N». 142. Zondag 10 Februari. A 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advcrtentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL 9 Februari 1889. Wat 'n weêr gedurende de laatste vieren twintig uren. Een voortdurende stormwind, die bij tusschenpoozen als liet ware tot een orkaan aanwakkerde, afgewisseld door regen- sneeuw- en hagelbuien. Gelukkig berokkende de wind alsnog geen groote schade; met uit zondering van eenige dakpannen, een schut ting in de Warmoesstraat en een boom of een gedeelte daarvan bij het Gesticht, welke voor den hevigen wind moesten wijken, zijn ons geen ernstiger gevallèn bekend. De cor respondentie met den vasten wal werd door het ruwe weder wel wat verstoord. Naar wij vernemen is bij den Directeur van de N irmaalschool alhier, van den Minister bericht ontvangen, dat het voornemen bestaat de Normaalschool op te heffen. Die opheffing zal echter niet op eens, doch geleidelijk, over een tijdvak van drie jaren geschieden. Gisteren is op het strand achter den Hoorn aangespoeld het lijk van een mans persoon, oud naar gissing 20 jaar, gekleed in gestreept flanellen hemd, gebreid vest, korte duffelsche jekker, molton onderbroek, zwarte bovenbroek, kort zwart haar op het hoofd en een zwemgordel om het lijf, zijnde de kleêren allen ongemerkt. Naar de Arnh. Ct. verneemt, zullen de nor maallessen te Kuilenburg en te Tiel den len April a. s. opgeheven en door eene nieuwe rijks- normaalinrichting te Geldermalsen vervangen worden. Ook heeft de minister van binnenland- sche zaken bepaald, dat de normaallessen te Zalt- Bommel worden verlaagd van den eersten tot den tweeden" rang, en alle voorbereidingsklassen van de normaallessen worden opgeheven. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van landbouw heeft besloten, een adres aan de Regeering te richten om aan te dringen, ook naar aanleiding van hét besluit der algemeene vergadering in 1876, dat het verbod van arbeid van kinderen beneden de 12 jaren ook worde uitgebreid tot den veldarbeid. De redenen die tot het uitspreken van dien wensch hebben geleid, vinden hun grond zoowel in den overmatigen arbeid zeiven, als in het schoolverzuim dat daarvan het gevolg is. Ook richt het hoofdbestuur zich tot de Regeering met het verzoek, dat ook de landbouwarbeid aan beperkende bepalingen worde onderworpenhetzij door dien te beperken tot den tijd der vacantiën, hetzfi door dien te verbieden gedurende den tijd, waarop het onderwijs in de scholen wordt ge geven. I Uit Suriname vvordt medegedeeld dat velen aldaar niet weinig zijn ontstemd, omdat voor de behouden reis van den heer de Savornin Loh- man geene gebeden in de „Staats-Courant" zijn uitgeschreven, terwijl dit wel is geschied voor den heer Pijnacker Hordijk. Eenigen zien daarin een persoonlijke quaestie, anderen een minder groote noodzakelijkheid wegens den korteren duur der reis, weer anderen een offlcieele achterstelling van de bevolking in West Indië bij die in Oost-Indië! Algemeen hoopt men dat in de Tweede Kamer de minister van koloniën over deze gewichtige zaak zal worden geïnterpelleerd. (lY. v. d. D.) Uit Luxemburg wordt gemeld, dat de ver trekken in het groothertogelijk paleis aldaar, die in de laatste jaren voor den pubheken dienst waren ingericht, daar noch Z. M. den koning, noch wijlen prins Hendrik er ooit hun iutrek namen, thans ter bewoning in gereedheid worden gebracht. In het slot te Walferdange worden ook veranderingen aangebracht, met het oog op de eventueele komst van den hertog van Nassau. Een en ander zou geschieden naar aanleiding van de omtrent 's konings toestand aan de Luxemburgsche regeering gedane mededeelingen. Onder het opschrift„Genezing der tering", lezen wij in het Hbl. De heer J. Nord, arts en officier van gezondheid te Amsterdam, heeft bij de firma Scheltema en Holkema aldaar eene vertaling in het licht gegeven van een klein vlugschrift, waarin dr. L Weigert te Berlijn de door hem gevonden nieuwe genees wijze der tering beschrijft. Deze geneeswijze berust op de ontdekking van prof. Koch, dat de tering wordt veroorzaakt door bacteriën. Het onderzoek heeft geleerd dat deze kleine organismen afsterven wanneer zij aan hooge warmte werden blootgesteld. Van deze gegevens maakte dr. W. gebruik, om de tering lijders zeer verwarmde lucht te doen inademen, door middel van een toestel dat in het, vlugschrift wordt afgebeeld en duidelijk verklaard. Door proeven, eerst op zichzelf genomen, heeft dr. W. de overtuiging verkregen, dat de mensen zonder bezwaren en zonder- pijn gedurende vrij langen tijd lucht tot 160 a 180 graden Celsius verhit kaD inademen. Bij teringlijders verkreeg hij daardoor een afneming der ziekteverschijnselende bac teriën verdwijnen allengs geheel en daarmede is de volkomen genezing bereikt. De vertaler, de heer