Buitenland. Koningin, die tot halfdrie na middernacht aan de sponde waakte. Tegen den morgen trad eenige beterschap in, echter niet van dien aard, om aan een eenigszins langdurigen vooruit gang te doen gelooven. De Zaterdag ging rustig voorbij, maar de krachten zijn veel verminderd. In den loop van den dag was Z. M. echter bij zijn volle bewustzijn. De dag ging kalm voorbij, en ook Zaterdag-avond werd er geen ongiinstige verandering waargenomen en was de toestand kalm. Toch maakte men zich bezorgd. Dr. Yinkhuyzen bleef den nacht met dr. Vlaanderen op het Loo. Het officieele bulletin van Zondagavond luidt: De Koning heeft den nacht onrustig doorgebracht en in de laatste 24 uren weinig voedsel gebruikt. De algemeene toestand bleef overigens onveranderd. Maandag-middag werd het volgende officieel bericht: De Koning bracht gisteren den dag en ook den laatsten voornacht rustiger door. In den nanacht werd de hooge lijder onrustig. De algemeene toestand verandert niet. Z. M. blijft weinig voedsel gebruiken. De Staatscourant bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning: De toestand van Z. M. blijft, volgens ver klaring van de geneesheeren des Konings, nagenoeg dezelfde. De Hooge Lijder heeft gedurende de twee laatste dagen weinig voedsel gebruikt. Hoogstdezelve bracht den laatste voornacht rustig door, maar is tegen den ochtend weder onrustiger geworden. Uit het Loo wordt gemeld dat dr. Vink- huyzen ten 1 uur ten paleize kwam en ver moedelijk tot morgen blijft. Z. M. de Koning verliet des ochtends geruimen tijd het bed en deed eenige werkzaamheden. H. M. de Koningin maakte ten half twee ure een rijtoer en was daarna in het Park bij den vijver waar de prinses schaatsen reed. Het officieele bulletin van gisteren luidt Z. M. de Koning bracht een rustigen nacht door en hoewel Hoogstdezelve weinig voedsel blijft gebruiken zijn de krachten in de laatste 24 uren niet afgenomen. De algemeene toestand is iets minder ongunstig. Naar men ons mededeelt had de stoom boot „Ada van Holland" gistermorgen het ongeluk bij het achteruitstoomen uit de haven van Nieuwendiep haar roer te breken. Met behulp van een riem wist men echter de boot nog tot bij de haven van 't Oudeschild te brengen, waar ook echter de riem brak. Door schuiten geholpen kwam de boot de haven binnen. De tweede dienst kon daardoor giste ren niet plaats hebben. Aan de Bat. bladen wordt het volgende ontleend: Zou Java langzamerhand op het. gebied van den Landbouw de periodiek terugkeerende magere jaren achter den rug hebben, magere door kleine oogsten of slechte prijzen? De rijst stijgt voor durend in waardede suikerfabrikanten hebben hun productiekosten zoo weten te verminderen, dat er een voldoende winst overblijft; de koffie prijzen zijn van dien aard, dat sommige onder nemingen, welke eenige jaren geleden waardeloos werden geacht, thans schatten gelden; en zelfs de kinaplanters geven de hoop niet op, dat zij nog eenmaal zaken zullen maken- In den Oosthoek werd dezer dagen een aandeel in een koffieonderneming, dat in 1885 onverkoop baar was, verkocht voor een prijs, die voor het geheele land een som zou uitmaken van bijna een half millioen, terwijl de oogst van dat land in 1887 slechts ruim 300 picols bedroeg. In de vergadering van de afdeeling Aalsmeer der Hollandsche maatschappij van land- en tuin - bouw is besloten tot het oprichten van een proef tuin, groot ruim V/3 bunder, tot 't teelen van groenten voor de Amsterdamsche markt, terwijl tevens de aldaar gevestigde groenteboeren in de gelegenheid gesteld zullen worden, grondig bekend Ie worden met de eischen van hun vak. Het benoodigde kapitaal wordt in kleine aandeelen bijeengebracht. Uit Drenthe meldt men aan de N. R. Ct.: Nu de prijzen der remplaganten in deze provincie, die vóór enkele jaren tot f 600 en daarboven liepen, tot f 350 a f 375 zijn gedaald, begint de lust om zich als plaatsvervanger te verbinden af te nemen, en neemt de emigratie naar vreemde werelddeelen toe. Sommigen begeven zich naar Amerika, om daar een som gelds over te sparen. Een boerenknecht te Roswinkel, die drie jaren in Amerika