N\ 141. Donderdag 7 Februari. A°. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. DE ARGENTIJNSGHE REPUBLIEK. Binnenland. Dit blad verscliijut Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse vau de inge zetenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 8 Februari 1889,' des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel den 5 Februari 1889. De Burgemeester voornoemd D. C. LOMAN. Hare natuurlijke hulpbronnen, lamlbouw-ko- loniën en haar belang als aantrekkings- punt voor landverhuizers. Onder dezen titel verscheen onlangs een werk van den heer E. van Bruyssel, sedert vele jaren consul-generaal van België bij de .Argentijnsche republiek, enz., en onlangs be vorderd tot minister-resident. Mededeelingen van een zoo bevoegd persoon, kunnen ongetwijfeld ook van nut zijn voor de lezers van ons blaadje, die landverhuizing zich ten doel stellen. De heer de Bruyssel zegt o. hl: „De oppervlakte van de Argentijnsche Repu bliek wordt geraamd op bijna 3 millioen vier kante kilometer, of zoo groot te zijn als Europa zonder Rusland, Turkije, Griekenland, Oosten rijk en Spanje. Het gebied sterkt zich uit tusschen den 19den en den 41 sten graad Z-B. en den 59sten en den 72sten graad W.-L. Groote klimaatverschillen heeft dus die repu bliek. Aan de grenzen van Patagonië is het bijna koud, terwijl het noordelijkst gedeelte 'tot in den Steenbokskeerkring reikt. Planten en dierenrijk bevatten groote verscheidenheid van soorten, waarvan velen bij ons onbekend. De provinciën der Republiek zijn onderling en met de centrale regeering verbonden door bene soort confederatie, en genieten eene bijna volkomen onafhankelijkheid. Voor het open baar onderwijs heeft men overal veel zorg, en overal heerscht groote vrijheid. Vreemdelingen kunnen, wanneer de regee ring geen bezwaar maakt, zelfs binnen twee jaren Argentijnsch burgerrecht verkrijgen. De kinderen, uit genaturaliseerde vreemdelingen ;eboren, worden als Argentijnsche burgers in geschreven. Ongeveer midden in het grondgebied der .epubliek breidt zich een terrein uit over de ■anden der provinciën Buenos-Ayres, Cordova, 'ianta-Fé, San-Luis en Mendoza, welks vlakke iodem langzaam naar het westen rijst. In die gansche streek voeren onuitroeibare plan ten, dicht saamgegroeid, heerschappij; daarin is geen enkele boom. Ten westen in de Republiek zijn de Ande- Iche provinciën met viuchtbaren bodem en rijk aan mineralen en edele metalen. De noor delijke provinciën zijn ook vruchtbaar, maar aan den zuidkant, bij Patagonië, is het land dor en droog en steenachtig, doorsneden van dwars uitgestrekte rotsketenen. De rijkste en meest ontwikkelde provinciën zijn Cordova, Santa-Fé en Entre-Rios; daar hebben de gronden dan ook al zekere waarde. Voor immigranten, die geen ambacht ken nen, is in de Republiek moeilijk plaats te vin den. Er zijn twee Universiteiten in de Repu bliek, wTelke ruim voorzien in de behoefte aan recruten voor ambtenaren van allerlei aard. Bovendien zijn diploma's van Universiteiten buiten de Republiek, daarbinnen niet geldig; zij worden voor niets geteld. Voor handwerkslieden is er genoeg te doen loonen zijn tamelijk hoog. Leerlingen verdie nen 2 fr. per dag, karrevoerders 4 fr., timmer lieden 10 fr., metselaars 14 fr. en steenhouwers 17 fr. per dag. Men zij steeds indachtig dat het onvoorzichtig is om daar aan te komen, zonder de taal des lands te kennen, d.i. Spaansch. Ook moet men, om niet al te groote teleur stellingen te ondervinden, zich vóór de insche ping van eene plaatsing hebben verzekerd. Want al is de commissie, die de belangen der immigranten behartigt, nog zoo vlijtig, het is daarom niet hare schuld dat nieuwelingen soms lang op plaatsing moeten wachten en inmiddels kennismaken met gebrek en ellende. Wel is waar zijn voeddingsmiddelen goedkoop te krijgen, maar kleedingstukken, meubelen en alle andere voorwerpen van eerste behoefte zijn schromelijk duur. In het hartje der provinciën is er nog veel behoefte aan arbeiders, maar er wordt eenigen tijd gevorderd om er de noodige narichten van in te winnen. Voor arbeid in de steden staat de evenaar tusschen vraag en aanbod. De nieuwaankomelingen zijn er zonder hulpmiddel. De toekomst der Republiek ligt in den land bouw. Hij