N°. 149. Donderdag 7 Maart. A°. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Yoor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag' der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOKT, ParkstraatBurg op Texel. NATIONALE MILITIE. Eerste zitting' van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL brengen ter kennisse van de lotelingen van de lichting van dit jaar. dat de Militieraad van het derde district van Noord- Holland de eerste zitting' zal houden te Hoorn en wel voor zooveel deze gemeente betreft op Vrijdag den 15 Maart 1889, des voormiddags te 10 ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent alle lotelingen. Volgens art. 88, in verband met artikel 91 der bedoelde Wet, moeten voor die zitting verschijnen. De lotelingen die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Texel den 5 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. De Secretaris, STIKKEL. ZEE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL, brengen ter kennisse van de lotelingen van de lichting 1889 dat zij, die bij de Zee Militie wenschen te dienen, uitgenoodigd worden zich daartoe voor den len April a. s. ter Secretarie moeten aanmelden. Texel den 5 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 6 Maart 1889. Volgens eene aankondiging aan het post kantoor alhier, zal op Zondagen, na aan komst van de 2d0 en 3t,e post, gedurende een kwartieruurs aan belanghebbenden gelegenheid worden geboden, tot afhaling hunner corres pondentie. Het tweede gedeelte van den damwed- strijd, Maandag-avond in het Café Park zicht gehouden, leidde tot den uitslag dat de prijs werd behaald door den heer H. Maas en de premie door C. Keijser Rz. met het lot tegen W. Wuis. Naar wij nader vernemen, heeft zich de te de Cocksdorp gestationneerde Brig, titul. der Rijksveldwacht, Hermens, zeer verdien stelijk gemaakt bij de redding van eenige personen van het gestrandde stoomschip „Ben- brack", op 9 Feb. j. 1., bij het moeielijk transport der reddingsboot van het reddings station naar de plaats des onheils daarbij niet alleen tegenwoordig was; maar ook werkdadig medehielp en de redders tot moed en volharding aanspoorde, geschiedende dat trans port onder hevig stormweder en zware hagel buien, zoodat de reddingsboot van de wagen woei. Deze gewaardeerde hulp is door redders en geredden erkent en door hen aan hooger regeering kenbaar gemaakt. De oud-Rederijkerskamer U. d. I. hield gisterenavond in het lokaal „de Vergulde Kik kert" eene afscheidsvergadering. Van de gelegenheid tot bijwoning dezer bij eenkomst was door vele genoodigden gebruik gemaakt. De opvoering van een paar blijspelen, zoo mede een paar komische scene's verschaften den aanwezigen blijkbaar veel genoegen. Aan het einde der werkzaamheden werd met een toepasselijk woord de kamer ont bonden, Een gezellig en genoegelijk bal besloot deze laatste bijeenkomst van U. d. I. De Kamer gaf door deze bijeenkomst een waardig slot aan haar bijkans tienjarig bestaan. Oosterend 5 Maart. In het perceel, bewoond door L. V., ontstond j. 1. Zaterdag een begin van brand. De vrouw des huizes stak een lucifer aan, waarvan de kop afsprong en voldoende gloeide om de venstergordijnen te doen ontbranden. In minder dan een oogen- blik sloeg de vlam tot boven aan het raam en zeker zou het noodlottige gevolgen gehad hebben, wanneer genoemde L. Y. niet zelf tegenwoordig was geweest. Deze toch wist in een ommezien de brandende gordijnen van boven te krijgen om ze vervolgens uit te blusschen. Voorzichtigheid bij het aanstrijken van luci fers is alzoo aanbevelenswaardig. Oudeschild, 5 Maart, 't Lijdt bijna geen twijfel dat de mast, hier door schipper C. Krijnen aangebracht uit „de razende bol," afkomstig is van het verongelukte schip Horatio. Naar men zich herinnert, landde een bootje met schipbreukelingen van die stoomboot achter den Hoorn, terwijl 9 andere schepelingen van de Horatiomet de groote boot verongelukten. De aangebrachte