VOORHANDEN een ruime lenze MEID-HUISHOUDSTER. EDSTRIJ D. Marktberichten. Advertentiën Fantasie Nietraj aarskaartjes W. Bid H. Arys-depaepe, ADVERTENTIEN. HAVEN. TEXEL. zoo kalm gebleven zijn als hij? Hij nam een voudig den steen op, bromde iets in den baard, ging aan tafel en nam zijn dutje". Het ingestelde onderzoek heeft aan het iicht gebracht, dat den vorigen dag het schot niet afgevuurd is, omdat er geen sein van het tele graafbureau gekomen is. Eenige personen hebben blijkbaar de aardigheid gehad een steen in het kanon te stoppen zonder dat dit door de artille risten is opgemerkt, 't Is zeer te betreuren dat men de luitjes, die zich op zulke flauwe en ge vaarlijke grappen toeleggen, nog niet heeft kunnen ontdekken; 't zal echter in elk geval zaak zijn dat men de kanonnen wat beter bewake. Een schip, bestemd het snelvarendste der wereld op het oogenbiik althans te wezen, staat te South-Brooklyn op de scheep timmerwerf van Lennox op stapel. Zekere dr. Jackson beweert eene uitvinding gedaan te hebben, waardoor eene stoomboot 30 Eng. mijlen in het uur zal loopen, en laat naar zijne plannen een vaartuig bouwen. De bijzonderheden zijner uitvinding houdt hij geheim. In de kazerne te Berchem, bij Antwerpen, zijn 10 kanonniers, 20 brigadiers en eenige trom petters ernstig ongesteld geworden na het eten van aardappelen met Amerikaansch spek. Zij vertoonen verschijnselen van vergiftiging, maar men weet nog niet of de aardappelen dan wel de stukken spek daarvan de oorzaak zijn. Er is omtrent deze zaak, die men eerst geheim heeft gehoudeneen gerechtelijk onderzoek ingesteld. In het kantoor der Spaansche schatkist is een aanzienlijke diefstal gepleegd. Voor een waarde van 672,000 gld. in banknoten en effecten, die zich in een brandkluis met ijzeren deuren bevonden, waarvoor nacht en dag een schild wacht, zijn vermist. De brandkast toonde geen enkel spoor van geweld, zoodat de dieven waar schijnlijk in 't bezit waren van dezelfde sleutels als de schatkistbeambten. Deze laatsten zijn allen in hechtenis gekomen. De misdaad is Zaterdag of Zondag gepleegd, toen er geen kantoor werd gehouden. De zaak heeft groote opschudding gewekt. Een Rumeensche gravin heeft naar een Duitsch vakblad meldt in Engeland patent genomen voor een, volgens haar uitmuntende, in alle getallen wonderlijke manier van boterbe- reiding. De methode, die niet geschikt is om een hoog denkbeeld te geven van den trap van ontwikkeling, waarop de zuivelbereiding zich in Rumenie bevindt, berust op het volgende: Een grove linnen zak wordt gevuld met dikke room en vervolgens gesloten in een tweede zak van fijner linnen. Het geheel wordt stevig toegebonden zoodat er geen vreemde stoffen in den room kunnen komen. De beide zakken worden dan in den grond begraven. Daartoe wordt een gat gemaakt van ongeveer twintig duimen diepte, 't welk, als de zak er in is gelegd, met de uitgegraven aarde wordt aangevuld. Vier en twintig uren later wordt de kuil weder geopend en bij onderzoek zal dan blijken dat de binnenste zak de beste boter bevat, geheel ontdaan van de wei. De gravin voegt er bij dat men ook andere dan linnen zakken met even goed gevolg ge bruiken kan. Dat de berichten omtrent de Aigentijnsche Republiek niet allen even gunstig luiden, blijkt uit een brief uit Buenos Ayres welke de „Schweizer Zeitung" bevatte, waarin ten eerste gemeld werd dat in die stad het aantal moorden in den laatsten tijd ontzettend wordt. Moord en roof zyn volgens hem aan de orde van den dag. Pas is weer de Italiaansche hertog Tozzani vermoord. Zelfmoorden werden den 25 October