N\ 135. Donderdag 17 Januari. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verscliijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOUT, ParkstraatBurg op Texel. NATIONALE MILITIE. Inschrijvingsregister en Alpliabctische Lijst. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister over 1888, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst, gedurende acht dagen, van den 14e Januari tot en met den 21 Januari aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Afgekondigd eD aangeplakt te TEXEL, den 11 Januari 1889. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. KENNISGEVING. De 'BURGEMEESTER van TEXEL, herinnert de jongelingen die in dit jaar loten moeten, en reden van vrijstelling hebben wegens broederdienst, dat zij, onder medebrenging van zakboekjes of paspoorten hunner broeders, zich in den loop dezer week ten Raadhuize moeten vervoegen. Texel den 15 Januari 1889. .jy De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. EEN BRIEF UIT AMERIKA. Voorkomende in het Leidsch Dagbl.) Gij vraagt mij boe zich de Amerikaansche maatschappij, waarin ik eenige jaren leef en waarmede ik uit den aard van mijn werkkring in voortdurend druk contact beii, zich aan mij vertoont. Ziet hier den indruk, welken zij op mij maakt. Amerika is het land der vrijheid, der onaf hankelijkheid, van den vooruitgang en dei- toekomst! Gelijk recht voor allenBescher ming voor den werkman en als apotheose: algemeen stemrechtWat heerlijke phrasen, wat schoone en hartverheffende theorieën! Maar ook, zooals ik eens van de Fransche taal hoorde getuigen: Wat mooie woorden voor leelijke zaken! Beginnen wij met de vrijheid. Yoor zoover ik weet, heeft iedereen hier de vrijheid alle anderen naar den drommel te laten loopen en heeft iedereen de vrijheid dit aan iedereen te zeggen en te laten blijken als het kan. Vooral Politicians en Gouverne mentsbeambten schijnen tegenover het publiek meer vrijheden te hebben dan in beschaafde Europèesche landen getolereerd wordt, maar tegenover de hoogere beambten is de mindere hier precies in dezelfde of in eene minder gunstige positie dan zijn standgenoot in Euro pa. De vrijheden van deze klasse zijn nu juist niet altijd vrijheden voor den gewonen bur ger, maar meestal het tegendeel. Voorts heb ben de werklieden volkomen vrijheid brutaal te zijn tot in het uiterste, zoodat onhebbelijk heid in den omgang hier de plaats inneemt van de vrijheid, zooals een beschaafd mensch zich die voorstelt. Met de onafhankelijkheid is het niet beter gesteld, want zij uit zich (hier meer in vormen dan in het gevoel. En 'juist het bewustzijn van waarachtige onafhan kelijkheid is het verheffende, het vrije en levenwekkende, niet de schijnvorm, die zich uit in de dikwijls ongedane, maar toch op de tronies leesbare vraag„ben ik mijns broeders hoeder?" Vooruitgang, ja, die is erMateriëele voor uitgang hoofdzakelijk. Één worstelen, één jagen, één zwoegen, één zweeten en alles om den Mighty Dollar. Ik heb respect voor den Dollar. Hij alleen is het, die mij hier doet blijven, want mijn lust in mijn vak zou ik elders evengoed kunnen botvieren. Doch waar moneymaking zich zoo in alles vertoont niet alleen, maar zóó domineert, dat alle andere en nu en dan de edeler drijfveeren totaal worden voorbijgezien, daar wordt het in één woordwalgelijk. In het algemeen gesproken geschiedt hier weinig of niets dan om der wille van den Dollar. Natuurlijk zijn er uit zonderingen, vooral op het gebied der welda digheid, welke echter in een land van vrijheid gelijkheid en onafhankelijkheid (geene broeder schap), waar iedereen als stemgerechtigde eenigszins verantwoordelijk is voor sociale en economische toestanden, minst genomen, wat minder noodig behoorde te zijn. Doch, hoe kan het anders! Zelfs in de publieke opinie is reeds het jagen of zelfs het wenschen naar eene openbare betrekking een bewijs van contagium. Men doet laagheden om een „political job" te krijgen, tenzij men een zeer rijke dwaas zij, die aan het ruim verdeelen van Dollars zijne positie te danken heeft. Is men eenmaal openbaar ambtenaar, dan houdt minstens de helft der bevolking den uitverkorene voor een strooman of