N#. 136. Zondag 20 Januari. A®. 1889 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op'Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL, herinnert de jongelingen die in dit jaar loten moeten, en reden van vrijstelling hebben wegens broederdienst, dat zij, onder medebrenging van zakboekjes of paspoorten hunner broeders, zich in den loop dezer week ten Raadhuize moeten vervoegen. Texel den 15 Januari 1889. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. TEXEL, 19 Januari 1889. Oosterend, 18 Jan. De vereeniging „Nut en Genoegen" hield Dinsdag 15 Jan., hare vergadering in haar ge woon vergaderlokaal „het Wapen van Amster dam." Deze bijeenkomst verschilde van de overige bijeenkomsten van dit saizoen dooi de opvoering van een viertal kamerstukjes, voorafgegaan door eene lezing over „de mensch leeft bij verandering" door den president, den Heer Bouma. De opgevoerde stukjes, getiteld: 1 het Con signe is: snorken; 2. de Homoöpaath; 3. de Raadvergadering te Koekamp en 4. de Man met zeven vrouwen, vonden zeer veel bijval. Vooral No. 3. werd uitstekend gespeeld en wekte buitengewoon veel lachlust. Naafloop van No. 4. werden den werkenden leden luide bravo's toegeroepen. De Waal, 17 Jan. Gisteren werd de dam- wedstrijd in het lokaal Bellevue" voortgezet. Twee der vier overgebleven kampioenen moesten vullen, zoodat nu nog overbleven de heeren C. W. Koning en KL Roeper. Na eenige uren strijdens werd besloten op Vrijdagavond voort te gaan, daar, hoe ook met inspanning gestreden werd, niemand der beide heeren eenige verovering kon maken. Oudeschild, 18 Jan. De stoomboot „Ada van Holland", eerst door het breken van haar roer en later door het vele ijs in zee verhin derd hare gewone tochten te volbrengen, maakte heden weder 2 reizen, niettegenstaande 's morgens nog veel ijs voor de kust was. Vermoedelijk kan de overtocht morgen weer geheel geregeld plaats vinden. Blijft de wind westelijk, dan hoopt ook de garnalenvloot weer zee te kunnen kiezen. Helder, 18 Jan. Door een heden-morgen binnengekomen botter werd gerapporteerd, dat in den afgeloopen nacht eene zeer groote stoom boot met vele landverhuizers aan boord, op de „Pannekoek" was vastgeloopen. De „Hercules" ter adsistentie uitgestoomd, merkte aldra dat de boot op eigen kracht was vlot geraakt en ruim zee had gekozen. Als een ongunstig teeken van den toestand des Konings beschouwde men het in de omgeving van den vorst, dat de zieke in den laatsten tijd verscheidene kostbare geweren en andere zaken als aandenken heeft weggeschonken. Zondag verklaarden de geneesheeren dat, als in den toestand geene verandering ten goede kwam, binnen twee of drie etmalen een ongunstige afloop moest worden tegemoet gezien. Gelukkig schijnt thans deze verandering ten goede zich geopenbaard te hebben, blijkens de medegedeelde berichten van Maandag en Dinsdag. Omtrent 's Konings algemeenen toestand verneemt de Avondpost uit goede bron het volgende Reeds sedert verscheidene weken is de toe stand van Z. M. van dien aard, dat de krach ten van den Hoogen Lijder moesten achter uitgaan. Er waren echter dagen, dat de Koning verlichting voelde en zelfs lust genoeg had om zich met de zaken, die Hds. belangstelling wekten, bezig te houden. Zelfs heet het, dat Z. M. eergister nog eenige oogenblikken werkte. De geneesheeren intusschen blijven den toestand voortdurend hoogst ernstig inzien, zij het dan ook, dat het leven van den Koning, wanneer bijkomende ongesteldheden de kwaal van de nieren niet komen verergeren, voor het oogen- blik niet onmiddelijk gevaar loopt. De Koning zelf moet in de laatste weken meermalen te verstaan hebben gegeven, dat Hij het ernstige van Zijn toestand zeer goed begrijpt. In den regel verkeerde Z. M. in moedelooze stemming, en die stemming is thans zeer toegenomen; Het officieel bulletin van Woensdag luidt: Z. M. de Koning heeft de laatste 24 uren kalm doorgebracht. De toestand van den hoogen zieke is daardoor naar omstandigheden redelijk. Het officieel bulletin van Donderdag luidt De Koning heeft gisteren een gunstigen dag doorgebracht. In den nacht heeft Z. M. weinig geslapen. De krachten blijven dezelfde. De toestand is bevredigend. Het officieel bulletin, gisteren-namiddag te 1 uur op het Loo uitgegeven, luidt aldus: Z. M. de Koning heeft een rustigen