tien tegelijk vermeld. Het volk werkt niet gaarne, maar speculeert des te meer. „De Beurszwendelarij" bloeit. Ook het spelen en wedden is eene ware ziekte geworden. Zelfs kinderen doen er aan mee. De hoogere standen zijn onzedelijk, de lagere lijden armoe. Daarbij komt thans de geldvervalsching. In heel het land circuleert haast niets dan kopergeld. Om die reden vervalschen gewetenlooze lieden banknoten, zoodat valsche banknoten in grooten getale in omloop zijn. De vervalsching gaat door verandering van cijfers niet moeielijk, en, zegt de schryver, het meest lijdt daaronder de land verhuizer, die de echte munt van de onechte niet kan onderscheiden, en zware verliezen lijdt. Over de landverhuizing zegt de schrijver: „Men is er over ontstemd, dat de landverhuizing niet vlotten wil, ondanks het groot aantal in Europa aangestelde Argentijnsche agenten. Men wil hier vooral Duitschers hebben, die echter niet komen ondanks alle pogingen en voorschotten van reisgeld. Het is werkelijk een geluk, dat de landverhuizers er zich niet door laten vangen en niet aan 't lijntje komen, want ze hebben hier niet veel goeds te wachten, ja 't kon velen spoedig berouwen, naar Argentina te zijn getrok ken. Immers de toestand is volstrekt niet zoo gunstig als hij in Europa door de agenten wordt geschilderd. De berichten zijn veelal te rooskleurig. Al twee maanden zijn 10.000 Duitsche landver huizers uit de Oostzee provinciën door den landverhuizings-commissaris in Europa aangemeld. Tot nog toe heeft niemand hen gezien. Evenzoo staat het met de 50.000 Belgen. Zij zijn er nog niet. Uit Zwitserland moesten 15000 komen. Maar er zijn er nog pas een 250, en die hadden meestal bekenden hier. Blijkbaar let men in Zwitserland op de waarschuwingen, indertijd openbaar gemaakt en die hier vrij wat misnoegen verwekten; 't zal den belanghebbenden nuttig zijn. Want zoolang de toestanden niet beteren, moet men ieder raden zich 2maal te bedenken, voor hij naar Argentina trekt. Is men eenmaal hier dan gaat terugkeeren niet zoo gemakkelijk. HOUT ALS VEEVOEDER. Op de lijst van de uitvindingen, waarvoor in de laatste weken in Engeland patent is aangevraagd, zoo lazen wij in de „Zw. Crt.", komt o. a. een nieuw veevoeder voor, dat een Paryzenaar, zekere heer Feuchères, in 't gebruik wil brengen. Het bestaat uit een mengsel van lijnkoeken met houtzaagsel en is bestemd voor hoornvee en schapen. Voor paarden heeft de uitvinder het eenigszins gewijzigd. Aan dezen wil hy nl. een mengsel geven, bestaande in houtzaagsel en peul- of graangewassen. Ook door den heer Wendenburg te Bagenez bij Spremberg, (Brandenburg) zijn voor eenigen tyd interessanten mededeelingen gedaan omtrent het gebruik van hout als voeder voor het vee. Voor dit doel wordt het hout, nadat het eerst is fijngemalen, met keukenzout, zoutzuur en water vermengd. Een en ander wordt dan tot een kegel- vormigen hoop bijeengebracht, die men 6 a 12 uren laat liggen, daarna uitspreidt en vervolgens meteen oplossing van chloorkalk en soda bevochtigt. Nu wordt alles weer tot een hoop gemaakt, die 6 a 12 uren onaangeroerd blijft, en dan tot veevoeder kan worden gebruikt. Alle by ons voorkomende houtsoorten zyn hiervoor geschikt, vooral het hout van beuken, berken en populieren. Het minst doelmatig is eikenhout. Door prof. König te Munchen is zulk, voor veevoeder aan geprezen, houtmeel chemisch onderzocht. Hij vond, dat het byna uitsluitend uit cellulose bestond; de aanwezige eiwitstoffen waren zoo gering, dat zij nauwelijks in aanmerking kwamen. De bereiding van houtmeel tot voeder heeft