Buitenland. Omtrent de in de Eierlandsche gronden gestrande Engelsche stoomboot Benbrack, meldt de „H. en N. Ct." dat de stoombootreederij voor het sleepen van schepen te Nieuwediep en te IJmuiden (directeur de heer A. D. Zur Mühlen) heeft aangenomen de lading katoen uit het stoom schip te bergen. Voor de werkzaamheden, die hiertoe worden gevorderd, heeft de reederij een harer grootste sleepbooten, 20 blazerschuiten, 150 werklieden en eenige duikers beschikbaar, terwijl aan het strand te Eierland een houten gebouw zal Worden opgeslagen, zoo voor huis vesting der werklieden als voor het bergen der mateiialen. Bij de eerste gunstige gelegenheid zal met het lossen worden aangevangen. Het weder is echter nog niet bijzonder aanmoedigend. De toegezegde herziening der wet op de personeele belasting zal, volgens mededeeling van den minister van financiën, de strekking hebben „de groote verteringen zwaarder te heffen (treffen?) en de minderbemiddelden te ontlasten." Het „onvermijdelijk onderzoek naar de zeer uiteen- loopende plaatselijke omstandigheden" vordert echter een geruimen tijd van voorbereiding. De minister heeft wel geen belasting op het roerend vermogen toegezegd, maar daaruit is verkeerdelijk afgeleid, zegt hij, dat zoodanige be lasting niet van hem te verwachten is. De regeling der gemeentelijke financiën zal, naar hy hoopt, tijdig genoeg worden voorgedragen om althans voor de gemeente begrootingen van het jaar 1891 dienst te kunnen doen. Naar het „H. Dbl." verneemt, moet het wetsvoorstel, waarbij wijziging wordt gebracht in de verdeeling van het land in kiesdistricten, ge reed zyn. Bjj beschikking van den minister van binnenl. zaken van den 22 is goedgekeurd het volgende programma voor het in Juli e. k. te houden examen, tot toelating aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers a. het nauwkeurig en duidelijk voorlezen van een niet te moeilijk stuk proza of poësie. Hierbij zal gelet worden op eene zuivere uitspraak en het verstaan van het gelezene b. het vervaardigen van een schoonschrift, mid delsoort en klein, op papier zonder lijnen. Uit het schoonschrift en uit het andere schriftelijke werk moet blijken, dat de adspirant duidelijk, net en regelmatig schrijft. c een juist begrip van het tientallige stelsel, van de hoofdbewerkingen metgeheele en gebroken getallen, van het metrieke stelsel, vaardigheid in het beredeneerd oplossen van eenvoudige reken kunstige vraagstukken, zoowel uit het hoofd als opschrift d. eenige kennis van vlakke figuren en meet kundige lichamen, voor zooverre die door aan schouwing te verkrijgen is; e. kennis van de hoofdzaken der spraakkunst en der zinsontleding; kennis van eenige hoofdgebeurtenissen uit de geschiedenis des vaderlands g. eenige kennis van ue aardrijkskunde van Nederland, eene voorstelling van de kaart van Europa, en van de ligging der werelddeelen h. aanleg voor den zang. De minister van koloniën brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij het corps genie troepen te Utrecht de gelegenheid bestaat voor drie jongelingen van zestien tot achttien jaar om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen. Nadere bijzonderheden bevat de Sts. Crt. De bij koninklijk besluit van 18 Sept. 1886 ingestelde landbouwcommissie heeft den minister van waterstaat, handel en nijverheid een verslag gezonden over de wenschelijkheid van Staatshulp voor de fokkerij van groot en klein vee. Dit stuk is in de Staatscourant opgenomen. De commissie heeft de vraag: „of voor de ontwikkeling van onze vee-, schapen- en varkens- fokkerij geldelijke steun van Rijkswege noodig is", in ontkennenden zin beantwoord. Ons te recht beroemd veeras kan zonder Staatshulp in stand blijven en geleidelijk vooruitgaan. Goede exemplaren z(jn in voldoende hoeveelheid en voor billijken pry's verkrijgbaar. De veefokkerij ver toont zich in een geheel ander licht dan de paardenfokkerij. Om het paardenras te verbeteren, zal men hengsten voor hoogen prijs in het buitenland moeten aankoopen en, gelyk vroeger breeder is uiteengezet, in den regel zullen de uitgaven de kosten niet loonen. Bij het rundvee daarentegen moet men in eigen soort verbeteren, en dit is niet zoo kostbaar, dat het voor het particulier initiatief onbereikbaar is. Niet alleen is de aankoopsprys der