Buitenland. Morgen, Donderdag 28 Februari, zal als spreker in het Nut alhier optreden de Heer Mr. Kappeyne van de Copello. De Staatscourant van gisteravond meldt; Volgens de verklaring van Prof. Rosenstein en de geneesheeren des Konings zijn na de aandoening der slijmvliezen van den mond en der keelholte de krachten des Konings niet teruggekeerd. De voeding is niet vol doende, de nachten blijven onrustig. Z. M. de Koning heeft zijne gewone werkzaamheden niet kunnen verrichten. De te Nieuwediep binnengebrachte Scheve- ninger bom De vier gebroeders is thans geheel gekenterd en lediggepompt. In het vaartuig zijn de lijken van zes der verongelukte visschers gevonden, t. w. van schipper Krijn Dijkhuizen, Wouter Dijkhuizen, Arie Dijkhuizen, Arie Roos, Maarten Bron Sr. en Maarten Bron Jr. Daar de bemanning der schuit uit zeven koppen bestond, wordt het lijk van een hunner nog vermist. Nader vernemen wij, dat de lijken niet naar Scheveningen vervoerd, maar gisteren te Helder begraven zijn. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer Dekker godsdienstonderwijzer te Sche veningen en door ds. Klerck te Helder. Dinsdag 26 dezer, kwamen in buitengewone vergadering bijeen de Provinciale Staten in de verschillende provinciën, om te overwegen het ontwerp tot nieuwe verdeeling van de provinciën in kiesdistricten, en ter bepaling van het getal der in elk kiesdistrict te kiezen leden. Door de Staten van Noord-Holland werd beslo ten dit ontwerp niet dadelijk te behandelen doch consideratie in naam van Ged. Staten te vragen en het onderzoek te schorsen tot deze ontworpen zijn. De vergadering werd verdaagd tot 12 Maart. De Staten van Zuid-Holland besloten om het ontwerp naar Ged. Staten te verzenden om advies en het daarna in de sectiën te onderzoeken. De volgende bijeenkomst is bepaald op 8 Maart. Friesland besloot het ontwerp te stellen in handen eener commissie van 5 leden om pree- advies. De vergadering werd verdaagd tot 8 Maart. In Gelderland hebben de Staten de kiestabel gerenvoyeerd naar Ged. Staten, die over8dagen rapport zullen uitbrengen. Utrecht besloot tot verzending der stukken betreffende de kiestabel voor de afdeelingen. De volgende vergadering werd bepaald op 7 Maart. In Noord-Brabant werd de ontworpene kiestabel verzonden naar de afdeelingen. De vergadering werd uitgesteld tot den volgen den dag. In De Tijd stelt de heer H. M. Werker voor, een „Bond tot verschaffing der conscriptie" op te richten. Hij meent, dat het zeer wel mogelijk is, dat doel te bereiken. Wie met hem instemt, wordt verzocht daarvan door door toezending van een kaartje aan zijn adres Heerengracht te Amsterdam te doen blijken. De burgemeester van Amsterdam ontving van de Koningin eene gift van f 500, ten behoe ve van het genootschap „Liefdadigheid naar vermogen." Onder het opschrift „Burgemeesters" leest men in de Standaard Lang niet genoeg is tot dusver op de politieke kleur van onze burgemeesters gelet. Een burgemeester is een man van zoo onge looflijken invloed. En wat blijkt nu? Niets minder dan dit, dat de Liberalisten, zoo lang ze de macht in handen hadden, bijna over al, tot in de meest orthodoxe dorpen, een Liberaal, als burgemeester lieten aanstellen. De toestanden in Noord-Brabant en Limburg kennen we niet genoeg, maar wat het land boven den Moerdijk betreft, bleek na onderzoek, dat bijna in alle provinciën minstens 90 pCt. der burgemeesters liberaal isalleen met uit zondering van enkele overwegend Roomsche streken waar ook veel Roomsche burgemeesters optraden. Vooral Zuid-Holland is op dit punt een model provincie voor het liberalisme. De heer Fock als Commissaris, en onder hem bijna uitsluitend liberalistische burgemeesters. Dit nu is een misstand, die dient weggenomen en als het huidig Kabinet er zich een regel van stelde, om in gemeenten, die niet beslist liberaal I zijn, geen enkel liberaal burgemeester meer voor te dragen, zou nog op verre na niet de helft zijn uitgewischt van het staal van politieke partijdigheid, dat in de burgemeestersbenoemingen door onze liberalisten is