doorbracht en dezer dagen terugkeerde heeft ongeveer f 700 overgespaard. Hij zal thans in gezelschap van een ander, nogmaals naar Amerika vertrekken. Ook uit de gemeente Beilen vertrekken eenige boerenknechten derwaarts. Naar men verneemt zal eerstdaags te Zaan dijk een nieuwe courant worden uitgegeven, ten einde propaganda te maken in dit kiesdistrict voor de radicale beginselen. De bond voor „Algemeen Kies- en Stemrecht", afdeeling „Zaanstreek", moet daartoe het initiatief genomen hebben. Men schrijft aan het „Vad." uit Katwijk aan Zee: Na eenige dagen van spanning is thans alhier het bericht gekomen, dat de firma Macken- broek Co., te Brussel, aldaar is failliet verklaard. Zij ontving dit jaar ongeveer f 45,000 vanwege de besomming harer zes schuiten alhier. Onge veer 16 a 18 mille besteedde zij daarvan voor uitrusting der bommen bij herhaalden terugkeer uit zee. Ruim 29 mille ging in hare handen over. Men vraagt zich af of het met liefdeloos is de 60 gezinnen, waarvan de hoofden voor haar op de ruwe zee dit groote bedrag besomden, zoo wan hopig en totaal behoeftig prijs te geven aan ellende en gebrek. Eene dergelijke treurige zaak is in de Nederlandsche visscherij-geschiedenis nog onbekend. Gemiddeld moet elk gezin nog f 300 a f 400 aan loon ontvangen; leveranciers, huis bazen, alles wacht op de betaling. Men kan zich dus voorstellen hoe het er hier uitziet. Met het lichten van de gezonken spoorboot Friesland" gaat het niet naar verwachting, daar men hoop had de stoomboot boven water te krijgen. De daarop gezette kuip, die voor de machine kamer was geplaatst en daarop met zware bouten en schroeven in het dek was bevestigd, is door het onstuimige weder geheel losgewerkt, waar door het ledigpompen voor het oogenblik on mogelijk is gemaakt. De heeren aannemers zetten met kracht hunne werkzaamheden voort, en twijfelen niet, als het weder niet te veel tegenloopt, de stoomboot vlot te krijgen. Uit 't feit, dat voor IJmuiden vele bruinvis- schen gezien zijn', die op de haring azen, leidt men af, dat 't voor de haring visschers op de Noordzee een goede tijd kan worden. Op nieuwjaarsmorgen viel in de kerk der oud geref. gemeente te Goes, naar men in de „Midd. Ct." schrijft, een nietalledaagsch feit voor. De predikant had nl. van een der leden een brief ontvangen, waarin hij, de predikant, werd geïn terpelleerd over het overbodige van den bouw van een nieuwe kerk. De schrijver had den „dominé" in overweging gegeven, genoemden brief openlijk in de kerk voor te lezen, deed hij dit niet, dan zou de brief ïn de courant worden gepubliceerd- Daar de leeraar niet van couranten geschrijf hield, volgde hij het eerste bevel op en toen hij den brief van den kansel voorgelezen had, ontspon zich tusschen den schrijver en verschillende personen debat; ook eene dame voerde nog het woord. Velen verlieten daarop het kerkgebouwtje, totdat eindelijk een kerkeraads- lid (voorlezer) voorstelde maar een versje te zingen en heen .te gaan. Een duur ruitjeB\j het keeren van een bespannen vrachtwagen is in de Damstraat te Amsterdam bij de firma Schade eene spiegelruit ter waarde van f 1150 stuk ge reden. Als een bijzonderheid mag zeker vermeld worden, dat bij den heer A. de Mooy te Rijnsburg zich eene hen bevindt, die van de 12 eieren 11 levende, krachtige kuikens heeft gekregen op 9 Januari. Nog steeds ontvangt men schrikwekkende berichten omtrent de vernielingen, die door een orkaan in de oostelijke staten van Amerika zijn aangericht. De hangende brug over de Niagara, die in 1870 is gebouwd en 600,000 dollars heef gekost, is weggeslagen en in de rivier nedergeploft. Alleen de torens en een klein stuk aan den kant van Canada zijn over gebleven. De verwoestingen in New-York Pennsylvanie en andere staten zijn van geducliten aard. De ware om vaag der ramp is nog niet bekend; maar overal zijn er gebouwen omgewaaid of ingestort en verscheidene menschen daaronder - bedolven, zoodat er velen gedood of gekwetst zijn. De cycloon heeft te Pittsburg in de Vereenigde Staten een in aanbouw zijnd huis doen instorten, waarbij ruim 100 werklieden onder 't puin begra ven werden. 