N®. 150. Zondag 10 Maart. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Texel. NATIONALE MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL brengen ter kennisse van de lotelingen van de lichting van dit jaar. dat de Militieraad van het derde district van Noord- Holland de eerste zitting zal houden te Hoorn en wel voor zooveel deze gemeente betreft op Vrijdag den 15 Maart 1889, des voormiddags te 10 ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent alle lotelingen. Volgens art. 88, in verband met artikel 91 der bedoelde Wet, moeten voor die zitting verschijnen De lotelingen die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Texel den 5.Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. De Secretaris, STIKKEL. ZEE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL, brengen ter kennisse van de lotelingen van de lichting 1889 dat zij, die bij de Zee Militie wenschen te dienen, uitgenoodigd worden zich daartoe voor den len April a. s. ter Secretarie moeten aanmelden. Texel den 5 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 9 Maart 1889. In de vergadering van het dep. Texel der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen," welke Donderdagavond werd gehouden, werd met eenparige stemmen besloten om van de door het Hoofdbestuur uitgegeven boekjes: Over kindervoeding" (gedurende het eerste levensjaar) en over het Drinkioater," van ieder 100 exem plaren aanteschaffen en onder het volk te verspreiden. In diezelfde vergadering werd door de comm. over de Alg. Bewaarschool rekening gedaan over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, hoe met een zuinig beheer het mogelijk geweest was, deze inrichting naar behooren aan hare bestemming te doen beantwoorden. Het verslag over het afgeloopen jaar, daarop aangeboden, getuigde van groote tevredenheid over- en ingenomenheid met de directrice en de helpster, die zich uitstekend van hunne taak kwijten en waarover een woord van lof werd uitgesproken. Dat gunstig rapport gaf de comm. aanleiding om de Bewaarschool krachtig aantebevelen bij allen die daaraan eenigen steun konden ver- leenen; met bescheiden aandrang werd de wensch uitgesproken dat de bijdragen iets milder mochten vloeien, zoowel van hen die daarvoor reeds een offer brachten, maar ook vooral van hen, die zich daarvan alsnog hadden onthouden. Volgens het verslag was de Be waarschool die steun ten volle waardig en volgens de begrooting voor het volgende jaar eenige meerdere geldelijke steun ten zeerste gewenscht. De comm. vleide zich dat door vereende krachten het voortbestaan van die imichting verzekerd mocht blijven. Nog ontleenden wij aan het verslag de mede- deeling, dat in deze maand door de kinderen van die school, op nader te bepalen dag eene openbare les zal worden gehouden in de „Vergulde Kikkert." Tot lid der commissie, in plaats van den heer Loman, die als zoodanig aftreedt, en die tengevolge van zijn vertrek zich niet meer herkiesbaar stelt, werd benoemd de heer Stam. Nog kwam ter bespreking de lezing op Dinsdag a. s. te houden, door den heer Eggers, van Amsterdam, welke heer door het Hoofd bestuur van het Nut daartoe is aangewezen. Hoewel de vier Volksvoorlezingen reeds hebben plaats gehad, werd evenwel besloten ook voor niet-leden van het Nut de toegang voor dien avond open te stellen, tegen beta ling van 15 cents de persom. {Zie adv.) De N. B. Gt. meldt Beroepen bij de Chr. ger. gemeente te Oos terend op Texel ds. Dee te Kockingen. De berichten van Het Loo van Donder dag luiden als volgt: De dag van gisteren is kalm afgeloopen; de nacht vrij rustig. Heden ochtend was de lijder zeer kalm. De voedselopneming blijft slecht. Het ten paleize uitgegeven bulletin luidt: De toestand des Konings blijft over het geheel onveranderd. De laatste dagen waren over het geheel rustiger. Het trekt, naar het „Hbl". opmerkt, zeer de aandacht, dat reeds sedert ongeveer 14 dagen in de „Staatscourant" geene koninklijke besluiten zijn vermeld. Waarschijnlijk is dit niet toe te schrijven aan de toevallige omstandigheid, [dat in die dagen geene regeeringsdaden waren te volbrengen, waarvoor 's