N°. 146. Zondag 24 Februari. A». 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 23 Februari 1889. De vergadering der Vrijzinnige kiesvereeni- ging te Texel, gisteren-avond gehouden was in hoofdzaak gewijd, aan zaken van huishoude- lijken aard. Door den Penningm. werd rekening gedaan, waaruit bleek dat dit jaar met een nadeelig saldo werd gesloten, 't geen niet te verwon deren was doordien in het afgeloopen jaar nog al eenige uitgaven werden vereischt en de contributie niet hoog is gesteld. De Secretaris deed voorlezing van een ver slag over het afgeloopen jaar, waarin het ontstaan en de werking der vereeniging werden in herinnering gebracht. Tot lid van het bestuur, in plaats van den heer Bakels, welke aftreedt en niet herkies baar is, werd gekozen de heer A. P. Koorn. Het aanhangig ontwerp, dat bij de Prov. Staten in behandeling zal komen en ten ge volge waarvan wellicht eene verkiezing van leden voor de Prov. Staten is te wachten, gaf aanleiding om te wijzen op het wensche- lijke van samenwerking der verschillende libe rale kiesvereenigingen in dit district. In beginsel werd aangenomen om maatregelen te beramen tot samenwerking in 't algemeen en vervolgens besloten om de centr. liberale kiesvereeniging te Helder uittenoodigen ten spoedigste pogingen aan te wenden om een bond van liberale kiesvereenigingen in dit district in het leven te roepen. Zulk een bond, waarvan het hoofdbestuur te Helder zou zijn gevestigd, werd voor de te wachten verkiezingen van groot belang geacht. Een vraag, gedaan als gevolg van de laatst gehouden lezing van den heer Land, omtrent dien afgevaardigde, gaf aanleiding, dat door den Voorzitter nog al uitvoerig werd geschetst de taak van een afgevaardigde, waardoor duidelijk werd dat eene enkele kennismaking geenszins voldoende is om een oordeel uittespreken. Een der leden merkte ook nog op, dat de gedane vraag wel wat ontijdig was, z. i. achtte hij die meer gerechtigd tegen het einde van den zittingtijd, b. v. over een paar jaren. Op de vraag van een der leden hoe de ver houding is tusschen deze kiesvereeniging en die van gelijke richting te Oosterend en te de Cocksdorp, werd na eenige bespreking goed gevonden aan het bestuur optedragen om te trachten eene gewenschte samenwerking te verkrijgen. De Voorzitter, die dit jaar aftreedt, spreekt daarop een woord tot afscheid, waarin hij tevens doet uitkomen de redenen welke hem er toe hebben geleid, om het Voorzitterschap dezer Vereeniging, gedurende het afgeloopen jaar op zich te nemen; hij betoogt verder de nood zakelijkheid van samenwerking tegenover de andere partijen en spoort daartoe krachtig aan. Een woord van dank aan den Voorzitter, voor de flinke leiding der zaken, werd hem daarop door een der leden gebracht. Daarna ging de vergadering uiteen. Oudeschild 22 Febr. De viering van 's Ko- nings 72ste geboortedag, had alhier op gebruikelijke wijze plaats. In vereeniging met de Sociëteit „Neptunus" hield de Zangveree- niging „Amicitia" (mannenkoor) eene feeste lijke bijeenkomst. Een dertiental der meest geliefde nummers werden door het mannenkoor ten gehoore gebracht, terwijl de pauzen werden aangevuld met voordrachten en het zingen van chanson- netten. Ter afwisseling weiden door alle aanwezigen feestliederen gezongen. De zaal kon nauwelijks allen bevatten. Eerst laat in den nacht ging men uiteen, na een avond van genot te hebben doorgebracht. Het officieel bulletin van Woensdag om trent 'sKonings toestand luidt: Z. M. de Koning bracht een onrustigen nacht door. Overigens is de toestand] als gis teren, niet ongunstiger. Uit Apeldoorn werd Donderdag aan het N. v. d. D. gemeld De toestand was gisteravond zeer onrustig. Van nacht heeft Z. M. vrij goed geslapen. Heden was de lijder weder onrustig. De Ko ning gebruikt enkel vloeibaar voedsel. De toe stand is vrij ernstig. Uit 's Hage meldde men Donderdag aan de Delftsclie Ct. Volgens de verklaringen van Prof. Rosenstein en de geneesheeren des Konings is de ont steking van het slijmvlies der mond en keel holte bij Z. M. gelukkig geweken. Alleen de krachten des Konings laten nog te wenschen over. Van Vrijdag meldt men: Na het gebruik van geneesmiddelen had de Koning een rustigen nacht. Prof. Rosenstein acht, wat de keelontsteking betreft, het gevaar geweken. De voedselop- neming neemt toe; de toestand is heden min der ongunstig. Naar men verneemt is blijkens akte, den 