trekt meer en belooft meer dan de veefokkerij. Hieraan' is het toe te schrijven dat in sommige provinciën de prijs voor grond al betrekkelijk hoog is. Over het algemeen kan men nu nog voor redelijken prijs eigenaar van voordeelige terreinen worden. De heer Van Bruyssel geeft op dat eene som van tien duizend franken noodig is om eene kolonie te vestigen; onder kolonie ver staat hij een stuk gronds van 32 vierkante mijlen (lieues) met hoeve, stal, schuren, om heiningen, landbouwwerktuigen enz. De Argen tijnsche regeering maakt het betalen zeer ge makkelijk en dit is in het belang des lands, welks bodem door landbouw-koloniën moet vruchtdragend gemaakt worden. Uit het voorgaande blijkt dat de Argentijn sche Republiek zoo min als eenig ander land ter wereld, een luilekkerland is, en dat men deugdelijk zijne stekken moet steken, alvorens daarheen te gaan. D. H. TEXEL 6 Februari 1889. Door tusschenkomst van de Agenten Koning Co. vertrok den 5 dezer per stoomschip Schiedamnaar Argentinië (Zuid-Amerika) de heer Jan S. Zijm, van hier. 30 Maart vertrekken per s. s. „P. Caland" naar Noord-Amerika de familie Tijs van Heerwaarde. Te Oudeschild is Maandag aangespoeld het lijk van een manspersoon oud naar gissing 28 jaar, gekleed met een oliën bovenbroek, idem jas, blauw bovenhemd, id. onderhemd, id. onderbroek, id. overhemd, laarzen aan de been en, een zwemgordel om het lijf, zwart haar op het hoofd, kleêren ongemerkt. Het Dinsdag in de Staats-Courant opge nomen bulletin luidt: De toestand des Konings is gedurende de laatste week bevredigend gebleven. Hoewel de eetlust onregelmatig en niet altijd voldoende is blijven de krachten dezelfde. Z. M. gevoelde zich over het geheel blijkbaar iets opgewekter en kan zonder groote inspanning zijn gewone werkzaamheden verrichten. Blijkens bericht van 's Konings gezant te Brussel, wordt thans bij invoer in België van schapen^ afkomstig uit Nederland, behalve het gewone bewijs van herkomst ten genoegen der douane, overlegging vereischt van een door een veearts afgegeven gezondheidscertificaat., vermel dende tevens het aantal dieren, voor welke het geldt en het merk van den verkooper. De handteekening van den veearts zal moeten gelegaliseerd zijn door de overheid der plaats, van welke de dieren komen, en het aldus gelegali seerd certificaat zal tevens de verklaring van genoemde overheid moeten bevatten of daarvan vergezeld gaan, dat sedert minstens eene maand geene besmettelijke ziekte onder de schapenter plaatse is voorgekomen. Overigens zal het certificaat slechts geldig zijn voor den tijd van drie dagen en aan de ambte naren der douane moeten worden uitgereikt. Door den Minister van Oorlog zijn de mili- tieplichtigen, die als telegrafist werkzaam zijn en in aanmerking wenschen te komen voor eene opleiding tot vesting telegrafist, zoomede diegenen hunner die tot milicien-opzichter der genie wen schen te worden opgeleid, uitgenoodigd, daarvan te doen blijken, door zich vóór 1 April a. s. schriftelijk tot het departement van oorlog te wenden, met opgave van naam en voornamen, van woonplaats met aanduiding van straat en nommer, van de gemeente waarvoor geloot is, van het lotingsnommer, van de lengte (zonder schoeisel) en van hunne tegenwoordige betrekking. De telegrafisten behooren de opgaven te doen vergezeld gaan van eene gelegaliseerde verklaring, waaruit blijkt, aan welk telegraafkantoor zij werkzaam zijn. In Gelderland en Overijsel worden de vee- prijzen door aanhoudende groote buitenlandsche inkoopen steeds hooger. De vette kalveren zijn buitengewoon duur en de vette varkens zijn ook zeer in prijs vooruitgegaan. Men schrijft van Langendijk: De handel in versche groenten en aanverwante artikelen aan den Langedijk is tegenwoordig flauw en gedrukt wegens de weinige vraag ook voor het buitenland, en de afzet is dientengevolge voor dezen tijd van 't jaar dan ook uiterst gering. Het bizonder zachte winterweder dient de bouwers ook al niet, zoodat de vooruitzichten niet rooskleurig zijn. Het verschil in handels-beweging en in prijs, vergeleken bij het vorige jaar, is enorm. TEXELSCHE COURANT. inm'MK'ii'TB uw inBgugyjasaew x<aii> ■.uiak-mil ."j»m nma mum* vo

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1