Konings 'onderteekening werd ver- eischt. De onderstelling ligt voor de hand, dat Z. M. de Koning door zijn ziekelijken toestand belem merd wordt tot regeeringsdaden mede te werken. Het „Hbl." heeft reeds voor eenige weken herinnerd, dat de Grondwet voorziet in het geval dat de Koning buiten staat geraakt de regeering waar te nemen. Ongetwijfeld, zegt het blad, ten slotte, zal de Ministerraad reeds hebben overwogen, of derge lijke voorziening thans noodzakelijk is. Het is begrijpelijk, dat men lang aarzelt alvorens tot het instellen van een regentschap tijdens het leven van den regeerenden Koning over te gaan. Den 17den dezer maand zal het veertig jaren zijn geleden, sinds onze Koning zijn vader op volgde. Het ware zeker een zeer treurig feit, wanneer die herin nering3dag, in plaats van fees telijk te worden herdacht, ongeveer samenviel met de door de ziekte gedwongen neerlegging van de regeertaak. Wanneer echter in 's lands belang zulk een stap onvermijdelijk is, mag men verwachten dat de Ministerraad niet zal in gebreke blijven zijn grondwettigen plicht te vervullen. Naar aan het N. v. d. D. wordt gemeld, zijn te Helder plannen aanhangig om het na burige dorp Huisduinen tot badplaats te verheffen. Behoudens de daartoe vereischte nadere goed keuring van regeeringswege, zou men voornemens zijn in de nabijheid van het fort Kijkduin aan het strand een badhuis op te richten. In verband daarmede zou alsdan een tramdienst van de binnenhaven door de gemeente Helder naar het dorp Huisduinen worden ingericht. Door den gemeenteraad te Alkmaar, is in zijne vergadering van 6 dezer aan de heeren C. Bosman en Mr. A. P. de Lange 1 Juli 1890 als uiteiste termijn gesteld, waarop de door hen ontworpen loeaalspoorweg Alkmaar-Hoorn tot uitvoering zal moeten komen, om aanspraak te kunnen maken op de toegezegde subsidie van f40,000. Een van de gevallen, waarop de Haagsche correspondent der „Zutf. Crt." in zijn brief omi trent 's Konings toestand doelt, wordt aldus door de „Haagsche Crt-" verhaald: „Een officier van het O.-I. leger moest dezer dagen naar Indië vertrekken, doch zou vooraf in het huwelijksbootje stappen. Alles was voor de groote reis gereed, de passage voor de jonge echtgenoote op een stoomschip besprokenhet eenige wat ontbrak was 's Konings toestemming voor het huwelijk, welke om de eene of andere reden werd vereischt. Het ontwerp-besluit werd opgemaakt, maar van „het Loo" kwam het niet terug, en onze officier moest eindigen met ongetrouwd alleen heen te gaan en zijn aanstaand vrouwtje en haar passage-geld in den steek te laten. Ter aanvulling van hetzelfde bericht der „Zutf. Crt." kan de „Dordr. Crt." melden dat een 180 tal regeeringsstukken, welke in de vorige maand ter teekening naar het Loo werden ge zonden, moeten worden overgeschreven, grooten- deels omdat zij de dagteekening Februari dragen. Eenige dagen voor dat het wetsontwerp op de beperking van den arbeid van jeugdige per sonen en vrouwen in de Tweede Kamer in behandeling zal komen, zal te 's Gravenhage een groote meeting worden gehouden, waartoe alle werklieden in Nederland zullen worden opge roepen. Uit Anna-Paulowna schrijft men: Behoeftigen in deze gemeente kunnen den ganschen winter werk bekomen in eene manden makerij, die door eene commissie uit de ingezete nen in het jongste najaar is tot stand gebracht. Onkundigen worden in dat vak onderwezen en verdienen al spoedig een aardig daggeld. Voor namelijk worden manden gemaakt voor de visch- verzending. Nog een groote voorraad is voor handen. Men schrijft uit het zuiden van Limburg, dat vele grondeigenaren aldaar in den laatsten tijd zich verplicht zien, hunne landerijen voor eigene rekening te exploiteeren, daar het den pachters onmogelijk is de pachtsommen op te brengen die niet in evenredigheid zijn met de opbrengsten. De exploitatie door den eigenaar zelf zal het voordeel hebben, dat deze tot eene vermindering der pachtsommen zal overgaan, welke te meer noodzakelijk is, nu de prijzen van het vee tegen de verwachting in het vorige jaar gekoesterd, laag blijven. COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1