N#. 129 Dinsdag 25 December. A°. 1888 Nieuws- en Advertentieblad. GRAANRECHTEN. Binnenland. BERICHT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertcniièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGrEVELD DE ROOT-I, ParkstraatBurg op Texel. Ten einde de gelegenheid te bieden om van ons blad gebruik te maken tot het plaatsen van Nieuwjaarsgroeten, zal het eerste nummer in het Nieuwejaar niet Woensdag avond doch Dinsdag-morgen 1 Januari worden uitgegeven. Wij zullen evenals het vorige jaar een naam lijst opnemen van hen, welke op die ivijze hun Nieuwjaarsgroeten willen doende kosten daar voor zijn 10 Cts. Nieuwjaarsgroeten onder de gewone adverten tiënberekenen wij voor dat nummer d 20 Cts. mits niet meer dan 5 regels beslaande. Beleefdelijk verzoeken wij advertentiën voor dat nummer intezenden vóór Maandagmiddag 2 uur. De Uitgevers. In dr zitting der Tweede Kamer, van Woenst.Vevjl. drong de heer Lambrechts aan op graanrechten, en deelde deze Spr. mede dat bij gebreke van indiening door de Regee ring, een wetsvoorstel tot het heffen van graanrechten door eenige leden zal worden ingediend. In afwachting welke nieuwe gezichtspunten als gedaan zijn te wachten, achten wij het niet ongeschikt in herinnering te brengen, de bespreking dier zaak in de Alg. Verg. der H. M. v. L., den 24 Aug. jl. te 's Hage ge houden naar aanleiding van het volgend voorstel. „De afdeeling Ouder-Amstel der Holl. M. v. L. noodigt het Hoofdbestuur beleefdelijk uit, bij de Hooge Regeering pogingen te willen aanwenden, tot het verkrijgen van invoerrech ten op de granen ter bescherming van den nationalen arbeid." Door den heer .Waller, lid van het hoofd bestuur, werd daarop het volgende praedvies voorgedragen: „Te Purmerend heeft de Algemeene Ver gadering der Hollandsclie Maatschappij van Landbouw, duidelijk verklaard geene protec tionistische maatregelen te verlangen. De argumenten toen voor het vrijhandelstelsel aangevoerd zijn nog van dezelfde kracht. Niet tegenstaande schijnt er zoo hier en daar onder de afdeelingen eene enkele te zijn die zich met dat toen uitgebrachte votum niet kan vereenigen. Do Afdeeling Ouder-Amstel heett onder de punten van beschrijving doen opnemen „Het Hoofdbestuur beleefdelijk uit te noodigen bij de Hooge Regeering pogingen te willen aanwenden tot het verkrijgen van invoerrechten op de granen ter bescherming van den natio nalen arbeid. Dit verzoek is uit een economisch oogpunt beschouwd onjuist gesteld. Den nationalen arbeid kan men door het heffen van invoer rechten niet beschermen maar wel in eene andere richting brengen. Beschermen is hier toch genomen in den zin van verhoogen. Dat dit door heffing van invoerrechten niet mo gelijk is wordt door alle bekende economen als eene vaste stelling aangenomen. De algemeene welvaart zou stellig door heffing van invoerrechten geschaad worden. Een land dat meer granen invoerd dan uitvoert kan nooit benadeeld worden door lage graan prijzen. Stel eens dat ons land tien millioen hectoliter tarwe voor-eigen consumptie noodig heeft. Neem bovendien aan dat de tarwe f 5 per hectoliter is gedaald. Een voor ieder dadelijk te begrijpen gevolg is dat hierdoor 50 millioen gulden aan de consumenten per jaar wordt bespaard. Werd nu die 10 millioen hectoliter tarwe in het land geproduceerd dan zou die besparing te niet worden gedaan dooi de 50 millioen die de producenten min dei- ontvangen. Nu echter ons land tot die rijken behoort die op verre na niet in hunne behoefte aan de granen kunnen voorzien, nu is de besparing der consumenten veel grooter dan het verlies der producenten. De algemeene welvaart dan dus door eene daling der graan prijzen alleen gebaat, nimmer geschaad worden. En nu moge het voor de grondeigenaars wenschelijk zijn dat door invoerrechten de graanprijzen kunstmatig worden opgedreven, dan is het toch hoogst moeielijk voor eene maatschappij, al is zij eene Maatschappij van Landbouw, bij de Hooge Regeering aan te dringen op het nemen