Buitenland. fabriek in de lucht te doen springen. Er moet een persoon gevat zijn, die bezig was met een lont aan de aangelegde mijn aan te steken. Gelukkig is deze misdadige aanslag daardoor verijdeld. De bevestiging van dat bericht hebben wij echter nog in geen enkel ander blad ontdekt. Bij het Ministerie van Koloniën is in ern stige overweging genomen een nieuw „ontwerp tot regeling der koloniale werving", hetwelk eenige maanden geleden door den gepensioneerden officier der infanterie, J. van Deun aan den Mi nister is ingezonden. Verschillende bevoegde personen hebben dit ontwerp gunstig beoordeeld en zijn van meening dat indien het wordt aangenomen, voorgoed een eind zal kunnen worden gemaakt aan de handelingen van ronselaars enz., die toch in den regel een verderflijken invloed op de aangeworvenen, uit oefenen. Ook zal men in het buitenland dan ver moedelijk een beteren dunk krijgen van de werving voor Nederlandsche koloniale troepen. Aan den ontwerper, die alsdan den weg zou gevonden en aangewezen hebben om met geringe geldelijke offers tot aan getal en gehalte van vrijwilligers voor ons Indisch leger ter geraken, zal de erken telijkheid onzer Regeering zeker niet worden onthouden. Reeds meermalen werd in bladen van allerlei richting er op gewezen, hoe de arbeid in onze gevangenissen, vooral in den tegenwoordigen tijd, een ramp voor den eerzamen werkman moet genoemd worden. Hij, de gevangene, toch moet ten koste van het algemeen onderhouden worden en is dus reeds zeer blijde, als hij in zijn leege uren kan arbeiden en wel voor een loon, waarvoor de eerlijke handwerksman zelfs nog geen brood voor zijn gezin kan koopen. Zoo'n toestand nu is door niets te rechtvaardigen want 't is toch beter, dat de schurk achter de tralies zich verveelt, dan dat hij den arbeid verricht, welke aan honderden in de maatschappij een, zij het dan ook karig, dagloon zou verschaffen. Daarom ware het misschien wenschelijk, dat de Enquête-Commissie, welke, naar men meldt weldra weder haar werkzaamheden zal aanvangen, ook den arbeid in gevangenissen eens onderzocht. Ons toch is bekend, dat een heele tak van industrie enkel en alleen in de gevangenis wordt gedreven. (VI. Crt.) Tot heden zijn bij het bestuur van „Recht en Orde" te Amsterdam 401 betuigingen van adhaesie ingekomen van even zooveel katholieke vereenigingen hier te lande, welke zich aansluiten bij de bekende resolutiën in zake de wereldlijke macht des Pausen. Te Groningen is men tot de treurige zeker heid gekomen, dat het koftjalkschip „Willemina", kapitein Jan Engelhard, van Groningen, met de geheele bemanning eene prooi der golven is ge worden. Het schip vertrok 23 Sept. van Rotter dam' met ballast met bestemming naar Bergen (Noorwegen). Sedert dat vertrek is van het schip noch van de equipage iets vernomen. De beman ning bestond uit den kapitein, 40 jaar, zijne vrouw Jaapkien Speelman, 40 jaar, en hun zoontje Joris, 5 jaar (terwijl hun oudste zoon van 9 jaar te Groningen was achtergebleven); den stuurman W. Dorenbos, 28 jaar, van Uithuizen; den matroos D. Vloedman, 22 jaar, van Eenrum, en den kok O. E. Engelhard, 15 jaar, zoon van den kapitein. Zaterdagnacht is de stoommeel-fabriek „De Vos,van de firma wed. J. H. C. Kakebeeke, te Goes, door brand geheel vernield. Het daarnaast staande gasthuis is weinig beschadigd. De zieken en verpleegden konden bijtijds in veiligheid ge bracht worden. Er zijn geene persoonlijke onge lukken te betreuren. De schade wordt geschat op f 440.000, grootendeels gedekt door verzeke ringen aan de Amsterdamsche beurs. De strijd over het kerkelijk beheer te Amsterdam is geheel geëindigd. De gewezen kerkmeesters hebben alles, ook de bekende f 36,000, in het bezit van de kerkelijke commissie gesteld, en zy hebben harerzijds eene akte van decharge ontvangen. Hunnerzijdsch waren dan ook de processen tegen een zestal kosters door hen aanhangig gGmaakt, ingetrokken. Door het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" is een adres aan de Tweede Kamer gericht, naar aanleiding der besluiten van de gemeenteraden van Montfoort en Smilde, waarbij aan de onderwij zers op de openbare scholen in die gemeenten ontslag is gegeven, en wel met het kennelijk doel om langs een omweg tot verlaging der jaarwedden, voor dein functie zijnde onderwij- zers vastgesteld, te gerakenbesluiten, waartoe zij