N\ 145. Donderdag 21 Februari. A". 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. LOTING NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXELbrengen ter voldoening aan het tweede gedeelte van Art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72.) ter kennisse van de belanghebbenden, dat de Loting, van de in 1888 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, overeenkomstig de ontvangene aanschrijving van Zyne Excellentie den Heer Commissaris dezer Provin cie, dato 2 Januari 1889 No. 8/7 M/S ,zal plaats hebben op den 22 Februari a. s. des voormiddags ten 10 ure, te Helder, en worden zy, welke daaraan moeten deelnemen, gelast, om op den bepaalden tijd aldaar, tot dat einde aanwezig te zijn, of, by verhindering, zich aldaar door zijn vader, moeder of voogd te doen vertegen woordigen. Alsmede dat, overeenkomstig Art. 34 van gemelde Wet, dadelyk na de trekking van het Nummer, de redenen van Vrijstelling, welke de Ingeschrevenen mogt hebben, moeten worden opgegeven. Indien hy vermeent vrystelling te kunnen erlangen wegens b roeder dienst of op grond van té zijn eenige wettige zoonzal hij op maandag, den vijfentwintigstèn Februari, des voormiddags te 10 uur, in het Gemeente huis moeten verschijnen, vergezeld van twee by den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die devereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen. Texel den 12 Februari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. C. LOMAN. De Secretaris STIKKEL. R IJKSPOSTSPAARBA N K. {Overgenomen uit het Mbl. der H. M. v. L.) In de laatste jaren zijn vooral de opbreng sten der akkerbouwgewassen niet zoo gunstig, dat onze kleine landbouwers geld over hebben, doch in ieder gezin zal toch wel voorkomen dat bij de eene of de andere gelegenheid, hetzij de ouders zelf of hunne kinderen, eenig gelde lijk geschenk ontvangen. Al behoort men niet tot de bemiddelde klasse der Maatschappij, toch zal er wel eenigen tijd in het jaar voorkomen, dat een gedeelte, hoe klein dan ook, van het verdiende loon zal kunnen worden afgezonderd. Hoevelen zijn er toch niet die er maar op voórtleven, alleen denkende aan den dag van heden en zich niet bekommeren over de kwade dagen die komen kunnen. Vooral in deze dagen is voor velen geld verdienen lang niet gemakkelijk, maar veel moeilijker is het van zijn verdiend geld iets te besparen. Maar het sparen is gemakkelijk gemaakt die groote deugd „spaarzaamheid" kunnen velen zelf en gèmakkelijk toepassen. Velen kunnen krachtig medewerken om het welzijn der geheele Maatschappij te bevorderen en die medewerking brengt haren beoefenaar genot en voordeel aan. Aan de spits van alle de instellingen die aankweeking dier schoone deugd „spaarzaam heid" beoogen, staat in ons dierbaar vaderland naar mijne stellige overtuiging de „Rijkspost- bedraagt 2.64 spaarbank", welke schoone inrichting in 1881 in werking trad. Dadelijk bij de oprichting werd deelname voor ieder Nederlander gemakkelijk gemaakt, daar aan alle postkantoren en thans aan alle hulpkantoren der posterijen in ons vaderland inlagen kunnen plaats vinden en ook terug betalingen kunnen worden gevorderd. Dat de volksdeugd „spaarzaamheid" door velen reeds wordt beoefend, blijkt uit het door den wakkeren directeur aan den Koning uitgebracht verslag van de Rijkspostspaarbank over 1887. Op 81 December 1887 waren 169,027 boekjes in omloop, in dat jaar waren 394,287 inlagen gedaan tot een bedrag ,van f7,643,431,85, zijnde ongeveer 1 millioen gulden meer dan in 1886. Onze sparende bevölking bezat, de rente daarbij gerekend, op 31 December 1887 ruim 11 millioen, zijnde bijna 2V millioen meer dan in het vorig jaar, De rente aan de inleggers pCt. terwijl^ het. gemiddeld rentebedrag dooi de instelling gemaakt over 1887, 3.41 pCt. bedroeg, terwijl de administratiekosten 0.84 pCt. afin het geheel f 90.000 beliepen. Wanneer in aanmerking wordt genomen, dat reeds bij inleg van een enkele gulden, intrest wordt uitgekeerd, en na aftrek dei- kosten slechts 2.57 pCt. overblijft, dan mag de vaste rente van 2.64 pCt. die nog wel in een jaar in 4 termijnen wordt bijgerekend, voldoende worden genoemd. Verschillende bij het verslag gevoegde