van maatregelen die de algemeene welvaart schaden. Maar hoogst zonderling klinkt zulk een verzoek, ja zelfs onbegrijpelijk, als dat gedaan wordt door eene afdeeling der Hollandsclie Maatschappij van Landbouw en het kan niet anders of de Afdeeling Ouder-Amstel begrijpt de portée van haar verzoek niet, beseft niet welk een bijzonder groot nadeel het heffen van invoerrechten op granen voor de beide Hollandsche provinciën zou zijn, twee provin ciën waar weiland verreweg de grootste opper vlakte inneemt endus duur veevoeder allerminst gewenscht kan zij n Het verzoek van Ouder-Amstel is boven dien onbillijk, want het vraagt alleen invoer rechten op granen. Werden invoerrechten gevraagd op alle artikelen, waarvoor de grondstof hier te lande wordt verkregen, dan zou althans de onbillijkheid vervallen tegenover alle andere takken van nijverheid. Of meent de Afdeeling'Ouder-Amstel dat het billijk zou zijn en de nationale arbeid zou verhoogd worden door aan duizenden fabriekarbeiders in Twente duurder brood te bezorgen terwijl hunne werkgevers, voor hunne katoenen goe deren niets meer dan nu ontvangende, toch bezwaarlijk de loonen kunnen verhoogen? Een van beiden is toch zeker, öf bij het heffen van invoerrechten op granen blijven de prijzen der granen zooals zij zijn, of zij worden hooger. In het eerste geval moet de importeur zoo veel lager invoeren als de invoer rechten bedragen, maar dan profiteeren de grondeigenoars niet, in het tweede geval profiteeren zij wel maar ten koste vooral van de groote massa arbeiders en handwerkslieden. Het Hoofdbestuur adviseert dan ook Uwe vergadering aan haar eenmaal te Purmerend zoo duidelijk uitgesprokene opinie getrouw te blijven en het verzoek van de afdeeling Ouder- Amstel niet te ondersteunen. Dat er moeielijke tijden doorleefd worden niet alléén voor den landbouw maar voor bijna alle andere takken van nijverheid, wie zal het ontkennen, maar verbetering te zoeken in bescherming door heffing van rechten bij invoer, misschien verlijdelijk voor den fiscus, maar voor den handel een kanker, is naar de innige overtuiging van het Hoofdbestuur niet den goeden weg. Het roept u liever toe: -Tracht door het verkrijgen van meerdere ontwikkeling, door goed ingericht landbouwonderwijs uwe goede reputatie als landbouwers en landgebruiken te herkrijgen. Brengt uwe producten zooal; boter en kaas tot de hoogste volmaakthefi en gij allen zult daarvan de heilzame gevolge] ondervinden zonder uwe naasten te schader (Slot volgt.) TEXEL24 December 1888. Aan de lezers van ons blad aan den Burg herinneren wij, dat hedenavond de tweede volksvoorlezing van hot nut zal plaats hebben. Sprekerde heer de Braai. Z. M. de Koning bevond zich in de vorige week minder wel. Uit het feit dat dr. Yink- huyzen, die Dinsdag zijn gewone wekelijksche bezoek aan liet Loo bracht, nog dienzelfden dag naar den Haag is teruggekeerd, mag wor den afgeleid, dat 's Konings ongesteldheid niet van ernstigen aard is. intusschen houdt Z.M. bijna onafgebroken liet bed, omdat het nemen van rust ernstig is- aanbevolen. (Hbl.) Bij de beraadslaging over het Hoofdstuk Waterstaat in de Tweede Kamer werd dooi den heer Vos De Wael en vier andere leden een amendement voorgesteld om f 10,000 uit te trekken als eerste termijn van f 30,000 voor subsidie aan de Zuiderzee-vereeniging voor haar onderzoek naar afsluiting en droog making der Zuiderzee. Het voorstel werd door den heer Rutgers, namens de commissie van rapporteurs, ontraden. Terwijl de heeren Zijlker en Lieftrinck het voorstel warm verdédigden, meende de heer Loliman, dat het niet aanging voor zaken, uitsluitend van nut, der Regeering een crediet op te dringen. De minister verklaarde veel sympatie te hebben voor de onderzoekers, maar zich niet geroepen te gevoelen voor deze zuiver wetenschappelijke zaak eene som op de begrooting te brengen. Het amendement werd verworpen met 71 tegon 24 stemmen. TEXELSCHE COURAUT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1