art. 29 al. 2 der wet van 17 Aug. 1878 hebben te baat genomen, zoodat zij nu in de gelegenheid zijn de jaarwedden der onderwijzers te verlagen en daarna diezelfde onderwijzers weder te benoemen. Adressant toont aan dat het besluit van den gemeenteraad van Montfoort, al achtte de Minister van Binnenlandsche Zaken het niet noodig het ter vernietiging aan den Koning voor te dragen, in strijd is met het algemeen belang. Immers worden door de hier genoemde besluiten de be langen van het openbaar onderwijs in hooge mate benadeeld. Stond het toch aan de gemeen tebesturen vrij op deze wijze te handelen, dan zou zoowel aan de ouders de lust worden benomen om, met het oog op zulk een onzekere toekomst, hunne kinderen voor het onderwijs te doen op leiden, als bij de onderwijzers de ijver en lust worden uitgedoofd. Doch ook wordt door derge lijke handelingen de positie van alle gemeente ambtenaren, voor zoover die in de wet geen waarborgen vindt, onzeker. Bovendien, en dit weegt misschien wel het allerzwaarst, moeten dergelijke besluiten het geloof aan de goede trouw van hen, die tot regeeren worden geroepen, en tegenover de ambtenaren zoowel zedelijke als financieels verplichtingen hebben, bij de natie worden gescnokt. Adressant verzoekt dan ook aan de Tweede Kamer, dat deze haar invloed gebruike om der gelijke handelingen voor het vervolg onmogelijk te maken. De meerderheid der Tweede Kamer heeft het voorstel der Regeering aangenomen om de toelagen in te trekken, welke uit de Rijkskas aan de bijzondere kweekscholen voor onderwijzeressen te Haarlem en te Arnhem, en aan de Kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden tot dusver werden uitgekeerd. Het zou, zegt het „Hbl.", zeker te bejammeren zijn, als die nuttige instellingen de slachtoffers werden van den genomen maatregel. Ongetwijfeld zullen pogingen in 't werk worden gesteld om die opleidingsscholen in het leven te houden, ook zonder de Rijkstoelagen. De Rotterdamsche slagers hebben zich in een adres aan den gemeenteraad verzet tegen het verzoek, dat bij den Raad is ingekomen om eene toelage van f 25,000 te verleenen voor de Hoogduitsche Opera en de VereenigdeTooneelis- ten. Zij beweren nl. dat, alvorens in het tekort van kunstvoorstellingen wordt voorzien, de billijkheid vordert eerst aan de slagers de reeds in 1886 tevergeefs gevraagde vergoeding te verleenen voor de schade, geleden doorde opheffing van particuliere slachtplaatsen. Door B. en W. van Alkmaar wordt aan het hoofd der „Alkm. Ct." de herinnering tot belanghebbenden gericht, dat krachtens raads besluit van 1 -Feb. 1888 de kaasmarkt en de graan- en z a a d m a r k t te Alkmaar steeds zullen doorgaan en niet meer zullen stilstaan tusschen Kersttijd en Februari, zooals vroeger het geval is geweest. Door Amerikanen zijn tegen hooge prijzen 36 runderen uit de omstreken van Hoorn aan gekocht, met het doel ze naar Buenos-Ayres over te zenden. De vóór ongeveer 5 jaren welge slaagde proef om den veestapel in Noord-Amerika door den invoer van Hollandsch vee te veredelen, zal thans in Zuid Amerika herhaald worden. Naar de N. Asser Ct. verneemt, is te Assen een particulier telegram uit 's Hage ontvangen, volgens 't welk is vernietigd het besluit van den gemeenteraad te Smilde om de acht onder wijzers aan de openbare lagere scholen in die gemeente met lo April e. k. te ontslaan. De veehouder H. S. te Ooststellingwerf kuilde dezen zomer gras in, of beter gezegd, maakte van plaggen een dichten kelder boven den grond, legde daarin 't gras en daarop een zware laag aarde, zoodat het gras sterk in elkaar geperst werd. Dezer dagen heeft men den kelder geopend- en is men begonnen 't vee met dit voedsel te voeren. In plaats van groen, is de kleur bruin het heeft een aangenamen reuk en wordt door het vee met graagte gegeten, terwjjl de koeien meer melk geven dan bjj toediening van het beste hooi. Daar deze proef met zoo goeden uitslag bekroond is geworden, heeft de heer S. besloten 't volgende jaar op dezelfde wijze met het wintervoeder te handelen. Inkuilen in den grond geeft niet zulke goede resultaten: men heeft dan meer last van broeiing door geheele afsluiting. Onze naburen, de Duitschers, blijven met klem aandringen op verbetering van het vaar water in de Waal. Nu weder heeft zich de Kamer van Koophandel te Keulen tot vorst Bismarck gewend met het