gegeven. Zal het eens weer billijk in ons vaderland toegaan, dan zagen we liefst het recht der gemeenten hersteld, om zelve haar burgemeesters te kiezen. Maar zoolang we hier nog niet aan toe zijn, gelde dan toch voor het minst deze vaste stelregel dat men naar geen enkele gemeente burge meester sture, die vijandig tegen den geest der bevolking overstaat. Te Oudkarspel is onlangs eene Vereeniging in het leven geioepen, ten doel hebbende 1. den waterweg door de gemeente in den winter, bij vriezend weder, open en bevaarbaar te houden voor een geregeld vervoer van groenten en aanverwante artikelen naar het spoorwegstation Noordscharwoudeen 2. daardoor een middel te verkrijgen tot werkverschaffing aan werkloozen. Een aanzienlijk getal ingezetenen is bereids tot het lidmaat schappij dezer inderdaad practische Vereeniging toegetreden. Wordt door dezen maatregel eene aanzienlijke besparing van transportkosten voor den landbou wer verkregen, het kan tevens een uitstekend middel tot werkverschaffing zijn. Door een vijftal heeren is het initiatief ge nomen voor de oprichting van een „Nederland- schen Bond voor Land-Nationalisatie." In een circulaire, door hen verspreid, wordt gezegd „Allen, die de oorzaak van het „Sociale Vraag stuk" zoeken in de onbillijke, ja dikwjjls ave- rechtsche verdeeling van het arbeidsprodukt, en die, een vreedzame oplossing wenschend, daartoe in de eerste plaats noodig achten toepassing van het „Beginsel van Land Nationalisatie" op den grond of op de grondrente, worden uitgenoodigd tot het stichten van een Nederlandschen Bond, ten einde vereenigd het streven naar dit doel door verspreiding van lectuur, het houden van voordrachten en het richten van vertoogen, krachtig te kunnen bevorderen. Hebben zich na een maand 25 personen aange meld, dan zal er een vergadering worden belegd ten einde den Bond te constitueeren. Uit Atjeh wordt aan De Locomotief o. a. geschreven. Het blokkade eskader is door de terugkomst van Zr. Ms. stoomschepen „Semarang" en „Macas- ser" met 2 flinke schepen versterkt. De stoomer „Macasser" heeft wederom onder vonden, dat men uiterst voorzichtig moet wezen in het gebied van onze goede vrienden. Gedurende hare opservatietocht langs de kust, werd, bijwijze van gezondheidsmaatregel, een kleine militaire wandeling door de landingsdivisie gedaan by Troemon. Bij Bankawang komende, werd de kleine macht beschoten door het volk van onzen vriend Toekoenja Abas, onder aanvoering van Toekoe Joesoef. De landingsdivisie schoot flink terug en toen daarna omtrent het verraad van onze sobat onderzoek werd gedaan, gaf hij op; dat het een bloote vergissing was; sobat wist zóó mooi zijne zaak te bepleiten, dat hij 15 Beaumont-geweren heeft ten geschenke gekregen, om ons bij eene volgende gelegenheid beter te kunnen beschieten. Te Zetten (Betuwe) is by het verwerken van fundamenten van een huis, hetwelk het vorig jaar is afgebrand, een groot aantal meeren- deels zilveren munten gevonden uit de 16de, 17de en 18e eeuw, vertegenwoordigende eene groote waarde. „Van de Nederlandsche grenzen" wordt het volgende aan de „Kölnische Zeitung" geschreven „In den laatsten tijd heeft zich op de grenzen een levendig verkeer ontwikkeld, zoo levendig als nooit te voren. De lagere prijzen van spece rijen en bakkerswaren in de Nederlandsche grensplaatsen, vooral te Venlo, nopen de Pruisische grensbewoners, bij troepen hunne inkoopen daar te doen. Van de bepalingen der Duitsche tarief- wet, dat zekere hoeveelheden in het grensverkeer van invoerrechten vrijgesteld zijn, wordt het grootste misbruik gemaakt. De winkeliers in de Duitsche grensplaatsen moeten daardoor natuurlijk groote schade lijden en gaan inderdaad hun ondergang tegemoet, indien niet spoedig een middel tegen dat misbruik gegeven worde." Daarop volgt dan nog de mededeeling dat de belanghebbenden zich reeds tot de Duitsche over heden gewend hebben om te zorgen, dat de Pruisische grensbewoners niet langer voordeel kunnen trekken uit het ontbreken van „bescher mende" rechten in Nederland. De Brusselsche