Nord, zegt in zijn korte voorrede, dat hij de eerste is geweest, die hier te lande met de toepassing dezer nieuwe genees wijze heeft mogen kennis maken, en dat hij er veel heil van verwacht. Naar wij vernemen is de methode reeds in het militair hospitaal te Amsterdam toegepast. Van bevoegde zijde ontvangt de Arnh. Ct. de volgende beschouwing: In het voorloojiig verslag der Eerste Kamer der Staten-Generaal werd de vraag gedaan, of het getal gevangenissen niet kon verminderd worden. Met het oog op het besluit, dat de Rijkswerk inrichting te Veenhuizen met 1 Januari 1889 uitsluitend zal zijn voor mannen, de volgende vraag: Is de keuze, om de vrouwen van Veenhuizen no. 1, welk getal zeer gedaald is f200), naar Leiden over te brengen gelukkig? Beslist neen. Een zoo hecht en in alle opzich ten geschikt gebouw, waar 600 man kan inge sloten worden, met nachtelijke afzondering, nu in te richten voor 200 vrouwen! Hiermede gaan groote kosten gepaard, en daarmede wordt eene inrichting geheel verknoeid. Al is het besluit kortelings genomen, verdient het ernstige over weging daarop terug te komen, voor het te laat zij. Thans is de sterkte te Ommerschans 1000 verpleegden; wordt nu het nieuwgebouwde gesticht te Veenhuizen 1 in dienst gesteld (aldaar is plaats voor 500 mannen), dan blijft er gebrek aan plaatsruimte voor 500, die thans tijdelijk zijn geborgen te Ommerschans in zeer bouw vallige gebouwen, die weinig of liever geen herstelling hebben ondergaan, een govolg van het besluit, dat Ommerschans wordt opgeheven, reden waarom reeds in December 1887 de direc teur is verplaatst en niet vervangen. (Vreemd verschijnsel, dat een zoo uitgebreide inrichting door een adjunct-directeur kan worden beheerd, en andere met V2 van die bevolking veel meer beambten hebben). Waarom Leiden niet ingericht voor Rijkswerk inrichting voor mannenen daar in te sluiten bij voorkeur de veroordeelden uit Noord- en Zuid- Holland en Zeeland Alsdan kan Ommerscnans in ziju geheel gemist word6n. Thans bestaan er twee Rijksopvoedingsgestich ten voor jongens; deze moeten vereenigd worden en is Kruisberg de aangewezen, eene zeer gezonde streek met eene oppervlakte van 23 bunder. Het is nu reeds eene modelinrichting, een bezoek overwaardig. Door het bijbouwen van enkele zalen krijgt men een uitmuntend geheel; thans is er reeds nachtelijke afzondering voor 243 jongens, en de bevolking bedraagt voor beide inrichtingen pl. m. 360 jongens. Deze vereeniging zal in het belang der jongens zijn; tuin- en landbouwbedrijf zouden uitsluitend kunnen worden uitgeoefend; van hunne ver oor - deeling af blijven zij dan bij het ambacht, dat hun geleerd wordt, wat nu niet het geval iszoodra zij 14 jaar zijn, worden ze overgeplaatst van Alkmaar naar Kruisberg en kunnen zij niet bij het aangeleerde ambacht blijven, omdat juist die ambachten aldaar zijn ingekomen derhalve nadeelig voor de jongens. Door deze vereeniging vervalt éen directeur en een hoofdonderwijzer en een adjunct-directeur f 4200 per jaar), zonder nog te bespreken van het ondergeschikt personeel. Alkmaar is bijuitnemendheid geschikt om aldaar de Vrouwen, thans te Veenhuizen no. 1, te huis vesten. De voordeelen voor den Staat zijn alsdan 1°. Verkoop van geheel de Ommerschans; 2°. Onnoodig uitbreiding te geven aan de gebou wen te Veenhuizen. Vooral nu ook de Minister van Justitie be zuiniging wil, en waarvan hij reeds een begin heeft gemaakt, door last te geven, om zuiniger gasbranders te gaan plaatsen in de verschillende inrichtingen, waardoor duizenden zullen worden bespaard, verdient dit voorstel zeer zeker ernstige overweging. De vele zeehonden in den Dollard en in den Eemsmond zijn eene ware plaag voor de visschers. De Duitsche Visscherij-vereeniging berekent, dat als er maar 1000 zeehonden in die wateren leven en deze, als volwassen dieren, dagelijks 10 pond visch inslokken, dat lOOOtal dan jaarlijks 3V2 millioen pond visch vernielt. En daar de zeehond vooral op zalm, haring, schol, sprot enz. jacht maakt, lijden de visschers daardoor aanzienlijke schade. Een arme drommel, die verhaalt de Maasbode Zaterdagmiddag in een logement te Rotterdam eten kwam vragen, werd door een zeeman aangesproken, die hem vroeg, of hij een vrachtje voor hem wilde overbrengen. De arme man nam het aanbod gretig aan, en de zeeman gaf hem een bewijs om bagage van de boot te halen. Ondertusschen informeerde de zeerob naar 's mans gedrag, waarop niets aan te merken was. Toen de man het goed bezorgde, gaf de zeeman hem twee pond sterling tot afrekening. De arme drommel maakte hem daarop opmerk zaam, maar de zeerob verklaarde driftig, dat hij voor zich geld genoeg had, schonk den man het geld voor diens gezin en gaf hem een hartver sterking op den koop toe. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1