mast is ruim 65 voeten lang. Helder, 5 Maart. De werkzaamheden tot het afbrengen van het bij Kijkduin gestrande stoomschip Goldsbro zijn in vollen gang. On geveer honderd personen, waaronder een aan tal werklieden van Texel, zijn druk bezig met het verwijderen van zand, hetwelk per krui wagen en kar bij het schip wordt weggehaald. Met gunstig gevolg zijn twee zware ankers in zee uitgebracht. Over het welslagen der onderneming wordt zeer verschillend geoordeeld. Zooveel is zeker, dat wanneer het afbrengen gelukt, door den aannemer een reuzenwerk zal zijn verricht. Wij hopen van harte dat de onderneming naar wensch zal mogen slagen. Men schrijft aan 't N. v. cl. 7>. Hoewel de voedselopname niet verbeterde en dus te gering bleef, namen 's Konings krachten niet merkbaar af. De toestand van opgewondenheid blijft be staan en kan slechts door krachtige genees middelen bedwongen worden. Tusschenbeide heeft de hooge lijder een natuurlijken rustigen, slaap. Deze is echter slechts kort van duur. Niettegenstaande de toestand vrij ernstig is, koestert men de hoop, dat Z. M. mg gerui- men tijd het leven zal mogen behouden. Indien het gebruik van voedsel toeneemt, wat men op elke wijze tracht te bevorderen, is hieraan geen twijfel. Volgens verklaring van de geneesheeren des Konings, meegedeeld in het jongste nommer van de St.-Ct. - is in de laatste dagen de toestand van Zijne Majesteit onver anderd gebleven. Door den heer G. C. van Balen Blanken, arts te Spanbroek, wordt aangekondigd, dat hij zich dagelijks van 9 tot 10 uur 's morgens en van 3 tot 4 uur 's middags en zondags van 11 tot 1 uur te zijnen huize belast met de ge neeskundige behandeling en verpleging van tering en longliiders, volgens de methode van Dr. Weigert te Berlijn, door middel van heeteluchtmachines. Men meldt uit Amsterdam dat aan de Landswerf gisteren ruim 50 tijdelijke werklieden bedankt zijn. In de nacht van Zaterdag op Zondag is aan het station Bussum, door het verkeerd plaatsen van een wissel, de goederentrein van Winterswijk, welke te 5 uren aankomt, in volle vaart tegen een ter ranggeering gereedstaanden anderen goederentrein in de zijde geloopen. Ettelijke wagens van den stilstaanden trein werden als veertjes op het perron geworpen, over een afstand van circa honderd meters den weg opgedreven of deerlijk gehavend op de plek van het onheil zelf. Drie waggons zijn geheel vernield, een vierde, welke ook van de rails ge licht werd, is er een weinig beter afgekomen; voorts waren perron en spoorweg als bezaaid met de overblijfselen van het geheel of gedeeltelijk vernielde treingedeelte. De lading, die grootendeels uit olie in vaten bestond, heeft, verwonderenswaardig genoeg, zoo goed als geen letsel bekomen. Van denWinters- wijkschen trein, die in 't spoor bleef, is alleen de locomotief zwaar beschadigd. Dadelijk na het ongeval werd begonnen met het vrijmaken van het hoofdspoor, waarna het opruimingswerk Maandagmorgen te 6 uur werd voortgezet. Maandagmiddag te 1 uur was men daarmee reeds zoo goed als gereed gekomen. Van het personeel heeft niemand eenig letsel bekomen. Bij hoog tij beproefden Zondag-middag, twee sleepbooten, Je. „Simson" en de „Hercules," de „Ben-Avon" van 't Scheveningsche strand te krijgen. Door middel van zware sleeptrossen, met 't schip verbonden, hadden de beide booten tot 5 uren krachtig stoom op, maar in 't schip was hoegenaamd geene beweging te krijgen. Toen werd 't werk gestaakt en keerden de sleepbooten naar Ymuiden weder. Achteraf blijkt, dat de storm van 9 Febru ari in de Noordzee veel grooter schade heelt aangericht dan men dacht. Acht visschersche- pen uit Grimsby met 53 koppen zijn nog niet teruggekeerd en waarschijnlijk met man en muis vergaan. De stoffelijke schade beloopt omstreeks 20,000 p. st. Van schepen, die in min of meer gehavenden toestand naar de havens terugkeer- en, zijn 17 personen verongelukt. TEÏELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1