verzoek bij de Neder landsche Regeering aan te dringen op naleving van de conventie van 1868. In het verzoekschrift wordt o. a. melding gemaakt van het geval, dat eene Keulsche Rijn-zeeboot voor eenigen tijd met 8 M 9 diepgang in het midden der vaargeul bij Gorincliem vastvoer op een zandbank. Naar het „Vliegend Blad" meldt: heeft men Maandag-nacht gepoogd de Amsterdamsche gas- Een wetsontwerp in de Fransche Kamer van afgevaardigden ingediend, luidt als volgt: De president der Fransche republiek en Zijne Majesteit der Nederlanden in het vriendschappelijke een einde willende maken aan het verschil, dat er bestaat betreffende de grenzen van hunne respectieve koloniën van Fransch Guyana en Suriname boven de samenvloeing der rivieren de Awa en de Tapahoni, die gezamelijk de Maroni vormen, hebben benoemd tot hunne gemachtigden: De President der Fransche republiek: den heer Renè Globet, minister van buitenlaDdsche zaken, enz. enz. Z. M. de Koning der Nederlandenden heer jonkheer Alphonse Lambert Eugéne de Stuers, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Fransche republiek die daartoe, voldoende gemachtigd, zijn overeengekomen als volgt. De regeering der Fransche republiek en de regeering van Z. M. den Koning der Nederlanden komen overeen aan eenen abiter de zoig op te dragen van het vaststellen van de bovengenoemde grenslijn. De beide regeeringen zullen tot overeenstem ming geraken over de keuze van den abiter, aan wien zij alle documenten en alle gegevens zullen mededeelen, waarover zij beschikken. De beide regeeringen verbinden zich als hoogste vonnis en zonder eenig beroep de beslissing aan te nemen, die de abiter nemen zal, en zich daar aan te onderwerpen zonder eenig voorbehoud. De tegenwoordige overeenkomst zal in werking treden, zoodra hij zal zijn goedgekeurd door de Fransche Kamers en door de Staten-Generaal der Nederlanden, en zoodra de ratification weder zijds zullen zijn uitgewisseld in den kortst moge lijken tijd. Het is inderdaad een fraaie tijd, waarin wij levenDit wordt weder bewezen door de Parijsche communisten, die in de werkmansbuurten te Parijs een „handboek" verspreid hebben voor moordenaars. Het helsche boekje, waarvan de. geheele oplaag verbrand moet worden, heet„De practische anarchist." Er wordt in medegedeeld, hoe iedereen nitro-glycerine en ontplof bare bom men kan maken, en de schrijver spoort zijne nobele broeders aan, de helsche werktuigen op een wijze in te richten, welke hy als bijzonder doeltreffend kenschetst. Te Krakau heeft een schoenmakers-opstand gewoed. Eene groote schoenenfabriek te Weenen had er depóts geopend. De Krakausche schoenma kers eischten van den burgemeester dat die depóts gesloten zouden worden. De burgemeester weigerde. Vijfhonderd schoenmakers gingen toen samenscholingen houdenzij bestormden de verkooplokalen der Weener fabriek, plunderden de voorraden, mishandelden de verkoopers en raakten ten slotte slaags met de politie. Nadat een groot aantal lieden in hechtenis waren genomen, werd de rust hersteld. Uit Kiel wordt gemeld dat te Neumünster (Holstein) de lakenfabriek van Aalbeck is afge brand. Een deel der op de eerste verdieping bij de weverij werkende aT beiders kon niet vluchten het aantal omgekomenen is nog niet bekend; volgens sommige opgaven bedraagt het tusschen twaalf en twintig. Zeker schijnt het echter te zijn dat vier gehuwde mannen, eene vrouw en verscheidene Zweedsche arbeidsters in de vlammen omgekomen zijn. Het vuur tastte ook de nabij gelegen zoogenaamde keizerszaal aan en vernielde gedeeltelijk een logement. Eenige wevers gaven er de voorkeur aan uit de derde verdieping der fabriek op straat te springen en kwamen er met zware verwondingen af. President Krager in gevaar. Men leest in de „Volksste n" van 12 Nov.: Donderdag-middag, toen het twaalf-urenschot viel, werd er door verschillende personen, die zich in de buurt van het Kerkplein der Gerefor meerde Kerk bevonden, een suizend geluid ver nomen als van een voorbij vliegenden kanonskogel. Een groote steen viel terzelfder tijd voor het huis van president Krüger op de veranda. ZHEd. nam den steen op en stak hem heel bedaard in zijn zak. „Bewonderenswaardig was", zoo schrijft de heer F. Schuster, die aan gemeld Kerkplein woont, „het gedrag van den ouden heer. Wie toch zoude

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2