Gazette meldt, dat niettegen staande de stad Brussel reeds meer dan twintig maal de lijst van de nummers der oude leeningen heeft laten openbaar maken, waarop bij de geanticipeerde uitlotingen, in verband met de conversie, pryzen gevallen zijn, er thans altyd nog 2491 prernien niet zijn opgeëischt. Daar onder zijn drie premiën van fr. 2500, fr. 1000 enz., en alle te zamen bedragen z\j bijna fr. 400.000, welke na veijaring aan de gemeentekas komen. Zondag komt te Brussel het congres van progessisten in de zaal van den Vaudeville- schouwburg bijeen, ter beraadslaging over de maatregelen, welke moeten worden genomen, om de regeering tot het aannemen der hervorming in de landsverdediging aan te sporen. Het bestuur zal der vergadering de volgende voorstellen voorleggen: 1. Afschaffing van de loting en de plaats vervanging. 2. Persoonlijke en voor allen gelijke dienst plicht. Inkorting van den diensttijd tot het hoog noodige. 3. Instelling en regeling van Militie-onderwijs en voorbereidende oefeningen door het geheele land. 4. Beperking van den indeelingstyd tot het hoog noodige (duur van het verblijf in kamp en kazerne.) 5. Vorming van bijzondere corpsen, nl. door de miliciens en vrijwilligers, door bijzondere voorrechten aan te moedigen, er aan deel te nemen- Volgens telegraphisch bericht, i3 het goede renstation te Sebastopol, met een grooten voorraad Amerikaansch katoen en graan, door brand vernield. De schade wordt op 1 millioen roebel geschat. Bij den cycloon in Atlanta werd o. a. een houten boerenwoning door den wind opgenomen en een Engelsche mijl ver door de lucht geworpen. Toen stortte het gebouw, met allen en alles wat er in was, neer, onder de splinters en spaanders de geheele familie van den boer bedelvende. Dieppe (Frankrijk) is geheel onverwacht in opschudding gebracht door eene oproerige bewe ging der werklieden. 600 trokken in optocht naar het stadhuis en dreigden, dat zij de bakkers-" winkels zouden plunderen. De Burgemeester beloofde, dat hij den volgenden dag de noodlij dende zou helpen, doch de betoogers waren daarmede niet te vreden. De politie en de gendarmen dreven toen de benden uiteen. In het dorp Prosser, in Adams, Nebraska, hebben onlangs een vijftigtal eerzame huismoeders hare voorschooten met brokken steenkool gevuld en met uitstekenden uitslag een kroeg bestormd, waar hare mans gewoon waren zich op te houden. Zij omsingelden het huis en deden op een gegeven teeken eene hagelbui van steenkool op de vensters neerkomen. De verschrikte echtgenooten maakten zich uit de voeten en de dames drongen binnen, sloegen de speeltafeltjes stuk en goten de jenever vaten op straat leeg. Het dronkaards-asyl, dat in Zwitserland te Ellicon aan de Thur is opgericht, staat onder leiding van prof. Forel te Zurich en van den heer Bleuder als directeur. Nabij het asyl is eene groote hoeve met gronden ter bewerking door de verpleegden. De behandeling berust op 1. geheele onthouding van alcoholische dranken, 2. verplichten zwaren arbeid, en 3. toepassing der hypnotische suggestie. De kortste tyd van opneming bedraagt zes maanden; de verplegingsprys is 500 francs per jaar. In een Schotsche courant spreekt een inzender over de verschillende manieren van haringbereiding, waaraan wij het volgende ont- leenen. De Zweden zenden versche haring naar de Engelsche en Duitsche markten, en gerookte vooral naar de Duitsche. Noorwegen zendt haring naar Oostenrijk, waar men er zoogenaamde ..Russische Sardijnen" van maakt. Vooral gerookte haringen uit Noorwegen worden in Duitschlapd veel gebruikt. Ze heeten daar, als wij ons niet bedriegenPoklinge en worden geroemd als mooi en smakelyk. Ook haring op eene andere wijze toebereid en „Brat" geheeten vindt daar goeden afzet. Bij elkander genomen heeft men wel 12 verschillende manieren, waarop de haring bereid wordt. Zijn de Schotten niet een weinig te „conservatief" in hun haringbereiding? Wanneer bij de gewone toebereiding ook nog eene andere in praktijk genomen werd om een smakelijk

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2