17 dooden en 38 gewonden zijn opgegraven. Te Reading richtte de hevige storm groote schade aan. Een zijdeweverij, waarin 250 meisjes waren, stortte in, en had verlies van een aanzien lijk aantal menschenlevens ten gevolge. Omtrent denzelfden tijd had in de nabijheid een ontploffing plaats, waarbij 8 mannen in de vlammen om kwamen. In de Times wordt sedert een paar dagen eene polemiek gevoerd over het nut, dat het Heilsleger te Londen doet, en vooral over de vraag, of het heilzaam werkt door peisonen te bereiken, die, in de onderste lagen der maat schappij verkeerende, buiten aanraking blijven met andere Christelijke kerkgenootschappen. Dit wordt door een predikant van de Engelsche kerk, die sedert dertig jaar lang in een der arm ste wijken van Londen is werkzaam geweest, bepaald ontkent, althans voor zooverre zijne ervaring reikt. De heer Roillon, een der hoofden van het Leger des Behouds, heeft eerst getracht met eenige voorbeelden te staven, dat dit wel het geval is; daarna, toen hem dit niet gelukte, gezegd, dat hij van het geven van voorbeelden afzag, omdat hij het voor de betrokkenen onaan-1 genaam vond hunne namen in zulk een debat vermeld te hebben; eindelijk heeft hij gezegd, dat het leger zich ook niet ten doel stelt, alleen of voornamelijk in de onderste lagen der maat schappij werkzaam te zijn, maar dat het allen bereiken wil, van welken stand ook, die behoefte gevoelen aan behoud en bekeering. De Times stemt toe, dat de ervaring van den predikant Davies slechts over een betrekkelijk kleinen kring zich uitstrekt, maar is overigens van meening, dat, als het Leger inderdaad geenszins byzonde- ren invloed en werkzaamheid in de onderste lagen der maatschappij uitoefent, het zijne voor naamste reden van bestaan mist. Er bestaat in de Vereenigde Staten sedert zeven jaren een nieuwe godsdienstige secte, nl. die der „Christelijke Wetenschap" welke tusschen de 50,000 en 60,000 leden telt. De aanhangers dier sekte hebben tot leus: „geen ziekte en geen dood meer," en leeren op grond van Openb. 21 v. 4, dat elke ziekte alleen door een vast geloof genezen en als een booze geest door gebed uitge dreven kan worden. Bij vele zenuwachtige personen, die aan hoofdpijn, zwaarmoedigheid en andere kwalen leden, heeft de „geloofskuur", zooals het volk de leer der „Christelijke Wetenschap" noemt, goede uitkom sten opgeleverd. Maar bij ernstige ziekten heeft zij niet zelden zeer treurige gevolgen. VERGADERING van de afdeeling Texel der Holl. Mnatscli. van Laudbouw. Woensdag 16 Januari 1889. Deze vergadering werd door 25 leden bijgewoond, een getal, dat nogal goed genoemd kan worden, in aanmerking genomen vorige vergaderingen. Na opening der vergadering en lezing der notulen, deed de Penningmeester zijne rekening over het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat de Ontvangsten hebben bedragen f 197.22 de Uitgaven 127.49. En het saldo alzoo was f 69.78. Met de bescheiden nagezien werd deze rekening goedgekeurd. Aan de heeren Koning, Bremer en Dijt werden daarop met een gepast woord van den Voorzitter de getuigschriften uitgereikt, hun voor wolvee toegekend op de tentoonstelling te 's Hage. De bekroning op de tentoonstelling te 'sHage gaf aanleiding tot de opmerking, dat het oordeel der jury wel iets te wenschen had overgelaten. Naar aanleiding der bespreking hierover werd besloten, dat de afdeeling zich daaromtrent tot het Hoofdbestuur zal wenden en de wensch zal uitspreken, dat bij eventueele tentoonstellingen, in de jury over het wolvee (fokvee) iemand van hier zitting zal hebben, ten einde daardoor over ons vee eene meer juistere beoordeeling te ver krijgen. Eene missive van den secretaris van het Hoofd bestuur, omtrent de tentoonstelling dit jaar te Parijs te houden, gaf aanleiding tot de vraag of van hier aan die tentoonstelling zal worden deel genomen, en of de afdeeling die inzending zal bevorderen. Nadat het voor en het tegen met de meest mogelijke uitvoerigheid was bespoken, (wat wij» niet geheel zullen weergeven), en het ding van

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2