voor het tegendeel van een eerlijk man, de andere helft zwijgt uit vrees of in de hoop op be gunstiging. Heeft zulk een ambtenaar zijn tijd uitgediend (en die tijd is uit den aard dei- omstandigheden hier zéér kort), dan is zijne belooning dat hij door het publiek wordt be schouwd als een uitgeknepen citroen of als iemand, die citroenen uitgeknepen heeft! Dat de benoeming tot een publiek ambt als eene- eer beschouwd wordt, is uitzondering, geen regel. Gelijk recht voor allen! Eene misbruikte phrase, die veel schoons bedoelt, maar hier helaas in de plaats van dat schoone getreden is. Ik meen dat de voorwaarden van eene goede rechtspraak zijn: lo. zij zijn voor ieder een gelijk, 2o. voor elk toegankelijk, 3o. billijk of gratis en 4o. er worde met dezelfde maat gemeten. (Het over één kam scheren is bij de bestaande ongelijke lengte der haren van verschillende individuen minder rechtvaardig.) Wat komt hier van deze voorwaarden terecht? De publieke vervolgers (in Holland de offi cieren van justitie) dienen hier slechts enkele jaren. Zij zijn natuurlijk advocaat, verlaten hunne praktijk voor den tijd, welken zij als pubhek vervolger dienen en keeren na afloop van hun termijn tot hunne praktijk terug. De tijd, dien zij dienen, wordt gewoonlijk besteed aan het behandelen van zaken, die of goed betaald worden of die hunne reputatie- politiek of als advocaat verhoogen. Maar laat mij over de rechtspraak zwijgen; ik heb van nabij ervaringen opgedaan, die in Holland ongeloofelijk zouden schijnen. Algemeen stemrecht! Dit sluit hier tevens in het recht van iedereen om zijne stem te verkoopen, zelfs om contant geld. De jongste presidentsverkiezing heeft dit weder geleerd. Gij weet nit de Hollandsche dagbladen zeker, op welk eene overweldigend groote schaal er hier stemmen zijn verhandeld. In plaats dat algemeen stemrecht kans geeft op eene ver tegenwoordiging en dus op eene regeering in den geest van de meerderheid der burgers, is het hier weder louter eene quaestie van Dollars. Moest ik het leven hier en dat in Europa in beeld brengen, ik zou ze beiden vergelijken bij rivieren. Het leven hier zou zijn een breede stroom, hollend en bruisend over harde en puntige rotsen, schuimende en jagende in ijlende vaart langs steile oevers naar den grooten oceaan van het hiernamaals. Nu en dan een waterval, mogelijk interessant, maar good for nothing; nu kokend heet, dan een en al ijs en steeds onbetrouwbaar. Diepte, zeer noodige diepte missende en aan overtollige breedte lijdende, is hij in één woord onbe vaarbaar voor iemand, die zijn leven niet gaarne waagt. De rivier, welke het leven in Holland voor stelt, vormt hiermede een scherp contrast. Daar moge men breedte missen, er is diepte. Het water kruipt, nadert den Oceaan, doch wordt teruggedreven, schommelt heen en weder voordat het besluit welke richting het zal volgen. Het schuim van hier is ginds vervangen door helderheid en steeds is de rivier bevaarbaar en voert u geleidelijk naar het einde; steeds blijft zij frisch en al denkt men weieens dat er stilstand is, geen nood, het is slechts het kenteren van het getij. Voorzeker, de Veroenigde Staten zijn voor een beschaafden Hollander, wien intellectueel „refinement" eene levensvoorwaarde is, geen wenschelijk verblijf TEXEL, 16 Januari 1889. Omtrent den toestand des Konings wordt het volgende gemeld. De jongste ernstige wending in 's Konings toestand begon zeer onverwacht Vrijdag avond te negen uren. Z. M. werd, in bed zittende, door eene soort van verdooving overvallen, welke in verband schijnt te staan met nieuwe complicatiën van de chronische kwaal (men spreekt van hersenverweeking), en waardoor een drinkkop, welken de Koning in de hand had, hem ontviel. Op het geluid van den val schoten de kamerdienaars toe, en den Koning bewusteloos vindende, waar schuwden zij de Koningin. Groote ontsteltenis ontstond ten paleize. Dr. Vlaanderen was spoedig aanwezig. Weldra werd naar Dr. Vinkhuyzen geseind. De verdooving duurde, naar aan het „Hbl."-wordt gemeld, ongeveer den ganschen nacht. Z. M. herkende zijne omgeving niet, ook niet de TEXELSCHE COURAUT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1