Buitenland. Marktberichten Eenige Belgische visschers uit Heyst aan zee zoo schrijft men aan het „Handelsblad van Antwerpen zagen Zondagmiddag op ongeveer drie uren afstands, in de richting van de Neder- landsche kust, een gestrand schip liggen (zooals later bleek de Noorweegsche bark „Columbus, welker bemanning te Vlissing6n aan land is gebracht). Zij voeren er heen, vonden het schip verlaten en begonnen nu te redden wat te redden was, voornamenlijk papieren en voorwerpen van waarde. Terwijl zij daarmee bezig waren, bemerkten zij op de duinen een troep volks, ongeveer 150 per sonen, mannen en vrouwen, en uit die groep werd onverwachts een geweerschot op hen gelost, spoedig gevolgd door tien andere; een hunner werd door een kogel ernstig gewond aan den schouder. De visschers voeren nu zoo spoedig mogelijk heen, terwijl van de kust af nog op hen geschoten werd. Bij hun terugkomst te Heyst, gaven zij onmid dellijk aan de overheid kennis van het gebeurde. De Belgische en de Nederlandsche justitie houden zich bezig met de zaak. Men moet de schuldigen ïeeds op het spoor zijn. De Nederlandsche kustbewoners hebben ver moedelijk de visschers uit Heyst verdacht van het schip te willen stelen. Om dit te verhinderen had men echter wel andere middelen kunnen bezigen. De gewonde visscher moet in een zeer beden- kelijken toestand verkeeren. Dinsdagnacht ontstond een begin van brand op de bark „Ben-Avon," door 't vlamvatten van eenige collis, vermoedelijk veroorzaakt door von ken van kaars of pijp. Niet zonder groote inspanning is 't mogen gelukken erger kwaad te voorkomen, daar er tal van zeer licht ontvlambare stoffen aan boord zijn, als naphta, spiritualiën enz. Ter voorkoming van dergelijk gevaar zal het nachtwerk worden gestaakt. Nog geruimen tijd zal men behoeven 0111 het schip van zijne kostbare lading te ontdoen. Nog wel honderd scheepsvrachten voor bommen wachten op lossing. 't Zal zeker een zeldzaam geval zijn dat eene moeder de gouden bruiloft van haren eigen zoon beleeft. Donderdag deed dit geval zich te Noordbroek voor. De proeven, welke in het vorig jaar in Friesland door verschillende veeartsen zijn ge nomen met inenting van varkens tegen de varkensziekte, hebben niet de bevredigende uitkomsten opgeleverd, waarop men gehoopt had. Men schrijft dit vooral toe aan den langen tijd, gedurende welke de entstof uit Parijs onderweg blijft. Men ontvangt die niet rechtstreeks uit Parijs, maar door tusschenkomst van eenen agent te Rotterdam, die in eens entstof ontvangt voor 100 varkens, en die de verpakking moot openen, ten einde ieder veearts zooveel entstof te kunnen geven als deze heeft aangevraagd. Door die handeling wordt de entstot blootgesteld aan de open lucht en ontstaat er bederf. Zoo mogelijk zullen de proeven in dit jaar worden herhaald, doch met entstof bij kleine hoeveelheden rechtstreeks uit Parijs aangevoerd, zoodat eerst bij het gebruik do verpakking behoeft geopend te worden. Dat een beklaagde ter terechtzitting de getuigen voor leugenaars uitmaakt is geene zeld zaamheid, maar dat al de getuigen beschuldigd worden gedroomd te hebben, is weer eene nieuwe soort van verdediging, waarvan zich een schoenmaker uit Leiden, voor de Haagsche ïecht- bank, bediende. Hij stond terecht ter zake van 2 diefstallen in winkels te Leiden op 26 en 18 Januari jl. In den eenen winkel bad hij een borstel, in den anderen een fleschje „Kirschwasser" weggenomen, doch, hoe pertinent de getuigen ook beklaagde als den dader herkenden, deze verklaarde zich doodonschuldig; de getuigen hadden zeker ge droomd hem te zien. Ieder weet wat onkunde en onmacht be- teekend, maar niet ieder zal op 't eerste gezicht precies weten te zeggen wat onland is. En daarover toch liepen d. d. voor het gerechtshof te 's-Hage de pleidooien. Men zou kunnen zeggen dat onland is: onbe bouwd, onklaar land, dat onderloopt met ieder getij, en ondanks alle moeite en onderhoud, onge schikt is om iets anders te produceeren dan wat riet, biezen en wilgenstruiken. Omdat nu onrecht- matiglijk, door een onvermogend man, van zeker onland de vruchten waren genoten, en de eigenaar van dat onland, die ook onvermogend mag worden genoemd, dit hoogst onpleizierig vond, eischte deze de hem door onrechtmatige daad berokkende schade terug op grond van art. 1401 B. W. De rechtbank te Dordrecht oordeelde dat de eisch onjuist was, vond het onraadzaam dien toe te wijzen, en door den eischer onvoorzien werd de vordering