvan zouden zijn gediend, vooral als de *artikelen door solide en reëele handelaars werden geleverd, daar vischwaren toch als volksvoedsel kunnen worden beschouwd en voor het geval de onontbeerlijke steun en medewerking van Uwe Excellentie mocht worden verkregen, alles wel zal worden aangewend tot welslagen der te nemen proef. „Dat haringviscli toch in ons land gewoonlijk tot zeer billijken prijs verkrijgbaar is. „Redenen waarom adressanten de vrijheid nemen Uwe Excellentie eerbiedig te verzoeken uwe steun en medewerking te willen verleenen en daardoor de belangen der Nederlandsche Vis scherij en Nijverheid zóo te bevorderen, dat er misschien een lichtpunt komt voor dezen in ons land meer en meer achteruitgaanden tak van nijverheid en volksbestaan, die éénmaal een zoo groote bron van welvaart voor ons land is ge weest. Door tal van ingezetenen der gemeente Utrecht is aan den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid het verzoek gericht om den rijksweg langs den Rijn van de gemeente Utrecht tot gemeente Ouden Rijn, in het aanstaande voorjaar van Staatswege ter weerszijden met fraai opgaand geboomte te doen beplanten. Volgens te Seheveningen ontvangen bericht, zijn in de afgeloopen week vergaan twee schuiten thuis behoorende te Katwijk. De eene zou gestrand zijn te Petten. Van de bemanning waren drie personen gered, waarbij een Scheveningsche matroosde twee anderen Ivatwijkers. Het andere schip zou door een Engeïsch vaartuig overzeild en met man en muis vergaan zijn. Men meldt uit 's Hage, dd. 21 November: Een groot Fransch barkschip is heden middag voor Seheveningen gestrand. De wind wüs zóó hevig, dat de reddingsboot tweemaal werd terug geslagen, terwijl ook de vuurpijlen, door de Noord- en Zuid-Hollandsche redding-maatschappij afgestoken, hun doel misten. Tot groote ont steltenis van de duizenden menschen aan het strand is het schip op ongeveer 300 meter van de kust vergaan. Van het vaartuig is thans niets meer te zien dan een gedeelte van de mast. Maatregelen wer den dadelijk genomen om bij het aanspoelen van drenkelingen hulp te verleenen en hen in het Kurhaus op te nemen. Twaalf man heeft men in den mast zien klimmen. Ten 5 ure ongeveer spoelden 2 man bewusteloos, doch nog levend aan. Zij werden dadelijk in het Kurhaus opgenomen, waar dr. De Niet, bijgestaan door zijn broeder, candidaat in de medicijnen te Utrecht, er in slaagde hen tot bewustzijn te bren gen. De naam van het schip is Ango. Het behoort thuis te Vannes, kwam van Grimsby en was bestemd voor Buenos-Ayres. De twee man der equipage, die in leven zijn gebleven, zullen voor- loopig in het Kurhaus worden veipleegd, waar voor de directie terstond zich beschikbaar stelde, en verscheidene kamers in gereedheid liet brengen om wellicht nog andere schipbreukelingen op te nemen, naar wie langs het strand wordt gezocht. Voortdurend spoelen stukken van het uiteenge slagen schip aan. Ook de scheepspapieren zijn reeds gevonden. Behalve de heeren De Niet, kwam ook later dr. Van der Mandele zijn hulp verleenen. De hoofdcommissaris van poiitie, de heer Van Schermbeek, is aanwezig en voorziet in de noodige maatregelen. Dezer dagen werden door de landbouwer S. te Anna Paulowna, bezig zijnde met diepploegen op de schorgronden in het Oostdeel, een vijftal doodkisten gevonden, ieder een geraamte bevat tende. Van tijd tot tijd worden ook in andere deelen van die gemeente in den grond de bewijzen gevonden, dat die plaats ook in vroeger eeuwen bewoond geweest. TEXELSCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1