16 dezer voor Mr. Jan de Bergh, notaris te 's Hertogenbosch, verleden, aan een kapitaal van f 31,000, door Z. M. beschikbaar gesteld, de bestemming gegeven om een stichting te vormen, waaraan overeenkomstig Zr. Ms. be schikking den naam is gegeven van Fonds Koning Willem IIIte Helenaveen, en welke ten doel heeft de ontwikkeling van den land bouw en de veeteelt en de bevordering van welvaart van de zich aan landbouw, tuinbouw en veeteelt wijdende vaste Nederlandsche ar beiders- en pachtersbevolking, op de gronden, die vormen het voorwerp van exploitatie der te 's Hertogenbosch gevestigde naamlooze ven nootschap tot ontginning en vervening der Peel, genaamd Helenaveen, beschermheer Z. M. den Koning. Nopens het eerlang bij de Staten-Generaal in te dienen wetsontwerp op het lager onderwijs, verneemt de N. R. Ct." dat het volkomen gelijk stelling wil van openbaar en bijzonder onderwijs, wat betreft den geldelijken steun uit's Rijks kas. De uitkeering van 30 percent aan de gemeenten zou vervallenen daarvoor in de plaats komen eene bijdrage van Rijkswege aan alle scholen, zoo bijzondere als openbare, naar den maatstaf van het getal der in dienst zijnde onderwijzers in ver band met het aantal schoolgaande kinderen. Door het hoofdbestuur der „Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij" is aan burgemeesters van visschersplaatsen, reeders en visschers de volgende circulaire gezonden „Reeds meermalen werd van verschillende zijden geklaagd over het toezicht op de Noordzee voor de Nederlandsche visschersvloot, zooals dit wordt uitgeoefend door twee oorlogsschepen van de Koninklijke Nederlandsche Marine, den stoomer „Aruba" en den gaffel-schoener „Argus" terwijl beweerd wordt, dat dit toezicht ten eenen male onvoldoende zou zijn om onze visschers tegen onrechtmatige behandelingen van onze naburen te beschermen. „Er worden klachten vernomen, dat die beide oorlogsschepen, gedurende den tijd, dat zij hunne diensten ten bate der visschersvloot moeten be wijzen slechts sporadisch in de Noordzee worden gezien. „Ook meent men, dat het onmogelijk is, dat slechts twee schepen voor het toezicht toereikend zouden zijn, terwijl toch de visschersvloot, wanneer zij in zee is, over eene aanmerkelijke uitgestrekt - is verspreid. „De algemeene wenscli' is dan ook, dat dit toezicht worde verscherpt en het aantal oorlogs bodems, tot dat doel bestemd, worde vermeerderd, daar de thans heerschende toestand, zooals reeds meermalen gebleken is, aanleiding geeft tot groote schade voor de visschers. „Het hoofdbestuur der vereeniging neemt de vrijheid HH. gezagvoerders van visschers vaar- tuigen bij deze dringend uit te noodigen, gedu rende het jaar 1889 nauwkeurig te willen aan- teekenen de tijdstippen wanneer en de plaatsen waar door hen een der beide genoemde stoom schepen wordt gezien, daar het zich kan voorstellen dat deze opgaven allicht over 1888 niet meer met de noodige juistheid kunnen worden verstrekt." De Staatscourant No. 33 bevat de vaststel ling van het programma voor het examen, dat de lotelingen vóór hunne inlijving bij de militie hebben af te leggen, om aanspraak te kunnen maken op de gunstige bepalingen van art. 6 van het kon. besluit houdende bepalingen op de ver mindering van diensttijd, de keuze van garnizoen en wapen, enz. Die eischen luiden: 1. het schrijven van een goed leesbare hand, 2. de kennis van do gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel 3. de vier hoofdbewerkingen der rekenkunde, met geheele getallen, 4. de kennis van het Nederland sche stelsel van maten en gewichten, 5. eenige bekendheid met de vaderlandsche geschiedenis, 6. voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. Aangaande de medegedeelde ontploffing wordt nog uit Alkmaar gemeld: De stoomstroo- kartonfabriek van den heer W. van Reenen heeft door het springen van een cylinder zeer groote schade geleden, zoodat het gebouw, waarin de machines zich bevinden en de machines zeiven grootendeels zijn verwoest; de slag was zoo hevig, dat, niettegenstaande de fabriek op tien minuten afstands van de stad staat, hij midden in de stad werd gehoord. De schade is zeer grootpersoonlijke onheilen hadden niet plaatsalleen de stoker bekwam lichte brandwonden door ontsnapten stoom. De fabriek zal lang moeten stilstaandertig werklieden zullen daardoor zeker buiten werk zyn. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1