tabel len, waaronder belangrijke graphische voor stellingen geven, blijkt, dat het beheer dezer uitgebreide inrichting met veel zorg en met de zoo noodige nauwkeurigheid wordt gevoerd. Uit genoemd verslag blijkt ook, dat het sparen door kinderen door middel van post zegels meer en meer toeneemt en dat 20 pCt. der inleggers werklieden zijn. Uit alles blijkt het groote nut der post spaarbank mogen deze regelen velen op wekken hetzij zelf daaraan deel te nemen of wel hunne minderen aan te sporen, op de wijze die voor hen zoo gemakkelijk is gemaakt, te zorgen voor den dag van morgen. Om dit te bevorderen wordt aanbevolen, om bij de eene of andere gelegenheid, wanneer eenige extra-belooning wordt gegeven, dat bedrag te doen strekken als eerste inlage of wel tot verhooging der inlage in de Rijks postspaarbank. P. W. TEXEL, 20 Februari 1889. Gaf de zachte winter aan den boerenstand alle reden tot tevredenheid, omdat daardoor het bijvoeren aan het wolvee tot een minimum kosten blijft beperkt; die gunstige omstandig heid is zeker oorzaak dat nog eenig hooi van hier naar elders kan worden verscheept. In deze en de vorige week was dat verschijnsel althans waar te nemen. Naar men ons mede deelde werd voor het hooi 18.— betaald. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van het verhoogen van den Zuider-Zeedijk van de Schanssluis tot aan den Prins-Hendrik polder lang p.m. 1022 M., waren ingeleverd 3 biljetten als van D. Boon c. s. voor 84 cent, Jb. Heerding voor 84 cent en C. Gorter voor 83Va cent per strekkende Meter. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De 725te jaardag van Neêrlands derden Willem, kenmerkte zich hier van de gewone dagen niet anders dan door eenige vlaggentooi. Dat 's Konings ongesteldheid er veel toe bij brengt, om die dag maar kalmpjes te doen voorbij gaan, is wel aan te nemen. Volgens verschillende berichten is 's Konings toestand niet zonder zorg. Omtrent den toestand des Konings meldt men van Het Loo aan het „Hbl." dat dr. Vink- huysen Zondag te 5 uren des namiddags vertrok ken is. Later is dr. Vlaanderen ontboden en deze zou den nacht op het paleis doorbrengen. Er schijnt weder eene ongunstige wending in Zr. Ms. toestand gekomen te zijn. In het verblijf van dr. Vlaanderen des nachts ten paleize ligt echter niets ongewoons. Prof. Rosenstein is Maandagmorgen op het Loo ontboden. Men meldt uit 's Hage 18 dezer. De toestand des Konings heeft in de laatste dagen weder een minder gunstige wending genomen. De aandoening van het slijmvlies der mond en keelholte, waaraan de Koning vroeger leed, heeft zich herhaald. Het slikken is moeielijk en pijnlijk en Z. M. kan slechts zeer weinig voedsel gebruiken tengevolge waarvan de krachten des konings zeer lijden. Volgens het officieel bulletin van gisteren bracht Z. M. eene rustige nacht door en de ontsteking aan mond- en keelholte heeft zich niet uitgebreid. Volgens het ontwerp der Provinciale Kiesdistricten, dat den 26 dezer door de Staten van Noord- Holland, zal worden behandeld bestaat het kiesdistrict Helder uit de gemeenten Helder, Texel, Vlieland, Terschelling, Wierin- gen, Anna Paulowna, Zijpe, Callantsoog en Petten. Het kiesdistrict Helder zal 4 leden afvaar digen. Aan het Departement van Koloniën is uit Suriname het bericht ontvangen, dat de nieuwe Gouverneur-Generaal jhr. M. A. De Sayornin Lohman met zijn gezin in goeden welstand-aldaar is aangekomen en het bestuur over die Kolonie heeft aanvaard. De bijeenroeping der Tweede Kamer-aan vankelijk tegen 26 dezer in uitzicht gesteld en thans, volgens gerucht, op 5 Maart bepaald, is, naar wij vernemen, nog volkomen onzeker en wordt afhankelijk gesteld van den loop der zaken in de vergaderingen der Provinciale Staten, die in het laatst dezer maand te zamen komen. {Vad.) Blijkens den „Staat der Gewestelijke Ver- eeniging Noordholland van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap" telt deze provincie 32 afdeelingeu, met 58 honoraire leden, 11 voorstan ders en 790 gewone leden. De afdeeling Helder heeft 21 leden, Texel 14, Schagen 22-, Eenigen- burg 13, Alkmaar 32, Oudesluis 12 en St Pancras 13. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1