alleen ten doel de onaan genaam riekende en smakende stoffen (zooals looistof te verwijderen. Het vee heeft natuurlijk niet veel aan zulk voedsel, 't kan alleen eenigermate het stroo vervangen. Volgens König kan het dan alleen in aanmerking komen lo. wanneer er gebrek aan voeder is en hooi en stroo slecht zyn uitgevallen, 2o. wanneer men een groote hoeveelheid houtzaagsel heeft en het voor geen ander doel weet te gebruiken en 3o. waar hout en zijn afval betrekkelijk weinig waarde heeft en men voor stroo veel geld moet be talen. Alkmaar, 17 Dec. Aangevoerd 5 koeien f 190 a 250; 79 vette kalveren f 40 118 8 nucht. kalveren f 7.-A 16 594; Schapen f20 a 35.— 253 vette Varkens 36 a 44 ct. per K.G. 24 magere dito f 10 b 13. Lammeren f b Amsterdam, 17 Dec. Aangevoerd 511 Run deren, le kwal. 70 ets., 2de kwal. 60 ets., 3de kwal. 50 ct. per KG.; Melk- en kalfkoeien f 130 f 230; Graskalveren f b 48 nucht. dito f7 14; 14 Schapen en Lammeren f 414 vette Varkens 36 b 42 ets. per KG. Purmerend, 18 Dec. Aangevoerd 109 vette kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 96 nucht. Kalver f8. 22 ;378 vette Varkens 38 S, 46 ct. per kilo 58 magere Varkens f10 a 14; 177 Biggen f3a f 6; 3485 Schapen, 243 Runderen en 6 Stieren Lammeren f a kip-Eieren f4.50 a f 6,50 per honderd stuks. Vette'schapen, zeldzaam groote aanvoer, prijzen lager, handel stug, f22 a f40 per stuk. Overhouders, de beste prijshoudend, mindere lager in prijs, handel stug, fll a f21 per stuk. Vette Koeien hooger in prijs handel vlug,f 0,50 f 0,70 per KG. Gelde koeijen prijshoudend handel vlug f60 a f 150 per stuk. Vette Kalveren, en nucht. Kalv lager in prijs handel stug. Vette varkens, lichtere hooger in prijs, handel vlug vanaf f0.32 a f9.37 per K, G. zware prijs houdend, handel stug. Magere en Biggen hooger in prijs handel vlug. Londen, 17 Dec. Aangevoerd 7000 Runderen 13000 Schapen en Lammeren, 120 Kalveren en Varkens. Men noteertbeste Runderen 60 a 75 ct., Schapen en Lammeren 70 a 95 ct., Kal veren 50 a 75 ct., varkens 50 a 625 ct. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 12 tot 18 dezer. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD Gerrit Dob en Maria Blom. GEBORENJannetje d. v. Teunis Cornelis Koopman en Maria Kooger. Meijert z. v. Pieter Vlas en Alijd Bas. Harretje d. v. Dirk Bremer en Antje Trap. OVERLEDENJan Kuiper 74 ijaar, geh. met Antje Kunst. Jacob Schaasenberg 16 jaar z. v. Theodorus Schaasenberg en Pietertje Dijt. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. Nog treurende over het verlies van ons oudste dochtertje, trof ons heden weder een gevoeligen slag door het afster ven van ons jongste lieveling in den aanvalligen leeftijd van vijf maanden. C. BUISMAN. N. BUISMAN-Maas. NES N. Amstel 18 December 1888. KEURIG NETTE Van af 3 tot 35 cent per stuk. WarmoesstraatBurg. GEVRAAGD om dadelijk in dienst te treden een Adres S. A. LEIEN Waal. ZONDER OPGELD. - CONTANT. Donderdag 27 December '88, 's morgens 107a uur. Eiken en Grecnen Dekbalken. - Huidplanken. Eiken en Greenen Palen. - Weegplanken. - Droog Brandhout, - En verdere artikelen. Deurwaarder KONING. Aalst-Alost (België) Factoor in alle Zee- en Riviervisch. Commissie en Consignatie. Heeren liefhebbers worden uitgenoodigd tot een wedstrijd in het dammen op DONDERDAG 20 DECEMBER e. k. des avonds ten 7 ure, in het lokaal van de Wed. J. RA VEN. T <pf Boven den prijs en premie -UVl ivt/l (jer inleggelden wordt een voorwerp in zilver finaal vereerd. Zegt het voort. a*iw«yig»».g.<u mix Belangrijn Homing.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3