N\ 133. Donderdag 10 Januari Ao. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOTJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 9 Januari 1889. Het ziekenfonds. Zoo wordt in de wandeling genoemd de „maatschappij van onderlinge verzekering bij ziekte", onder de zinspreuk „met een goed doel", welke reeds meer dan 24 jaren alhier bestaat. Namen wij in onze courant meermalen berich ten op van soortgelijke vereenigingen welke op andere dorpen van ons eiland bestaan, wanneer ons vandaar die berichten werden toegezonden, van het alhier bestaande fonds werd door ons tot heden nog niet gerept, doordien de gelegenheid daartoe zich niet zoo direct voordeed, en het bestaan van dat fonds zich meer kenmerkt door hare flinke, stille, degelijke werking, dan door uiterlijk vertoon. Gretig grepen wij daarom de gelegenheid aan, om, door bijwoning der algemeene ver gadering op Dinsdagavond j. 1.met deze vereeniging kennis te maken, eene kennis making welke ons ten zeerste bevredigde, en ons de verklaring ontlokt, dat de genoemde vereeniging zeker een der nuttigst werkende is, in onze omgeving. Uit de inlichtingen welke ons werden gegeven en uit het reglement dat ons ter inzage werd verstrekt, blijkt dat genoemde vereeniging, (zooals wij boven reeds schreven) ruim 24 jaren heeft bestaan. Nadat in eene vergadering den 1 Nov. 1864 tot de oprichting der vereeniging werd besloten en een reglement was vastgesteld, trad den 28 Nov. d. a. v. de maatschappij inwerking. Dat het niet gemakkelijk valt zulk eene vereeniging levensvatbaarheid te verschaffen, hebben de oprichters zeker wel ondervonden, menige samenkomst kan daarvan getuigen en het blijkt zeker wel voor het nut der zaak dat na een bijkans 25jarig bestaan èn het ledental en de financieele toestand zoo gunstig is. Het doel der Maatschappij is met weinig woorden te omschrijven; n. 1.: „om hare leden die door ziekten of ongelukken tijdelijk ver hinderd zijn hunne beroeps-bezigheden te vervullen, met eene wekelijksche uitkeering tegemoet te komen." De contiibutie welke ieder lid betaald, bedraagt slechts 10 cent per week, en dit is vrijwel de grootste verplichting, waar tegen over werkelijk zeer groote voordeelen staan. Niet alleen toch dat bij ongesteldheid van een lid, aan hem wekelijks (hoogstens 12 weken) eene uitkeering van f 4,00 wordt verstrekt, doch ook wordt hem voor rekening der Maat schappij gedurende dien tijd geneeskundige hulp en medicijnen verstrekt, blijvende de keuze van een geneesheer hem vrijgelaten. 't Is waarlijk opmerkenswaardig dat de Maatschappij bij zulk eene geringe contributie aan hare verplichtingen kan voldoen. Verschil- lende dergelijke vereenigingen ook elders zijn ons bekend, doch van weinigen kan worden gezegd dat zij zulke verplichtingen op zich neemt, en 't getuigt wel voor een goede gezondheidstoestand en voor billijke behande ling van Heeren Doctoren, dat deze Maatschappij daartoe in staat is. Hoe groot het nut der vereeniging bij voor komende gelegenheden is, kan blijken uit het feit, dat in het afgeloopen jaar o. a. aan één lid gedurende 10 weken f 4,00 's weeks is uitgekeerd, terwijl bovendien voor geneeskun dige hulp enz. eene som van f 40 benoodigd was. Wie zou na deze vermelding nog twijfelen aan het nut van zulk eene vereeniging? Wij zullen echter niet verder uitweiden, zij die leden zijn, willen gewis het nut erkennen, en zij die zulks niet zijn, mogen hierdoor worden aangespoord om zich aan te sluiten. Uit de rekening welke in de vergadering Dinsdagavond werd gedaan blijkt: dat de ontvangsten hebben bedragen. Saldo vorige rekening f 118.25 Contributie 632.60 Renten 93.257a Aflossing obligatie 200.— Regl. en diversen 3.30 f 1047.407a. De uitgaven. Aankoop effecten f 379.60 Aan HH. Doctoren 354.45 Weekgelden 123.20 Bode loon 61.69 Diverse benoodigdh. 