N\ 128. Zondag 23 December. A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Het volpnft immer van ons 'r®* M zal, wepis let Kerstfeest Dinsiaporp in plaats ra WoeMaiavoi verschijnen. Alvertentiën voor lat nummer werflen aaienomen tot Maanlapiilai 2 nnr. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Ten einde de gelegenheid te bieden om van ons blad gebruik te maken tot het plaatsen van Niemojaarsgroeten, zal het eerste nummer in het Nieuwejaar niet Woensdag avond doch Dins da g-morgen 1 Januari worden uitgegeven. Wij zullen evenals het vorige jaar een naam lijst opnemen van hen, welke op die wijze hun Nieuivjaarsgraeten willen doende kosten daar voor zijn 10 Cts. Niemojaarsgroeten onder de gewone adverten tiënberekenen wij voor dat nummer a 20 Cts mits niet meer dan 5 regels beslaande. Beleefdelijk verzoeken wij advertentiën voor dat nummer intezenden vóór Maandagmiddag 2 uur. De Uitgevers. TEXEL, 22 December 1888. Men deelt ons mede, en wij hebben geen rede aan de waarheid van die mededeeling te twijfelen, dat k la Jack Ripherd in Londen, hier eene poging schijnt te worden gedaan, tot het dooden (door vergif) van onze huis dieren (katten). Zulk een daad naar waarde te kwalificeeren, daaraan willen wij ons niet wagen o. i. getuigt het van weinig karak ter wanneer men zonder nut voor zich zeiven in zulke daden genoegen kan scheppen. Dat de bedrijvers van zulke heldendaden ter eeniger tijd mogen worden ontdekt en gestraft is wel te wenschen. In de gisteren-avond door den Notaris Westenberg in het Café Parkzicht gehouden verhuring van Weiland (om voor Bouwland te gebruiken) van den heer D. Keijser Jz. bracht een perceel Weiland, (in 10 perceelen,) groot 84 Aren, niet minder dan f 109,50 op. Waal en Burg. 20 Dec. Heden had alhier de aangekondigde damwedstrijd plaats. Begun stigd door schoon winterweder en aangemoedigd door een extra prijs waren een aantal bezoekers en spelers aanwezig waaronder zelfs jeugdige strijders. De kamp bleet onbeslist en aan staande Vrijdag 28 Dec. zal worden uitgemaakt wie winnaar is. De aangebleven Heeren zijn N. 1. IJ. Ran, N. 8. C. Koning, en N. 10 J, Bakker Bz. In de avondzitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van Dinsdag jl. werd bij de behandeling der begrooting van oor log door den heer Van Vlijmen als amen dement voorgesteld op art 88 (werken in het 2de genie-commandement) te verminderen met f 3000, ten einde de verbetering van het schietterrijn te Hoorn niet uit te voeren. Als toelichting zeide spreker dat het terrein, onmiddelijk aan zee gelegen, schadelijk was voor de gezondheid. De minister bestreedt het amendement omdat verplaatsing van een deel van het garnizoen te Hoorn niet zoo gemakkelijk is uit te voeren. Hij beloofde echter een plaatselijk onderzoek te doen instel len, alvorens tot het werk werd overgegaan. Het amendement, dat bovendien nog een natuurlijken bestrijder vond in Hoorn's burge meester, den heer baron Van Dedem en ook in den majoor Seyffardt, kwam niet in stemming, doch werd door den voorsteller ingetrokken. In de zitting van Woensdag werd het al gemeen debat over hoofdstuk Waterstaat geopend door den heer Lambrechts, dieaandrong op graanrechten en verlaging van grondlasten en mededeelde, dat bij gebreke van indiening door de Regeering, een wetsvoorstel tot het heffen van graanrechten door eenige leden zal worden ingediend. De heer Smidt beval aan verzekering van arbeiders tegen invaliditeit en ongelukken, De heer Van Asch van Wijk betreurde het gebrek aan bezuiniging in het aantal ingenieurs; hij vroeg Zondagsrust voor post- en spoorweg ambtenaren een korteren dienst, loonsverbete ring en afschaffing van het boetestelsel. De maatschappijen moesten gestichten bouwen voor oude beambten en de weezen der in hun dienst overleden beambten. Het toezicht op ongelukken is niet voldoende. Spr. vroeg hoe de Regeering dacht over naasting der spoorwegen door het Rijk; of men postwissels en aangeteekende brieven niet tegen teekenen van ontvangbewijs aan de huizen kon bezorgen. Spr. wees