ontzegd. De eischer vond dit onaangenaam en het oor deel onzuiver en onderwierp de zaak dus aan 't oordeel van 't Hof. In Griekenland is eene merkwaardige weers verandering opgemerkt. Verscheidene maanden lang was het weder buitengewoon fraai, doch Zondag 11. is het plotseling zeer koud geworden. Er woei een zware storm, met stortregens gepaard, en de bergen zijn met sneeuw bedekt. Op last der Zweedsche Regeering is Dr. Fillip Trybom, eerste visscherij assistent der Regeering, sedert den herfst van het vorig jaar aangesteld, het trekken der haringen van het Kattegat vast te stellen. Er zal namelijk onder zocht worden, of de in zoo groote menigte aan de Zweedsche Westkusten in den laten herfst en winter verschijnende haring, dezelfde is welke in September en October in het kattegat kuit schiet, en of de plaatsen van het kuit schieten van deze haring misschien verder naar buiten in de Noordzee liggen. Sedert jaren is men er in üuitschland op uit te weten te komen of turfstrooisel de ver gelijking met stroo van granen kan doorstaan. Een bevoegd professor in Bremen beweert, op grond van welgeslaagde proeven, dat turfstrooi sel op zandgrond de voorkeur verdient. Hij vindt het opmerkelijk, dat het in Duitschland zoo weinig wordt gebruikt, terwijl er in sommige streken van Duitschland, 0. a. in Oldenburg en Hannover, zooveel van vervaardigd wordt, dat naar Engeland en Amerika wordt uitgevoerd. Het spoorwegongeluk te Groenendael zal den Belgischen Staat tal van processen op den hals halen vanwege de slachtoffers of de bloedverwanten van hen, die er het leven bij hebben verloren. Reeds heeft de minister van openbare werken drie dagvaardingen ontvangen, als een van de weduwe van den ongelukkigen muzikant der guides Verlinghen, die 150,000 fr. een van den echtgenoot van mevr. Dereux, zwaar gekneusd, die 10,000 en een derde van den heer Mertens, te Anderiecht gewond, die 5000 fr. schadeloos stelling eischt. De Belgische bladen schrijven de talrijke spoorwegongelukken van de laatste dagen toe aan de verkeerde spaarzaamheid der Regeering, die de noodige herstellingen zou veronachtzamen, enkel 0111 een overschot op de begrooting te kunnen aanwijzen. Te Napels hebben betoogingen van omstreeks 300 werkelooze metselaars plaats gehad, die, met bijlen gewapend, door de straten trokken en om werk riepen. De winkels werden gesloten, totdat de optocht was uiteengegaan. Het gemeentebestuur heeft vervolgens voor werk gezorgd, doch tegelijkertijd 36 der rustver stoorders in hechtenis doen nemen, terwijl ook op vaandels met opschriften als„Leve de communeLeve de anarchiewelke in den stoet gedragen werden, beslag werd gelegd. De redacteur van de „Christian Herald", dominé Baxter, hield verleden week in het groote theater te Birmingham een voordracht „over het einde der wereld". Volgens hem zou het 1000-jarig Rijk met 1901 beginnen, maar vreese. lijke dingen zouden voorafgaan. Oostenrijk zou de Donauprovinciën eerst uog verliezen en Groot Brittannië Ierland en Indië. En dit alles toonde hij aan uit den bijbel In de Vereenigde Staten heeft men proeven genomen met luchtkanonnen, welke, door middel van geperste lucht, vervaarlijke dynamietbommen schieten. Met drie schoten heeft men op een afstand van 1600 meter een oud wachthuis vernield. Reeds is een met drie zulke kanonnen, ter lengte van 17 meter, gewapend oorlogschip, de „Vesu vius," gebouwd. De stukken zijn in de schuinte met het achtereind op de kiel geplaatst, zoodat de monden boven het dek uitkomen- Zij zijn onbeweeglijk en werden opgericht door middel van het roer(?). De projectielen wegen 680 kilo's en het schip heeft eene hoogste snelheid van 23 knoopen. Voor leeken klinken sommige van deze bijzonderheden vreemd. Zekere Pedretti, die vijf jaren te Weenen woonde, schrijft aan een der bladen van Florence, dat de Oostenrijksche kroonprins niet dood is en dat hij hem met zijne eigen oogen gezien heeft te Venetië met eene blonde damedat het lijk, te Meierling gevonden, dientengevolge het lijk van een ander is in de kleeren van den prins, die deze list bedacht om alleen voor zijne liefde te leven! Fets over de samenstelling en <le resultaten van het gebruik van Krachtvoeder. Ingezonden Hoeveel millioenen echter van die vervalschte lijnkoeken zullen er in één winter nog wel niet worden vervoerd; die koeken neemt de veehouder, omdat ze laag in prijs zijn en „goedkoop past me het best" zegt hij, echter niet vermoedende, dat bij hem de