26.55 f 945.49. Saldo f 101.917a. In het afgeloopen jaar kwamen 82 ziekte gevallen voor. Het geheele saldo bedraagt alsnu f 2101.917a. Na afloop der rekening was aan de orde benoeming van 2 Commissarissen, waartoe werden verkozen de heeren M. Vlas en G. Zoetelief. Door een der leden werd de aandacht ge vestigd op het feit dat dit jaar de Vereeniging 25 jaren heeft bestaan, hetwelk z. i. eene herdenking wel waardig was. Door denzelfden spreker werd mede de wen- schelijkheid betoogd, om van wege deze Vereeni ging opterichten een fonds tot uitkeering bij overlijden. Het bestuur gaf toezegging deze beide punten in overweging te zullen nemen en van den uitslag der beraadslaging de leden kennis te geven. Daarna werd de vergadering, welke door ruim 80 personen werd bijgewoond, gesloten. De Vereeniging telt 120 leden. Wij besluiten deze mededeeling met de opmerking, dat van de eerste bestuurderen thans nog in het bestuur zitting hebben de heeren J. Dalmeijer Sr., K. Hz. Plavier en P. Stikkel. Mogen zij het genoegen smaken het zilveren feest der Vereeniging mede te herdenken en moge de Vereeniging zelve nog tal van jaren, tot nut van velen, aan haar doel blijven beantwoorden. Oudeschild, 8 Januari. Voor een vrij tal rijk gehoor trad Zondag 1.1. de Heer Bottinga van Harlingen, voor de tweede maal in dezen winter op, in het lokaal „Zeven Provinciën." De voordracht en keuze der stukken vielen zeer in den smaak der aanwezigen. Vooral een „St-Nicolaasavond" van Justus van Maurik werd uitstekend vertolkt. Welvoldaan verlieten de hoorders te ruim 10 ure het lokaal. Het grootste deel der lading, geborgen uit het gestrande stoomschip „Beaconshire," is door schuiten van Texel aangebracht. Voor vele visschers zal daarmede nog een aardig buitenkansje behaald worden. Het bergloon is nog niet vastgesteld. De inmiddels vlot geworden stoomboot, is Zondag naar hare bestemmingsplaats, Bremen, ver trokken. Omtrent den toestand des Konings wordt aan de Delftsche Ct. gemeld: De toestand is niet rooskleurig, sedert ver val van krachten zich gepaard heeft aan Zr. Ms. cronisch lijden. Het gebruik van versterkende middelen zal, naar men hoopt, voortgaande vermindering der lichaamskrachten moeten voorkomen. Evenwel zorg baart de toestand voor het oogenblik niet. De Koning heeft een vrij rustigen nacht doorgebracht. De toestand is niet 'bepaald zorgwekkend, daarom zal voorloopig geen bulletin in de Staats-Courant verschijnen. De eetlust is gering. Het cronisch lijden is soms zeer hevig. (N. v. d. D.] Door Ged. Staten van Noord-Holland is het verzoek van het hoofd der school te Schagen of de betrekking van lid der commissie van toe zicht op het lager onderwfjs aldaar door hem mag worden waargenomen verklaard te zynniet vatbaar voor inwilliging, op grond van art. 36 der wet op het lager onderwijs, waarin het bekleeden van ambten of bedieningen verboden wordt op straffe van ontslag. Prof. C. B. Spruijt herhaalt in het Schoolblad zijn waarschuwing, in Februari van het vorige jaar gegeven met betrekking tot de vooruitzichten van Nederl. onderwijzers in de Zuid-Afrikaansche Republiek. Voorshands, zegt hij, mag men geen onder wijzer aanraden, zich naar Zuid-Afrika te begeven, tenzij hij de kracht en de bekwaamheid heeft om ook op andere wijze in zijne behoeften te voorzien. De behoefte van Zuid-Afrika aan be kwame Nederlandsche onderwijzers is groot, maar de vooruitzichten voor diezelfde onderwijzers zijn op dit oogenblik nog zeer slecht. Lag Zuid-Afrika naast de deur, ik zou anders oordeelen en den onderwijzers aanraden hun geluk te beproeven. Want met zulk een proef neming zou weinig verbeurd zijn. Maar nu de reis naar Transvaal voor iemand, die het zeer zuinig aanlegt en bijv. op de stoomboot derde klasse reist, toch minstens f 500 kost, en de terugreis evenveel, durf ik zulk een raad niet geven. In het afgeloopen jaar zijn met de stoom schepen van de Ned.-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij 9242 landverhuizers van Amsterdam naar New-York overgevoerd, Uit Cayenne wordt gemeld, dat in het door de Nederlandsche en Fransche Regeeringen be twiste grondgebied, gelegen tusschen de Lawa en de Tapanahonie, onderscheidene pers'onen zijn gearresteerd, die zich aldaar met goed gevolg bezig hielden met het zoeken naar goud. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1