op de nadeelen van de samenkoppeling van posten telegrafie voor de ambtenaren van dezen laatsten tak, vroeg voor beide takken gelijke rechten en verplkiitingen en algemeene tracte- mentsverhooging. De heer Sanders vroeg, dat de Regeering haar oordeel zou zeggen over al- of niet-exploita- tie der telefonie door het Rijk. De heer Tak van Poortvliet drong aan op betere organisatie van den Raad van Toezicht op de spoorwegen; op samenwerking der maat schappijen met de organen van handel en nijverheid. De heer Hartogh meende, dat particulier initiatief, in zake werkliedenverzekering, aan een regeling van Staatswege moet voorafgaan. De Minister Havelaar zeide dat hij over graanrechten zou kunnen spreken bij het indienen van een wetsontwerp. Voor inciden- teele Rijkssubsidies aan den landbouw was de Minister niet; de bezwaren van den heer Nieuwenhuis kon de Minister niet allen beant woorden. Over de telefonie-regeling kon de Minister, daar een onderzoek hangende is, geen bepaalde toezegging doen. Ook de heer Kerdijk drong op uitbreiding der Zondagsrust aan. In het weekblad voor Hilversum komt het volgend hoogst waardeerend schrijven voor, uit Bussum omtrent den heer P. J. Loman, welke in de vorige week aldaar overleed: Woensdag den 12en dezer overleed alhier, en heden den 17en December werd op een voudige, plechtige wijze ten grave gebracht op de algemeene begraafplaats, in den door hem aan de Gemeente geschonken grond, de heer P. J. Loman. Daar rust hij nu, de brave, te midden van zijne werken, op het grondgebied der Gemeente, die hij liefhad, voor welker ontwikkeling hij ontzaglijk veel gedaan heeft, in de nabijheid van zoovelen die hij wel deed. Hij ruste in vrede! en wij, nietwaar Bus- sümers! wij vergeten onze Loman nooit! Hij was er een, wiens linker hand vaak niet wist wat de rechter deed, wiens hart, christelijk practisch gevormd, slechts dacht aan helpen en niet aan dogmatiek, een man onder duizenden te zoeken, maar schaarsch te vinden en daarom waard niet vergeten te worden. Aan ons, aan u en mij de toepassing." Meer officieel nog is de hulde welke zijne nagedachtenis werd bewezen in de zitting van Bussum's gemeenteraad: Wij lezen daaromtrent het volgende: „Na heropening der openbare zitting wijdde de Burgemeester eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van wijlen den heer P. J. Loman en deed daarbij het voorstel op grond der bijzondere verdiensten van den overledene voor deze Gemeente van harentwege een gedenktoeken op zijn graf te plaatsen. Hij noodigde de leden uit om door opstaan van hunne zitplaatsen van hunne instemming met dit voorstel te doen blijken waaraan allen onmiddelijk voldeden. Deze welverdiende hulde strekt zoowel der gemeente als hare vertegenwoordigers tot eer." Een der lezers van „De Echo" oppert het denkbeeld, om bij strandingen vliegers te gebrui ken tot het overbrengen van lijnen van in nood verkeerende schepen naar den wal. Hij beschrijft als de meest geschikte soort een vlieger van licht doek, 1 meter hoog en 1 meter breed, van het gewone model, met een zwaren staart, als het hard, en een lichten, als het min der hard waait. Daar de wind, die een schip doet stranden, natuurlijk naar den wal waait, zal de vlieger zich in de juiste richting bewegen, en daar de windkracht bij strandingen zeer groot pleegt te zijn, zal de vlieger gemakkelijk eene zware bocht van touw kunnen dragen, die aan den wal kan worden gegrepen, op welke wijze een zware lijn van boord kan worden getrokken. In het jaar 1889 zullen naar O.-I. worden uitgezonden 200 man suppletie-troepen, waaronder 90 onderofficieren, 50 korporaals, 4 sergeanten- stafhoornblazers en 30 soldatenschrijvers. Bovendien zullen worden uitgezonden naar Suriname 65 en naar Curagao 60 man. Door de onderwijzers te Assen is een mis sive aan den heer Smeenge, lid der Tweede Kamer, gericht, houdende dankbetuiging voor de belangstelling, door hem betoond in het lot hun ner ambtgenooten te Smilde. TEXELSCHE COURAM1.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1