fokdieren geringer, maar ook het gevaar voor schade. Door het sterven van een hengst gaat een groot kapitaal zoo goed als teloorbij een stier kan men in vele gevallen door tijdige slachting een groot deel van de waarde redden, daar het vleesch in de meeste gevallen in consumtie kan worden gebracht. Kruising van schapen en varkens met andere rassen blijft noodig, doch de kosten, daardoor veroorzaakt, gaan de particuliere krachten niet te boven, en Staatshulp is hierbij evenmin dadelijk noodig. Al meent alzoo de commissie dat de algemeene belangen der fokkerij van vee, varkens en schapen niet eischen dat voor den aankoop, het onderhoud of het aanhouden van goede exemplaren de Staat geldelijken steun verleent, eenstemmig was zij van gevoelen dat het in hooge mate wenschelijk moet worden geacht dat het buitenland voort durend aan ons uitmuntend rundvee worde herinnerd. Indien van Rijkswege inzendingen van vee op buitenlandsche tentoonstellingen krach tig werden bevorderd, dan zou daardoor, naar de meening van de commissie, inderdaad een groot algemeen belang worden bevorderd. De slotsom van hare overwegingen is alzoo dat de commissie de eer heeft Uwer Excellentie als haar gevoelen mede te deelen, dat het van groot belang is voor onzen veestapel, dat het Rijk inzendingen van vee op buitenlandsche tentoonstellingen krachtdadig bevordere, maar dat overigens voor de verbetering van ons rund vee, schapen- of varkensras in het algemeen geldelijke steun van Rijkswege niet onontbeerlijk moet worden geacht." Onder de paarden in de provincie Drente breidt zich de keeldroes meer en meer uit, zoodat die ziekte reeds eenige offers heeft geëischt, Te Dwingelo in Drente heeft men eene proef genomen ter bestrijding der varkensziekte en wel door enting op de wijze van Pasteur. De land- bouwvereeniging aldaar kocht vier varkens aan en deed ze tweemaal enten. De dieren bleven tot nu toe, drie maanden na de eerste enting, gezond, hoewel men ze voedde met afval van aan varkensziekte gestorven dieren en ze plaatste in besmette hokken. Het Java-comité zal te Amsterdam eene inrichting openen ter opleiding zijner zendelingen. Dr Esser keert vooreerst niet naar zijn arbeidsveld te Madura terug, maar zal de voor de zending aldaar noodige personen te Amsterdam in genoem de inrichting opleiden, terwyl in de behoeften op Madura thans op andere wijze wordt voorzien. (Std.) De stoomvaartlijn van Ylissingen op Zuid- Afrika is Donderdag op feestelijke wij zo geopend. De stad was allerwege in feestdos. Te 2 uur werd een dejeuner gehouden aan boord van de „Warwick Castle". Sir Donald Currie, directeur der „Castle Line", was tegenwoordig en dronk de beterschap van onzen Koning. Vervolgens stelde hij een toast in op Nederland en de haven van Vlissingen, een der beste havens die hy kende. De directeur de heer mr. C. Bakker, antwoordde voor de Maatschappij „Zeeland" en de heerKalff voor de Staatsspoorwegen. Sir Donald Currie nam daarna het woord en dronk op het geluk en de Unie van Zuid-Afrika. De heer Charles Boissevain beantwoordde dezen dronk met warmte. Onder de toejuichingen der bevolking ging de boot met landverhuizers, Hollandsche passagiers, een circus, vele paarden en een groote lading, om half zes de zee in. Eenige personen te Heinkenszand, die vast besloten waren om zich zoo spoedig mogelijk naar de Argentijnsche Republiek te begeven, zijn, na al hetgeen omtrent dat land is bekend geworden, van voornemen veranderd. Door de arbeiders, bezig in de dennebosschen van den heer Uneken te Stadskanaal met hout- vellen voor een heer in Belgie die de boomen aankocht voor de steenkolenmijnen, is het werk gestaakt, daar zij per dag van acht uren, niet meer dan 30 ct. verdienen. Men wacht de komst af van den Belg op Dinsdag a.s. De manschappen der genie, die sedert Vrijdag-namiddag onafgebroken aan het werk zijn geweest, om de twee putwerkers, die te Bruinput in een 34 meter diepen put bedolven zijn, weder te voorschyn te brengen hebben Woensdagochtend te 77a uur het werk moeten opgeven. De evenwijdige put was met groote moeite en in weerwil van allerlei tegenspoed op de vereischte diepte gereed, maar bij het graven van de horizontale gang, welke naar de onge lukkige slachtoffers zou leiden, heeft er zulk een instorting plaats