zuinigheid de wijsheid bedriegt, daar die koeken veel minder voeder waarde bezitten, dus niet voordeelig, maar zeer nadeelig voeren, want zijn voortbrengselen: melk, boter en kaas worden door die slechte koeken ook minder van hoedanigheid, dus minder waard, het vee zelf blijft niet in stand, maar valt af en de mest is bijna de helft niet waard, dan wanneer hij puike waar voerde. En slechter producten en slechter veestapel dus. Voert men echter zuivere lijnkoeken en dan vooral de zachte of murwe-lijnkoeken, dan verkrijgt men de beste uitwerking op alles en wel om de volgende redenen: Zij bevatten of behooren te bevatten een groot vetgehalte, een flink eiwitgehalte en ook een voldoende hoeveelheid koolwater-stoffen (dit is ook het hoofd bestanddeel van meel, rijst, erwten, boonen en granen). Aan vet nu en dan, aan verteerbaar vet, heeft het vee ten zeerste behoefte, zal het veel maar tevens beste vette melk geven enzelf niet mager worden. De ondervinding van vele nauwlettende boeren heeft geleerd, dat men, alleen met grondnoten of sesame- koeken voerende, kortom met koeken, die volgens onderzoek van Wageningen veel eiwit maar weinig vet bevatten, wel een groote hoeveelheid melk van een koe verkrijgt, maar 1. magerder melk en 2 het vee wordt zelf magerder, geeft dus melk ten koste van zijn vleesch en 3. de mest is droog en bezit weinig kracht. Men heeft dan als 't ware een zelfde proces, als dat men zijn kippen voert met groene erwten, vleesch en warm voedsel, want deze leggen dan in een kort tijdsbestek kolossaal veel eieren, totdat in eens de bron ïs opgedroogd en die tippen verdienen dan nog maar ternauwernood, dat ze gebraden en opgepeuzeld worden, zoo mager zijn ze. Drie zuivere murwe-lijnkoeken tegen een grond- notenkoek is een goede verhouding, men bekomt dan een flinke hoeveelheid puike vette melk en zoodoende uitmuntende kaas en boter en het vee wordt zwaar en glanzend, terwijl de dan verkregen mest krachtig is en een uitmuntenden invloed heeft op het gras gewas. Ook kan men alleen lijnkoeken voeren en is dit voor jong vee bepaald aan te raden. Om van lijnkoeken steeds een hoog eiwitgehalte te vergen, gaat niet en wel om de volgende reden: Aan het nroefstation te "Wageningen werden ook veel monsters lijnzaad onderzocht en wisselde het gehalte eiwit in die monsters af van 17'/. 26pCt., dus ook belangrijk in de koeken daarvan gefabri ceerd en toch waren beide soorten puik en zuiver, zoodat in zuivere lijnkoeken het eiwitgehalte niet vast. is te bepalen. Het vetgehalte echter heeft de fabrikant in zijn macht te bepalen en te veranderen. Perst hij het lijnzaad zeer sterk uit, dan vloeit bijna alle olie weg, on bevatten de overblijvende koeken niet meer dan 8 pCt. vet. Perst hij minder sterk, dan blijft er iets meer olie achter en kan men koeken verkrijgen, 10, 12 tot 14 pCt, vet bevattende. Niet alleen dus, dat een veehouder overtuigd dient te wezen, dat hij wel degelijk zuivere lijnkoeken voert, ook dient hij er naar te zien of te laten onderzoeken of de koek genoeg vet inhoudt om een degelijke voederwaarde te bezitten. Hiertoe nu is minstens 12 pCt. vetge halte noodig. Ieder, die koeken voert, onderzoeke dus of hij werkelijk krachtvoeder verbruikt, dat zijn geld waard is, dat hij dus met voordeel voert, l'n de achterstaande advertentiën komt er één voor van de firma Glaas Honig Zoon te Koog aan de Zaan, die zijn fabri kaat waarborgt te zijn zuiver en te bevatten 12 pCt. vet, onder kostelooze controle van het proefstation te Wageningen, zoodat men dus zich kosteloos kan overtuigen van hem steeds puike waar te ontvangen. Schageii, 21 Febr. Aangevoerd Paarden f a veulens/" a Ossen fa, Stieren l' a ,13 magere G eld ekoeien /"80 a 130, 14 vette dito f 160 a 240. -Kalf koeien a vaarzen dito f a ,48 nucht. Kalveren 5,— a 10 Graskalveren f a Varkens 11 a 13.- Biggen fl.~ a 8.-. vette Schapen f af. magere dito f af 250 Overhonders f 12.50 af 13. Kipeieren f 250. a f 3. per 100 stuks. Leiden. 22 Feb. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f a f 4 Stieren f64 a f210. Veulens stuks, f a f 26 Kalf koeien f 120 a f 236. 150 Melkkoeien f 86 a f 196 85 Varekoeien f 88 a 190. 90 Vette Koeien f 114 a f 265, 22 Vette Kalveren f 29 f68 a f, 50 Magere Kal veren f 3,75 a f9. Graskalveren f af 180 Vette Schapen f 17 af 26. 64 Magere Schapen f 16 a f24. Paarden f af Magere Lammeren f af Vette jarige dito

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2