dagen een zeer goeden nacht doorgebracht. Professor Rosenstein vond den toestand der krachten bevredigend en het chronische lijden des Ko nings niet belangrijk verergerd. Naar aanleiding van het medegedeelde bericht, dat, indien de ongunstige, toestand van Z. M. mocht aanhouden, overwogen zal worden, of er termen bestaan tot instelling van een tijde lijk regentschap, brengen wij het volgende in herinnering Art. 38 der grondwet bepaalt nl. dat het ko ninklijk gezag mede aan een Regent wordt op gedragen, ingeval de Koning buiten staat geraakt de Regeering waar te nemen. Indien de Ministers, in rade vereenigd, zulk een geval aanwezig oordeelen, winnen zij het oordeel in van den Raad van State met uitnoodi- ging binnen eenen bepaalden termijn advies uit te brengen. Blijven zij na verloop van dien termijn bij hun oordeel, dan roepen zij de Staten- Generaal in vereenigde zitting bijeen, welke dan na van het ingekomen advies van de Raad van State kennis te hebben genomen beslissen of het geval aanwezig is. Zoo ja, dan wordt het besluit door den voorzitter der vereenigde zitting afgekondigd en treed het terstond in werking. De vereenigde Kameis stellen dan verder de wet vast, waarbij in het Regentschap wordt voorzien. Mocht thans het bedoelde geval aanwezig worden geacht, dan zal ongetwijfeld aan H. M. de Koningin het Regentschap worden opgedragen. Bij de weldra te wachten herziening van de wet op het lager onderwijs, zal, volgens eene mededeeling, die het Volksblad ontving van eene zijde, wel in staat, om goed te zijn ingelicht, subsidie worden toegekend aan de bijzondere school, en wel naar dit stelsel, dat van rijkswege, zoowel aan het openbaar als aan het bijzonder onderwijs, een bijdrage in de kosten zal worden verleend, naar den maatstaf van het aantal onderwijzers, in elke school werkzaam. Omtrent het bedrag dior bijdrage, noch omtrent de vraag, of aan het toekennen dier bijdrage nog eenigerlei voorwaarde verbonden zal wezen, hetzij ten aan zien van den omvang van het onderwijs, hetzij met betrekking tot bouw en inrichting der school, is aan het blad niets bekend. Maar wel meent het daarentegen met zekerheid te kunnen zeggen, dat ook voor het openbaar onderwijs alléén de kosten van bezoldiging van het onderwijzend personeel voor zeker deel van staatswege aan de gemeentebesturen vergoed zullen worden, zoodat het tegenwoordige art. 45 der wet, omtrent de vaste vergoeding van 30 pet. voor de onderwijs kosten zou komen te vervallen. In de vorige week werd medegedeeld dat de Staatscommissie voor de militaire wetten met haren arbeid gereed was en dat hare meerderheid zich verklaard had ten gunste van het beginsel van persoonlijken dienstplicht. Wij kunnen er thans bijvoegen dat in den boezem der commissie slechts enkele leden zich voor het behoud der plaatsvervanging hebben verklaard; en voorts, dat zoowel de minister van oorlog als die van marine uit volle overtuiging den persoonlijken dienstplicht voorstaan. Er valt dan ook niet aan te twijfelen, of in de nieuwe militiewet, waarvan de indiening bij den Raad van State spoedig kan worden verwacht, zal de plaatsvervanging niet zijn opgenomen te minder omdat, zoo wij wel onderricht zijn, ook onder de burgerlijke leden van het tegen woordige ministerie over dit gewichtig beginsel van legerinrichting weinig of geen verschil moot zijn. De „Zaanl. Ct." wijdt een artikel aan de droogmaking der Zuiderzee, en eindigt aldus Er zijn verschillende spreekwijzen in den mond des volks: „Eendracht maakt macht 1" „Vader land en Oranjeenz. enz. Maar er bestaat er ook eene die luidt„De aanhouder wintWelnu die laatste maken wij in dit geval tot de onze. Reeds meer dan 50 jaar is de z. g. Zuiderzee- kwestie aan de orde, en nog zijn wij niet veel verder. Laat de pers vooral niet zwijgen, maar onophoudelijk op dit aanbeeld slaan „Nederlan ders slaat de handen ineen om het groote, nuttige, ja dringend noodzakelijke plan te zien gelukken: de droogmaking der Zuiderzee! De commissie, benoemd bij kon. besluit van 18 Sept. 1886, om een onderzoek in te stellen naar den toestand van den landbouw in Nederland, heeft als een der typen, welke als grondslag zullen dienen voor de provincie Noord-Holland, aangewe zen de gemeente Aalsmeer. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1