N\ 134. Zondag 13 Januari. A». 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt AVoensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. NATIONALE MILITIE. Inschrijvingsregister en Alphabetisclie Lijst. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister over 1888, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst, gedurende acht dagen, van den 14e Januari tot en met den 21 Januari, aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Afgekondigd en aangeplakt te TEXEL, den 11 Januari 1889. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. TEXEL, 12 Januari 1889. De bevolking te Texel was op 81 Dec. 1887: 3032ManTijk en 3078 Vrouw'lijke, totaal 6110 vermeerderde in 1888 door geboorte met 74 M. en 67 V. totaal 141 waarondergeen tweelinggeboorte, vermeerderde door ingekomen in de gem. met 43 M. en 38 V. totaal 81 222 verminderde door overlijden met 36 M. 51 V. totaal 87 Levenl. aangegeven 6 M. 1 V. verminderde door vertrek uit de gem. met 199 M. 218 V. totaal 417 504 De bevolking verminderde dus in 1888 met 282 Totaal der Bevolking op 31 Dec. 1888 5828 Er werden 39 huwelijken gesloten, als: 36 tusschen jongmannen en jongedochters. 2 en weduwen en 1 weduwnaar en jongedochter. De vergadering van het fonds tot rempla ceering, gisteren-morgen in „de Vergulde Kikkert" gehouden, was maar sobertjes bezocht. Terecht betreurde de Voorzitter in zijn openings woord de schrale opkomst, want wil men het ook beschouwen als eene stilzwijgende adhaesie omtrent de bemoeiingen van bestuur- deren, eene ruime opkomst, als bewijs van belangstelling had niet minder aangenaam geweest. Temeer, nu, tengevolge de pogingen tot invoering van persoonlijke dienstplicht, deze vereeniging, die van 1816 dagteekent, bij aanneming van zulk een wet, geen reden van bestaan meer zou hebben. De rekening over 1888 luidde als volgt: Uitgaven f 2026.05. Ontvangsten 1984.727s. Nadeelig saldo f 41.3272. Hiervoor is evenwel nog invorderbaar f 82.50. In het geheel wijst de rekening aan eene som van f 6120.90 als kapitaal van de Vereeniging. De begrooting voor het thans loopende jaar wordt geraamd voor Ontvangsten f 1624.50. Uitgaven 1500.— Saldo f 124.50. Onder deze ontvangsten zijn gerekend de op de vorige rekening nog invorderbare som van f 82.50. Tot commissaris in plaats van den heer Jb. Pz. Kuiper, werd benoemd de heer C. B. Bakker. Verder waren geene werkzaamheden aan de orde. Gaarne betuigen wij onzen dank voor de welwillendheid waarmede aan ons verzoek tot bijwoning dézer vergadering werd voldaan. Volgens de laatste berichten is de toe stand van den Koning iets gunstiger. Z. M. genoot meer rust. Donderdag de laatste dag van de door de AmsterdamscheS portclub" uitgeschreven schaats- wedstrijd om het meesterschap der wereld, was de uitslag als volgt: Jos.Donoghue, uit Amerika, gouden med.A. van Panschin, uit Rusland, zilveren med.; G. .Junjens, uit Amsterdam, le bronzen med.K. Pander, uit Haarlem, 2e bronzen med. Titel noch prijs van het „wereld-championnaat" zijn dus toegekend en beker en sjerp daarom tot het volgend jaar opgeborgen. Hoe blijven wij bevrijd van den persoon lijken dienstplicht vraagt de Maasbode en zij komt tot de conclusie, dat er naast éen misschien wenschelijk, maar zeker niet batend petitionement geen beter middel is, dan een vast besluit van alle tegenstanders van den persoonlijken dienst, om bij de verkiezingen van 1891 hun stem niet te geven aan afgevaardigden, die stemmen voor zulk een wet. Reeds thans behooren de katholieke kiesvereenigingeü bijeen te komen, .resoluties in dien zin te nemen en die algemeen bekend te maken. Anders kon het wel eens spoedig te laat zijn. De anti-revolutio nairen moeten weten, dat zij niet tot belooning voor hun verkiezing door katholieken de zonen der katholieken in de kazerne mogen helpen. Nu is het nog tijd, om door 't aangegeven middel den persoonlijken dienstplicht te voorkomen, maar is hij eenmaal aangenomen, dan zullen de zonen der katholieken voor geen schatten uit de kazerne gehouden kunnen worden. Het hoofdbestuur der Nederl. Protectionis tische Landbouwvereeniging heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden waarin er op gewezen wordt, dat