gehad, dat drie genie soldaten daaronder bedolven en slechts met moeite gered werden. De aanwezige officieren waren eenstemmig van oordeel, dat het voort zetten van het werk met te groot levensgevaar gepaard zou gaan, zoodat de arbeid gestaakt is, tot groote ontevredenheid der soldaten en der bevolking. Naast de automatische weegschalen, kracht meters enz., heeft men thans ook een zelfwer kende schoenpoetsmachine, die begint te werken, zoodra men een geldstuk in de opening geworpen heeft. De voet moet achtereenvolgens op twee plankjes gezet worden, die beide met een aantal borstels in verbinding staan, die de schoenen op poetsen, zoo netjes, dat de knapste schoenpoetser er nog een punt aan kan zuigen. Door het inwerpen van een bepaald geldstukje wordt een electro-magnetische machine in werking gebracht, die het borsteltoestel een tijd lang in beweging houdt. De uitslag der Maandag gehouden verkiezing van een lid der Kamer van Afgevaardigden in het departement der Seine is, dat Generaal Boulanger is gekozen met 244,070 stemmen. De „Radical" is ten diepste getroffen door de verkiezing van generaal Boulanger, maar toch nog niet ontmoedigd. De republiek zegt het blad valt nog niet door één zoodanig onge lukje. De „Figaro" voorziet eene buitengewoon on stuimige Kamerzitting, welke zal eindigen met de aanvraag om ontslag van het ministerie en eenige inhechtenisnemingen. Ernstige ongeregeld heden worden echter niet verwacht. De republikeinsche bladen betoogen dat het noodig is dat allen zich eendrachtig om het vaandel der Republiek scharen. In Frankrijk zullen nu waarschijnlijk, even als in Duitschland en andere landen, geldstukken van nikkel worden ingevoerd, ter vervanging van de bronzen mnnten. De minister van finan ciën heeft zich bereid verklaard eene proef daar mede te nemen. De minister van financiën zal verder by de Kamer een voorstel indienen tot intrekking van alle zilveren geldstukken van 20 cmes., waarvan voor 2,500,000 fr. in omloop is. Er zullen dan grootere nikkelen stukken van 20 cmes. worden aangemunt tot een bedrag van 2- tot 4,000,000 franken. Te Kasan is dezer dagen een merkwaardig proces over een moord gevoerd, dat na een korts verhandeling met een schitterende vrijspraak ein digde. De moordenaar was een tienjarige knaap; de eenige getuige was zijn vijfjarig zusje; de ver moorde was een groote, sterke kerel van 40 jaren. Deze maakte zich den tijd ten nutte, waarop zijn buurman naar de markt in de stad was gegaan, om zich in een dierenvel te hullen en zoo, als duivel vermomd, door het venster in huis te springen, dat slechts door de beide kinderen werd bewaakt. Angstig kroop het meisje achterhaar broertje, terwijl zij zich in een hoek verscholen. De vreeselijke verschijning liep hun echter op handen eD voeten achterna, en met holle stem beval hij den knaap, dadelijk de plaats te wijzen waar vader zijn geld verborgen had, anders zou h(j hem en zijn zusje opeten. Sidderend wees de knaap op het kelderluik en zonder zich lang te bedenken, begon de duivel de trap naar den kelder af te stijgen. Zoodra het monster hem den rug toekeerde, greep het dappere ventje snel naar vaders geweer, sloot de oogen en drukte'af. Een schot viel, een doffe, zware val volgde en tóen bleet alles in den kelder stil. De kinderen sloten het luik, opdat de duivel er niet meer uit zou- kunnen komen en verstopten zich daarna achter: de kachel, waar zij angstig tegen elkander zaten als twee verschrikte eekhoorntjes, van tyd tot" tyd eens tersluiks de kamer rondziende. Zes volle uren bleven de kinderen zoo zitten, eindelijk kwam hun vader van de markt terug en ging, toen hij van zijn jongen gehoord had, wat er gebeurd was, eens in den kelder zien, waar Bij in plaats van den duivel, zijn buurman met ge broken nek vond liggen. In de staalfabrieken te Grewe heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad door het; breken van een kraan, waaraan zeven ton gesmoK. ten metaal hing. De gloeiende massa stortteI naar beneden, met het gevolg dat twintig man gruwelijk werden gebrand. Ten gevolge van de overstroomingen der. Oued-el-Kebri in Algiers is het verkeer gestremd r en zijn een groot aantal personen en geheele kudden verdronken. Te Ronnelsoule stortteD

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2