de Nederl. landbouw in een onhoud- baren toestand verkeert. c De adressanten verklaren gaarne te zien-dat de offlcieele raadgevers onzer regeeting thans druk studie maken van hetgeen in' andere landen,, als in Belgie, in Fran krij k en -in D u itsch- larid vooral, eer ondersteuning van den landbouw bij maatregelen van inwendig bestuur gedaan wordt, maar zij veroorlooven zich: er nadrukke lijk op te wijzen, dat men daar niet verzuimd heeft teveesc „het rechtstreeksche middel" aan te wenden, namelijk het heffen van een gepast invoerrecht op de vieemde voortbrengselen, die hunne markten overstroomen. Men schijnt er wel van overtuigd te zijn, dat slechts onder deze voorwaarde andere nuttige maatregelen, als: verspreiding van landbouwonderwijs, organisatie van 't landbouwcrediet, proef- en landbouwsta- tions enz. de heilzame vruchten zullen afwerpen die men er onder normale omstandigheden zonder twijfel van mag verwachten, Adressant verzoekt daarom de Tweede Kamer het daarheen te willen leiden, dat ook in ons land van vreemde granen en meel een doel matig invoerrecht worde geheven in den geest van 1821, ten einde daardoor een dam worde opge worpen tegen den buitensporigen invoer van vreemde landbouwbrengselen, die thans op onzen eigen bouwgrond den arbeid lam legt, duizenden reeds geruïneerd heeft en veel nadeel heeft aan gebracht aan de geheele nijvere bevolking van ons land. Verder zou door een invoerrecht te heffen van uit den vreemde ingevoerde margarine en andere vetwaren aan de Nederlandsche zuivel bereiding bescherming kunnen worden verleend. Het is echter de bedoeling van adressant niet bij deze uitsluitend voor graanrechten op te treden. Reeds ingevolge harer statuten is de vereeniging geroepen tot behartiging van den nationalen arbeid in zijn ganschen omvang. Daarom wordt aan gedrongen op eene algemeene herziening onzer handels tarieven in de beschermende richting eene herziening, in wier kader de hiervoren aan geduide voortbrengselen zouden opgenomen worden, latende adressant verder de bijzonderheden dezer veelomvattende regeling aan de wijsheid der vertegenwoordiging over. Door de kamer van koophandel te 's Her togenbosch is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, bevattende het wetsontwerp op den vrouwen-en kinderenarbeid alleen aan te nemen met de volgende wijzigingen lo. dat de effectieve arbeidstijd worde bepaald, voor den zomer op hoogstens 12 en voor den winter op hoogstens 11 uren 2o. dat de regeling der uren van aanvang en einde van den arbeid, in verband met plaatselijke gebruiken en omstandigheden, aan de werkgevers desnoods aan de gemeentebesturen, worde over gelaten 3o. dat in bijzondere gevallen aan den burge meester de bevoegdheid worde verleend, het maximum der werkuren van personeh beneden de 18 jaar en van vrouwen, onder te stellen voorwaarden, voor enkele uren en enkele dagen te verlengen; 3o. dat alleen aan speciaal daartoe aangestelde en als zoodanig meer bevoegde, zij het ook plaatselijke, fabrieks-inspecteurs de vrije toegang tot de fabrieken en werkplaatsen worde verleend. De raad van Terschelling heeft de belang rijke schenking van wijlen den lieer A. B. Ments, oud-burgemeester, aanvaard en overeenkomstig het testament de statuten vastgesteld voor het „Dirk Ments-fonds," dat in de verre toekomst voor Terschelling iets hoogst belangrijks kan worden, zooals uit het volgende zal blijken: Het geheele aanzienlijke vermógen is aan de gemeente vermaakt voor gemeld fonds. Naden dood der weduwe, die vruchtgebruikster is, mag de helft der rente gebezigd worden tot onder steuning van weduwen en weezen uit den fat soenlijken stand. De andere helft strekt tot vermeerdering van het kapitaal, tot dit eon half- milioen bereikt heeft. Is men zoo ver, dan mag men de overige rente, tot een maximum van 39/40 ook voor andere nuttige |en nauwkeurig omschreven doeleinden bezigen. {Hbl.) Het rijksgesticht Ommerschans is thans weder sterk bevolkt. Waren op 1 Jan. des vorigen jaars slechts 495 verpleegden aldaar op genomen, welk getal in den loop van 1888 nog verminderde, thans vinden bijna 1000 verpleegden aldaar onderdak. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1